Meer sociale controle nodig voor een effectieve aanpak vandalisme Aanleg kabel-tv in de regio met enkele maanden vertraagd DE ZIERIKZEESCHE COURANT ,De mensen moeten hun verantwoordelijkheid niet ontlopen, maar opbellen naar de politie als ze vandalisme zien Zekatel: Aannemer heeft zich verkeken op werk op Schouwen-Duiveland Zaalvoetbal toernooi van Coen Honig ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Leefbaarheid Stek Advies Pony De leefbaarheid op het platteland gaat snel De rijkspolitie krijgt in het Bruse gemeentehuis Notaris mr W. H. Klaassen adviseert de lezers Leonie Klompe werd in Kamperland Zeeuws achteruit volgens symposium-gangers in Bor- een vaste stek. (Pagina 3). van de Zierikzeesche Nieuwsbode over aller- kampioene pony's. (Pagina 8). sele. (Pagina 3). hande zaken. (Pagina 4). VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 147ste jaargans Nr. 24833 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Ik zou niets vreselijkers weten dan dat mijn toekomst mij geopenbaard werd. Bührlen ZIERIKZEE - Het beschadigen van geparkeerd staan de auto's, het kapot maken van regenpijpen en andere onderdelen van openbare gebouwen, het vernielen van speeltoestellen. Het zijn maar enkele van de vandalisme- daden waaraan een aantal jongeren op Schouwen-Duive- land zich schuldig maakt. En dan vooral in de Westhoek van Schouwen-Duiveland, Duiveland en Zierikzee. het vandalisme uit beschadigingen aan geparkeerd staande auto's en vernielingen aan of het- bekladden van openbare gebouwen zoals scho len en fietsenhokken. Verder wordt regelmatig rommel achtergelaten op openbare plaatsen. Want ook dat is volgens Marian van Rijswijk een vorm van vandalisme. Wanneer mensen de politie bellen om vernielingen die zij hebben gecon stateerd te melden, gaat Marian van Rijswijk soms naar ze toe. ,,Als het een melding is van vernieling aan een eigendom van die mensen zelf. Dan kunnen ze via mij aangifte doen bij de politie". Ook uit de aangiftes die in het computersysteem van de poli tie staan haalt Marian van Rijswijk informatie om een zo volledig moge lijk beeld te kunnen maken van wat er werkelijk plaatsvindt. Alleen In de zomermaanden was zij daar mee samen met een collega 20 uur per week bezig. Sinds september werkt zij nog in haar eentje gedurende 12 uur per week aan het project Vanda lisme. „Omdat het om een proef gaat word ik betaald door het ministerie van binnenlandse zaken en het dis trict Zeeland van de Rijkspolitie. Op grond daarvan mag ik dit werk tot een januari blijven doen. Of het daar na nog door gaat hangt af van de ge meenten op Schouwen-Duiveland. Als zij bereid zijn geld beschikbaar te stellen voor deze baan kunnen we doorgaan". Hoewel dat nu nog niet meetbaar is, zou dat volgens Marian van Rij- kwijk op de langere duur zeker resul taat opleveren. Vooral als de burgers van Schouwen-Duiveland blijven meewerken via het signaleren van vandalisme. „Het zou heel plezierig zijn als ze de moeite zouden willen nemen om op te bellen. Dan kunnen de beschikbare politiemensen zo ef fectief mogelijk worden ingezet". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Dat blijkt uit de resultaten van het project Vandalisme waaraan sinds enkele maanden wordt gewerkt in het politiebureau te Zierikzee. Werk zaamheden waarmee men probeert een zo volledig mogelijk overzicht te krijgen van de plaatsen in de regio waar en in welke hoeveelheid grote en vooral ook kleinere vandalisme- daden plaatsvinden. Essentieel daar bij is de hulp van scholen, gemeente werkers en publiek. „De mensen moeten hun verantwoordelijkheid voor sociale controle niet ontlopen. Maar opbellen naar de politie als ze vandalisme of de gevolgen daarvan zien", aldus Marian van Rijswijk. Registreren Zij is het die zich op de bovenste verdieping van het politiebureau te Zierikzee al sinds juli bezig houdt met het registreren van de meldingen van vandalisme die binnenkomen. „Toen we pas waren begonnen met het project, kregen we een golf mel dingen binnen van het publiek. Waar schijnlijk was dat onder invloed van de krante-a-rtikelen waarin melding- werd gemaakt van onze werkzaamhe den. Maar de laatste maanden is dat behoorlijk afgezakt. 