Europa moet meer doen aan een eigen veiligheidsbeleid Permanent muziek in binnenstad Zierikzee Nieuw logo Zierikzeese school WATERSTANDEN Kamer van Koophandel achter hoofdlijnen nota regionaal beleid Gorbatsjov krijgt Nobelprijs voor de Vrede 31-jarige Zierikzeeënaar overleden aan overdosis verdovende middelen Aanrijding na bekijken van foto-album Ruiten ingegooid Bruenaar haalt illegaal oesters uit Grevelingen Vliegveld voor ultralichte vliegtuigjes verboden Nota Regio's zonder grenzen Ook Lubbers pleit voor herleving burgerzin Ook op koopavonden en zaterdagen i i 2 ERMELO - De politie van Ermelo heeft een 26-jarige fietshandelaar uit Ermelo aangehouden. De man wordt ervan verdacht in zijn twee winkels in Harderwijk gestolen nieuwe fiet sen verkocht te hebben. Dat heeft een woordvoerder van de Rijkspolitie district Apeldoorn bekend gemaakt. De politie kwam op het spoor van de fietshandelaar door de aanhouding van een 36-jarige man uit Harder wijk, een 20-jarige man uit Ermelo en een 22-jarige man uit Almere. OSLO - Sovjet-president Michail Gorbatsjov krijgt dit jaar de Nobelprijs voor de Vre de. De voorzitter van het Noor se Nobelprijscomité, Giske Andersen, heeft dit vanmor gen, maandag, in Oslo bekend gemaakt. DEN HAAG - Minister Ter Beek van defensie voelt er niets voor het operatiegebied van de NAVO uit te brei den tot buiten het territorium van de aangesloten lan den. Mocht er ergens in de wereld internationaal militair optreden noodzakelijk zijn, dan moet dat gebeuren oon- der auspiciën van de Verenigde Naties. Dit verklaarde de minister in Den Haag tijdens een symposium over de Westeuropese veiligheid na 1992. nale eenheden zijn bij verlaagde aan tallen troepen een middel bij uitstek om het beginsel van collectieve vei ligheid en risicodeling zichtbaar te blijven maken", aldus de minister. Staatssecretaris Dankert van bui tenlandse zaken stelde dat economi sche macht in plaats van militaire ZIERIKZEE - De 31-jarige B. L. uit Zierikzee werd zondagmiddag door de politie dood aangetroffen in zijn woning aan de Paardenstraat te Zie rikzee. Uit onderzoek door een DGDr arts en de technische recherche van de rijkspolitie is gebleken dat geen sprake was van een misdrijf. B. L. overleed aan een overdosis heroïne. De politie ging zondagmiddag op onderzoek uit nadat een van de buren van B. L. had gemeld dat niet werd opengedaan bij de man. Men trof de Zierikzeeënaar om 16.50 uur aan, lig gend in de gang van zijn woning. Uit onderzoek bleek dat hij al minimaal 24 uur was overleden. ZIERIKZEE - J. S. uit Zierikzee werd per ambulance overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis te Zierikzee vanwege ver wondingen die hij opliep bij een on geval, zaterdag op de Heuvelsweg nabij lterkwerve. Volgens de politie zou J. S. om on geveer 18.00 uur in zijn auto met hoge snelheid over de Heuvelsweg zijn ge reden. Tben hij tevens tijdens het rij den een foto-album probeerde te be kijken, raakte hij met zijn auto in een slip en kwam met zijn auto in de bos- sages tot stilstand. De auto werd aan de voorzijde vernield en J. S. liep ver wondingen op. In het ziekenhuis aan gekomen achtte hij behandeling niet nodig en stapte op. ZIERIKZEE - In de nacht van za terdag op zondag werd bij W. M. uit Zierikzee tot twee keer toe een ruit van de woning ingegooid. Beide keren werd van te voren door een onbekend gebleven persoon tele fonisch meegedeeld dat er ruiten zou den sneuvelen, De schade wordt ge schat op ruim honderd gulden. DREISCHOR - Vier grote zakken met daarin ongeveer 1000 oesters. Die trof de politie aan in de koffer bak van de auto van A. V. uit Brui- nisse. Tegen de Bruenaar werd proces-verbaal opgemaakt. De oesters werden gevonden toen de politie zondag om ongeveer 07.15 uur in de polder