Hardi-tour door Nederland streeknieuws Nieuwe cursus voor Zeeuwse organisten De Muralt: Na Zierikzee Borculo Auteur Gijs van der Ham te gast bij Stad en Lande Sint komt in Oude Haven aan Tijdens najaarsvergadering van vrijdag 16 november I ZONNEMAIRE - Voor het jaar 200 moet het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen met 50 procent gereduceerd worden. Een geweldige opgave voor de landbouwer, maar ook voor de fabrikant van spuitmachines. Vandaar dat fa brikant Hardi door Nederland tourt om haar nieuwste spuitmachine aan den volke te tonen. Dit in samenwerking met Homburg machinehandel uit Stiens. Paradepaardje van de Hardi-Tour is de Hardi Twin spuitmachine. Volgens de fabrikant kan met deze machine zowel conventioneel als met luchtondersteuning gespoten worden en in de prak tijk kan dat leiden tot een reductie van spuitmiddelen tot 30 procent. De Hardi-Tour doet woensdag 24 oktober Schouwen-Duiveland aan. Van 13.30 uur tot 16.30 uur is de karavaan machines te vinden bij A. L. de Bie aan de Oost- weg 6 in Zonnemaire. Er worden verschillende demonstraties verzorgd. ZIERIKZEE Geen bazar De UVV-bazar, die op de agenda stond voor donderdag 18 oktober gaat door omstandigheden niet door. BURGH-HAAMSTEDE DOE-programma Na het zomerseizoen heeft de afde ling Westerschouwen van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen weer een begin gemaakt met het DOE-programma. De zang- en volks dansgroep, de bridge-club en de scrabble-groep zijn alweer bezig maar kunnen nog wat nieuwe leden gebruiken. Met ingang van maandag 22 oktober beginnen twee cursussen Engels (voor beginners en gevorder den) in De Schutse in Burgh-Haam- stede. Vrijdag 2 november wordt een begin gemaakt met de cursus kraal- tjeswerk (kraaltjesbreien) Ook deze cursus die om 13.15 uur begint wordt in De Schutse gegeven. Voor inlich tingen en/of opgave kan men contact opnemen met mevrouw M. Kloet- Stoutjesdijk, tel. 01115-3643. SCHARENDIJKE Valschermzweven Op zaterdag 27 en zondag 28 okto ber wordt het Nederlands Kampioen schap Valschermzweven gehouden aan de Brouwersdam (zeezijde) bij Scharendijke. Aangezien de Stichting Valschermzweven Zeeland afhanke lijk is van de weersomstandigheden is er een uitwijkdatum gekozen: 10 en 11 november. DREISCHOR Psalmen In de Nederlandse Hervormde kerk te Dreischor wordt zaterdag 20 okto ber een samenzangavond gehouden met de organist Michel de Wit. Een en ander begint om 19.30 uur en omvat naast psalmen orgelspel. NIEUWERKERK Verkoping De Stichting Adullam (gehandicap tenzorg) houdt dinsdag 16 oktober een verkoping van lingerie in de zaal van de Gereformeerde Gemeente in Nederland aan de Stationstraat te Nieuwerkerk. Een en ander is tussen 19.30-21.00 uur. ANBO De afdeling Nieuwerkerk en Oos- terland van de ANBO hield onlangs het najaarsreisje. De weergoden wa ren de deelnemers gunstig gezind. De reis voerde naar Gouda, waar ieder een een vrij uur kreeg. Om 14.00 uur werd het gezelschap in de aardewerk fabriek De Drietand verwacht, waar koffie met gebak klaar stond. Op de terugreis via Brabant werd een stop ingelast in Lage Zwaluwe, waar het diner werd genuttigd, waarna op huis aangereden werd. BRUINISSE Maaskant In Stellendam arriveerde uit Polen het casco voor de UK 153 voor schip per Van Slooten, die bij Maaskant Shipyards in Bruinisse wordt afge bouwd. De lier voor deze kotter staat al te wachten, naast de vele andere lieren, die aan de lopende band wor den gebouwd bij Maaskant. Terwijl men druk bezig is met de