NIEUW! Recent werk Schregardus Archivaris vraagt wederom de aandacht voor krappe behuizing Opmerkelijke expositie van Zierikzeese Marian Gerards I I SAMAN BV 3 ibvS ~P\ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Problemen met dienstverlening en toezicht Nog 4 dagen! Tot en met zaterdag 20 oktober WA> Wit te Bii.r Slang van LPG-pomp barst Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 15 OKTOBER 1990 147ste jaargang Nr. 24830 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Logo Weg Stad en Lande Voetbal De Johan Louis de Jongeschool in Zierik- Ongerustheid onder omwonenden van ver- De vereniging Stad en Lande krijgt bezoek van Zierikzee na verlies tegen Roosendaal steeds zee gaat met nieuw logo ander tijdperk in. (Pa- keersonveilige Stolpweg in Nieuwerkerk. (Pagi- de auteur Gijs van der Ham. (Pagina 4). verder in de put. (Pagina 6). gina 2). na 3). Oost west, thuis best. Spreekwoord ZIERIKZEE - De streekarchivaris H. Uil heeft zijn tus sentijdse rapportage aan het bestuur van het streekar- chivariaat aangegrepen om nogeens op de „zeer krappe behuizing van het streekarchivariaat" te wijzen. Het aantal bezoekers stijgt nog steeds, terwijl de ruimte in het stadhuis van Zierikzee hetzelfde is gebleven. bezoekers over twee kamers een pro bleem in verband met het toezicht en de dienstverlening", laat Uil weten. Uil heeft zijn verslagen vakër aan gegrepen om aandacht te vragen voor de krappe huisvesting, maar daaraan is vooralsnog geen gehoor gegeven De studieruimte, tevens werkka mer van de streekarchivaris, was her haaldelijk vol in de eerste helft van 1990. Hoewel het een gunstige om standigheid is dat de nabijgelegen bi bliotheek kan dienen als extra stu dieruimte, vormt het verdelen van de door het bestuur; een bestuur dat ove rigens is samengesteld uit de zes Schouwen-Duivelandse gemeenten, Sint-Philipsland en het Waterschap Schouwen-Duiveland. Bezoekers Zoals gesteld stijgt het bezoekers aantal nog steeds, al werd er op de peildatum van 31 juli dit jaar een lichte daling geconstateerd. Die is per september inmiddels omgezet in een (hetzij marginale) stijging. In de eerste helft van dit jaar telde het ar- chivariaat 463 bezoekers. Veel aan dacht werd gegeven aan het beschik baar stellen van genealogische bronnen (stamboomonderzoek). Voor die dienstverlening kan nu ook een beroep gedaan worden op een nieuwe medewerker, die in een zogenaamde werkervaringsplaats is aangetrok ken van het arbeidsbureau te Zierik- Met de archiefbewaarplaatsen is het redelijk tot goed gesteld. Echter door de warme zomer van dit jaar is de temperatuur in de diverse bewaar plaatsen te hoog geweest. De eerder gesignaleerde problematiek ten aan zien van de archiefbewaarplaatsen, waarvan de reserve-capaciteit onvol doende is, bleef onveranderd. Een in cident deed zich in Bruinisse voor, waar inbrekers de bewaarplaats te vergeefs probeerden binnen te drin gen. Uil: Helaas valt er niets nieuws te melden met betrekking tot Zierikzee. De reserve-capaciteit in de archiefbe waarplaatsen in deze gemeente is eveneens nog slechts voor korte ter mijn toereikend. Reeds thans moet gewoekerd worden met de ruimte bij het enigermate systematisch plaat sen van de archieven en verzamelin gen". De archivaris belicht in zijn tussen tijdse rapportage ook uitvoerig de stand van zaken met betrekking tot de inventarisatie van de archieven in de diverse gemeenten. In Zierikzee is volgens Uil sprake van een „belang rijke aanwinst" in de vorm van de ne- gatievencollectie van oud-fotograaf Johan D. C. Berrevoets. Hij heeft me de als fotograaf van de Zierikzeesche Nieuwsbode een enorm groot aantal foto's gemaakt. De collectie heeft hij voor een symbolisch bedrag aan het archivariaat verkocht. Het bestuur van het Streekarchiva riaat Schouwen-Duiveland en Sint- Philipsland komt dinsdag 23 oktober bijeen in de grote commissiekamer van het stadhuis te Zierikzee. Het al gemeen bestuur is samengesteld uit L. N. Labruyère, A. Vogelaar, A. Bergshoeff, W. den Boer, T. A. Vogel, J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, mr J. J. P. M. Asselbergs en A. P. de Haan. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Advertentie Met f 350,- subsidie verdient de Nefit-Turbo zichzelf al terug bij een gasverbruik van 1000 m3 per jaar. Constructeurs/Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 DEN HAAG - Ambtenaren van de burgerlijke stand krijgen meer moge lijkheden om te onderzoeken of bur gers bij zaken als een huwelijk of een geboorte wel de juiste gegevens heb ben verstrekt. Dat staat in een wets voorstel tot herziening van van het Burgerlijk Wetboek. Advertentie Zie onze show-advertentie van woensdag 17 oktober met de NIEUWE BESTELWAGEN en dePOLO llw partner voor betere service Automobielbedrijf Slager B.V. Poald-lW»' 6163 eiovwcVvr/on fnlr.fconQM 1? 