'Overleg nodig met eilandelijke organisatie van rijschoolhouders' Fit en uitgeslapen opstaan ifb-Jai Meer aandacht bij Beter Wonen voor huurdersbegeleiding bij groot onderhoud aan woningen Oud papier Brouwse CDA-fractie komt op voor rijschoolhouders Brouwse PvdA-fractie telt nu vier vrouwen deurloo intermeubel Nieuw beleidsplan op stapel bij woningbouwvereniging ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 oktober 1990 Nr. 24831 3 Deze week heeft een Zierikzeese ondernemer een opmerkelijk initia tief genomen wat het inzamelen van oud papier aayigaat. Wie bij deze on dernemer oud papier komt HALEN krijgt er vijf cent per kilogram voor. De vereniging (of particulieif) loopt er vervolgens mee naar de oud papier-inkoper en vangt er bijvoor beeld één cent voor. Inmiddels heb ben alle gemeenten in de streek een garantiesubsidie van vijf cent afge kondigd. zodat er in dat geval nog- eens vier cent bij komt. En dan is er ineens een oud papierprijs van tien cent per kilo en dat is lang geleden. Het is in principe een prima plan. De ondernemer is van zijn groeiende papierberg af, het papier wordt ge scheiden ingezameld en de vereni gingen kunnen de kas weer eens spekken. Maar tot op heden is er geen reactie binnengekomen om het plan. Waar om eigenlijk nietHet zit prima in elkaar. Wel is het de vraag wat de ge meenten er van vinden. Die hebben de garantieprijs in het leven geroe pen van de één cent per kilo af te ko men. Gemeenten hebben de regeling niet in het leven geroepen om vereni gingen tien cent te garanderen. Be nieuwd dus, of er vanuit de gemeen ten gereageerd gaat worden op het plan. Hopenlijk in positieve zin. AvdW BROUWERSHAVEN - „Er bestaat een eilandelijke or ganisatie waarin de rijschoolhouders van Schouwen- Duiveland verenigd zijn. Die had benaderd moeten wor den voor overleg over het plan 0111 een verkeereducatie- eursus voor 16 tot 18-jarigen op te zetten". Pas nadat de burgemeester van Brouwershaven L. N. Labruyére had beloofd dat een volgende keer ook de eilandelijke orga nisatie van rijschoolhouders zou worden benaderd, ging de CDA-fractie van de Brouwse gemeenteraad accoord met een subsidieregeling voor jongeren uit de gemeente die deelnemen aan de verkeerseducatie cursus. Omdat ook de overige raadsfracties accoord gingen houdt dat in dat Brou wershaven voor elke jongere uit haar gemeente die aan de cursus wil deel nemen een bedrag van 25 gulden mee betaalt. Omdat ook de rijksoverheid eenzelfde bedrag subsidieert, bedra gen de cursuskosten voor een 16 tot 18-jarige nog maar 29 gulden. Daar voor ontvangt hij of zij gedurende drie maanden gedurende enkele avonden per week verkeersonderwijs dat kan worden afgesloten met het theorie-examen voor het motor- of au torijbewijs. Minder kwetsbaar De cursus is opgezet om 16 tot 18- jarigen via het bijbrengen van meer kennis minder kwetsbaar te maken in het verkeer. De leerstof die wordt behandeld is dan ook veel breder dan alleen de kennis die nodig is voor het behalen van het theorie-rijexamen. Zo wordt ook aandacht besteed aan EHBO en het gebruik van alcohol in het verkeer. Behalve de CDA was ook G. J. van de Velde-de Wilde (VVD) van mening dat een dergelijke cursus thuishoort in het pakket dat via rijscholen wordt aangeboden. Maar de VVD ging niet zover dat men ook mede werking weigerde te verlenen aan de subsidieregeling die het Brouwse college van b en w tijdens de raads vergadering maandag in het stad huis voorstelde. Dat was in eerste instantie wel het geval bij het CDA. „Behalve met de BOVAG had de opzet van de cursus ook besproken moeten worden met de plaatselijke rijsccholen en de ANWB". Evenals P. van der Meide (SGP/RPF/GPV) had de VVD kritiek op het feit dat het subsidieverzoek in zo'n laat stadium aan het gemeente bestuur werd gepresenteerd. ,,De cur sus begint in oktober. De uitnodigin gen aan jongeren om deel te nemen zijn de deur al uit". Slordig Labruyére gaf tpe dat dit 'slordig' was. ,,Het werd zo laat omdat we een eilandelijke aanpak wilden. Daar voor was eerst overleg nodig met de overige gemeenten op Schouwen- Duiveland". Volgens de burgemees ter hangt het van de respons van jon geren op de cursus af of die na een jaar nog verder zal worden voortge zet. „Onze super-vertegenwoordiger de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) heeft namens de ge meenten al een