Begin restauratie toren van de kerk Zonnemaire Raad stemt in met onderzoek naar akoestiek De Schutse 'Als Zierikzee afhaakt wordt het draagvlak wel erg klein' College Westerschouwen werkt aan plannen voor centrum milieueducatie Goede zaak! Naar aanleiding van steeds luidereklachten Wethouder licht tip van de sluier op Dringend beroep Westerschouwen op Zierikzee om standpunt milieuconvenant te herzien Plannen voor de Voordelta Steigers aan stalen binten die door gaten in de toren worden gestoken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 oktober 1990 Nr. 24835 Het Academisch Ziekenhuis Rot terdam (Dijkzigt) begint volgend jaar met een helikopterdienst, die bedoeld is voor zwaar zieke en/of ge wonde patiënten in Zuidwest-Neder land; dus ook deze regio. Dat wordt een dure aangelegenheid, want een helikopter kost snel een miljoen gul den. Uiteindelijk wil Dijkzigt er vijf of zes hebben. Daarvoor zijn spoji- sors nodig. Het voordeel van die helikopters (in het buitenland gebeurt het al op grote schaal) is dat de overlevings kansen van de patiënt aanzienlijk toenemen. Ook wordt de kans op blijvende invaliditeit kleiner als er sneller specialisten bij het slachtof fer zijn. En bovendien is het zo, dat hierdoor op jaarbasis vele miljoenen guldens bespaard kunnen worden. Kortom, het verkorten van de af stand tussen Dijkzigt en bijvoor beeld Zierikzee is van eminent be- lang. De regio moet een vinger aan de pols houden. Ontwikkelingen in de nieuwe dienstverlening van Dijk zigt moeten op de voet gevolgd wor den. Wellicht ook, dat de regio (ge meenten?) een brief richting Rotter dam stuurt met de boodschap, dat Zeeland gebaat is bij de helikopter- dienst. Het is een duur verhaal en wanneer je alleen maar toeziet, kan het uiteindelijke Dijkzigt-plan wei eens aan de regionale neus voorbij gaan. AvdW BURGH HAAMSTEDE - De gemeenteraad van Wes- terschouwen heeft ingestemd met het voorstel van het college van b en w om een bedrag van 5.500,- uit te trek ken voor het laten verrichten van een onderzoek naar de akoestiek van de grote zaal van dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede. De suggestie om meteen ook de akoestiek in de grote zaal van het dorpshuis in Renesse te laten onderzoeken werd verworpen. Volgens het college worden de klachten over de akoestiek in de gro te zaal van De Schutse steeds luider. „Om op deze klachten gefundeerd te kunnen reageren is het verrichten van een specialistisch onderzoek noodzakelijk", aldus het college. Ge steld wordt dat de technisch physi- sche dienst van TNO-Delft hiervoor de aangewezen instelling is. Advies Aan de hand van de resultaten van het onderzoek moet dan vervolgens bekeken worden welke maatregelen nodig zijn om de akoestiek te verbe teren. VVD-woordvoerder C. A. Hoorweg bracht tijdens de gemeente raadsvergadering gisteren, maandag, in het gemeentehuis van Wester- schouwen naar voren dat men zich al lereerst af moet vragen wat het eind doel is. „Streven we naar een optimale of een bijna optimale akoestiek?", zo vroeg de liberaal zich af. „Tussen goed en helemaal goed zou weieens een flink prijsverschil kunnen zit ten". Wethouder ir. C. W. Veerhoek sprong meteen in op de woorden van Hoorweg met de opmerking dat aan TNO zeker gevraagd kan worden twee adviezen uit te brengen. „Kijk, als het twee ton gaat kosten doen we het natuurlijk niet", aldus de wet houder. Op vragen van Hoorweg over de akoestiek in de grote zaal van het dorpshuis in Renesse reageerde de wethouder met de opmerking dat hem'niets bekend is van klachten. Verholpen Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer vulde aan dat er in het verleden wel klachten zijn geweest, maar dat inmiddels