Westerschouwen kiest voor aansluiting vredesplatform N iemants verdriet voorzitter-af bij Stichting Renesse Politiehondenvereniging in regio bestaat dertig jaar Omwonenden komen met alternatief verbeteringsplan weg Nieuwerkerk Mits raad instemt Vooralsnog pessimistisch over bereidheid gemeente Wisseling bestuurs- wacht VVV- Zierikzee Zaterdag 27 oktober nationale wedstrijd in Ouwerkerk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag: 15 oktober 199Ü Nr. 24830 Burgemeester Bergshoeff neemt de plannen in ontvangst van enkele verontruste omwonenden van de Stolpweg in Nieuwerkerk. (Foto: Marijke Folkertsma). NIEUWERKERK - Een delegatie van omwonenden van de verkeersonveilige Stolpweg in Nieuwerkerk heeft vrijdagmorgen alternatieve plannen ingediend bij de Duivelandse burgemeester A. BergshoeffMaar of de ge meente ook daadwerkelijk bereid is de plannen tot uit voer te brengen, is vooralsnog onduidelijk. „Het beperk te budget "lijkt voor de verkeersveiligheid te gaan", reageert het delegatielid Marion Niemantsverdriet uit Nieuwerkerk desgevraagd. De Stolpweg in Nieuwerkerk is al geruime tijd een doorn in het oog van de omwonenden; aan zowel de nieuw- bouwzijde als in het dorp zelf. On langs nam een groep het initiatief voor een handtekeningenactie en haalde daarmee 369 handtekeningen op, waarvan ongeveer 90 geplaatst werden door inwoners van de nieuwe wijk. De Stolpweg draagt het .karakter van een provinciale weg. Gemiddeld rijden de automobilisten er volgens de omwonenden zo'n 65 70 kilome ter per uur. En sommigen trappen het gaspedaal tot over de 100 kilometer per uur in. Dat maakt de twee over gangen ware hindernissen, zo vinden de omwonenden. De oversteek bij de kruising met de Vierbannenstraat en de Deltastraat (bij Jac Hermans - red) valt nog mee. De grootste problemen hebben de verontruste ouders met de oversteek Loensweg-Weststraat. Daar zijn ook de scholen gesitueerd. De geasfal teerde Stolpweg nodigt uit om hard te rijden. Desondanks hebben zich nog geen ongevallen voorgedaan. Feit Maar dat lijkt eerder een wonder dan een feit, volgens Marion Nie mantsverdriet. Er gebeuren vrij re gelmatig bijna-ongelukken. Ouders moeten met de kinderen snel overste ken om te voorkomen geschept te worden door een te hard rijdende au tomobilist. En om daadwerkelijk on gevallen te voorkomen hebben de ou ders zich bij de gemeente sterk gemaakt voor een verkeersveiligere Stolpweg. De gemeente zelf heeft echter ook al een plan opgesteld. Dat werd be sproken tijdens een onlangs gehou den hoorzitting. Maar het plan kraakt wat de omwonenden betreft aan alle kanten. De verkeersonveili ge bocht wordt nog onoverzichtelij ker en de andere - door de gemeente bedachte - maatregelen zullen vol gens de omwonenden geen gewenst effect hebben. De gemeente zegt met handen en voeten gebonden te zijn aan beschik bare gelden en heeft daarom gekozen voop een betaalbare oplossing. Maar de buurt heeft vier alternatieve plan nen op tafel gelegd, die ze graag uit gevoerd ziet. Vandaar het bezoek aan het gemeentehuis in Nieuwerkerk. Daar wordt 6 november tijdens de vergadering van de commissie alge mene zaken gesproken over verbete ring van de Stolpweg. En als de te neur van Bergshoeff's reactie gevolgd wordt, hebben de omwonenden wei nig vertrouwen in uitvoering van de door hen ingediende plannen. Die plannen omvatten onder meer het aanpassen van het aangezicht van de weg. Het lijkt nu teveel een door gaande weg en ook wordt het de auto mobilist niet duidelijk, dat hij of zij langs twee woonwijken raast. De weg moet daarom aangekleed worden met bómen, planten en lichtmasten. In de plannen van de gemeente blijft de Stolpweg het karakter van een door gaande weg behouden en daarover maakt men zich in Nieuwerkerk zor gen. De zesde november wordt duidelijk in hoeverre de gemeente luistert naar de plannen