Nieuwbouw hrandweergarage Haamstede nadert voltooiing Brouwershaven stort vervuild havenslih in berm Grevelingen SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tien cent voor oud papier door initiatief ondernemer Officiële opening gepland voor zaterdag 1 december Oplossing niet zo fraai en elegant, maar wel werkbaar WA> Wjh PÊ Bitr Hl ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Prijs Beter Wonen Klokkenstoel Zelfvertrouwen Burgemeester Niemantsverdriet reikt binnen- Beter Wonen besteedt meer aandacht aan be- Twee Brouwse vrijwilligers hebben zich ont- Winst vijzelt zelfvertrouwen op bij de heren van kort de horeca-stimuleringsprijs uit. (Pagina 2). geleiding van huurders bij groot onderhoud. fermd over de restauratie van een klok- Mevo '80. (Pagina 7). (Pagina 3). kenstoel. (Pagina 4). DINSDAG 16 OKTOBER 1990 147ste jaargang Nr. 248831 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het is alleen het accent dat overtuigt. Mme de Girardin DEN HAAG - De regering streeft de komende jaren naar het behoud van een welvaartsvaste AOW door een blijvende koppeling aan het netto minimumloon. Dit staat in de nota Ouderen in tel, ook wel aangeduid als het actieprogramma ouderenbe leid 1990-1994. De nota stelt de priori teiten vast voor het ouderenbeleid, met name wat betreft inkomen, huis vesting, gezondheidszorg, arbeid en educatie. ZIERIKZEE - De eigenaar van de speelgoedwinkel de Speelboom in Zierikzee, Hans Lindhout, heeft zijn mede- ondernemers opgeroepen even als hijzelf particulieren en ver enigingen te betalen voor het ophalen van oud papier. Lind hout geeft een ieder vijf cent per kilo papier, dat bij hem wordt afgehaald. Lindhout is op deze gedachte gekomen, omdat het hem tegen de borst stuit dat de lage pa- pierprijs de animo voor het in zamelen danig heeft verkleind. Daairbij blijft hij niet alleen met veel papier zitten, maar ziet hij ook met bezorgdheid dat de stortplaats aan de Hoos- j es weg steeds meer oud papier te verwerken krijgt. Dan is voor hem reden ge weest om via de Zierikzeesche Nieuwsbode een oproep te doen aan zowel particulie ren/verenigingen als mede ondernemers om gehoor te ge ven aan zijn initiatief. Op die manier wordt het inzamelen een lucratieve bezigheid. De ondernemer geeft de inzame laar vijf cent per kilo en de ge meente vervolgens garandeert een inzamelprijs van vijf cent. Dat betekent dat de inzame laar voor het oude papier tien cent vangt. Tot op heden heeft Lindhout nog geen reacties ge kregen op zijn initiatief. BURGH-HAAMSTEDE - Als alles volgens de planning verloopt wordt de nieuwe brandweergarage in Burgh- Haamstede eind deze maand technisch opgeleverd. De officiële opening van het complex staat gepland voor za terdag 1 december. Aan burgemeester J. L. Niemantsver driet de eer om de officiële openingshandeling te ver richten. Veertien dagen later, op zaterdag 15 december, gaan de deuren van het complex wijd open om iedereen een kijkje in de brandweerkeuken te gunnen. Op het pro gramma die dag ook open huis hij politie, Rode Kruis, Stichting Ambulancevervoer en strandreddingsbrigade. Het plan om een nieuw onderko- gemeenteraad gepresenteerd werden. men voor de brandweer van Haam- De brandweer daarentegen was zeer stede te bouwen werd vorig jaar ge- enthousiast over het plan. lanceerd. Voordat het idee omgezet werd in een voorstel aan de gemeen teraad waren er nog de nodige hob bels te overwinnen. In eerste instan tie werd een plan gepresenteerd voor de bouw van een nieuwe brandweer- garage die een investering van ruim 1 miljoen gulden zou vergen. Te duur Dat plan werd te duur bevonden. De dienst gemeentewerken ging aan de slag en kwam in december '89 met een alternatief plan dat bijna drie ton goedkoper was. Door het brandweer- complex over de