duidelijke reactie ge geven op de aanbevelingen om het minimum aantal basisschoolleerlin gen vast te stellen op 250. Daarom is het niet nodig dat wij dat als ge meente nog eens via een aparte brief doen". Met deze uitspraak reageerde wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter op ongeruste uitspraken over dit onderwerp vanuit de PvdA- en de VVD-fractie. De Brouwse raad kon daarmee instemmen. Over enige tijd kunnen de inwoners van Brouwershaven recreëren bij een nieuw aangelegd strandbad en surfstrand bij Den Osse. Zonder noe menswaardige op- of aanmerkingen besloot de raad om het bestemmings plan Zomerdorp Den Osse zodanig te herzien dat de aanleg van deze acco- modaties mogelijk wordt. Plus de bouw van nog eens 40 zomerwonin gen in de laatste fase van het plan. Een aantal dat via aanpassing van de woningtypes kleiner werd. (Eerst wilde men via de laatste fase 110 wo ningen bouwen). ,,Het gaat slechts om het bijpoetsen van een plan dat al veel eerder is goedgekeurd", zei A. de Vlieger (PvdA) over het raadsbesluit. Woonzorgcentrum Tijdens de raadsvergadering werd het laatste besluit genomen dat nodig was voor de bouw van 29 woningen in het woonzorgcentrum in Brouwers haven waarvan vorige week de eerste paal werd geslagen. Er werd een cre- diet van bijna 60.000 gulden beschik baar gesteld voor uitbreiding van het computersysteem op de gemeentese cretarie. En er werd besloten om het positief saldo van 500.000 gulden dat overbleef van de gemeenterekening 1989 te bestemmen voor de aanschaf van automatiseringsapparatuur, de bouw van gemeentewerkplaatsen in Zonnemaire en Brouwershaven, de vervanging van een vrachtauto van de dienst gemeentewerken, het we genfonds en herbestratingen, de aan- pssing van het rioleringsstelsel en ga ranties ten behoeve van het eigen woningbezit van inwoners van de ge meente. BROUWERSHAVEN - Met de be noeming van D. H. Duinhouwer- Stoel uit Brouwershaven telt de PvdA-fractie in de gemeenteraad van Brouwershaven nu vier vrouwen. Duinhouwer volgt J. F. Akkerdijk op die wegens verhuizing naar Zierik- zee de Brouwse raad verliet. Akkersdijk was raadslid vanaf mei 1989. Na zijn vertrek is A. de Vlieger uit Noordgouwe nog de enige manne lijke 'vertegenwoordiger in de vijf raadsleden tellende PvdA-fractie. Die wordt verder gevormd door wet houder S. C. J. B. Loschacoff-de Kan ter uit Noordgouwe. M. P. Ketting- Koopman uit Schuddebeurs en E. M. Overbosch-de Reijger uit Brouwers haven. Advertentie is dit voor u nog een wensdroom? Kom voor informatie en een persoonlijk advies naar Deurloo, uw bedspecialist. Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel 01110-12946/12854 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond ZIERIKZEE Rommelmarkt De Vrijzinnige Gemeente in Zierik zee houdt zaterdag 20 oktober een rommelmarkt onder de Beuze. Bezoe kers kunnen vanaf 08.00 uur een keu ze maken uit te koop aangeboden meubelen, boeken, kleine huishoude lijke artikelen, speelgoed enzovoort. Ook zijn er zelfgebakken spullen te verkrijgen. Volksdansen De Volksdansvereniging Nehalen- nia geeft 20 december onder leiding van Joke Hillebregt een Volksdans Kerstbal injde Driehoek te Zierikzee. De muzikale avond begint om 20.00 uur. NCVB/CPB De leden van de Nederlandse Chris ten Vrouwen Bond en de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond houden woensdag 24 oktober een gezamenlij ke bijeenkomst in de bovenzaal van de Gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat) in Zierikzee. tijdens deze samenkomst die om 19.45 uur begint zal mevrouw A. P. de Haan, dijkgraaf van het Waterschap Schouwen-Duiveland iets over haar werkzaamheden vertellen. Mevrouw H. Pannekoek-Van der Weele zal een Zeeuwse tekst voordragen. Stichting Schouws.Spel De Stichting Schouws.Spel heeft voor zaterdag 27 oktober een bijeen komst op haar programma staan. De ze bijeenkomst wordt gehouden op de Vismarkt in Zierikzee en begint om 15.30 uur. Na de opening zal de griek- se architect en docent Emilio Chli- mintzas ingaan op de actuele ontwik kelingen in de architectuur en binnen de stedebouw. Na zijn verhandeling bestaat de mogelijkheid om onder het genot van een hapje en een drank je over dit thema na te praten. Rond de klok van zes uur bestaat de gele genheid om de avond voort te zetten met een mosselmaaltijd. NIEUW HAAMSTEDE Expositie De expositie