'Reilen en zeilen van natuurlijk m- huishouden moet doenlijk blijven' 9 'Niet iedere gewonde wordt per helikopter naar Dijkzigt vervoerd' WKÊmÊË SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ouwerkerker wil zich helemaal inzetten voor de opzet en exploitatie van een ecologisch recreatiepark Zware schade aan twee auto's bij aanrijding op de Balie Vrachtwagen rijdt op personenauto Verdeelde reacties op plan helikopterdienst voor het ophalen van zwaar zieke of gewonde patiënten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Lang weekend De FNV-bestuurders Willem Barendse en Dirk Jeroense zijn van mening dat een vierdaagse werkweek niet persé een lang weekend bete kent. (Pagina 2). Verontreinigingsheffing Uit de begroting 1991 van het waterschap blijkt dat de verontreinigingsheffing fors omhoog gaat. (Pagina 3). Korenbloem De restauratie van korenmolen de Korenbloem in Zonnemaire is begonnen. (Pagina 4). Driebandentitels Driebandtitels voor Nico van der Graaf en Ri chard de Bruin. (Pagina 7). DONDERDAG 25 OKTOBER 1990 147ste jaargang Nr. 24836 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Onder leiding van de natuur kunt gij nooit dwalen. Cicero OUWERKERK - Al ruim tien jaar loopt hij rond met het idee. De kansen dat het gaat lukken lijken te groeien. Ministers en andere bestuurders die hij erover aanschreef of aansprak reageren steeds vaker positief op zijn ideeën. De 44-jarige H. van Damme uit Ouwerkerk wil in het buitengebied van zijn woonplaats een ecologisch recreatiepark opzetten en exploiteren. Een park met houten chalets met natuurtuinen er om heen, Een park waarin de water- en energievoorziening en de afvalverwerking zodanig wordt opgezet dat ze geen schade berokkent aan de natuur. „Ecologie, dat betekent het huishouden van de natuur. En het reilen en zeilen van een natuurlijk huishouden moet mogelijk blijven, ook in deze tijd". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WILLEMSTAD - Minister Maij- Weggen van verkeer en waterstaat heeft er bij de Antilliaanse overheid op aangedrongen ,,op enigerlei wij ze" een einde te maken aan het ver schijnsel „rijbewijstoerisme". De mi nister kaartte dit aan tijdens een driedaags werkbezoek aan de Neder landse Antillen en Aruba. ZIERIKZEE - De auto van me vrouw M. C. van der L.-S. moest wor den weggesleept en ook .de auto van J. C. B. werd zwaar beschadigd. Dat was het resultaat van een aanrijding die dinsdagmorgen plaats vond op de hoek Balie/Weststraat te Zierikzee. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 8.10 uur. Mevrouw M. C. van der L.-S. kwam met haar auto vanaf de Balie en zou op de hoek met de Weststraat geen voorrang hebben gegeven aan J. C. B. uit Dreischor die met zijn auto vanuit de Weststraat kwam aanrij den. De botsing die volgde kwam zo hard aan dat de auto van de Zierik- zeese total loss was en moest worden weggesleept. Ook de auto van J. C. B. uit Dreischor werd zwaar bescha digd. SCHARENDIJKE - Op de Elker- zeeseweg nabij Scharendijke reed dinsdag een vrachtwagen frontaal te gen een stilstaande auto. De auto werd daarbij licht beschadigd. Het ongeluk gebeurde om omge- veer 14.00 uur toen A. J. de O. uit Brouwershaven zijn vrachtwagen ter hoogte van perceel 51 op de Elkerzee- seweg wilde parkeren voor het laden of lossen van een lading. Om het voertuig in een betere positie te ma noeuvreren reed hij verschillende ke ren voor- en achteruit. Bij een van die manoeuvres raakte hij de persone nauto van J. van R. uit Rotterdam. Die kwam vanuit de tegenovergestel de richting over de Elkerzeeseweg en stond stil om te wachten tot A. J. de O. zijn auto in de goede positie had. De Brouwenaar ging er volgens de politie van uit dat J. van R. wel een eindje achteruit zou rijden. De natuur, daar werkt Van Damme al zijn leven lang in als landbouwer. Hij werd geboren in Kerkwerve en runt nu al vele jaren de Huibertus- hoeve in Ouwerkerk. De manier waarop tegenwoordig in de land bouw wordt gewerkt geeft Van Dam me echter al langere tijd een verve lend gevoel. „Toen ik van school kwam hoefde de tarwe