'We krijgen al leen van scholen en gemeentewerkers nog regelmatig meldingen binnen van vandalisme en de gevolgen daar van die men ziet". Van Rijswijk vindt dat vooral jam mer omdat «en zo volledig mogelijk beeld van de vandalismedaden van belang is voor een zo effectief moge lijke aanpak door de politie van deze vorm van criminaliteit. Aan de hand van de meldingen die binnenkomen op het bureau wordt een surveillan ce-lijst opgesteld. De politie streeft er naar om op die manier vaker aan wezig te zijn op de plaatsen waarvan is gebleken dat ze 'vandalisme- gevoelig' zijn. Uit de meldingen die de afgelopen maanden binnenkwamen, bleek dat die plaatsen zich vooral in de West hoek van Scho.uwen-Duiveland, Zie rikzee en Duiveland bevinden. „In de zomermaanden kwamen vooral van uit Renesse veel meldingen binnen. In Zierikzee was het in die periode opvallend rustig. Maar nu is het net omgekeerd. Met uitzondering van het weekend voor de herfstvakantie kwa men vanuit Renesse bijna geen mel dingen binnen, terwijl in Zierikzee veel meer vandalisme voorkwam". .V *- Speeltuigen Dat vandalisme in Zierikzee be stond opvallend vaak uit vernielin- ger aan speeltuigen op speelplaatsen voor kinderen. „Hoewel een aantal van die speelplaatsen midden in een woonwijk ligt, krijgen we de meldin gen toch meestal binnen via de men sen van de dienst gemeentewerken. Het is jammer dat omwonenden niet wat meer aan sociale controle willen doen en zelf opbellen, als ze zien dat vandalisme plaatsvindt". Behalve uit vernielingen aan speel- Graffiti, een van de vele vormen van vandalisme waar een aantal jongeren op Schouwen-Duiveland zich schuldig aan tuigen, bestaat een groot deel van maakt. (Archieffoto). f mi- pe eitr Verwachting tot zaterdagavond: Bewolkt Overwegend veel bewolking en vrijwel overal.droog. Minimumtem peratuur omstreeks 10 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 15 graden. Zwakke tot matige oostenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 23 okt. Zondag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 10% Min. tem p.: 7 graden Middagtemp.: 14 graden Wind: oost 4 Maandag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 13 graden Wind: zuid-oost 4 Dinsdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 12 graden Wind: zuid-oost 4 ZON 20 okt. EN MAANSTANDEN Zon op 07.13, onder 17.36 Maan op 09.33, onder *17.41 21 okt. Zon op 07.15, onder 17.34 Maan op 10.43, onder 18.10 22 okt. Zon op 07.16, onder 17.32 Maan op 11.46, onder 18.48 Eerste Kwartier: 26 okt. (21.26) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het lagedrukgebied, dat de afgelopen dagen in onze omge ving voor veel bewolking en regen zorgde, begint morgen belangrijk aan activiteit in te boeten. Maar de bijbe horende bewolking is nog niet ver dwenen en er bestaat zelfs nog een kans dat er wat regen uit valt. De temperatuur daalt komende nacht naar ongeveer 10 graden en loopt overdag op tot in de buurt van een graad of 15. De wind waait uit het oosten en is zwak tot matig. neugten van de kabel elke maand bij na 20 gulden op tafel gelegd dient te worden. Ongestoord Kannekens stelde bij de onderteke ning van het contract vorig jaar dat men alleen met de kabel letterlijk on gestoord kan genieten van wat er op de buis gebracht wordt. Een schotel antenne biedt die zekerheid volgens hem niet en dient in zijn ogen derhal ve betiteld te worden als zijnde surro gaat. Of kabeltelevisie echt zo aantrek kelijk is als Kannekens beweert zal de toekomst leren. Een enquête uit gevoerd in opdracht van de Zierik zeesche Nieuwsbode wees in 1988 uit dat slechts dertien procent van de be volking van Schouwen-Duiveland bereid is bijna twee tientjes per maand te betalen voor de kabeltele visie. Hoe wat dat betreft de vlag er nu, twee jaar