van luchtfoto's van Jacqueline Midavaine Contrasten op Schouwen trekt veel bezoekers. In twee dagen meldden zich tweehon derd belangstellenden. De expositie in conferentieoord De Torenhoeve aan de Torenweg in Nieuw- Haamstede is nog tot vrijdag te zien. Dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur. HAAMSTEDE Geslaagd Aan de Erasmus-universiteit te - Rotterdam is Henk van den Berge uit Haamstede geslaagd voor het docto raal examen politieke wetenschap pen. RENESSE Radio Schrijfster Marjo Giljam uit Renes- se is woensdag te beluisteren op de radio. Zij is door Omroep Zeeland uitgenodigd een en ander over haar werk te vertellen in het kunstpro gramma Het Kanaal door Zeeland. De uitzending begint om 16.00 uur en duurt tot 17.00 uur. OUWERKERK Collecte De collecte ten bate van de Stich ting Nationale Collecte Geestelijk Gehandicapten heeft in Ouwerkerk een bedrag van 429,35 opgeleverd. Gevers en collectanten worden voor hun bijdrage bedankt. OOSTERLAND Collecte De collecte voor de Nierstichting heeft in Oosterland 1370, 05 opge bracht. Gevers en collectanten harte lijk dank. SIRJANSLAND Reformatorisch Contactorgaan De leden van het Reformatorisch Contactorgaan Schouwen-Duiveland komen woensdag 24 oktober in Sir- jansland bijeen om te luisteren naar Iz. J. van de Graaf. De heer De Graaf, die zal ingaan op het thema De Voor zienigheid is secretaris van de Gere formeerde Bond in de Nederlands Hervormde kerk uit Huizen. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de grote zaal van de Nederlands Her vormde kerk in Sirjansland en begint om 19.45 uur. Na de pauze is er gele genheid tot het stellen van vragen. BRUINISSE Collecte De collecte ten behoeve van de Stichting Geestelijk Gehandikapten heeft in Bruinisse 1598,30 opge bracht. Alle gevers en collectanten hartelijk bedankt. MIDDELBURG Lerend management. Dat is de titel van de bijeenkomst die het studiecen trum van de Open Universiteit don derdag 1 november in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg houdt. Tijdens- deze bijeenkomst die om 20.00 upr begint zal prof dr J. Chr. van Dalen," hoogleraar van de produkt- groep Bedrijfs- en bestuursweten schappen bij de Open Universiteit in Heerlen ingaan op zaken als het be staan van lerende organisaties en hun kenmerken. Daarbij zal de weten schapper een antwoord proberen te geven op het verschil tussen lerend management en het traditionele lei dinggeven. Voor deze bijeenkomst kunnen bij inlichtingenbalie van de Zeeuwse bibliotheek en bij het stu diecentrum van de Open Universiteit (tweede verdieping van het biblio theekgebouw) gratis kaarten worden verkregen. Telefonisch reserveren is mogelijk via telefoonnummer: 01180- 30286. Lezing Drs P. J. Schroevers is door het Na tuurkundige Gezelschap uitgenodigd om een lezing te houden over de voor spelbaarheid en onvoorspelbaarheid in de ecologische problemen. Deze le zing wordt vrijdag 19 oktober in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg gehouden. Aanvang 20.00 uur. KOUDEKERKE Modelspoor In het kader van het landelijke mo- delspoorwë'eketid houdt' ook' dë mo delspoorvereniging Zeeland een open dag. Een en ander is een initiatief van de Nederlandse Modelspoor Federa tie, waarbij de Zeeuwse club is aan gesloten. Eens in de maand komen de leden bijeen in hotel Walcheren te Koudekerke. Op zaterdag 20 oktober is iedereen welkom tussen 10.00-15.00 uur. Er wordt een aantal modelbanen opgesteld. ZIERIKZEE - „We hebben maatregelen genomen om klachten in de toekomst te voorkomen. Grote stoornis sen doen zich niet meer voor". Dat verzekerde F. K. Vos, voorzitter van Woningbouwvereniging Beter Wonen de leden van de verenigingsraad tijdens de gisteren, maan dag, gehouden vergadering van de verenigingsraad. Be ter Wonen werkt aan verbetering van de begeleiding van huurders als er groot onderhoud aan hun woningen ge pleegd moet worden. Dit naar aanleiding van kritiek eerder vanuit de verenigingsraad. In een vorige vergadering van de verenigingsraad van de woningbouw vereniging werd ongezouten kritiek geleverd op de manier waarop in sommige gevallen groot onderhoud gepleegd wordt. Het ging daarbij vooral om die gevallen waarbij de be woners geen wisselwoning aangebo den krijgen, maar tijdens het groot onderhoud gewoon in hun huis blij ven. Met, zo bleek, alle ongemakken van dien. Bewonersvergadering