Stoelendans in Concertzaal De huishouding van minima; strategieën om rond te komen berichten De Staatsloterij Pronk stelt VN nieuwe ontwikkelingsagenda voor 90er jaren voor Uitvaartverzorging Schouwen-Duiv eland J. W de Keyzer J. Rotte, Verkeerde Duitsers aan de lijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 oktober 1990 Nr. 24828 5 Ouderen hebben het er het moeilijkst mee ZIERIKZEE - Wat doen ontvangers van RWW, ABW en AOW, de zogenaamde beleidsminima, om rond te ko men? Zijn er mogelijkheden om een (verdere) daling van het levensniveau te voorkomen en zijn de personen waar het om gaat in staat deze mogelijkheden te benutten? R. C. Goossens en E. L. de Vos van de vakgroep Huis- houdstudies van de Landbouwuniversiteit Wageningen deden in opdracht van het ministerie van WVC onder zoek naar „succesvolle strategieën" van huishoudens met een uitkering op minimumniveau om het hoofd bo ven water te houden. Voor dit onderzoek,'waarvan on langs een rapport is verschenen, wer den 514 huishoudens geënquêteerd over hun huishoudvoering. Daarbij werd uitgegaan van zes huishoudty- pen: éénoudergezinnen, alleenstaan den jonger dan 65 jaar, alleenstaan den ouder dan 65 jaar, samenwonen den jonger dan 65 jaar (al dan niet ge huwd), samenwonenden ouder dan 65 jaar (al dan niet gehuwd) en gezin nen. Ongeveer de helft van de respon denten woonde op het platteland, in zogenaamde A-gemeenten, de andere helft in een grote stad (Den Haag, Rotterdam, Eindhoven). Centraal in het onderzoek stond de totale huis houdvoering: activiteiten op het ge bied van wonen, voeding, kleding en interpersoonlijke verzorging, ver richt voor - en in de regel - door leden van een huishouden. de minste videorecorders. Bezuinigd op vervoer wordt het meest door auto's tweedehands te kopen (slechts vijf procent van de auto's is ooit nieuw gekocht) en voertuigen in een slechte staat niet te vervangen. Bij veel huishoudens daalde het aantal lidmaatschappen van clubs en verenigingen. Bijna alle huishou dens ontvangen vakantiegeld, maar minder dan de helft heeft dit geld ook daadwerkelijk aan vakantie be steed. Het geld werd voornamelijk gebruikt voor lopende uitgaven, ver vanging van apparatuur en schuldaf lossing. Als algemene aanbeveling beslui ten de onderzoekers hun rapport met de opmerking dat het beleid de .po verty trap" zoveel mogelijk moet ver mijden. Het streven van huishoudens om hun inkomenspositie te verbete ren moet ook voor beleidsminima gestimuleerd worden. De hoogte van de uitkeringen moet aangepast wor den aan de stijging van het prijsin dexcijfer voor de gezinsconsumptie (prijscompensatie) en aan de gemid delde reële inkomensgroei in de sa menleving. Geen reserves Uit de antwoorden van de respon denten is gebleken dat veel stan daardgoederen in slechte staat verke ren. Uitgezonderd de groep bejaar den, die een potje hebben gemaakt dat voor hun begrafenis is bedoeld, beschikt geen enkele van de' huis- houdtypen over reserves. Voor deze huishoudens is een betere markt van tweedehands duurzame goederen ge wenst. Ook zou de bijzondere bij stand meer dan tot nu toe het geval is moeten worden gebruikt om herstel en vervanging van deze goederen te financieren. Voor éénoudergezinnen moeten meer betaalbare kinderop- vangmogelijkheden komen, zo stel len de onderzoekers. Voorts verdient het volgens hen aanbeveling om een Noodzakelijk voor nieuwe verhouding oost en west Bedroefd, maar ook dankbaar voor alles wat zij voor ons heeft gedaan, geven wij u kennis van het plotseling over lijden van mijn lieve vrouw en onze zorgzame moeder, groot- en overgrootmoeder PIETERNELLA BERREVOETS in de leeftijd van 76 jaar. Zierikzec: J. W. ROGGEBAND M. E. DE JAGER-ROGGEBAND N. DE JAGER Klein- en achterkleinkinderen 4301 RA Zierikzee, 9 oktober 1990 's Heer Lauwcndorp 17 Liever geen bezoek aan huis. De rouwdienst zal gehouden worden vrijdag 12 oktober