volle oppervlakte een meter lager te maken en andere bezuinigingsmaatregelen toe te pas sen kwam men uiteindelijk uit op een bedrag- van 717.559,- Volgens M. Post van de afdeling bouwkunde van de gemeente Wester- schouwen wijst niets erop dat dat budget overschreden gaat worden. „Nee, nee, het gaat allemaal keurig binnen de begroting". Zij het met enige moeite, de ver schillende fracties binnen de gemeen teraad konden zich wel achter een dergelijke uitgaaf scharen. Wel kwam vervolgens van verschillende kanten kritiek op de manier waarop de plannen voor nieuwbouw aan de Discussie was er nog wel volop over de precieze invulling van de ruimte. Vanuit de VVD-fractie was al het idee gelanceerd om van de brandweerga rage een hulpverleningscentrum te maken door ook een plaatsje vrij te maken voor de ambulancedienst én opslag van materialen van de strand reddingsbrigade. In eerste instantie werd wat lauw gereageerd op dat plan. Wel liet het college weten plaats vrij te willen maken voor een ambulance. In januari 1990 werd het plan voor gelegd aan de raad en in de definitie ve versie was rekening gehouden met ruimte voor twee ambulances. Na nog wat laatste schermutselingen schaarde de raad zich achter het plan en op donderdag 3 mei werd door bur gemeester Niemantsverdriet de eer ste paal in de grond geslagen. Nu, nog geen half jaar later, is de bouw op een oor na gevild. IJs en we der dienende vindt de technische oplevering van het complex nog voor het einde van deze maand plaats. Met de nieuw gebouwde brahd- weergarage beschikt het .korps van Haamstede over ongeveer drie keer zoveel ruimte als daarvoor. In 1960 was het niet meer dan een schuur waar de brandweermaterialen onder gebracht werden. In 1973 verhuisde men naar het huidige onderkomen aan de Schuitkant. De nieuwe loka- tie, pal langs de Serooskerkseweg, is volgens brandweercommandant S. L. de Feiter ideaal. Inrichting Na de technische oplevering van het gebouw volgt de inrichting. Als dat karwei achter de rug is kan het brandweerkorps verhuizen van het oude onderkomen aan de Schuitkant naar de nieuwe behuizing aan de Se rooskerkseweg. Ook daarmee is reke ning gehouden binnen het beschikba re budget. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het werk aan de brandweergarage is op een oor na gevild. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - ,,De oplossing is niet zo mooi en elegant, maar wel werkbaar. We moeten er wel voor zor gen dat de rotzooi voor het begin van het recreatiesei zoen 1991 is opgeruimd". Het Brouwse raadslid P. van der Meide (SPG/RPF/GPV) plaatste enkele kantteke ningen bij het voorstel om 800 kubieke meter vervuild slib, afkomstig uit de vaargeul bij de ingang van Brouw se jachthaven, tijdelijk op te slaan in de berm en langs het dijktalud van de Grevelingen. Het Brouwse college van burge- maandagavond plaats vond in het meester en wethouders stelde dit Brouwse stadhuis. Ondanks enkele voor tijdens de raadsvergadering die op- en aanmerkingen ging de volledi ge raad akkoord met het plan. De kosten ervan bedragen 20.000 gulden en worden betaald uit de reserve on derhoud jachthaven. Ondiep De vaargeul moet worden uitgebag gerd omdat hij door aanslibbing zo ondiep is geworden dat diepstekende schepen op sommige plaatsen over de geulbodem schuren. Uit een bodem analyse die werd uitgevoerd door Rijkswaterstaat bleek dat de modder die zich in de vaargeul bevindt; de baggerspecie is verontreinigd. Dat houdt in dat de specie niet in de Gre velingen terecht mag komen. Uit een toelichting van de burge meester van Brouwershaven L. N. Labruyère bleek dat het om een ver ontreiniging met oliehoudende stof fen gaat. „Het is geen chemische ver vuiling". Daarom koos het Brouwse college van b en w ervoor de 800 kub slib tijdelijk op