afbouw van de BM 28, een Engelse kotter, wacht men tevens op een volgend casco van uit Polen voor de nieuwe KG 5, een Eurokotter van het type BM28. Praktisch Nederlands In het dorpshuis te Bruinisse start woensdagmorgen 31 oktober de cur sus Praktisch Nederlands van het Re gionaal Educatief Centrum (REC). De cursus duurt tot de kerst. In de cursus wordt de kennis van de Nederlandse taal opgefrist. De deelnemers werken vooral aan die zaken» waarmee ze moeite hebben in het dagelijkse le ven. Dat kan zijn het schrijven van een briefje, het lezen én invullen van formulieren, het maken van een Sin terklaasgedicht of het voeren van een gesprek. In Brouwershaven werd de cursus eerder met succes afgerond. Evenals in Brouwershaven bestaat er in Bruinisse de mogelijkheid om na de eerste cursus verder te gaan. Infor matie is verkrijgbaar bij het REC in Goes, 01100-31170. MIDDELBURG Kunstuitleen Het landelijk bureau van de Fede ratie Kunstuitleen heeft de tiende no vember uitgeroepen tot de dag van de kunstuitleen. De Stichting Beelden de Kunst Zeeland heeft hiervoor en kele activiteiten op het programma staan. Bernard Asselbergs spreekt om 12.00 uur over keramiek. Verder is er een lezing over beeldende kunst door Pierre Janssen (14.00 uur). Ook is aan drie beeldende kunstenaars ge vraagd een vaas te ontwerpen en te beschilderen. Het gaat om Antoine Mes, Ben Sleeuwenhoek en Hennie Schrijver. De vazen zijn in beperkte oplage te koop. De Kunstuitleen is ge vestigd aan de Kuiperspoort 22 te Middelburg. Voor meer informatie kan gebeld worden met 01180-11443. Dinsdag 16 oktober Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.41 uur Cult, cultureel jongerenpro gramma. 18.06 uur Dommel, tekenfilmserie. 18.30 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogramma. 19.00 uur Journaal 19.22 uur Kinderen voor kinderen festival 1990, kinderkorenfestival met Nederlandse en Vlaamse koren. 20.24 uur Laat maar zitten, comedy serie. 20.55 uur Herman Finkers in: Het meisje van de slijterij, theaterpro gramma met Herman en Wilfried Finkers. Deel 1. 21.48 uur In het nieuws, wekelijks nieuwsprogramma met Astrid Joos- ten en Paul Witteman. 22.29 uur Golden girls, comedyserie. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur De Jtloof, discussiepro gramma. 23.55 uur Museumschatten, prof Henk van Os geeft achtergronden bij voorwerpen uit de Nederlandse mu sea. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur Santa Barbara, Ameri kaanse serie. Afl. 8. 15.15 uur Een stuk of 2, middagmaga zine. 16.20 uur Zorro, Amerikaanse serie. 16.45 uur Bright sparks, tekenfilmse rie. 17.00 uur Een hart voor dieren, die- renmagazine. 17.30 uur Journaal 17.40 uur BOOS, magazine met Bart de Graaff. 18.05 uur Bouli, tekenfilmserie. 18.10 uur Countdown, muziekpro gramma. 18.55 uur Het laatste woord, woordspel. 19.20 uur Veronica sport. 20.00 uur Journaal 20.27 uur Tour of duty, Amerikaanse serie. 21.20 uur RUR magazine, gevarieerd magazine met gasten en door kijkers gemaakte reportages. 22.00 uur That was then, this is now, Amerikaanse speelfilm. 23.45 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.15 uur Geschiedenis van de Gno sis: les 4. 