in het Hervormd kerkcentrum aan het Havenplein te Zierik zee, welke aanvangt om 11.00 uur, waarna aansluitend om 12.00 uur de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats te Zièrikzec. Diegene die deze plechtigheid wenst bij te wonen wordt verzocht tijdig aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren in genoemd kerkcentrum na de begrafenis. Met droefheid geven wij kennis dat de Heere van ons heeft weggenomen onze geliefde tante en oud-tante TEUNTJE KIK in de ouderdom van 97 jaar. A. LEMSON-DE KONING P. M. KIK-MOL En kinderen Bruinisse, oktober 1990 Wat de toekomst houdt verborgen.' ligt onwetend in de tijd. Zeker is dat God zal zorgen, en dat Hij ons leven leidt. Voor alle belangstelling na het overlijden van mijn lieve man, onze zorgzame vader en fijne groot- en overgrootvader JOOST JOHANNES VAN DER HAVE zeggen wij u hartelijk dank. Uit aller naam, J. M. VAN DER HAVE-DE JONGE Kerkwerve, oktober 1990 verzorging van: grafmonumenten snelle leveringstijden jarenlange ervaring waarborgt deskundig advies en kwaliteit Ook voor het restaureren van oude monumenten. Lid Alg. Bond van Natuursteenbedrijven. Verstrekt op verzoek via deze organisatie een gewaarmerkt garantiecertificaat. Bel voor vrijblijvende informatie tel. 01875-2198 KLINKERLANDSEWEG 13 3244 BD NIEUWE TONGE Hogezoom 144 4324 CM Renesse Telefoon 01116-1692 Te ontbieden op geheel Schouwen-Duiveland Telefoon 01116-1692 Uitvaartleider voor: Kerkwerve - Noord gouwe en omstreken Wee!weg 14, Kerkwerve, tel. 01110-13738 Bij geen gehoor gelieve u ie bellen 01116-1692. Voor algehele begrafenissen en crematie Begrafenis- en crematieverzekering Vervoer binnen- en buitenland Economen Gebleken is dat van alle huishoud- typen die veel activiteiten ontwikke len om rond te komen de eenouderge zinnen het hoogst scoren voor wat betreft het verhogen van het inkomen en het beperken van de bestedingen. De onderzoekers typeren deze groep als „economen". Een ander huishoud- type is „overlevers" genoemd: zij ver tonen hetzelfde patroon maar ont plooien iets minder activiteiten. Hieronder vallen voornamelijk al leenstaanden onder de 65 jaar. Ook zij zijn in staat hun inkomen op een of andere wijze te verhogen. Dan is er nog de groep die door de onderzoekers als „speelballen" wordt getypeerd: zij onderscheiden zich van de economén en de overle vers door het onvermogen om hun in komen te verhogen en/of besteding te beperken. Hieronder vallen voor namelijk de vier andere huishoudty- pen. Op de vraag hoe men in geval van nood de hand denkt te kunnen leggen op %000 gulden antwoordden al leenstaanden jonger dan 65 jaar en eenoudergezinnen vaak via hun fami lie aan het benodigde bedrag te kun nen komen. Van de bejaarden wisten velen niet hoe ze aan het geld zouden moeten komen. De ouderen, zowel de alleenstaanden als de samenwonen den, nemen verreweg de slechtste po sitie in. Zij maken weinig gebruik van de mogelijkheden die er zijn via het formele (instellingen, organisa ties) en het informele netwerk (fami lie, vrienden). Éénoudergezinnen en jongere alleenstaanden worden het meest financieel bijgestaan door fa milie of vrienden, hetzij door giften, hetzij door leningen. Bestedingsbeperking Bezuinigd wordt vaak op lectuur en literatuur: tussen de 12 en 31 procent van de huishoudens heeft geen abon nement op krant of tijdschrift. Hier onder vallen veel éénoudergezinnen in de stad. Alleenstaanden jonger dan 65 jaar bezuinigen het meest van alle huishoudtypen op de telefoon. 