Actie tot verbetering situatie in Sri Lanka van de gestart 52 ploegstoffen Lid van vrijwillige brandweer haalt diploma onderbrandmeester MINOLTA-SHOW Onderzoek naar explosieven in Kanaal Zuid-Beveland Scouting Bru doet mee aan Jamboree on the air Cursus in Middelburg NIEUWSBODE EXTRA Verschijnt elke woensdag huis aan huis op Schouwen-Ouiveland en Goeree-Overflakkee Totale oplage 27.800 ex. Redaktie, advertentie-afdeling en administratie: Jannewekken 11, Zierikzee, Telefoon 01110-16551, Fax 01110-14315, Postadres: Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Uitgave: Drukkerij Lakenman Ochtman bv, Zierikzee EDITIE SCHOU WEN-DUIVEL AND 17 OKTOBER 1990 KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! 1HU; fotografie vid fotografie video foto's in 1 uur klaar FOTO VERSCHOORE Middelharnis - Goes - Middelburg - Vlissingen - Hulst - Zierikzee - Etten-Leur KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Na zware studie van drie jaar naast dagelijks werk. DREISCHOR - Onlangs werd in Dreischor een groot feest gevierd naar aanleiding van de uitreiking van twee diploma's aan respectievelijk een kersverse brandwacht (het basisdiploma voor brandweer) en een onderbrand- wachtmeester. Dit laatste diploma is vooral bijzonder omdat daar een zware opleiding aan vooraf gaat die na het diploma brandwacht, van een jaar, nog eens drie jaar duurt eri bestaat uit zes verschillende certificaten. De ge lukkige die zich vanaf nu onderbrandmeester mag noe men en nu dus ook zelfstandig uit mag rukken is Jaap de Zeeuw, in het dagelijkse leven monteur bij de Water Maatschappij Zeeland. het begin waren de lessen 's avonds, maar omdat men uren te kort kwam moest men de lessen over zetten naar twee middagen per week. De vrijwil ligers kregen op dezelfde dagen les als de beroeps brandweren. Examens In de drie jaar dat het duurde om het diploma onderbrandmeester te halen moest Jaap .telkens examen doen. In totaal moest hij in die jaren ongeveer negen examens afleggen. De zwaarste test op lichamelijk ge bied was toen Jaap de Zeeuw in Vlis singen in een praktijkcentrum in een echte brand werd gestuurd om te zien De uitreiking van de diploma's aan de kersverse brandwacht Johan van Beek (2e van links) en onderbrandmeester Jaap de Zeeuw (2e van rechts). De uitreiking werd gedaan door wethouder Goemans. Geheel links de trotse comman dant van Dreischor, J. de Jonge. (Foto: Marijke Folkertsma). Jaap de Zeeuw is nu al weer elf jaar bij de vrijwillige brandweer. Vrijwil lige brandweer mag eigenlijk niet meer gezegd worden, want er is wei nig of geen verschil meer tussen de beroeps en de vrijwilligers. Tegen woordig bestaat 85 procent van de brandweer uit vrijwilligers, alleen de hele grote steden hebben een vast brandweerkorps. De opleiding die Jaap heeft gevolgd bestond uit zes verschillende certifi caten. Deze zijn onderverdeeld in de onderdelen verbranding en blussing; organisatie; gevaarlijke stoffen; pre ventie en repressie; materieel en so ciale vaardigheden. Formules leren Vooral bij het onderdeel gevaarlij ke stoffen heeft Jaap heel wat moeten leren. Zo kreeg hij zware scheikunde, natuurkunde en wiskunde formules te leren die allemaal betrekking had den op de module gevaarlijke stoffen. Ondermeer de formule van benzine, dit kan belangrijk zijn in geval van een ongeluk met een vrachtwagen die deze gevaarlijke stof bevat. Er be staat dan gevaar voor ontpolffing. Tijdens de opleiding heeft Jaap de Zeeuw nu geleerd hoe hij in zo'n geval moet handelen. Een andere belangrijke module is het onderdeel sociale vaardigheid. Tijdens de opleiding was er zelfs een gediplomeerd psycholoog aanwezig om de manschappen een goede socia le vaardigheid bij te brengen. Iets dat tijdens een ramp van levensbelang kan zijn. Wanneer iemand in paniek raakt is het de taak van de brand weerman om die persoon gerust te stellen en op die manier in veiligheid te brengen. Als iemand niet weet hoe hij of zij zo'n situatie moet aanpak ken kan het mis gaan. In de afgelopen drie jaar heeft Jaap de Zeeuw heel wat avonden en middagen in moeten leveren om zo ver als dit te komen. Zijn vrouw Yvonne heeft hem ook heel wat ke ren moeten missen. ,,Het was soms wel even aanpassen hoor. Als Jaap thuis kwam na een lesmiddag waren de kinderen meestal al naar bed en dan moest ik