De kritiek is, zo bleek uit het ver haal van Vos, niet aan dovemansoren gericht. ,,In de periode tussen die ver gadering en nu is de problematiek meermalen aan de orde geweest", al dus Vos. Hij vertelde dat men bij Be ter Wonen om een betere begeleiding van de huurders te bewerkstelligen meer overleg met de bewoners in kwestie wil. Dat zou volgens Vos bijvoorbeeld kunnen middels bewonersvergade ringen en bezoek aan huis. Ook wil men de rol van de contactpersoon van de Nationale Woning Raad (NWR) vergroten. ,,Ook al kan in dat geval volgens de huidige gemeentelijke subsidieveror deningen geen gemeentelijke bijdra ge in de kosten daarvan worden ver kregen", aldus de toelichting op de begroting voor 1991 van de woning bouwvereniging. Uit die toelichting blijkt verder dat men geriefsverbete- de toekomst minder zal worden. Dit omdat meer duurzame materialen worden toegepast bij bouw en groot onderhoud van woningen. Financiën Uit de begroting blijkt dat de wo ningbouwvereniging vooralsnog niet met financiële problemen kampt. Wel is duidelijk dat er voor de uitvoering van alle plannen meer geld nodig is dan in 1990. Het totaal-generaal van de bedrijfsbegroting groeit met 7,4 procent, terwijl de verenigingsbegro ting liefst 11,7 procent stijgt. Dat heeft onder meer te maken met een stijging van de personeelskosten en de lasten van de nog niet zo lang gele den gebouwde vergaderaccomodatie. Voor de leden van de woningbouw vereniging heeft een en ander overi gens geen gevolgen. „De verenigings reserve is zodanig groot dat verhoging van de Iidmaadschapscon- tributie niet wordt overwogen". Zonder commentaar of hoofdelijke stemming ging de verenigingsraad unaniem akkoord met de begroting voor 1991 van de woningbouwvereni ging. Ook geen enkele moeite had men met de nieuwbouwplannen van Beter Wonen. In voorbereiding is de bouw van 10 woningen aan de Ra- veslootstraat in Zierikzee. Het gaat hier om de tweede fase van di,t pro ject. Oplevering Als alles meezit worden in decem ber dit jaar de eerste tien nieuwe wo ningen aan de Raveslootstraat opge leverd. In diezelfde maand zouden ook 7 woningen aan het Gat van West Noord Westen en de Pieterseliestraat opgeleverd moeten worden. Voor ok tober dit jaar staat de oplevering ge pland van 5 woningen aan de Heere- nisstraat in Zierikzee en in mei '91 wordt de laatste hand gelegd aan 6 woningen aan Manhuisstraat en Bed- deweeg in Zierikzee. Afronding groot onderhoud Voor wat betreft het groot onder houd wordt gewerkt aan plannen voor alles bij elkaar 86 woningen in Noordgouwe, Dreischor, Bruinisse, Haamstede, Brouwershaven en Zie rikzee. In uitvoering is groot onder houd aan 159 woningen in Zierikzee, Dreischor, Nieuwerkerk en Renesse. Het overgrote deel van dat groot on derhoud zou nog dit jaar afgerond moeten worden. ring van woningen alleen doorvoert als de bewoners daar zelf om vragen. „Hierdoor wordt zoveel mogelijk voorkomen dat initiatieven van de woningbouwvereniging leiden tot werkzaamheden in bewoonde wonin gen". Beleidsplan In de toelichting op de begroting wordt verder aangekondigd dat in 1991 door Beter Wonen geen initiatie ven op nieuwe werkvelden op stapel staan. De reden daarvoor is dat het rijksbeleid ten aanzien van woning bouw vertaald moet worden in een ei gen beleidsplan van Beter Wonen. De voorbereiding van dat beleidsplan vergt, zo verwacht men, veel tijd van de directie en diensthoofden van de woningbouwvereniging. Dat wil zeker niet zeggen dat Beter Wonen geen plannen heeft. Integen deel, zo verzekerde voorzitter Vos de leden van de verenigingsraad. „1991 staat bol van de activiteiten in de sfeer van onderhoud". De woningbouwvereniging ziet zich geconfronteerd met hoge kosten voor het groot onderhoud aan wonin gen. Dat komt omdat het woning bestand van Beter Wonen nog relatief jong is. Een huis heeft naar schatting pas na 15 a 25 jaar groot onderhoud nodig en een fors deel van de huizen van Beter Wonen zit in die 'leeftijds groep'. Men verwacht overigens dat de noodzaak van groot onderhoud in Beter Wonen wil proberen bij cfoot onderhoud zo mogelijk do bewoners elders onder tc brengen (Archieffoto). Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor- ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers m.i.v. 1 sept, t 0,90, m.i.v. 1 jan. f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3