van de buurt. Omwonen den hebben inmiddels spreekrecht aangevraagd om de plannen toe te lichten. Gebeurt er niets met de plan nen, dan zal de tegenstand ongetwij feld groeien, zo blijkt uit een reactie. Maar in welke vorm de buurt' zich dan sterk gaat maken voor een ver keersveilige Stolpweg is vooralsnog onduidelijk. BURGH-H AAMSTEDE - Als het aan het dagelijks be stuur van Westerschouwen ligt, wordt deze gemeente lid van het Platform Gemeentelijk Vredesbeleid. De raad wordt maandag 22 oktober om 19.30 uur gevraagd hier mee in te stemmen. Het Platform Gemeentelijk Vredes beleid heeft ook Westerschouwen aangezocht lid te worden. Het plat form werd in 1989 opgericht door 82 gemeenten. Het doel is onder meer het ondersteunen en stimuleren van gemeentelijke samenwerking met partners in Oost-Europa. Op aan dringen van het toenmalig raadslid en huidige wethouder G. J. W. van der Salm (PvdA) werd een beleid ten aan zien van Oost-Europa geformuleerd. Het lidmaatschap bedraagt 0,04 gulden per inwoner en dat komt voor de gemeente Westerschouwen op een jaarlijkse bijdrage van 220 gulden. Uitgangspunten in het beleid moeten worden: voorlichting bevolking, par ticipatie bevolking, uitvoering ste denband, werkwijze op gemeentelijk niveau, financiële onderbouwing, niet strijdig met regeringsbeleid en de continuïteit- en,kwaliteit moeten voorop staan. Paraat Een onderwerp van een geheel an dere orde betreft een verzoek tot bij drage van de plaatselijke brandweer vereniging Paraat. De vuurbestrij- ders/hulpverleners zijn onlangs op stap geweest. De buskosten wil Pa raat verhalen op de gemeente, maar burgemeester en wethouders voelen daar niet veel voor. Als aan alle ver enigingen geld gegeven gaat worden voor uitstapjes ,,is het eind zoek". De commissie financiën heeft zich ook gebogen over de aanvraag en denkt er iets genuanceerder over. Als het uitstapje een educatief karakter heeft gehad moet een bijdrage over wogen worden. B en w wijzen in dit verband op het bezoek aan de brand weerkazerne in Maastricht, maar houdt desalniettemin vast aan haar standpunt de beurs gesloten te hou den. Het college wil verder 5500 gulden uittrekken om dé akoestiek van dorpshuis de Schutse in Burgh- Haamstede te onderzoeken. De klachten .over de akoestiek worden steeds luider. Onderzoek moet uit wijzen welke maatregelen genomen moeten worden om de problemen op te lossen. Evenals de overige gemeenten in de streek praat Wèsterschouwen over een eilandelijke afstemming van het milieubeleid. Een werkgroep heeft een en ander bestudeerd en wil staps gewijs komen tot ,,de gewenste for mele samenwerking op boveneilan- delijke schaal". Om die kant op te gaan moet er een Gecoördineerd Overleg opgezet worden en een milieu-consulent aangetrokken wor den. Burgemeester en wethouders kun nen zich vinden in deze beleidslijn. De milieu-consulent moet in dienst treden bij de Reinigingsdienst Schou- wen-Duiveland. Uiteindelijk moet er een samenwerkingsverband komen met een draagvlak van ongeveer 70.000 inwoners. ZIERIKZEE - De leden van de VVV-Zierikzee moeten tijdens de al gemene ledenvergadering van dins dag 30 oktober een aantal nieuwe be stuursleden kiezen. Deze ledenverga dering wordt vanaf 20.00 uur in Mon- dragon (bovenzaal) in Zierikzee ge houden. Na het plotseling overlijden van voorzitter H. Donker moeten de VVV- leden nu een nieuwe voorzitter kie zen. Voorgesteld wordt om het huidi ge bestuurslid E. Romijn tot voorzit ter te benoemen. Andere namen die in verband met een bestuursfunctie worden genoemd zijn mevrouw Van de Wekken en de heren Brongers en Wohl. Tijdens deze vergadering wordt eveneens afscheid genomen van de oud-bestuursleden. Ook de be groting voor '91 wordt tijdens deze vergadering besproken, terwijl de toekomst van het toerisme na de pau ze aan de orde komt. RENESSE - Met de nieuwe statuten van