1344 ZIERIKZEE - Ze is met de nodige spanning begonnen aan haar eerste zelfstandige expositie. Maar na de vele complimenten en felicitaties mag ze de beginnersaarzeling als exposante wel opzij schuiven. In de Eenhoorn te Zierikzee is tot en met 20 oktober het werk te zien van de in Zierikzee woonachtige Marian Gerards. Maria Gerards exposeert voor de eerste keer zelfstandig. (Foto: Joop van Houdt). Vorig jaar had ze een deel-expositie in de Bewaerschole te Burgh-Haam- stede. Nu heeft Marian Gerards ech ter de knoop doorgehakt en is ze zelf standig begonnen met een zeer be zienswaardige expositie. Hoewel ze begonnen is met olieverf-technieken heeft ze enkele jaren geleden de over stap gemaakt naar aquarellen. Het is een schildertechniek die haar bijzonder aanspreekt door zijn helderheid en spontane karakter. En eigenlijk heeft ze de techniek ook door omstandigheden eigen ge maakt. Als moeder van vier kinderen kun je je het niet veroorloven om een hele dag achter de schildersezel te zit ten. Aquarellen - zo legt ze uit - ver gen minder tijd. Race Met name de afgelopen periode heeft ze gewerkt in een race tegen de klok. Die druk van een expositie sti muleert Marian Gerards blijkbaar. In de Eenhoorn zijn zo'n vijfendertig werken van haar te zien. Naast enke le 'ietwat voorspelbare' stillevens heeft ze een opmerkelijke band met steen en woestijn. Het is haar droom om ooit nogeens naar Egypte af te reizen en dat is te rug te vinden in een schilderij als Fa ta Morgana. Daarin treft een kijker in eerste instantie een woestijnachti ge omgeving aan met daarin een drie tal bijbelachtige figuren. Maar wie er even langer naar kijkt ontwaart in eens een silhouet van Zierikzee. De Dikke Tbren, het stadhuis, de Noord havenpoort...allemaal lijken ze ge vangen door de Fata Morgana. Marian Gerards is bijzonder ge hecht aan dit werk, dat in tegenstel ling tot de andere werken niet te koop is. Wel te koop is Stenen Mystiek; een werk dat eenzelfde ka rakter draagt als Fata Morgana en Zierikzee in een woestijn-omgeving als een ruïne afschildert. Andere werken zijn geïnspireerd door bloe men, landschappen, kinderen en vol wassenen. Zoals gezegd zijn de reacties van de bezoekers erg enthousiast en illustre ren de bossen bloemen die aangedra gen worden, de waardering voor Ma rian Gerards en haar werk. Werk, dat de ene keer realisme uitstraalt en de andere keer een combinatie van haar woonomgeving en fantasiebeelden is. Te koop Wie de expositie eens wil bezoeken kan terecht tot en met zaterdag 20 ok tober, dagelijks van U.00-16.00 uur. Het overgrote deel van het werk is te koop tegen zeer betaalbare prijzen. En wie een opdracht heeft voor de schilderes is welkom. Verwachting tot dinsdagavond: Iets lagere temperaturen Vannacht plaatselijk een bui, mo gelijk met onweer. Overdag perioden met zon en droog. Minimumtempera tuur rond 13 graden. Middagtempera- tuur omstreeks 18 graden. Wind uit zuidwest tot zuid, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer tij delijk hard, kracht 7, in de loop van de dag afnemende wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 19 okt.: Woensdag: Zonneschijn: 40%. Kans op neerslag: 20 Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidoost 4 Donderdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 3 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 16 okt. Zon op 07.06, onder 17.44 Maan op 04.40, onder 16.34 Nieuwe Maan: 18 okt. (16.37) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Vandaag was het <le laat ste dag, waarin met een zuidelijke stroming extreem warme lucht werd aangevoerd. Al enkele dagen achter een werden in De Bilt in deze lucht temperaturen waargenomen, die nog nimmer in deze eeuw op deze data werden gehaald. Een koufront pas seert de komende nacht vanuit het zuidwesten ons land. Mogelijk vallen daarbij enkele regen- of onweersbui en. Achter het front komen weer op klaringen voor. Deze passeren dins dag overdag ons land. De zon laat zich dan gedurende een flinke tijd zien. Ondanks deze zon wordt het op dinsdagmiddag lang niet zo warm als de afgelopen dagen. Meer dan zo'n graad of 18 wordt het op de meeste plaatsen niet. De wind draait van nacht naar zuidwest en neemt aan de kust tijdelijk toe tot hard. Op woens dag stroomt bij een naar zuidoost draaiende wind tijdelijk weer wat warmere lucht naar ons land, daarna wordt het definitief koeler. SEROOSKERKE - Zaterdag om ongeveer 15.50 uur barstte bij de BP- pomp aan de Serooskerkseweg een slang van een LPG-pomp. Direct werd de hele omgeving afge zet en kwamen politie en brandweer ter plaatse. Binnen korte tijd kon de betreffende pomp worden afgesloten. Daarna kreeg het verkeer weer door gang over de provinciale weg. Door de technische dienst van BP wordt een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van het incident. ZIERIKZEE - Wie kennis wil maken met het recente werk van dc kunstenaar Rijnhard Schregardus kan tot zaterdag 20 oktober terecht in de Vismarkt te Zierikzee. Daar is het werk dagelijks te bezichtigen van 13.00- 16.00 uur. Schregardusoeuvre past uitstekend in de filosofische wereld, die in de kunst sedert eind vorige eeuw wordt gehuldigd. Beginnend met het primitivisme en eindigend met het materie-gebonden expressio nisme. Ook prehistorische rotsschilderijen la Paul Klee vinden hun weerslag in het werk van Schregardus. Wij willen ook voor maar f 40,- tot 1 februari 1991 een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode. Als kennismaking ontvangen wij een fraai horloge. Naam: Adres: Postkode: Plaats: Telefoon: Handtekening: Bon volledig invullen en opsturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1