18.00 uur Als een wereld zo groot, als een wereld zo groot waar uw vlag staat geplant, 6-delige documentaire- Gijs van der Ham werd in 1955 in Amsterdam geboren. Na zijn middel bare schoolopleiding studeerde hij nieuwe geschiedenis aan de Rijksuni versiteit Groningen en aan de Uni versiteit van Amsterdam. Van dei- Ham was in 1980 nauw betrokken bij de tentoonstelling Wilhelmina in Londen. Het materiaal daarvoor ver werkte hij een jaar later tot een boek met dezelfde titel. Ook leverde hij halverwege de jaren tachtig een bij drage aan de tentoonstellingen over Willem van Oranje en het Franse boek. Deel twee Vier jaar lang (van 1985 tot 1989) werkte hij in opdracht van de provin cie Zeeland aan het tweede deel van Zeeland 1940-1945. Dit was het ver volg op het werk van de overleden au teur L. W. de Bree. Dit tweede deel van de oorlogsjaren in Zeeland was voor Van der Ham tevens een proef schrift. April dit jaar promoveerde hij met dit boekwerk tot doctor. Sinds november 1989 is de historicus als stafmedewerker verbonden aan het Prins Bernhard Fonds. Van der Ham legt in zijn werk het accent op onderwerpen die de aparte positie van de Zeeuwse eilanden aan tonen, zoals onder meer het onder water zetten van grote delen van de provincie. Tegelijkertijd met dit spraakmakende boek verecheen ook van zijn hand de katern Zeeland door de oorlog gerekend met afbeeldingen van Duitse en geallieerde kunste naars. Behalve deze boekbespreking wordt tijdens deze bijeenkomst ook het laatste boek van de serie Oude Veldnamen ten doop gehouden. Dit laatste veldnamenboek betreft de ou de veldnamen in Midden en Oostelijk Schouwen. Evenals in de eerder ver schenen delen wordt in dit Oude Veldnamenboek aandacht bec*eed aan een bepaald facet van de vorming en historie van het landschap. Dit punt wordt door dr ir S. F. Kuipers uitgewerkt in een artikel over het ontstaan van de perceelsvormen voor 1953. De Kroniek die dit jaar voor de serie over het koloniale beleid van België. Afl. 1. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het Klokhuis. 19.10 uur Robin Hood, jeugdserie. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Staatsloterij, 3e trekking van de 810de loterij. 20.25 uur Lopend vuur, mediarubriek gepresenteerd door Philip Freriks. 21.04 uur Filmrubriek Hollandia, do cumentaire over de opkomst en on dergang van Nederlands eerste film fabriek. 22.00 uur NOS-laat, achtergrondin formatie. Met om 22.30 uur Den Haag Vandaag. 22.45 uur Het andere Europa, afl. 6. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Het Capitool, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 139. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en het hert. 18.10 uur Saartje en Sander, 13-delige animatieserie. 18.20 uur Sprookjestheater, vandaag: De gelukkige dwazen. 18.35 uur Black Beauty, 26-delige Britse jeugdserie. Afl. 14. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De drie wijzen, quiz waarin twee kandidaten moeten raden wie van de drie panelleden een juist ant woord geeft. 20.40 uur Zeker weten? Rechtstreeks praat- en discussieprogramma. 21.55 uur De pré historie, serie over rock 'n roll en actualiteit. Afl. 5. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Vandaag. 22.50 uur Azuur, buitenlands toe risme. 23.50 uur Filmgebeuren Gent. 00.00 uur Coda, The summer knows, van Michel Legrand, uitgevoerd door Marc Matthijs, piano. BRT 2 18.00 uur Babel, wekelijkse nieuws brief voor Turkse en Marokkaanse migranten. 18.30 uur Nieuwskrant. 18.35 uur Mooi en meedogenloos, afl. 32. 18.58 uur Openingszitting Vlaamse Raad, samenvatting. 19.28 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.30 uur Journaal. 20.05 uur Paleisconcert. 