bij Dreischor de Bru enaar aanhield voor controle. In het kader van de regeling Voorkoming oesterziekten Grevelingenmeer 1985 is het vervoer van oesters afkomstig uit het Grevelingenmeer verboden. De oesters werden in beslag genomen en tegen A. V. werd proces-verbaal opgemaakt. Door de politie zal de ko mende tijd weer extra aandacht wor den besteed aan het illegaal uit de Grevelingen halen van oesters. De Koninklijke Vereniging ter Be oefening van de Krijgswetenschap wijdde de viering van haar 125-jarig bestaan aan de rol op veiligheidsge bied van de Europese Gemeenschap. Nu de economische eenwording van Europa met rasse schreden nadert, gaan er steeds meer stemmen op 'Eu ropa' te voorzien van een eigen veilig heidsbeleid. Deze zomer spraken de Franse pre sident Mitterrand en de Duitse bondskanselier Kohl zich al uit voor een gemeenschappelijk Europees buitenlands en veiligheidsbeleid en de Italiaanse minister van buiten landse zaken De Michelis stelde on langs voor de Westeuropese Unie (WEU), het militaire samenwei'kings- verband van negen Europese landen, te zijner tijd te laten opgaan in de Eu ropese politieke unie. De secretaris-generaal van de WEU, Van Eekelen, op het symposium als spreker aanwezig, vindt het prima als de WEU in de toekomst opgaat in de Europese Unie. Hij is warm voor stander van een 'sterke Europese pij ler' binnen de NAVO, al was het maar om de Amerikaanse aanwezigheid in Europa te behouden. Smart De Verenigde Staten, aldus Van Ee kelen, wachten met smart op een Eu ropese partner op veiligheidsgebied. Maar Europa doet volgens hem veel te weinig aan eigen ideeënvorming over veiligheid. Het wacht op een standpunt van de VS of van de Sov jetunie om daar vervolgens commen taar op te geven, aldus de kritiek van de secretaris-generaal. Over militair optreden in VN- verband is hij het volstrekt oneens met defensieminister Ter Beek. De VN is naar zijn opvatting uitsluitend geschikt voor vredeshandhaving. Het Nederlandse standpunt dat internati onaal militair optreden alleen in VN- verband moet gebeuren, betekent volgens Van Eekelen dat je je afhan kelijk maakt van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad, in casu van China. En dat is volgens Van Ee kelen kennelijk niet aan te bevelen. Van Eekelen vindt dat de NAVO zo wel in militair als in politiek opzicht snel aan relevantie moet winnen. Zo niet, dan wordt defensie weer een na tionale aangelegenheid. „Je ziet nu al dat alle NAVO-landen op defensie bezuinigen zonder dat de nieuwe NAVO-strategie gereed is", aldus de WEU-voorman. Ter Beek is daar niet zo bezorgd over. De NAVO-bondgenoten houden elkaar goed op de hoogte van de de fensieplannen, aldus de minister, en bezuinigingen op defensie hoeven niet te wachten op voltooiing van de nieuwe NAVO-strategie. „Multinatio- DEN HAAG - De Raad van State heeft het gebruik van een vliegveld voor ultralichte vliegtuigjes in de Wieringermeer verboden. Dat ge beurde op verzoek van een aantal milieu-organisaties, waaronder de Stichting Natuur en Milieu, de pro vincie Noord-Holland en omwonen den. Zij waren in beroep gegaan tegen een begin augustus genomen besluit van de Rijksluchtvaartdienst om de voor het vliegveld vereiste ontheffing in het kader van de Luchtvaartwet te verlenen. Zij hadden de Raad van State daarbij verzocht het onthef- fingsbesluit met onmiddellijke in gang te schorsen, in afwachting van de beroepsprocedure. De milieu-organisaties hebben be zwaar tegen het vliegveld omdat het vliegen met ultralichte vliegtuigjes lawaai en stank veroorzaakt en scha de aanricht aan de natuur. Met name vogels, reeën en herten ondervinden er hinder van, zoals een onderzoek van het Rijksinstituut voor Natuur beheer heeft uitgewezen. Volgens de milieu-organisaties is