nog niet te worden gespoten. Daarna gebeurde dat af en toe en later steeds vaker. Het gaat de verkeerde kant uit met de manier waarop wij de natuur gebrui ken. En de rekening daarvan ligt on der in de zak, als het te laat is". Keuzes Dat bewustzijn drong zich steeds Advertentie Voor: Centrale verwarming Warmwatervoorziening naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 meer aan de Ouwerkerker op. En het leidde er toe dat hij als agrariër keu zes ging maken. „Op een keer moest ik de grond gaan ontsmetten door middel van een vat met spul dat zo giftig was dat je er niet eens aan mocht ruiken. Dat gif moest je wel gebruiken om bieten te mogen blij ven zetten. Daarom besloot ik om een paar jaar geen bieten meer te verbou wen". Die twee - jaar kostten Van Damme zijn bietenquotum; de toe stemming om bieten te mogen ver bouwen. Bij het zoeken naar alternatieven hiervoor ontstond het idee voor het opzetten van een ecologisch verant woord recreatie bungalowpark. Het plan dat hij indiende bij de gemeente Duiveland omvatte 180 recreatie- koopwoningen; houten chalets op twee kavels grond van respectieve lijk 10 en 7 hectare. ,,Een recreatie-, park met respect voor de natuur.. Waar mensen die alles al hebben ge zien kunnen bijkomen van de opge klopte levensstijl die wij ons hebben aangemeten Het park wordt zodanig opgezet dat de natuur geen nadelige gevolgen ondervindt van de bewoning er van. De zuivering van het afvalwater wordt bijvoorbeeld in eigen beheer uitgevoerd. „De bewoners worden contractueel verplicht orn geen che mische spullen te gebruiken, maar al leen natuurlijk afbreekbare stoffen. Als extra veiligheid wordt achter el ke toiletpot een ouderwetse septie- tank geplaatst en achter elke goot steen een vetvangput. Als extra veiligheid want die raken verstopt als je er chemische afvalstoffen in gooit". Zuiveren en nazuiveren Van Damme wil in zijn eco-park een biologische zuiveringsinstallatie bouwen waar het afvalwater verder wordt gezuiverd tot het voor 76 pro cent schoon is. „Daarna wordt het na- gezuiverd door het te verspreiden over een populieren produktiebos van een hectare, dat ik om het eco- park heen wil aanplanten. Wanneer het afvalwater tenslotte in het grond water terecht komt is het voor 98 pro cent zuiver en dus niet meer schade lijk voor het milieu". Het eigen watersysteem van het eco-park omvat twee verschillende watertoevoeren. Het normale lei dingwater om te drinken. En regen waterputten van minimaal 6000 liter waarmee de toevoer van regenwater wordt verzorgd om te douchen en te wassen. „Op die manier kan op wa ter worden bezuinigd zonder dat het ten koste gaat van het confort". De houten chalets in het eco-park zijn gemakkelijk verplaatsbaar en de wanden, vloer en het dak ervan zijn voorzien van een 15 centimeter dikke isolatielaag. „Net zo veel als in het noorden van Zweden gebruikelijk is". De kleine ruiten krijgen twee- of driedubbel glas. Dat alles om de warmte die wordt verspreid door een speksteenkachel zo effectief mogelijk te gebruiken. „Een speksteenkachel kan op gas of op hout branden. Door dat hij stralingswarmte verspreidt wordt niet de lucht, maar de vloer, de muren en de meubelen in het huis verwarmd. Dat is de beste warmte die er is". Windmolen Voor de opwekking van de elektri citeit, die nodig is voor de huishoude lijke apparatuur, wil Van Damme een windmolen bij zijn eco-park bouwen. Ook het huisafval wordt in eigen be heer gescheiden ingezameld en afge voerd naar de plaatsen waar het op nieuw kan worden gebruikt. „Bij voorbeeld papier, metaal en chemisch afval". De huizen in het eco-park worden zelfs voorzien van air-conditioning. Uiteraard op een natuurlijke manier. Via een grondbuis-ventilatie sy steem, waarop een ven wordt ge plaatst om de luchtstroom te sturen, wordt buitenlucht op de juiste tem peratuur gebracht. „De temperatuur onder de grond is zomer en winter zo'n 9 a 11 graden. De buitenlucht die door die buizen wordt gevoerd neemt die temperatuur over". Voor de lucht de huizen ingaat kan er een speciaal filter voor worden