21.00 uur Sport-Extra: ECC tennis toernooi in Antwerpen, rechtstreek se reportage. vijftiende keer verschijnt bevat een keur van artikelen over uiteenlopen de onderwerpen. Deze historische bundel bevat onder meer een verhan deling van dr C. van der Graaf over de Strijd te water in 1575 en 1576. Twee auteurs (drs K. de Rijke en drs J. G. Smit) hebben Melis Stoke als om derwerp voor hun verhaal gekozen terwijl de Zierikzeeënaar F. Beek man zich verdiept heeft in de kajak van Zierikzee, een herinnering aan de walvisvaart op Groenland. Arjaon tenslotte heeft een jeugdherinnering uit de oorlogsjaren ('40-'45) op schrift gesteld. Deze kroniek is evenals het nieuwe veldnamenboek en eerder versche nen publikaties tijdens deze najaars vergadering te koop. Daarna is het boek verkrijgbaar bij de heer A. Smallegangc (penningmeester van de commissie jaarboek), Juliana- straat 60 in Zierikzee. Bij verzending van de Kroniek wordt 5,50 porto kosten in rekening gebracht. ZIERIKZEE - Zoals het er nu uitziet, komt Sinterklaas op zaterdag 17 november naar Zierikzee. De Goedheiligman heeft dit keer de Oude Haven uitgekozen als aankomstloka- tic. In voorgaande jaren arri veerde hij aan 't Luitje. Do aankomstlokatie van dc Sint is dc achterliggende perio de een punt van discussie ge weest binnen de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC). Niet iedereen was in het verle den gelukkig met 't Luitje. De ZOC heeft de organisatie uit handen gegeven aan Zierikzee Actief, dot in samenwerking met dc ouderraden van de ba sisscholen een programma maakt. GOES - Binnenkort, vermoedelijk met ingang van ja nuari 1991, zullen kerkorganisten in Zeeland in de gele genheid worden gesteld om een cursus kerkmuziek te volgen in de Grote Kerk te Goes. Deze cursus, die is opge zet door de Commissie voor de Kerkmuziek, is bedoeld voor organisten of koordirigenten, die geen vakoplei ding hebben gehad. De cursus bestaat uit vakken als li turgie, geschiedenis van het kerklied, leiding en begeleiding van gemeente zang, orgelbouw, muziekgeschiede nis en solfege. Indien men wil kun nen daarnaast ook vakken gevolgd worden met het oog op het leiden van een cantarij of kerkkoor. Dan gaat het om vakken als koorscholing, slag techniek en stemvorming. De cursus is er niet op gericht om mensen de eerste beginselen van het orgelspel bij te brengen. Maar ze is uitstekend te volgen in aansluiting op of in com binatie met de orgellessen, die men krijgt bij een privé-leraar of muziek school. Van belang is te vermelden, dat de cursus opleidt tot een diploma kerk muziek, die de bezitter de bevoegd heid geeft van kerkmusicus 3.. Dit geeft organisten in dienst van een Hervormde Gemeente recht op een rechtspositieregeling. De cursus duurt drie jaar en wordt op zaterdag morgen om de twee weken gegeven. Organisten, die belangstelling heb ben kunnen informatie verkrijgen bij Kees van Eersel in Goes, 01100-27428. ZIERIKZEE - Voor sommigen betekende Zierikzee een eindstation van een al dan niet geslaagde loopbaan. Anderen namen de kans waar om op een andere lokatie hun activiteiten voort te zetten; om de kroon op hun werk te plaatsen... Behalve burgemeesters verlieten in het verleden ook weieens 'top'-ambtenaren de 'hoofdstad' van Schouwen. Al die vertrekkenden geraakten doorgaans min of meer uit beeld, tenzij zij op de een of andere wijze op Schouwen nog een trekpleister hadden of een pied-a-terre. Tot die genen, die na een eervolle periode op Schouwen naar elders vertrok ken, behoorde destijds jonkheer De Muralt over wiens spectaculai re projecten in het kader van de zeedefensie al eens eerder in dit blad