een en ander is aangepast waardoor de klachten ver dwenen zijn. „Ik hoop dat de gebre ken aan de akoestiek in De Schutse ook voor weinig geld verholpen kun nen worden", aldus de burgemeester. Geen enkele moeite had de ge meenteraad met het voorstel van het college om ten behoeve van de strandreddingsabrigadc een trailer aan te schaffen. Een aanschaf waar een bedrag van 3500,- mee gemoeid De reddingsbrigade heeft die trai ler nodig om mee te kunnen doen aan rampenoefeningen van de KNBRD. In dat geval dient de trailer voor het vervoer van een van de boten van de strandreddingsbrigade. Als argu ment voor aanschaf voert het college aan dat door de oefeningen een bij drage wordt geleverd aan de verbete ring van de veiligheid van de bevol king. De akoestiek van de grote zaal laat te wensen over. (Archieffoto) Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad verder ak koord met het voorstel van het colle ge om 12.000,- beschikbaar te stellen voor het laten maken van grootschali ge basiskaarten. Dergelijke kaarten zijn nodig bij onder meer het opstel len van bestemmingsplannen. BURGH-HAAMSTEDE - „Ik heb vanavond nog contact gehad met de milieu wethouder van Zierikzee en ik denk dat we ervan uit moeten gaan dat de ge meente Zierikzee niet akkoord zal gaan met het milieu-convenant". Die mede deling van wethouder ir. C. W. Veerhoek gisteren, maandag, tijdens de gemeen teraadsvergadering in Westerschouwen wekte enige beroering. Uiteindelijke uitkomst van de discussie was dat men een dringend beroep doet op de Zierik- zeese gemeenteraad toch in te stemmen met het milieu-convenant. „Als Zierik zee niet meedoet wordt het draagvlak wel erg klein". In genoemd convenant wordt ge regeld op welke manier gemeen ten onderling met elkaar samen zouden moeten werken om een zo effectief mogelijk beleid te kun nen voeren op het gebied van het milieu. Ook zou er nauw samenge werkt moeten worden met de rei nigingsdienst. Om dit alles in goe de banen te leiden zou een milieu-consulent aangesteld wor den in dienst van de reinigings dienst. Draagvlak te klein Volgens de werkgroep die het convenant opgesteld heeft is op Schouwen-Duiveland het draag vlak voor een dergelijke samen werking te klein. Om tot een goe de samenwerking te komen zou men volgens de werkgroep eigen lijk over een draagvlak van onge veer 70.000 inwoners moeten be schikken. Op Schouwen-Duiveland wonen slechts zo'n 30.000 mensen en dus zou men een samenwerkingsver band aan moeten gaan met andere streken. In het milieu-convenant wordt dat boven-eilandelijke sa menwerking genoemd. Een dergelijke boveneilandelij- ke samenwerking heeft volgens de werkgroep nogal wat bestuurlijke en organisatorische consequen ties. Daarom is het advies om stapsgewijs te werk te gaan. Vrij vertaald: zet eerst eilandelijk de zaken eens op een rijtje en ga dan pas kijken met wie je een samen werkingsverband zou willen aan gaan. Bijna alle gemeenten van Schouwen-Duiveland kunnen zich vinden in deze werkwijze. Alleen de gemeente Zierikzee heeft van meet af aan laten weten liever meteen boven-eilandelijk te werk te willen gaan. In concreto houdt dat in dat zij niet achter het milieu-convenant staat. Volgens wethouder ir. C. W. Veerhoek kan dat tot gevolg heb ben dat de gemeente Zierikzee, als zij volhardt in haar afwijzing van het milieu-convenant, zo'n 60.000,- aan overheidsgeld mis loopt. Wat precies de consequenties voor de gndere gemeenten, die zich wel achter het convenant scharen, zijn is volgens Veerhoek niet geheel te overzien. 