het vliegveld bovendien in strijd met streek- en be stemmingsplannen. macht is gekomen, maar dat dat spe ciale eisen stelt aan het economische beleid van de gemeenschap. „On macht, armoede, uitbuiting en auto ritaire staatsvormen kunnen oorlog brengen", aldus Dankert met een ver wijzing naar de Oosteuropese lan den, waar nationalistische conflic ten, verslechterende economie en een gebrekkig functionerende democra tie de vlam in de pan kunnen doen slaan. De welvaartskloof tussen Oost- en West-Europa kan een gevaar beteke nen voor de stabiliteit en daarin heb ben de EG en de individuele landen een belangrijke taak. Het zelfde geldt volgens hem voor de zuidelijke en oostelijke landen aan de Middel landse Zee. Daar dreigt 'politiek on weer' door overbevolking, armoede en fundamentalisme, aldus Dankert. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Springtij: 20 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 16 oktober 01.55 172 08.10 -117 14.15 150 20.20 -148 16 oktober 00.25 169 07.00- -108 12.45 148 19.00 -143 16 oktober 02.10 184 08.05 -124 14.30 162 20.15 -155 16 oktober 02.00 191 08.10 -129 14.15 171 20.25 -160 MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord Zeeland onderschrijft in grote lijnen de inhoud van de nota Regio's zonder gren zen, waarin het te voeren regionaal-economisch beleid voor de periode '91-'94 is uitgestippeld. Dit schrijft de Kamer in een brief aan de leden van de Vaste Kamercom missie voor Economische Zaken. De Kamer beschouwt het als positief dat het stimuleringsbeleid zich meer dan in het verleden gaat concentreren in de economische probleemgebie den. Daarnaast is de Kamer ook blij dat in de nota meer aandacht wordt besteed aan de ontwikkelingsdoel stelling. Deze wordt geïntroduceerd in het begrip voorwaardenscheppend beleid nieuwe stijl. In de nota krijgt dit ontwikkelingsbeleid mede in houd door een intensivering van de contacten met Economische Zaken met de regio. Partnerschap Op voorwaarde dat deze contacten passend worden ingevuld onder schrijft de Kamer van Koophandel het belang hiervan. In de optiek van de Kamer kan dit partnerschap een nieuwe impuls geven voor de regio naal-economische ontwikkeling. Een definitief standpunt inzake de rege ling gericht op de bedrijfsomgeving in belangrijke economische concen traties schorten de brief opstellers op dit moment op in afwachting van een nadere toelichting ten aanzien van de maatregel en de werking daarvan. De Kamer van Koophandel wil dat dit beleidsinstrument voor Zeeland tenminste van het zelfde niveau is als het zogenaamde Fonds Voorwaarden scheppend Beleid dat tussen '82-'89 bestond. In dit verband wijst de Ka mer de leden van de Vaste Kamer commissie op de uitkomsten van de evaluatiestudie haar het functione ren van dit fonds, dat enige jaren ge leden is verricht. Gebleken is dat met behulp van genoemd fonds in Zee land belangrijke infrastructuur projecten zijn gerealiseerd. Uit de nota heeft de Kamer afgeleid dat vooral grootschalige projecten van nationale betekenis in aanmer king komen voor een bijdrage vol gens de nieuwe regeling. De brief schrijvers zijn er blij mee dat het Sloegebied bij Vlissingen wordt be schouwd als een belangrijke econo mische concentratie waarvoor geld beschikbaar is. In dit verband moeten ook omlig gende stedelijke centra zoals Goes, Middelburg en Vlissingen in aanmer king komen voor een bijdrage. Ook moet er voldoende geld worden vrij gemaakt voor het bevorderen van projecten van (boven-)regionale bete kenis. Het betreft hier kleinschalige projecten in orde van grootte tot maximaal tien miljoen gulden. Het ligt volgens de Kamer van Koophan del voor de hand om deze gelden door te sluizen naar de provinciale over heid die in staat moet zijn om een re