69 ft Brandweer Westerschouwen op zoek naar nieuwe vrijwilligers Barry Hughes ontpopt zich als ondernemend entertainer SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT 'Het brandweervak is in al zijn facetten een uitdagend vak WA> ffih Vl Bitr Ludiek lesje bedrijfsvoering voor Schouwen-Duivelandse ondernemers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kerktoren Schoonmaakactie Voorouders - Verlies De werkzaamheden voor restauratie van de Basisschoolleerlingen uit Zierikzee maken de- Wetenswaardigheden over voorouders blijven Het eerste herenteam van Delphi Mevo '80 kerktoren Zonnemaire zijn gisteren begonnen. ze week hun stad schoon. (Pagina 4). mensen boeien. Informatie over de families verloor ook haar tweede thuiswedstrijd. (Pagi- (Pagina 3). Willemse en Stoutjesdijk. (Pagina 5). na 9). DINSDAG 23 OKTOBER 1990 147ste jaargang Nr. 248835 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Weldadig is de macht van het vuur, als de mens haar temt, bewaakt. Schiller BURGH-HAAMSTEDE - 'Help ons nu eens uit de brand'. Onder dat motto is de Wes- terschouwse brandweer doende met het werven van vrijwilligers. Eenvoudig is het niet volgens commandant S. L. de Feiter. „Maar ik denk dat dat een landelijk pro bleem is", aldus De Feiter. Volgens hem zijn er verschillende oorzaken aan te wijzen. „Ik denk dat vooral de veranderde woon/ werk/leefsituatie meespeelt. Veel mensen hebben gewoon geen tijd meer of werken niet in de regio maar daarbuiten". Brandweercommandant S. L. de Feiter bij zijn trots: de nieuwe bjandweergarage. (Foto: Marijke Folkertsma). De Feiter zelf mag gerust gerekend worden tot diegenen die bereid zijn alles opzij te zetten voor de brand weer. En de mensen die toetreden tot de vriijwillige brandweer, zo verze kert De Feiter, doen dat net zo goed. Waarom ze dat doen? Hulp aan mens en dier is nog steeds de belangrijkste drijfveer. En het brandweervak is in alle facetten een uitdagend vak", al dus de brandweercommandant. Middenstanders Vroeger, zo herinnert De Feiter zich, waren het veelal de middenstan ders die lid waren van de vrijwillige brandweer. Zij waren immers prak tisch altijd binnen de gemeente aan het werk en konden dus snel reageren als het brandalarm klonk. Een plaatsje bij de brandweer was toen nog zo populair dat men met wacht lijsten werkte. Die tijd ligt inmiddels achter ons, zo blijkt uit het verhaal van De Feiter. Naast het feit dat steeds meer in woners van Schouwen-Duiveland el ders in Nederland hun dagelijks brood verdienen beschikt men ook over meer vrije tijd dan vroeger. ,,En natuurlijk is ook de man-vrouw si tuatie gewijzigd", aldus De Feiter. Niet alleen de man werkt, maar ook de vrouw en vaak houdt dat in dat ook de huishoudelijke taken ver deeld worden. ,,En dan komt je gezin er nog eens bij en dan blijft er niet zo veel tijd meer over", aldus de brand weercommandant. Ook binnen de brandweerwereld is een en ander ver anderd en dat heeft ook weer invloed op de bereidheid van mensen om zich in de gelederen van die vrijwillige brandweer te scharen. De Feiter; „Tegenwoordig zijn er ook veel meer opleidingen dan vroe ger. Vroeger werd je brandwacht tweede klas, je kon door naar brand wacht eerste klas en dan had je ,het wel een eind gehad". Die opleidingen zijn volgens De Feiter onontbeerlijk omdat de brandweer een veel breder takenpakket heeft dan in vroeger ja ren. De hulpverlening is erbij geko men en maakt de taak van de vrijwil lige brandweerman een stuk zwaarder. Terwille van het goed functioneren van het korps en de veiligheid van de brandweerman zelf wordt van een vrijwilliger verwacht dat hij of zij, want vrouwen zijn ook welkom bij de brandweer, een aantal opleidin gen volgt. Het is de ervaring van De Feiter dat als men eenmaal is toegetreden tot het brandweerkorps men vanzelf ple zier krijgt in de opleiding. De moge lijkheden zijn groot. Men kan een op leiding volgen tot instructeur, maar er zijn bijvoorbeeld ook rijksoplei dingen voor de Waarschuwings- en Verkenningsdienst (WVD) en men kan zich middels de cursus Bevel voerder Hulpverlening ook toeleggen op die taak van de brandweer. Hulpverlening' Die hulpverlening is een onderdeel van het takenpakket van de brand weer dat steeds belangrijker wordt. Steeds vaker wordt de brandweer te hulp geroepen bij ongelukken. Men sen die in hun auto beklemd zitten worden door de brandweer uit hun benarde positie bevrijd. Bij stormen als in het begin van dit jaar heeft de brandweer