geplaatst om er schadelijke stoffen uit te halen die het gevolg zijn van luchtverontreini-1 ging of die hooikoorts veroorzaken. Om de houten chalets in het eco- park worden natuurtuinen aangelegd met daarin oude rassen fruitbomen, notenbomen en bramenheggen. „Als de mensen in de natuur komen moet je ze er ook van laten eten. Dan krij gen ze er voeling mee". Recreatie van de toekomst Van Damme weet er steeds meer mensen van.te overtuigen dat recrea tie op de manier zoals hij voor ogen heeft met een eco-park, de recreatie van de toekomst is. „We zullen op die manier moeten gaan recreëren en le ven, anders lopen we vast. Dan loopt het uit de hand met de natuur". Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe regen Overwegend veel bewolking en af toe regen. Minimumtemperatuur om streeks 7 graden, middagtempera- tuur ongeveer 14 graden. Zuidoosten wind, vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig of hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 29 okt. Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuid 4 Zondag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 26 okt. Zon op 07,24, onder 17.23 Maan op 14.24, onder 22.59 Eerste Kwartier: 26 okt. (21.26) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De kans op regen wordt de komende dagen geleidelijk groter. Vandaag viel er op enkele plaatsen al wat regen maar veel stelde dat niet voor. Morgen passeert een zwakke storing ons land en is er tamelijk veel bewolking. Er valt dan opnieuw af en toe regen maar de hoeveelheden zul len wederom gering zijn. De middag- temperatuur wordt ongeveer 14 gra den. In het weekeinde wordt de invloed van Oceaandepressies groter en daarmee worden storingen die ons land passeren actiever. Er komt dan meer wind en ook beduidend meer re gen. Na zondag houdt dit onbestendi ge weer nog enkele dagen aan. ZIERIKZEE - „Het zou schitterend zijn als het gebeurt. Ik denk dat vervoer van pa tiënten naar een academisch centrum een heel goede zaak is. En als dat door de lucht kan gebeuren gaat het natuurlijk veel sneller". Directeur patiëntenzorg van de Ooster- scheldeziekenhuizen A. F. R. van Opdorp is een van de mensen die enthousiast zijn over het voornemen van het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt om volgend jaar een heli kopterdienst te beginnen die in Zuid-west Nederland zwaar zieke of gewonde patiën ten ophaalt. Vanuit Schouwen-Duiveland moeten jaarlijks enkele tientallen mensen worden vervoerd naar ziekenhuizen buiten de regio om daar de specialistische medi sche behandeling te kunnen krijgen die ze nodig hebben. De directeur patiëntenzorg van de Oosterscheldeziekenhuizen (waaron der ook het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis valt), Van Opdorp ziet wel voordelen in een helikopterdienst va nuit Dijkzigt. „Het is schitterend dat er een dergelijke voorziening komt. Het gaat natuurlijk wel om het ver voer van patiënten waarvoor hier in de directe omgeving niet de medische voorzieningen aanwezig zijn die ze nodig hebben. Zo'n helikopterdienst betekent niet dat voortaan iedereen die op straat een ongeluk krijgt per helikopter naar Dijkzigt wordt ver voerd. Het gaat om patiënten met bij voorbeeld ernstig schedelletsel, er nstige brandwonden of toxicaties. Hoe sneller en rustiger die kunnen worden getransporteerd, hoe beter het is. Want tijdens het vervoer zijn zulke patiënten toch uiterst kwets baar. En het vervoer over de weg duurt steeds langer door de toene mende drukte en de files". Volgens Van Opdorp hebben de Oosterscheldeziekenhuizen reeds er varing met transport van patiënten per helikopter doordat al langere tijd een 'luchtlijn' bestaat naar het So phia kinderziekenhuis in Rotterdam. Voor het vervoer van pasgeboren ba by's die intensieve verpleging nodig hebben. „Dat bevalt prima". Volgens het hoofd van de afdeling Spoedeisende Hulp van Dijkzigt drs F. L. P. A. Rutten is het in zo'n geval beter om de behandeling van zwaar zieke en zwaar gewonde merjsen va naf het begin door specialisten te la ten gebeuren. „EHBO'ers en assistent-artsen