gionale afweging tussen projecten te maken. LELYSTAD - Een helikopter van de Rijkspoltie Dienst Luchtvaart is tij dens een oefenvlucht bij het vliegveld Lelystad neergestort. Hoewel de twee piloten met de schrik vrijkwamen, kan de heli volgens een woordvoerder van de Rijkspolitie als verloren wor den beschouwd. Onderzoek van de Rijksluchtvaartdienst zal dit moeten uitwijzen. NOORDWIJKERHOUT In navol ging van PvdA-fractievoorzitter Wöltgens heeft nu ook premier Lub bers gepleit voor een herleving van de burgerzin. In een toespraak zater dag in Noordwijkerhout omschreef Lubbers burgerzin als „de gedreven heid om zich voor anderen en voor de samenleving in te zetten". Lubbers nam dit thema, dat Wöltgens deze week aansneed bij de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer, over tijdens zijn slottoespraak op een driedaags symposium over christen-democratische politiek ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het CDA. Het CDA is voortgekomen uit drie groeperingen die vroeger emancipa tiepartijen waren, aldus Lubbers. „Dat is nu volgroeid. Maar we mogen de bereikte structuren niet laten ver starren". Vanuit dat uitgangspunt pleitte Lubbers voor een „dynamise ring" van de geldende normen en waarden. „Onze samenleving moet vitaal en sociaal zijn", zo meent de premier. Burgerzin en gemeenschaps zin betekenen in de visie van Lubbers dat mensen zich de tijd en moeite ge ven stil te staan bij hetgeen voor an deren van belang is. Lubbers stond uitgebreid stil bij het nieuwe Europa dat gaat ontstaan door het wegvallen van het ijzeren gordijn. Extreme welvaartsverschil len in Oost- en West-Europa moeten volgens hem vermeden worden. Ver der ziet hij het als een belangrijke op dracht uit te gaan van het beginsel van non-discriminatie. „Er mag geen ruimte zijn voor racisme in welke vorm dan ook". Volgens Lubbers zijn de omwentelingen in Oost-Europa in belangrijke mate te danken aan „de inzet van mensen toen het moeilijk was om moed te tonen. Destijds was daar sprake van een duurzame drei ging, vooral voor degenen die voor de vrijheid durfden op te komen", aldus Lubbers. ZIERIKZEE - Als de leden van de Zierikzeese Onder nemers Centrale ermee in kunnen stemmen, dan klinkt er binnenkort veelvuldig muziek in de Zierikzeese bin nenstad. De organisatie komt dinsdag 16 oktober om 20.00 uur bijeen voor de najaarsvergadering in Mondra- gon. Afgelopen jaar heeft de onderne- mersgroep een tijdelijke geluidsin stallatie gehuurd om de warme de cembermaand op te vrolijken. Dat is de ZOC goed bevallen en nu over weegt de centrale om een permanente installatie van zo'n twintigduizend gulden aan te schaffen. De muziek is bedoeld voor de Sinterklaas- en kersttijd, de koopavonden gedurende het gehele jaar en de zaterdagen, ge durende bepaalde tijdstippen. Ook zijn er nog andere gelegenheden denkbaar. hierop in te springen en wil dat gaan doen in de vorm van aanbiedin gen/kortingen in de weken van 15 tot 31 december. Onder het motto 'Kom over de brug' wordt het kooplustige publiek aangespoord Zierikzee te be zoeken. De ondernemers overwegen verder om in te springen op het feit, dat de Zeelandbrug zaterdag 15 december vijfentwintig jaar bestaat. Vanuit de provincie en de gemeenten Kortgene en Zierikzee wordt een programma samengesteld. De ZOC is gevraagd Begroting Uit de toelichting op de begroting blijkt verder dat de ZOC voor 1991 een sluitende begroting heeft. Voor name kosten worden gemaakt voor de voorjaarsactie en de Sinterklaa sactie. Ook naar Zierikzee Actief gaat een aanzienlijk bedrag (20.000 gul den). Voor dt/inkomsten is de ZOC af hankelijk van de contributies (80.000 gulden) en de Sinterklaasactie (ze gels), 22.000 gulden. Tot vrijdag 19 oktober Nieu w-Haamstede Expositie luchtfoto's in conferen tie-oord Tbrenhoeve. Dagelijks van 14.00-17.00 uur. T/m zondag 21 oktober Neeltje Jans Foto-expositie Zeeland toen over wa tersnoodramp. Delta Expo. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met zaterdag 20 oktober Burgh-Haamstede Films en nieuwe UNICEF-wenskaar- ten en geschenkartikelen in 't Win keltje. Dagelijks (niet 's zondags). Tussen 12.00 en 19.00 uur. Tot 26 oktober Burgh-Haamstede Expositie oude kinderboeken in De Bewaerschole. Open dagelijks tussen 13.30-16.30 uur. Tot en met 18 oktober Schouwen-Duiveland Collecte van Jantje Beton. Tot en met 20 oktober Zierikzee Expositie aquarellen Marian Ge- rards. De Eenhoorn. Van 11.00 tot 16.00 uur. Zondags gesloten. Expositie schilderijen Rijnhard Schregardus. Vismarkt. Dagelijks van 13.00 tot 16.00 uur. Maandag 15 oktober Zierikzee Vergadering Philatelica. Huis van Nassau. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stad huis. 19.30 uur. Van 15 oktober t/m 19 oktober Zierikzee Zwemvierdaagse voor de 15e keer in zwembad Onderdak. Elke dag om 07.00 uur en om 18.00 uur. Dinsdag 16 oktober Zierikzee Najaars-ledenvergadering ZOC. Fo yer Mondragon. 20.00 uur. Woensdag 17 oktober Zierikzee Toneel-speel-middag voor kinderen van 8 tot 12 jaar door Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel in Concert zaal. 13.00 uur. Bijeenkomst afdeling Schouwen NBvP in foyer restaurant Mondra gon. 14.00 uur. Bijeenkomst Nederlands Christen Vrouwenbond, afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 Burgh-Haamstede Pannekoeken bakken. Voor winkel van Jonker. Vanaf 10.00 uur. Zendingsavond in kerkgebouw Gere formeerde Gemeente, hoek Anker- weg/Sluispad. Spreker ds. C. G. Vreugdenhil. 19.45 uur. Dreischor Bijeenkomst NBvP over Zeeuwse dialecten. Dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 19 oktober Zierikzee Ballonnenwedstrijd bij Christelijke Gereformeerde kerk aan de Zevenge- tijstraat. 11.15 uur. Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen in de het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Eindzomerfeest. Meester Breetvelt speeltuin. Van 14.30 tot 18.30 uur. Lampionoptocht. Meester Breetvelt speeltuin. 18.30 uur. Feestelijke ontmoetingsavond in Christelijke Gereformeerde kerk aan Zevengetijstraat. Afsluiting vakantiebijbelclub met feestavond in Christelijke Gerefor meerde kerk aan Zevengetijstraat. Zaterdag 20 oktober Zierikzee „Stoelendans". Jeugdtoneel in Con certzaal. 15.00 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen meer. Mistral en Open Divisie II. Dreischor Samenzangavond. Nederlandse Her vormde kerk. 19.30 uur. Bruinisse Gezamenlijke uitvoering Nu met Ho pe, Nut en Uitspanning, Nieuw Leven en Stuitje Leut in dorpshuis. 19.30 Zondag 21 oktober Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen meer. Mistral en Open Divisie II. Maandag 22 oktober Zierikzee Kennismakingsbijeenkomst nieuwe inwoners in stadhuis. Z.IERIKZEE - teerlingen en leiding van de Johan Louis de Jongeschool in Zierikzee hebben vrijdag een nieuw logo onthuld, dat het nieuwe elan van de school moet ondersteunen. Het logo staat onder meer voor een nieuwe spel lingsmethode. Met het aant reden van de nieuwe directeur C. L. Soeters zijn er enkele veranderingen doorgevoerd. Dat was voor de school reden om een en ander feestelijk in te luiden. (Foto: Marijke Folkertsma). voor 19.30 uur. Bijeenkomst Ondernemerskring Schouwen-Duiveland in foyer Mon dragon. 20.00 uur. Dinsdag 23 oktober Zierikzee Bijeenkomst Diabetes Vereniging Ne derland. Huis van Nassau. 19.30 uur. Kerkwcrvc Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 24 oktober Ellemeet Start bijeenkomsten knutselclub Ha mertje. Handenarbeidlokaal 't Mêêt- je. 14.00 tot 16.00 uur. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2