haar handen vol aan het opruimen van puin en het weghalen of vastzetten van bomen die op hui zen dreigen te vallen. Met name de hulpverlening bij on gelukken schrikt sommige mensen nog weieens af. Toch is daar volgens De Feiter geen reden voor. „Waar je dan als korps wel voor moet zorgen is een goede begeleiding van de vrijwil ligers. Ze moeten er met elkaar over kunnen praten". Blijft iemand ondanks die gesprek ken toch met problemen zitten dan is het de taak van de brandweercom mandant om daarop in te springen. „We hebben ook contacten met de GGD. Die kunnen eventueel ook inge schakeld worden bij de begeleiding van brandweervrijwilligers". Preventie De grootste opdracht van de brand weer is nog steeds het voorkomen van brand. Preventie en voorlichting is wat dat betreft erg belangrijk, zo stelt De Feiter. „Mensen moeteh ook niet aarzelen om 06-11 te bellen. Ze moeten niet zelf actie ondernemen maar de hulp van de vakman inroe pen". De brandweer heeft er immers alle mogelijke apparatuur voor en be schikt over veel kennis. „Wij beschikken over zeer moderne apparatuur. Wat dat betreft mogen we beslist niet mopperen, en als we straks in de nieuwe brandweergara ge zitten is het helemaal perfect", al dus De Feiter. Alles bij elkaar beschikt de vrij willige brandweer van Westerschou- wen op dit moment'over 37 man. Net iets te weinig, stelt De Feiter. „Eigen lijk moeten we minimaal 38 mensen hebben en het liefst zou ik over een wachtlijst beschikken zodat je snel je korps aan kunt vullen als er onver wacht iemand met het brandweer- werk stopt". Jeugdbrandweer De Feiter denkt daarbij niet alleen aan de korte termijn, maar maakt ook plannen om op lange termijn over voldoende brandweervrijwilli gers te kunnen beschikken. Begin dit jaar werd begonnen met het op poten zetten van een jeugdbrandweerkorps in de gemeente Westerschouwen. „En dat loopt fantastisch", aldus De Fei ter. „We hebben nu twaalf aspirant-le den en zes junioren. Het jeugdbrand- Weercorps is echt heel actief bezig en we hopen natuurlijk dat die jongens straks,- als ze achttien zijn, doorstro men naar het brandweerkorps", al dus De Feiter. De kweekvijver van jonge brand weerlieden is dus goed gevuld. De Feiter: „Ja, ik had ook niet ve2-wacht dat het zo goed zou lopen". De belang stelling is zelfs zo groot dat men zich genoodzaakt zag een wachtlijst aan te leggen. En de jongpns krijgen, zo verzekert De Feiter, binnen de jeugd brandweer een gedegen opleiding en kunnen derhalve goed beslagen ten ijs komen als de tijd daar is. Veiligheid Naast aandacht voor opleidingen binnen het brandweerkorps ook veel aandacht voor een goede sfeer en niet te vergeten de veiligheid. Die twee za ken houden nauw verband met el kaar. „Je moet op elkaar kunnen ver trouwen, dat is van levensbelang", aldus De Feiter. „Je werkt altijd in groepjes van twee en dan moet je van de ander opaan kunnen. In ons korps moeten alle vi'ijwilligers kameraden van elkaar zijn". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot woensdagavond Zuidoostelijke wind Vannacht flinke opklaringen bij een minimumtemperatuur van onge veer 3 graden en vooral in het noord oosten nog vorst aan de grond. Over dag vanuit het zuiden meer bewol king en droog. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Zuidoostelijke wind, matig, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog af en toe krach tig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 27 okt.: Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.; 14 graden Windkracht: zuid 5 Zaterdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 24 okt. Zon op 07.20, onder 17.27 Maan op 13.24, onder 20.37 25 okt. Zon op 07.22, onder 17.25 Maan op 13.59, onder 21.46 Eerste Kwartier: 26 okt. (21.26) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het krachtige hogedruk- gebied, dat het afgelopen weekeinde boven Scandinavië verscheen, ligt nu boven Oost-Europa. Dit systeem trekt de komende dagen nog iets ver der naar het oosten en neemt daarbij weer wat in betekenis af. Ten westen van de Britse eilanden en Frankrijk liggen Oceaandepressies. De bijbeho rende fronten strekken zich tot in het zuidwesten van Frankrijk uit. De met deze fronten samenhangende sluierbewolking heeft ons land in middels al bereikt en het ziet er naar uit dat de fronten zelf in de loop van donderdagavond of -nacht, ons land bereiken. Veel regen wordt daaruit niet verwacht. Voor het zover is, krij gen wij de komende nacht en woens dag nog te maken met een droge en koude zuidoostelijke stroming. Voor al in het noordoosten kan het de ko mende nacht tot wat vorst bij de grond komen. Woensdag overdag wordt het bij een weertype met gelei delijk meer sluierbewolking, zo'n graad of 14. ZIERIKZEE - Goed ondernemerschap en wat daar alle maal bij komt kijken. Op die vraag ging voetbalmana ger Barry Hughes maandagavond in Mondragon uitge breid in. Op onnavolgbare wijze gaf de Nederlandse Welshman de leden van de Ondernemerskring Schou wen-Duiveland een ludiek lesje goed ondernemen. Gezien de overeenkomsten tussen de voetballerij en het ondernemers.