de Stich ting Renesse moet burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer haar taak als voorzitter neerleggen. Ze moet haar stoel afstaan aan of wethouder ir C. Veerhoek (VVD) of G. J. W. van der Salm (PvdA). De gemeenteraad van Wester schouwen komt maandag 22 okto ber bijeen in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. Daar wordt Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer. onder meer gesproken over het be noemen van bestuursleden binnen de Stichting Renesse. Burgemees ter Niemantsverdriet is geruime tijd voorzitter van de stichting ge weest en is uit hoofde van die functie vaak in een conflictsitua tie gekomen met de gemeente raad. Vorig jaar werd haar door haar toenmalige college-genoten een spreekverbod opgelegd. De toen malige wethouder A. J. Padmos nam haar taak in de gemeente raad over. Nu de vernieuwde sta tuten van de stichting bij de nota ris liggen, wordt de mogelijkheid om aan te blijven voor Niemants verdriet pitgesloten. Het algemeen bestuur staat uit zeven leden. De voorzitter is be paald door de statutaire bepaling: ,,één lid, te benoemen door het col lege van b en w, uit de wethouders. Dit lid treedt tevens op als voor zitter van de stichting". De ge meenteraad komt om 19.30 uur bijeen en de vergadering is open baar toegankelijk. OUWERKERK/ZIERIKZEE - De Politiehondenvere niging Schouwen-Duiveland bestaat dertig jaar. En ter gelegenheid daarvan heeft de vereniging een nationale wedstrijd op het programma staan. Zaterdag 27 oktober komen er zo'n acht bazen met hun getrainde viervoeters naar het werkterrein in Ouwerkerk. Reden te over om met verenigingsvoorzitter Chris Schot uit Zierikzee te praten over de al dan niet omstreden training van poli tiehonden. Een politiehondenvereniging on derscheidt zich van andere honden- clubs door haar doelstelling. Honden worden opgeleid om door politie en leger ingezet te kunnen worden voor de meest uiteenlopende zaken. Dat vergt van de honden een absolute dis cipline, die bereikt wordt met een op consequent straffen en belonen gestoelde training. Chris Schot heeft een duidelijk ant woord op de wel en wee's die klinken van buitenstaanders. „Binnen onze vereniging wordt er niet alleen ge schopt en geslagen, zoals weieens ge zegd wordt. De africhting is geba seerd op belonen, maar soms moet je ook straffen. Een kind heeft toch ook weieens een draai om z'n oren nodig. Maar als je straft moet je het goed doen. Je kunt het beter één keer goed doen, dan tien keer verkeerd". Mechelaar Dat trainen moet wat Schot betreft ook in verband gebracht worden met het ras, waarmee getraind wordt. Wa ren vroeger de Bouvier en de Duitse herder populair, vandaag de dag scoort de Meehelse herder het beste. Wie een goede politiehond wil heb ben kiest een hond uit met karakter, temperament en moed. En in de regel is dat altijd een reu, al heeft het ver leden geleerd dat er ook prima teven zijn. ,,De Mechelaar is geen gewone huishond. Het is een dier dat altijd zal proberen de baas te worden. Daar moet je als eigenaar rekening mee houden". De ene hond is de andere niet. maar wie een zogenaamde 'scherpe' hond heeft, moet stevig in zijn of haar schoenen staan. Wie plannen heeft om een politie hond op te leiden moet zeker wat ge weldsdelicten aangaat, eèn onbespro ken gedrag hebben. Wie zich bij de vereniging aanmeldt, wordt door de Koninklijke Nederlandse Politiehon den Vereniging gescreend. Ook op Schouwen-Duiveland is het weieens voorgekomen, dat iemand de deur ge wezen werd na zo'n screening. „Kijk, een goed getrainde hond is een wapen en die moet niet iedereen kunnen hebben". Als Schot zijn verhaal vertelt, blijkt hoeveel geduld er komt kijken bij het africhten van een politiehond. Gemiddeld duurt het zo'n drie 'jaar eer iemand zijn hond zo ver heeft, dat het gecertificeerd kan worden. En hoewel de kenner