onderschatten vaak de ernst van de toestand waarin een patiënt zich bevindt. Daardoor slaan ze pas alarm als het te laat is, bijvoor beeld als de patiënt plotseling be wusteloos wordt. Een meer ervaren arts ziet dat aankomen en kan zo doende veel narigheid voorkomen". Narigheid die de gemeenschap ook veel extra geld kost. „We kunnen be ter 4.000 gulden betalen om een pa tiënt zo snel mogelijk per helikopter naar een academisch ziekenhuis te la ten vervoeren, dan achteraf 100.000 gulden vanwege blijvende invalidi teit". öaarom is volgens Rutten niet alleen de patiënt, maar ook de verze keraar en het ziekenhuis zelf gediend bij een helikopterdienst. Het is de be doeling dat de voorziening wordt gesponsord door een verzekeraar en dat de luchtlijn op den duur vier vijf helikopters zal omvatten. Verpleegkundig directeur van de ambulance Dienst Bruinisse, A. Sale- mink ziet het plan van het Dijkzigt Ziekenhuis nog niet zo een twee drie zitten. „Hier op Schouwen-Duive land, waar het vaak hard waait, kan zo'n helikopter lang niet altijd vlie gen. En ook 's nachts kan dat moei lijk zijn vanwege de donkerte. Er is een enorme verlichting nodig om zo'n helikopter te kunnen laten landen". Volgens Salemink ,zijn in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis hele goede artsen. „Men heeft zelfs het plan om een traumateam op te rich ten. De afstand van Schouwen-Duive land naar Rotterdam is zo klein dat een patiënt ook heel snel per ambu lance kan worden overbracht als dat nodig is". Salemink vindt daarom dat een he likopterdienst alleen op zijn plaats is in grotere landen. „Niet hier in het kleine en dichtbevolkte Nederland". Hij voorziet dat de diverse ambulan ce-diensten in de regio het plan voor de helikopterdienst niet gelaten over zich heen zullen laten komen. „Ik denk dat er stevig over gediscus sieerd zal worden. Als ambulance diensten zijn wij toch altijd als eerste bij een ongeval. Dan kunnen we de patiënten ook wel verder brengen als dat nodig is. Voor Zeeuws- Vlaanderen en Walcheren is zo'n heli kopterdienst ook niet nodig. Van daaruit worden ernstige patiënten meestal naar Gent gebracht". De plaatsvervangend groepscom mandant van de Rijkspolitie Schou wen-Duiveland, G. J. Werff ziet 'gi gantische voordelen' in een helikop terdienst van Dijkzigt naar Zuid- West Nederland. „Het is een veel rustiger vorm van vervoer. En veel sneller omdat een helikopter onder weg geen obstakels tegenkomt". Vol gens Werff zal het in de praktijk ech ter niet vaak voorkomen dat de helikopter vanuit Dijkzigt ver keersslachtoffers rechtstreeks op de plaats van het ongeval kan ophalen. „De praktijk van de politie heeft uit gewezen dat het onmogelijk is om ter plaatse precies vast te stellen hoe er nstig de verwondingen van een slach toffer zijn. „De politie kan dat niet bepalen en een arts is soms pas ter plaatse wanneer al is beslist om de ambulance op te roepen. Daarom zal de beoordeling of iemand een 'heli kopterslachtoffer' is toch meestal in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis moeten worden gemaakt. Ik denk dat het slachtoffer daarom in eerste in stantie altijd met de ambulance naar Zierikzee zal worden gebracht. Mis schien dat de voordelen van een heli kopterdienst daardoor iets minder worden". De commandant van het brand weerkorps Zierikzee H. J. Fierens is hlij met de helikopterdienst van Dijkzigt. „Ik kan er alleen maar posi tief achterstaan. De mensen kunnen dan sneller naar Rotterdam worden vervoerd. Want met een ziekenauto zijn ze soms veel te lang onderweg. Ik heb het al verschillende keren in de praktijk meegemaakt dat slachtof fers met ernstige brandwonden moes ten worden vervoerd naar Rotterdam of Goes. Hoe sneller dat gebeurt, hoe beter het is". Directeur patiëntenzorg A. F. R. van Opdorp is enthousiast over het voornemen van Dijkzigt om een helikopterdienst te starten voor het ophalen van patiënten in Zuidwest-Nederland. ,.Hct vervoer over de weg duurt steeds langer van wege de toenemende drukte in het verkeer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1