Expositie luchtfoto's streeknieuws JIKKEMIEN 'Leeftocht is een boekje waarmee we steun en warmte willen geven' Schilderes Maija de Lange en dominee Aarnoud Jobsen beelden psalmen uit in schilderingen en gedichten Rotterdam- Maaskantprijs voor Rijkswaterstaat Firma Garage Kerkwerve 4 HAAMSTEDE Zendingsavond Woensdag 17 oktober wordt in de zaal naast het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Haam stede, op de hoek van de Ankerweg en het Sluispad, een zendingsavond ge houden. Ds. C. G. Vreugdenhil, die meer dan 13 jaar in de binnenlanden van Irian Jaya heeft gewerkt, vertelt over zijn werk aldaar. Iedereen is van harte welkom op de zendingsavond. Aanvang 19.45 uur. Uitstag tekenwedstrijd Tijdens de Open Monumentendag is in de gemeente Westerschouwen een tekenwedstrijd gehouden. In de categorie van 5 tot en met 8 jaar gaat de eerste prijs naar Mary Ann Mid delkoop uit Tilburg. De tweede prijs gaat naar Nicole van Boxtel uit Til burg en Patricia Stoel uit Burgh- Haamstede. Martien van Boxtel uit Tilburg, Marcel Fonteyne en Thijs Padmos, beiden uit Burgh-Haamste- de krijgen een derde prijs. De hoog ste eer in de categorie 9-11 jaar is weg gelegd voor Dianne Slager uit Burgh- Haamstede. De tweede prijs in deze categorie is gewonnen door Miranda Zomer uit Burgh-Haamstede. Op de derde plaats eindigde Kyran Cess ford uit Burgh-Haamstede. RENESSE Slot Moermond Zaterdag 27 oktober wordt het nieuw gebouwde congrescentrum van Slot Moermond in Renesse in gebruik genomen. De officiële opening wordt verricht door ir. drs. H. N. J. Smits, secretaris-generaal van het ministe rie van verkeer en waterstaat. NIEUWERKERK Collecte In Nieuwerkerk heeft de collecte voor de Nierstichting 1551,- opge bracht. In Kapelle was de opbrengst van de collecte 134,-. Gevers en col lectanten hartelijk dank. NIEUW-HAAMSTEDE - Van zaterdag 13 oktober tot vrijdag 19 oktober is in conferentieoord De Torenhoeve aan de Torenxveg in Nieuio-Haamstede een expositie van luchtfoto's van Jacqueline Midavaine. Thema van de expositie is contrasten op Schouwen. De expositie toont beelden van onder andere totaal verlaten stranden tijdens de februari stormen. Daarnaast foto's van diezelfde stranden, maar dan mutjevol met badgasten tijdens de bouwvakvakantie van 1990. Natuurliefhebbers kunnen hun hart ophalen bij het zien van ongeschonden duinvalleien, waarop de zilver meeuwen blank afsteken tegen het stuifzand. Pyramide-vormige landhuizen en één-persoonspunttentjes zijn vanuit de lucht op de gevoelige plaat vastgelegd. De foto-expositie is te zien tot vrijdagmiddag 17.00 uur. Op de foto Burgh tijdens de Folkloristische Dag op 11 augustus, gezien door Jacqueline Midavaine. BRUINISSE Burgerlijke stand In de gemeente Bruinisse werden in september vier kinderen geboren en werd een huwelijk gesloten. Geboren werden Johanna Lijdia Geertruda de Bonte, Jacques Peter Giljam, José van Donge en Marius Jacob Anthonie van der Wielen. Getrouwd zijn Corne lls Jan Ptte en Elizabeth Arentje de Vogel. MIDDELBURG Jaarlijkse bijeenkomst van de Crohn Op zaterdag 27 oktober wordt in hotel Arneville te Middelburg de jaarlijkse afdelingsbijeenkomst ge houden van de Crohn en Colitis Ulce rosa Vereniging Nederland. Tijdens de bijeenkomst vertelt interniste in het Academisch Ziekenhuis te Lei den, A. van der Sluijs-Veer over het BROUWERSHAVEN/ZIERIKZEE - „Ik zou heel blij zijn geweest als ik in een moei lijke periode van mijn leven een boekje als Leeftocht had gekregen. We hebben het boek ook als heel positief bedoeld. Als steun en warmte en ook als erkenning