redelijk goed weet waar hij een mogelijk geschikte hond kan halen, komt het toch voor dat tij dens de training (soms na lange tijd) blijkt dat het dier niet geschikt is. En dan begint alles weer opnieuw. Schot zelf is inmiddels aan zijn ze vende hond bezig. Als een hond niet geschikt blijkt (de training is allesbe halve eenvoudig) dan gaat het dier meestal het huis uit. Vaak wordt het dan ingezet voor bewaking. Honden kunnen zeer geschikt zijn voor bewa king, terwijl andere taken minder goed uitgevoerd worden. Pakwerken Wie denkt aan politiehonden, denkt meestal aan het tot de verbeel ding sprekende pakwerken. Hoewel dat een belangrijk onderdeel is, gaan er toch eerst heel wat minder specta culaire trainingen aan vooraf. Te den ken valt aan appèl-oefeningen, klim men, springen, apporteren, rivieren enzovoort. Oefeningen die week in week uit getraind moeten worden. En wie dan éénmaal een gecertifi ceerde politiehond heeft, kan er van alles mee. De hond kan een dief staande houden zonder meteen te willen bijten. Het dier helpt zijn baas met het afvoeren van een ver dachte en merkt het eventuele moed willige verlies van bewijsmateriaal direct op. Een goed getrainde hond schrikt niet terug van pistoolschoten of slagen met gummy's. Eigenschap pen, die een sterk karakter van de hond eisen. „Mensen maken weieens opmer kingen over de training van deze hon den, maar niemand heeft er proble men mee dat de politie ze heeft om in te zetten", aldus Schot. En het is ove rigens niet altijd de politie die ze meeneemt. Soms worden leden van de vereniging gevraagd om bewa kingsdiensten uit te voeren. Zoals tij dens de wedstrijd Zierikzee-Feije- noord bijvoorbeeld. Honden schrik ken af. „Ach, ik hoorde iemand toen wel zeggen van ik pak je hond, maar als je het dier wat meer lijn geeft, schrikken ze allemaal terug. Ik weet zeker dat een mens het zonder wapen niet wint van een goede politiehond". En de mensen weten dat in de regel ook. Naast het uitlenen is het voor de le den van de vereniging ook mogelijk hun afgetrainde hond te verkopen. Na drie jaar intensief trainen, wor den de viervoeters behoorlijk kost baar. Niet zelden moet er zo'n 3500 gulden neergelegd worden. En daarin onderscheidt de trainer van politie honden zich wellicht van een andere hondenbezitter, die zijn dier „voor geen goud wegdoet". „Als je voor het eerst een hond weg doet of weg moet doen, dan is dat echt niet leuk. Daar houd je wel wat slape loze nachten aan over. Maar daar wen je wel aan. Uiteindelijk wil jc graag trainen met je hond. Als dat niet kan moet je wat anders. Dan wordt er voor de hond een plaats gezocht ..en het is een fabeltje dat de dieren dan een spuitje krijgen". Het trainen van politiehonden is een serieuze zaak en vergt van zowel de hond als de baas enorm veel ge duld en doorzettingsvermogen. Dat maakt, dat de gemiddelde vereniging niet groot is. Schouwen-Duiveland telt zo'n tien leden, waarvan een nog kleiner deel echt actief is. Maar na een periode van interne strubbelin gen, gaat het de goede kant op met de club. Dat zal zaterdag 27 oktober blijken. De gehele dag worden er aan de Groe- neweg te Ouwerkerk oefeningen ge daan in het kader van de nationale wedstrijd. Vanaf een uur of twee wordt het voor de buitenstaanders in teressant. Dan is het de beurt aan de pakwerkers, die als proefkonijn de scherpe politiehonden moeten trotse ren. Wie voordien kennis wil maken met de club kan iedere zaterdag te recht op het terrein van de vereniging te Ouwerkerk. Chris Schot in actie als pakwerker met een ..scherpe" hond (Foto Joop van Houdt). Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor- ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers m.i.v. 1 sept. f 0,90, m.i.v. 1 jan. f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand. voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3