later, bijhangt is niet be kend. Wel lijkt de bereidheid om maandelijks een abonnement te beta len voor kabeltelevisie'te zijn toege nomen,. In de Zierikzeese wijk Malta kreeg men in juli van dit jaar een proefabonnement op kabeltelevisie. Een kleine steekproef toen wees uit dat het overgrote deel van de proef abonnees toch dermate gecharmeerd bleek van de mogelijkheid om zes tien televisiezenders in de huiskamer te krijgen dat men zei het proefabon nement in een definitief abonnement om te willen zetten. Onderschat Intussen wordt hard gewerkt aan het aanleggen van het kabelnet op Schouwen-Duiveland. Dat het werk niet geheel volgens de planning ver loopt wordt door Zekatel niet ont kend. „De aannemer die het werk voor ons uitvoert heeft zich een beet je verkeken op het werk", aldus me vrouw Van Belzen van Zekatel. Het gerucht dat het werk ongeveer een half jaar vertraging zou hebben opge lopen verwijst zij resoluut naar het rijk der fabelen. Volgens haar is wel op sommige plaatsen sprake van een vertraging vervolg pagina 3 ZIERIKZEE - Zaterdag 20 oktober aanstaande wordt in sporthal Onder dak het jaarlijkse zaalvoetbaltoer nooi van Coen Honig gehouden. De eerste wedstrijd wordt gespeeld om 18.15 uur, terwijl de prijsuitreiking gepland staat om 22.45 uur. Aan het zaalvoetbaltoernooi van team Coen Honig doen dit jaar acht ploegen mee. De deelnemers zijn: Stella Boys/Zierikzee, VV Mevo/Zie- rikzee, Nola Boys/Zierikzee, Toren Boys/Zierikzee, L&O/Zierikzee, Rot terdam/Rotterdam, Coen Honig 1 en 2/Zierikzee. Er wordt gespeeld in twee poules. De eerste finalewedstrij den beginnen om 21.15 uur. Dubbel In het wedstrijdreglement is be paald dat een doelpunt welke ge scoord wordt middels het hoofd dub bel telt.. Deze regel zal ongetwijfeld voor aparte acties en momenten zorg dragen. Wij willen ook voor maar f 40," tot 1 februari 1991 een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode. Als kennismaking ontvangen wij een fraai horloge. Adres; Postkode: Plaats: Telefoon: Handtekening: Bon volledig invullen en opsturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee. ZIERIKZEE - De fans van Jos Brink moeten nog even geduld oefenen voordat zij hun idool op RTL 4, voorheen Veronique via de kabel in de huiskamer kunnen krijgen. De aanleg van de kabeltelevisie is met enkele maanden vertraagd. „We hebben ons een beetje verkeken op de problemen waar we bij de aanleg van de kabel hier op zouden stuiten", aldus A. W. van Belzen van de Zeeuwse Kabel Televisiemaatschappij (Zeka tel). Zij stelt dat Zekatel er alles aan zal doen om de opgelopen achterstand in het werk weer in te lopen. Schouwen- Duiveland gaat nog voor 1992 geheel en al 'aan de kabel' zo stelt de Zeka- tel-vertegenwoordigster en niet, zoals het gerucht wil, pas ergens in 1992. „Vanaf nu houden we de vinger goed aan de pols", aldus mevrouw Van Bel zen. Witte vlek Over het fenomeen kabeltelevisie is al heel wat gezegd en geschreven. Zeeland is éen van de laatste provin cies in Nederland die bekabeld wordt en herhaaldelijk is dan ook het be grip 'een witte vlek op de kaart' ge hanteerd om de nog kabelloze provin cie te omschrijven. Toen het eerste contract voor de aanleg van de kabel vorig jaar no vember in het gemeentehuis van Wes- terschouwen werd ondertekend door Zekatel-directeur A. M. Kannekens en burgemeester J. L. Nieniantsver- driet-Leenheer stelde Kannekens on omwonden dat haast geboden was bij de aanleg van de kabel. Een snel groeiende groep inwoners van Schouwen-Duiveland vond het allemaal te lang duren en ging o-er tot de aanschaf van een schotelan tenne. Met behulp van een dergelijke antenne kunnen zij via de satelliet dezelfde zenders uit de ether pikken die Zekatel via de kabel in de huiska mers brengt. Een schotel-antenne be tekent een eenmalige uitgave, zo re deneerde men, terwijl voor de ge- Onder meer aan de Hogewcg bij Haamstede wordt hard gewtrkt aan het leggen van de kabel. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1