1' Histoire Wethouder ir. C. W. Veerhoek: Draagvlak wordt wel erg smaV'. se repète' verzuchtte CDA-woord- voerder A. J. Padmos na het ver haal van Veerhoek te hebben aan gehoord. Hij stelde dat het niet de eerste keer is dat de gemeente Zie rikzee op het gebied van het mi lieu een ander standpunt inneemt dan de andere gemeenten op Schouwen-Duiveland. Absoluut De afwijkende mening van Zie rikzee heeft de gemeenteraad van Westerschouwen niet aan het wan kelen gebracht, Integendeel, men toonde zich zeer eendrachtig voor stander van het milieu-convenant. WD-nestor dr. H. J. van Zuylen drukte het als volgt uit: „We moe ten hier gewoon absoluut ja tegen zeggen. Absoluut!". BURGH-HAAMSTEDE - Het colle ge van b en w van Westerschouwen loopt met plannen rond om in de ge meente een milieu-educatief cen trum op te richten. Dat bleek tijdens de gemeenteraadsvergadering gis teravond, maandag in Burgh- Haamstede. Wethouder ir. C. W. Veer- BRUINISSE - Toen de afsluiting van de zeegaten Veerse Gat en Brou- wershavense Gat een feit was, maar vooral toen de aapleg van de Storm vloedkering zijn voltooiing naderde werd hoog opgegeven van de veran dering van wat genoemd wordt de Voordelta, de kust voor de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden. Men constateerde een versnelde ontwikkeling van stroomveranderin- gen en het ontstaan van droogten, te vergelijken met de ontwikkelingen die hebben geleid tot het ontstaan van de Waddenzee en de Wadden eilanden. Mosselkwekers en garnalenvissers en kottervissez-s klonk dat als mu ziek iri de oren, want dat zou het ont staan van een nieuw visgebied bete kenen. De overheid heeft een integraal be leidsplan in gedachten, waarbij de Voordelta zich uitstrekt van Westka- pélle tot bijna aan de Nieuwe Water weg, in dit beleidsplan staat de na tuurlijke ontwikkeling bovenaan. Men moet de natuur zijn gang laten gaan en dat betekent dat de Voordelta verboden gebied zou worden voor mosselkwekers, garnalenvissers en platvis-visserij. De economische belangen, vooral de mosselkwekers zijn erg gebrand op nieuwe kweekgronden, de garna lenvisserij en de kottervisserij zou den op het tweede plan komen. Natuurbehoud denkt ook aan het opspuiten van eilanden voor de kust ten behoeve van de zeehonden. ZONNEMAIRE - Werknemers van het bouwbedrijf Boogert uit Oosterland zijn be gonnen met de eerste werkzaamheden voor de restauratie van de toren van de Neder landse Hervomde kerk in Zonnemaire. Het aanbrengen van de steigers. Omdat er geen ruimte is om ze op de grond neer te zetten moet dat gebeuren op hoog niveau, De stei gers worden bevestigd aan stalen binten die door gaten in de toren worden gestoken. De kerktoren is eigendom van de gemeente Brouwershaven. Die heeft ruim 300.000 gulden beschikbaar gesteld voor de restauratie ervan. Naar verwachting zullen de werkzaamheden drie a vier maanden duren. Tegelijk met de restauratie van de toren worden ook scheuren in de mu ren van het kerkgebouw gerepareerd. De eigenaar van het kerkgebouw waarop de toren staat, Nederlandse Hervormde Gemeente Zonnemaire, heeft deze schade bij de gemeente Brouwershaven geclaimd. De scheu ren werden namelijk veroorzaakt door druk van de toren op het kerkge bouw. Hoge steiger Volgens C. J. van der Have van bouwbedrijf Boogert zijn de werkne mers van dit bedrijf eerst twee drie weken bezig met het bouwen van de steiger rondom de toren. „Het is voor ons bedrijf voor de eerste keer dat we op zo'n grote hoogte steigers moeten aanbrengen. Vanwege het kerkge bouw waar de toren middenop staat kunnen we die steigers niet vanaf de grond opbouwen. Daarom worden ga ten in de toren gemaakt waardoor stalen binten worden gestoken. Daar aan worden de steigers bevestigd". De steigers worden bespannen met folie zodat ook bij minder goede weersomstandigheden kan worden doorgewerkt. „Alleen als het zou gaan