dat je je rot en verdrietig kunt voelen". Godsdienst, kunst en literatuur komen samen in een boek dat is gemaakt door de kunstenares Marja de Lange uit Brouwershaven en de do minee van de Gereformeerde Kerk te Zierikzee, Arnoud Jobsen. In Leeftocht wordt een aantal psalmen uitgebeeld via schilderingen en gedichten. Het eerste exemplaar van het boek werd vanmorgen, donderdag, in het Bijbels Museum te Amsterdam na mens uitgeverij J. H. Kok uit Kampen door directeur A. van Dam aangeboden aan de schilderes. Het was Psalm 88 die haar enkele jaren geleden voor het eerst inspi reerde tot het maken van een schilde ring over een godsdienstig onder werp. ,,Vaak worden op dergelijke schilderijen bijbelse verhalen uitge beeld. Maar bij mij is dat anders, meer abstract. Want een psalm is geen verhaal maar een gevoel dat ie mand heeft. Een gevoel dat ik herken en daarom visueel probeer te ma ken". Marja de Lange tekent daarbij aan dat niet alle psalmen haar gevoelens weergeven. „Soms zijn het zelfs maar enkele gedeelten van een psalm die mij aanspreken". De herkenning en erkenning van gevoelens die zij vond in de psalmen van Israël, was aanlei ding voor het maken van een tiental schilderijen. Vorig jaar werden die tentoonge steld in de Nederlandse Hervormde Op de omslag van het ooekje de visie van kunstenares Marja de Lange op Psalm 21. kerk in Renesse en daar ontdekt door dominéé" Jobsen. „Hij was er heel enthousiast over en vertelde dat hij er wel eens wat gedichten bij zou willen schrijven. Later kwam hij met het idee dat het heel mooi zou zijn om de pisalmen plus de schilderingen en gedichten, waarvoor zij de inspira tiebron vormden, samen te voegen in een boekje". Arnoud Jobsen maakte zijn gedich ten in eenvoudige bewoordingen. Hij wilde bewust afstand doen van al te theologisch woordgebruik. Zo wer den zijn op religieuze ervaringen ge ïnspireerde gedichten toegankelijk voor een breed publiek. De schilde ringen van Marja de Lange dragen daar onder andere aan bij door hun prachtige kleuren. „Kleuren hebben altijd een grote invloed op mij. Ze zijn een van de mogelijkheden om ge voelens èn gedachten uit te beelden". Leeftocht De titel Leeftocht werd door Marja de Lange en Aarnoud Jobsen gekozen omdat men hoopt met het boek de mensen die het inkijken wat mee te geven. „Steun en warmte. Voor mij is dat leeftocht. Iets dat je nodig hebt". De schilderijen over het thema leef tocht inspireerden de schilderes ver der tot het maken van schilderijen over het thema doortocht. Een dia van een van die werken is opgestuurd naar het Bijbels Museum in Amster dam. Terwijl Marja de Lange al aan haar schilderingen over dat onder werp werkte, riep dat Nederlandse kunstenaars op om werk over het the ma doortocht in te zenden. Haar schilderijen geïnspireerd op psalmen van Israël zijn tot en met 20 oktober tentoongesteld in de Zeeuw se Bibliotheek te Middelburg. Ze zijn daar op maandag van 17.30 tot 21.00 uur te bezichtigen. Van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Op donderdag 18 oktober houden de schilderes en de dominee in die bi bliotheek om 20.00 uur een inleiding over het ontstaan van het boek Leef tocht. Op vrijdag 2 november vindt een soortgelijke presentatie plaats in de Gereformeerde kerk aan het Bos tonplein te Brouwershaven om 19.30 uur. En op woensdag 7 november in dc Gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat te Zierikzee om 20.45 uur. isotopen-onderzoek dat in Leiden plaatsvindt. Zij gaat in op de moge- v lijkheden én beperkingen die dat on derzoek met zich meebrengt. Na de pauze