'Van alle groepen hebben de éénou dergezinnen de minste televisie toestellen en alleenstaande ouderen NEW YORK - Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft maandag in New York tijdens de Al gemene Vergadering van de Verenig de Naties elf punten voor een nieuwe wereldwijde ontwikkelingsagenda voor de negentiger jaren voorge steld. Een nieuwe benadering is vol gens hem noodzakelijk door de nieu we verhouding tussen oost en west, de globalisering van markten, de achteruitgang van het milieu en de veranderde dimensie van de armoede in de wereld. Milieu en ontwikkeling moeten aan elkaar gekoppeld worden. Er moeten milieucriteria voor handel, investe ringen en technologie komen en ont wikkelingslanden dienen op dit punt hulp te krijgen. De bevolkingsgroei moet worden verminderd, aldus Pronk. De Oosteuropese landen moeten zo in de internationale gemeenschap worden ingebed dat de positie van ontwikkelingslanden erdoor wordt versterkt. Nieuwe regels Ten aanzien van handel en investe ringen wil de bewindsman nieuwe re gels, waaronder een VN-code voor investerings- en technologiestromen. Pronk bepleit overleg tussen produ centen en consumenten over de tradi tionele energiebronnen zoals olie en wil programma's om alternatieve energie meer kans te geven. De minister wil de internationale migratie aan banden leggen door de situatie in de landen van herkomst te verbeteren. Ontwikkelingslanden moeten hun defensie-uitgaven ver minderen ten gunste van economi sche en milieu-veiligheid. De pluralistische democratie moet worden versterkt en de economische onderzoek te starten naar een ander kinderbijslagsysteem. Dat zou geba seerd moeten zijn op een pakket goe deren en diensten dat in de huidige samenleving voor kinderen als nor maal beschouwd wordt en waarbij de huidige kostenverdeling tussen ou derts) enerzijds en de samenleving anderzijds als randvoorwaarde wordt gesteld. DEN HAAG - Veel Nederlan ders krijgen door de Duitse eenwording onnodig een hoge telefoonrekening. Zij verkeren ten onrechte in de veron derstelling dat ook het land- nummer van Oost-Duitsland (37) nu hetzelfde is als dat van West-Duitsland Doordat netnummers en abonneenummers in oost en west veel overeenkomst verto nen krijgt men dus vaak ver keerde Duitsers aan de lijn. Dit misverstand heeft al ge leid tot honderden telefoontjes naar het informatienummer van de PTT. Volgens een woordvoerder van deze onder neming zal het wel tot 1992 du ren voor de eenwording zo ver gevorderd is dat het nieuwe Duitsland toe kan met een landnummer. en sociale mensenrechten moeten worden verwezenlijkt. Ook de poli tiek van de ontwikkelingslanden zelf moet onder de loep. Een goed binnen lands bestuur, economische discipli ne en sociale rechtvaardigheid zijn in die landen nodig. Kindersterfte moet omlaag, honger en ondervoeding moeten verdwijnen, onderwijs moet beschikbaar zijn en de zelfstandigheid van vrouwen moet worden erkend. Er moet meer geld van de rijke naar de arme landen en het schuldenprobleem moet worden aangepakt. Tbnslotte zegt Pronk dat de VN moeten worden hervormd. Met name de sociale en economische sec toren van de organisatie moeten wor den versterkt. Nedlloyd Barcelona, 9-10 Papeete naar Brisbane Nedlloyd Delft, 8-10 65 zw Colombo naar Port Kelang Baltic Sun, 16-10 verw. te Vlaardin- gen Kaapgracht, 11-10 100 o Mindanao naar Bunsburry Beursbericht Markt Goes dinsdag 9 oktober 1990 Aardappelen Bintje, veldsgewas 40-60% fritesge- schikt 16 tot 17 cent per kg; binnen landse sortering 17 tot 18 cent per kg. Notering Rotterdamse beurs d.d. 8- 10-90. 40-50 mm 17 tot 18 cent per kg. 50 mm opwaarts 20 tot 21 cent per kg. Uien Prijzen exclusief BTW. Zaaiuien, di recte levering op auto geleverd 13 tot 15 cent per kg. Plantuien, ronde, di recte levering op auto 11 tot 14 cent per kg. Vlas Prijzen exclusief BTW. Ongerepeld, op auto geleverd tot 30 cent kg. Granen, zaden en peulvruchten Prijzen per 100 kg en exclusief BTW: Tarwe 36,50 tot 38,00, brouwgerst 100% brouw tot 49,00, uitmaalgerst 34,25, voergerst 36,50, haver 34,75, bruine bonen 156,50, capucijners 59,00 tot 60,00, erwten 53,00 tot 59,00, karwij, prima doorsneekwaliteit 130,00, blauwmaanzaad, prima doorsneekwaliteit, oogst 1990 230,00. Hooi en stro Prijzen per 1000 kg en exclusief BTW: Weidehooi 180,00 tot 210,00; dijkhooi 140,00 tot 170,00; gerste stro 70,00 tot 85,00, tarwestro tot 70,00, erwtenstro 60,00 tot 80,00, Veldbeemd 60,00 tot 90,00, Engels raaigras 60,00 tot 75,00. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen tc London (Can.): P. den Butter te Urk. Bedankt voor Nieuwkoop: H. C. van der Ent te Elburg. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Haaksbergen: J. Vlastuin, predikant voor buitenge wone werkzaamheden te Hattem (geestelijk verzorger van De Hezen- berg aldaar). Beroepen tc Kockengcn: dr. P. Ver meer te Kesteren. Aangenomen naar Ovcrschic: J. H. Verwaal tc Brielle; naar Wilsum: H. J. Donken te IJzendoorn. Beroepen tc Vrouwenparochie (part-time): m\v. A. Marra-Forwerda. kand. te Dronrijp. Aangenomen naar Assen (toez.): F. Bos te 's-Gravenhage, die bedankte voor Nieuwerkerk aan den IJssel (deelgemeente De Bron). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Vollenhovc-Kadoclen: D. W. L. Krol te Aduard. Beroepen te Meppel: J. J. Schreu- der, 1.1. zendingspredikant te Cura- cao, verbonden aan de kerk van Rijnsburg, wonende te Bunschoten- Spakenburg; te Nieuwleusen: Jt. Janssen te Almelo. Bedankt voor Noordbergum en voor Vlaardingen: K. de Vries te Usselmuiden-Grafhorst. Beroepen te Hoogvliet-Spijkenisse: J. J. Schreuder. 1.1. zendingspredi kant te Curasao, verbonden aan de kerk van Rijnsburg. wonende te Bunschoten-Spakenburg. Beroepen tc Hcerde in combinatie met Wapenveld: A. Bocrsma te Mus- sol; tc Winsum-Obcrgum en te Bun schoten-Spakenburg: J. J. Schreuder. 1.1. zendingspredikant te Curacao, verbonden aan de kerk van Rijns burg. wonende te Bunschoten-Spa kenburg. Bedankt voor Assen-Zuid: B. Lui ten te Dronten. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Reeuwijk (Herv. Geref.): J. P. Koning te Rotterdam- Zuid (Katendrecht). Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Arnhem: J. Bosch te Sur- huisterveen en M. W. Vrijhof te Wil- dervank-Veendam. Beroepen te Zwolle: H. C. Mijnders tc Zwijndrecht. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Utrecht: G. J. van Aalst te Benthuizen. Bedankt voor Rotterdam-Centrum G. J. van Aalst te Benthuizen. Beroepen te Spijkcnissc: D. Riet dijk te Mocrkapellc. Bedankt voor Middclharnis: A. Bac te Bodegraven. ZIERIKZEE - De 810e Staatsloterij, le trekking 10 oktober 1990, in deze trekking ruim 446.000 prijzen samen bijna 9.000.000,-. 20 prijzen van 25.000,- op alle lotnummers 083037 20 prijzen van 5.000,- op alle lotnummers 038548 200 prijzen van 1.000,- op alle eindcijfers 2499 2.000 prijzen van 250,- op alle eindcijfers 772 2.000 prijzen van 100,- op alle eindcijfers 290 2.000 prijzen van 100,- op alle eindcijfers 652 20.000 prijzen van 50,- op alle eindcijfers 97 20.000 prijzen van 50,- op alle eindcijfers 62 200.000 prijzen van 15,- op alle eindcijfers 6 200.000 prijzen van 10,- op alle eindcijfers 5 ZIERIKZEE - Een waanzinnige stoelendans met in de hoofdrol de tienjarige Koen. Daar draait het om in Stoelendans, een voorstelling voor kinderen vanaf acht jaar Dit stuk wordt zaterdag 20 oktober onder auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland in De Concertzaal opgevoerd en wel vanaf 15.00 uur. Het stuk Stoelendans met in de regie Al- bert Hoex vertelt de belevenissen van de jarige Koen die als verjaardagsgeschenk een eigen stoel krijgt. Eenmaal daarin gezeten mag hij niet meer opstaan omdat hij daardoor niet meer zal weten wie hij is. Zijn oma, zijn juf, kortom iedereen in zijn omgeving zit vast op zijn of haar stoel. Jarig Koentje zet echter het gehele huisgezin op stelten in een waanzinnige Stoelendans, waarin begrippen als vrijheidsdrang en de eigen wil aan de orde worden gesteld. Dit stuk waarin Harry Piekema, Stella Kaspers. Sylvia Nap en Jan Hoek te zien zijn duurt zeventig minuten (zonder pauze).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5