nog koken voor Jaap de Zeeuw". Het heeft Jaap de Zeeuw ook heel wat vrije dagen gekost. Hij moest tel kens een snippermiddag opnemen. In BRUINISSE - In het weekend van 20 en 21 oktober doen de kabouters en padvindsters van de Prinses Mar- grietgroep uit Bruinisse voor het eerst mee aan de jaarlijkse Jamboree on the air. Een jamboree on the air is een spe ciale activiteit voor Scouting-groe- pen en wordt over de hele wereld ge houden. Het doel is om contacten te leggen met andere deelnemende Scouting-groepen. Deze contacten ko men tot stand met behulp van zend en ontvangstapparatuur. De appara tuur is door de Radio controle Dienst van de PTT gekeurd en de eigenaren, zendamateurs die hun apparatuur ge durende het weekend aan scouting groepen ter beschikking stellen, heb ben allen vergunning. Mede dankzij de bereidwilligheid van vier zendamateurs gaan de ka bouters en padvindsters van Bruinis se twee dagen lang proberen contac ten te leggen met andere Scouts in Nederland. Als het weer een beetje meezit is contact met buitenlandse groepen ook mogelijk. Om een zo goed moge lijke ontvangst te krijgen zullen zij zelf een" mast moeten bouwen voor het bevestigen van de antennes. Ook worden tijdens het weekend verschil lende opdrachten uitgevoerd die via de ether vanuit het landelijk centrum worden doorgegeven. 'Zendstation' van de Bruse scouts is het clubhuis achter het gebouw van de tennisver eniging. Advertentie Let op onze advertentie volgende week! IN OUDOORP 23 oktober tot en met 3 november met de nieuwste snufjes van de ,,FOTO KINA" uit Keulen. Voor beeld en geluid ambifOTO Weststraat 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Telefoon 01878-1612 en 2120 Filiaal Renesse-Printshop - Hogezoom 172 - Telefoon 01116-2400 West Krakeelstraat 8 - Sommelsdijk - Telefoon 01870-6841 KAPELLE - De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) onder zoekt de komende weken het Kanaal door Zuid-Beveland op de aanwezig heid van explosieven uit de Tweede Wereldoorlog. Bij de verbreding van het kanaal en de bouw van de nieuwe Postbrug zouden door mogelijk aan wezige munitie gevaarlijke situaties kunnen ontstaan. Volgens een woordvoerder van de gemeente ka- pelle, opdrachtgever tot de actie, zijn in het kanaal de afgelopen zomer ex plosieven opgevist. Bij nader onderzoek ontstond het vermoeden dat na de Tweede Wereld oorlog munitie is gedumpt bij de ou de Postbrug. Deze brug is in verband met het onderzoek van de EOD van 15 oktober tot 9 november op werkda gen va 08.00 tot 10.30, van 11.30 tot 14.00 en van 15.00 tot 17.30 uur gestremd voor het verkeer. Ook de scheepvaart kan gedurende deze peri odes de brug niet passeren. Tijdens het onderzoek moet iedereen op een afstand van minimaal 200 meter blij ven. Voor de scheepvaart worden tij dens de onderzoekperiodes wachttij den van maximaal 2,5 uur verwacht. Het wegverkeer wordt tijdens de werkzaamheden omgeleid over de twee kilometer verderop gelegen Bonzijbrug. Coördinator L. Heringa van landelijke werkgroep Amnesty International komt naar Zierikzee of hij de geleerde theorie ook in prak tijk uit kon voeren. Tijdens deze test was het vuur waar hij in werd gestuurd zo vreselijk warm en we2"kelijk dat zijn bescher- mings gelaatstuk wegsmolt en zijn helm was beschadigd. Maar ook daar kwam hij met glans door heen. Tij dens de uitreiking van het diploma door wethouder Goemans van Brou wershaven werd hij dan ook met ge paste trots onthaald door zijn com mandant J. de Jonge. Iemand die zeker trots is Jaaps vrouw Zij verteldde; ,,Het neemt heel veel tijd in beslag, maar als je dan ziet wat hij er voor terug krijgt dan ben je het zo allemaal weer ver geten. Ik ben vreselijk trots op hem. Er zijn er natuurlijk maar twee op heel Schouwen-Duiveland. Mis schien gaat hij weer wel verder leren, maar voorlopig blijft hij nog even thuis. Wat hij na de winter gaat doen weet ik nog niet, we zullen zien. Hij doet het zo vreselijk graag dat er geen houden aan is", aldus Yvonne de Zeeuw. ZIERIKZEE - Onlangs werd een rapport uitgebracht door Amnesty International met betrekking tot de schending van de mensenrechten van de bevolking van Sri Lanka. De verschijning van dit rapport was de start van een internationale actie ter verbetering van de situa tie. Ook de werkgroep Schouwen-Duiveland zet