is geschreven. Deze gerenommeerde water bouwkundige werd in de 'Indische jaren' in Zierikzee hoofd van de technische dienst van het Water schap Schouwen. Deze functie ver ruilde De Muralt naderhand voor het burgemeestersschap van het Achterhoekse stadje Borculo. Mis schien wilde hij zo langzamer hand wel eens iets anders, iets in een meer rustige representatieve sfeer. Indien dit zo was zou het lot echter anders beslissen. Zomerse dag Het was een zomerse dag in het jaar 1925; de kalender gaf 10 augustus aan. In het vredige Bor culo was niemand zich van enig naderend onheil bewust. Plotse ling werd de bevolking verrast door een in deze streken weinig voorkomend angstwekkend na tuurverschijnsel in de gedaante van een zeer heftige cycloon. In een tijdsbestek van enkele tiental len seconden werd het centrum van het stadje zwaar getroffen. Alsof een bomaanval had plaats gevonden werden huizen en ge bouwen in puin veranderd; ook de centraal gelegen Nederlandse Hervormde kerk werd ernstig be schadigd. Na dc wervelstorm heerste er een angstige stilte. In de ontstane chaotische situatie bleek de uit Zierikzcr afkomstige water- staatsman ook als burgemeester zijn gewicht in goud waard. Op kordate wijze wist De Muralt de orde te handhaven en reddings werk op gang te brengen. Hij on dervond daarbij spoedig veel me dewerking en morele steun van een collega met wie hij door Zeeuwse banden een zeer speciale relatie had; burgemeester mr J. Dijckmeester van het naburige Zutfen. Hoezeer het leven in de getrof fen stad was ontwricht bleek op Koninginnedag (31 augustus). Slechts twee vlaggen waren die dag uitgestoken, in het Storm ramp-museum te Borculo kan de bezoeker kennis nemen van het geen in die augustusdagen de ge hele Nederlandse bevolking heeft beroerd. Alom werden hulpacties op touw gezet. Op kleine schaal deed de situatie denken aan de ge volgen van de Zeeuwse Waters noodramp in 1953. Het optreden van De Muralt oogstte alom grote bewondering. Uit de documentatie uit 1925 en la tere tijd valt op te maken dat de burgemeester ook elders bekend heid had verworven. Zelden zal aan een oud-inwoner van Zierik zee in zijn latere leven zoveel lof zijn toegezwaaid als aan de oud- waterbouwkundige, dij kont wer per en burgemeester jhr ir. R. R. L. de Muralt. Bij zijn overlijden in 's-Gravenhage op 7 november 1936 verschenen in de landelijke dag bladen hooggestemde artikelen. Gedicht Uiteraard bereikte de naklank van de enerverende gebeurtenis sen ook Zierikzee. Er verscheen destijds ook een gedicht, waarin de 'model-burgemeester' werd ge schetst: ,,Dat is een echte- burger vader/Die steeds der zwakken steunt en rader/Bij groote ramp, gemeenteleed/Om ieder denkt, zichzelf vergeet;/Die waar het geldt met alle krachten/naar leni ging en hulp te trachten/In alles de eerste is, zijn er zoo?/Gewis, zie maar naar Borculo. Wiebe Keikes 2?' Burgemeester Dc Muralt tijdens het bezoek van koningin Wilhelmina en prinses Juliana aan het rampge bied. twee dagen na de wervelstorm. (12 augustus 1925). ZIERIKZEE - Het boek Zeeland 1940-1945 staat tijdens de najaarsvergadering van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland in het middelpunt van de be langstelling. Voor deze vergadering die vrijdag 16 no vember in de Concertzaal (Zierikzee) wordt gehouden is de historicus Gijs van der Ham, schrijver van dit boek uitgenodigd om iets over zijn werk te vertellen. Deze avond begint om 19.30 uur. 4 w

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4