vriezen moeten we de werk zaamheden onderbreken". Die werk zaamheden bestaan uit het herstel van het metselwerk van de toren. „De voegen worden uitgehakt en op nieuw voorzien van cement. Hele slechte stukken worden compleet uit de gevel gehaald en opnieuw gemet seld. En het slechte stucwerk rondom de wijzerplaten wordt hersteld". Behalve reparaties worden ook ver beteringen aangebracht aan de kerk toren. Zo worden de met cement af gestreken randen van de vier punten rondom de toren, waarin uurwerken zitten, vervangen door een natuurste nen afdekrand. Terwijl ook de vier pinakels, de punten op hoeken van de toren worden uitgevoerd in na tuursteen. Geen doorsneewerk Het bouwbedrijf werkt de komen de drie a vier maanden met vijf zes mensen aan het karwei. „Het is geen doorsneewerk De werkzaamheden zelf zijn niet moeilijk. Maar we heb ben nog nooit eerder aan de hand ge had dat aan een toren reparaties moesten worden uitgevoerd. Het is de eerste keer dat we ze op zo'n grote hoogte werken", aldus Van der Have. De president-kerkvoogd van de Ne derlandse Hervormde Gemeente Zonnemaire, J. Stoel toonde zich ver heugd met het begin van de herstel werkzaamheden van de toren en Be muren in de kerk. „Het betekent ook een stukje veiligheid. De toren zit in gebouwd in onze gebouwen. Door de slechte bouwkundige toestand waar in hij verkeert vallen af en toe stuk ken cement en steen naar beneden. Die kunnen schade veroorzaken aan de omliggende gebouwen. Vooral in de winter bij vorst bestaat dat ge vaar". Stoel is daarom blij dat de werkzaamheden nog voor de winter periode van start zijn gegaan. Overigens doet de kerkelijke ge meente ook het nodige om het kerk gebouw zelf te onderhouden en te herstellen. „Dit jaar zijn rieuwe go ten aangebracht en is schilderwerk gedaan. En volgend jaar la'.en we het stucwerk buiten aan het kerkgebouw hoek lichtte een tipje van de sluier op. Dat deed de wethouder overigens niet geheel en al vrijwillig. Hij was eigenlijk niet van plan om al iets over de plannen, die in de aanbiedings brief bij de begroting gepresenteerd worden, naar buiten te brengen. Veer hoek zag zich echter genoopt te reage ren op opmerkingen van PvdA- gemeenteraadslid C. Verton. Helderziende Een en ander kwam aan de orde bij de behandeling van de ingekomen stukken. Verton reageerde op een brief van de Konsulent Natuur- en milieu-educatie op het gebied van.na tuur en milieu met een betoog waarin hij aangaf wat de PvdA op dat gebied graag gerealiseerd zou zien. Verton pleitte onder meer voor het op poten zetten van een milieu-educatief cen trum in combinatie met een bezoe kerscentrum. Verder zag Verton voor zijn gees tesoog een heemtuin met daarin ty pische Schouwse planten. In de visie van de PvdA is voor'wat betreft het beheren van een dergelijk centrum een rol weggelegd voor vrijwilligers. „Bent u soms helderziende of zo", reageerde Veerhoek, in het verhaal van Verton blijkbaar een en ander herkennend. Hij wijdde echter niet verder uit over de plannen van het college. Veerhoek riep de raadsleden op nog even geduld uit te oefenen. „Over veertien dagen komen we met de begroting voor '91 en in de aanbie dingsbrief staan de plannen nader uitgewerkt", aldus Veerhoek. De toren gaat in de steigers. (Foto: Marijke Folkertsma). herstellen". Omdat het uit 1867 date- van het kerkgebouw worden gedra- rende kerkgebouw niet wordt aange- gen door de Nederlandse Hervormde merkt als een monument moeten alle Gemeente en voor de toren door de kosten voor onderhoud en reparatie gemeente Brouwershaven. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers m.i.v. 1 sept. f 0,90, m.i.v. 1 jan. f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3