zich hiervoor in. Op donderdag 23 oktober vanaf 20.00 uur houdt zij een schrijf-, informatieavond in de Gerefor meerde kerk te Zierikzee. Tijdens deze avond komt L. Heringa informatie geven over de situatie in Sri Lanka. Tevens is er een fototentoonstelling te bezichtigen. Sri Lanka (het voormalige Ceylon) is de laatste jaren veelvuldig in het nieuws geweest door gewelddaden. De Srilankaanse regering is er tot nu toe in geslaagd het beeld naar buiten te brengen als zou het gaan om een et nisch probleem. Volgens Amnesty is dit beeld niet juist omdat de gewelda- digheden voor een belangrijk deel ook plaatsvinden namens de rege ring, met name door leger en veilig heidstroepen. Een van de doelen van de Amnesty-actie is dan ook, naast het bekendmaken van de mensen rechtenschendingen, de regering wij zen op haar verantwoordelijkheid om een einde te maken aan de schendin gen. De gewelddaden vinden vooral plaats in het zuiden en het noordoos ten van het eiland. In het zuiden wordt de strijd gevoerd door het Singhalese Volksbevrijdingsfront en veiligheidstroepen van de regering. Bij 'vergeldingsacties' zijn duizenden mensen vermoord of 'verdwenen'. Al leen in 1989 kreeg Amnesty informa tie over meer dan drieduizend men sen die in het zuiden zijn verdwenen. Om de bevolking angst in te boeze men werden honderden lijken langs de weg of in de rivier gegooid. In de strijd tegen het Volksbevrij dingsfront gebruikte de regering 'vei ligheidsmaatregelen die de mensen rechten ernstig schonden. Zo werden Advertentie 704 verschillende gordijnstoffen vindt u in de kollektie bij ito 't lange uus interieurvormgeving die zich onderscheidt van anderen havenpark 26-28 zierikzee Oft 10-13727 I MIDDELBURG - Lerend manage ment. Dat is de titel van de bijeen komst die het studiecentrum van de Open Universiteit donderdag 1 no vember in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg houdt. Tijdens deze bijeenkomst die om 20.00 uur begint zal prof dr J. Chr. van Dalen, hoogleraar van de produkt- groep Bedrijfs- en bestuursweten schappen bij de Open Universiteit in Heerlen ingaan op zaken als het be staan van lerende organisaties en hun kenmerken. Daarbij zal de weten schapper een antwoord proberen te geven op het verschil tussen lerend management en het traditionele lei dinggeven. Voor deze bijeenkomst kunnen bij inlichtingenbalie van de Zeeuwse bibliotheek en bij het stu diecentrum van de Open Universiteit (tweede verdieping van het biblio theekgebouw) gratis kaarten worden verkregen. Wij willen ook voor maar f 40," tot 1 februari 1991 een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode. Als kennismaking ontvangen wij een fraai horloge. Naam Adres: Postkode: Plaats: Telefoon: Handtekening: Bon volledig invullen en opsturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode. Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee. ook ongewapende politieke tegen standers gedood. Door de Srilan kaanse veiligheidsmacht werden doodsbedreigingen geuit tegen leden van de vreedzame oppositie en tegen personen die rechten van slachtoffers verdedigen. In het noordoosten waren het voor namelijk de Thmil Tijgers die in hun strijd voor een onafhankelijke staat zorgden voor veel bruut geweld. Inmiddels zijn door de Amnesty- groep al de nodige brieven verstuurd naar politieke en militaire autoritei ten met het verzoek om maatregelen die een einde maken aan de mensen rechtenschendingen. Tevens wordt bij de Srilankaanse overheid aange drongen op opheldering van alle po litieke moorden en verdwijningen en wordt verzocht de verantwoordelij ken te straffen. Op 23 oktober wordt ieder uitgeno digd deze verzoeken te steunen. Dat kan door het schrijven van brieven (voorbeeldbrieven zijn aanwezig) en het tekenen van een petitie, gericht aan president Premadasa. Informatie- en schrijfavonden De Amncsty-groep hoopt op een flinke belangstelling voor de informatie- en schrijfavonden. zodat vele brieven en handtekeningen ver stuurd kunnen worden. Met het oog daarop komen de maandelijkse schrijfavonden deze keer te verval len. Mensen die de info-avond niet kunnen bezoeken en graag thuis wil len schrijven kunnen voorbeeldbrie ven krijgen via dc plaatselijke con tactpersoon of door te bellen met (01115) 2372.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1