- schap baseerde Hughes zijn betoog, dat meer weg had van een wervelende one man show, op zijn ervaringen als voetbaltrainer en -manager. De vele aanwezigen smulden zichtbaar van de vele anekdotes en geheimpjes uit de wereld van het topvoetbal, dat ver gelijkbaar is met het bedrijfsleven. Klantgericht Voetbal en ondernemen lijken op het eerste gezicht weinig met elkaar gemeen te hebben. Tbch zijn die over eenkomsten er volgens Hughes wel degelijk. Zowel voetballers als onder nemers leveren een produkt en moe ten dat zo goed mogelijk bij de klant weten over te brengen. Die gedachte van klantgericht bezig zijn blijkt in de Nederlandse voetballerij inclusief de KNVB maar moeizaam te worden aanvaard. Waar Engelse voetballers steeds te horen krijgen dat toeschouwers klan ten zijn die met zijn allen het salaris van de spelers betalen, blijkt het in de Nederlandse voetbalwereld ook nu nog een probleem te zijn om een voetbalclub als een bedrijf te zien en ook nu nog wordt er te weinig gedaan aan het verkopen van het produkt. Er wordt bovendien te weinig aandacht besteed aan de oorzaken dat de toe schouwers/klanten wegblijven. Dc sectie betaald voetbal van de KNVB staat daar volgens Hughes onvol doende bij stil. Welke oorzaken er aan die lege tri bunes ten grondslag liggen probeerde Hughes via een stukje roemrijk voet balverleden van Nederland aan het licht te brengen. Aan kwaliteit ont breekt het volgens hem niet. Hughes: „Het Nederlandse voetbal geniet in het buitenland een grote naam. De kwaliteit van het voetbal is goed maar de klant komt niet". Hughes schreef dat wegblijven van de klanten toe aan het feit dat voet ballers en bestuurders hun produkt niet goed aan de man weten te bren gen. Je kunt nog zo'n goed produkt aanbieden, het heeft geen resultaat wanneer je je niet klantvriendelijk opstelt. Hughes: „In het Nederlandse voetbal laten we duizenden klanten weglopen zonder moeite te doen om die weer terug te winnen". Advertentie Voor; Dakbedekking Goten in zink of koper naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Om het produkt bij de klant te brengen is het belangrijk dat de ma nager weet wat er onder zijn klanten en mogelijke klanten leeft. Dat dat in voetbalkringen onvoldoende wordt erkend verduidelijkte Hughes door te wijzen op het feit dat het Neder lands elftal, na het behalen van de Europese titel op bezoek ging bij ko ningin Beatrix ZONDER beker. Die was vergeten! Aandacht Wie directeur van een bedrijf is moet volgens Hughes altijd aanwezig zijn. Ook moet hij voldoende aan dacht hebben voor zijn medewerkers, of dat nu zijn naaste medewerker is of de jongste bediende. Het maakt niet uit, iedereen is in een bedrijf be langrijk volgens de voetbaltrainer. Door die persoonlijke benadering en door de werknemers op hun verant woordelijkheid te drukken creëert de ondernemer een prettige werksfeer die de motivatie van de werknemers bevordert. Een goede motivatie van het perso neel blijft ook bij de klanten niet on opgemerkt. Een ander belangrijk punt bij de verkoop van het produkt is het vermogen om klantgericht be zig te zijn. Klanten blijken het pret tig te vinden als de verkoper wat per soonlijke interesse toont. Als beginnend voetballer met een pomp station heeft Hughes dat aan den lij ve ervaren. Door zich te verdiepen in persoon lijke bijzonderheden van de klant gaf Hughes hem de indruk de enige te zijn. Ook tegen sluitingstijd moeten klanten in de filosofie van Hughes kunnen rekenen op een goede service. Met die strategie heeft Hughes als pomphouder succes gehad. Niet di rect gehinderd door enige valse be scheidenheid zei de voetbalmanager er trots op te zijn dat hij het beste vervolg pagina 4 Volgens Barry Hughes beseffen weinig voetballers en bestuurders dat ze een produkt moeten verkopen(Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1