te slaan in de berm langs de Grevelingen en deels tegen het dijktalud langs de afrit naar de loswal. „Zo kan het zoute water uit het slib weer terug in de Grevelingen lopen. De oliehoudende stoffen die de vervuiling vormen blijven in de zandkorrels in de berm achter", al dus de burgemeester. Hij vertelde dat dat (olie)zand dan later kan wor den gebruikt voor het aanstorten van grond. „De verontreiniging is zo licht dat de opgedroogde baggerspecie ook op dè stortplaats aan de Hoosjesweg bij Serooskerke zou mogen worden gestort". Desondanks plaatste ook CDA-raadslid R. van der Wekken kanttekeningen bij het plan. „Ik ben bang dat de specie met dezelfde vaart terug in de Grevelingen vliegt als ze wordt opgeslagen in de berm". Van der Wekken herinnerde ook aan uitspraken van oud-wethouder Ph. J. van Ast ongeveer een jaar gele den. „Toen is ons verzekerd dat de jachthaven van Brouwershaven schoon zou zijn. Er was niets aan de hand. En nu blijkt dat de grond net buiten de haven is vervuild. Ik denk dat we heel goed in de gaten zullen moeten houden hoe het met bodem in de haven zelf is 'gesteld". Van der Mei- de (SGP/RPF/GPV) stelde voor om via het invoeren van een verbod op het lozen van chemische afvalstoffen mogelijke vervuiling te voorkomen. De burgemeester benadrukte dat niet chemische vervuiling, maar ver vuiling door olie de grootste boos doener was. „Maar ik verwacht niet dat uitbaggeren om nautische rede nen van de haven zelf in de nabije toekomst nodig is. Het grondpeil in de haven is hetzelfde gebleven". Na dat ook J. F. Akkersdijk (PvdA) had aangedrongen op een zorgvuldige af wikkeling van de wijze waarop de vervuilde specie zou worden afge voerd, ging de raad unaniem ak koord met liet voorstel van het Brouwse college van b en w. Verwachting tot woensdagavond: Af en toe zon Vannacht enkele mistbanken en een minimumtemperatuur van onge veer 11 graden. Overdag af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtem- peratuur omstreeks 19 graden. Mati ge zuidoostenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 20 okt.: Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuid 3 Vrijdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: variabel 3 Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 17 okt. Zon op 07.08, onder 17.42 Maan op 05.53, onder 16.47 18 okt. Zon op 07.09, onder 17.40 Maan op 07.07, onder 17.02 Nieuwe Maan: 18 okt. (16.37) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen wordt ons weer bepaalt door een Oceaandepressie die, afkomstig van de Golf van Bisca- je, langzaam naar Engeland trekt. De bewolking van dit laag zal ons in de loop van de dag pas bereiken. Ko mende nacht is er wat hoge bewol king en komen en enkele mistbanken voor terwijl de temperatuur daalt naar ongeveer 11 graden. Overdag is er bewolking en de kans op wat regen is maar klein. De zon laat zich even wel ook af en toe zien. Hoewel de warme lucht uit onze omgeving ver dwenen is voert het lagedrukgebied toch nog vrij zachte lucht naar ons toe en de middagtemperatuur loopt op tot een graad of 19. De wind draait uit het zuidoosten en is matig. Advertentie Voor; Airconditioning Sanitair naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon- 01110-12647 Het vervuilde havenslib uit de vaargeul wordt tijdelijk opgeslagen in de berm en langs het dijktalud. (Foto: Joop t)J" Houdt). Wij willen ook voor maar f 40,- tot 1 februari 1991 een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode. Als kennismaking ontvangen wij een fraai horloge. Naam: Adres: Postkode: Plaats: Telefoon: Handtekening: Bon volledig invullen en opsturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode. Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee. N t t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1