kunnen vragen worden ge steld. Aanvang 14.00 uur. LEWEDORP Gedrag- en gehoorzaamheid Op initiatief van de hondenschool de Valkenhove te Lewedorp wordt op 27 oktober op het terrein van de school een open wedstrijd gedrag en gehoorzaamheid voor honden gehou den. Er wordt gestreden in B-cate- gorieën, wan puppen tot zeer ver ge vorderden (GG 111). Jaarlijks organi seert de Valkenhove vier wedstrij den. Voor de. honden die de beste re sultaten behalen zijn twee wisselbo kalen beschikbaar. De inschrijving voor de wedstrijden staat open voor alle honden. Telefoon 01874-2779. AARDENBURG Omgaan met de dood Omgaan met de dood. Onder deze titel wordt op 16, 17 en 18 november in het Zeeuws-Vlaamse Aardenburg een cursus gegeven door de Volksho geschool Zeeland. De cursus is be doeld voor mensen uit heel Zeeland die door hun Vrijwilligerswerk of door hun beroep in contact komen met ongeneeslijk zieken, stervenden en rouwenden. De cursus wordt gege ven vanuit de gedachte dat stervens- en rouwbegeleiding eruit bestaat we zenlijk contact te maken met een zie ke, stervende of rouwende. De cursus besteedt daar aandacht aan. Nadere informatie vragen of aanmelding kan via telefoonnummer 01177-1259. ROTTERDAM - Het gebruik van koffie houdt geen verband met hart en vaatziekten. Er is dus weinig aan leiding om door gezondheidsredenen over te stappen van normale koffie op koffie zonder cafeïne. UTRECHT - Het plaatsen van een dak boven bos dat wordt bedreigd door verzuring blijkt de vitaliteit van het bos ten goede te komen. Dit blijkt uit de voorlopige resultaten van het verzuringsonderzoek dat mo menteel in Nederland plaatsvindt. Vrijdag 12 oktober Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.08 uur Concept, wetenschappelijk magazine gepresenteerd door Rolph Pagano. Herh. 14.34 uur Emmy Verhey, viool en Car los Moerdijk, piano spelen sonate nr. 1 in D opus 12, van Beethoven. 14.59 uur Ja natuurlijk De oplos sing? 4-delige serie over ons milieu. Afl. 2. 15.29 uur Disney junior, tekenfilms. 16.00 uur Passage, magazine. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Disney club, .jongerenpro gramma. 18.30 uur Medeklinker, samenzang en koormuziek in de Michaëlskerk te Oosterland. Presentatie: Joël Baten burg. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Mijn idee, 7-delige serie korte jeugdfilms. 19.50 uur De stoel, serie gesprekken met Rik Felderhof. 20.44 uur Different world, Ameri kaanse comedyserie. 21.16 uur Nieuwe avonturen van Sherlock Holmes, Engelse serie. 22.09 uur Rondom tien: Borsten, praatprogramma gepresenteerd door Henk Mochel. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Emmy Verhey, viool en Car los Moerdijk, piano. 23.37 uur Fiela's kind (Fiela's child), Engelse speelfilm uit 1988. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Waar het verleden heden wordt, 13-delige documentaireserie over Nederlandse musea. Afl. 2. 17.55 uur Te land, ter zee en in de lucht, spel- en amusementsprogram ma. 18.50 uur Tik tak, Belgische kleuter serie. 18.55 uur Jackpot, spelprogramma. 19.20 uur Heathcliff Co, tekenfilm serie. 19.30 uur T en T, Amerikaanse serie. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Op goed geluk, 14-daags spelprogramma. 21.15 uur De leukste thuis, homevideo-bloopers. Gepresenteerd door Linda de Mol. 21.55 uur TROS Hollywood boule vard, filmmagazine gepresenteerd door Tineke Verburg. 22.30 uur In the heat of the night, Amerikaanse misdaadserie. Afl.: Alias Kelly. 23.25 uur Journaal. Nederland 3 08.55,13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 09.00 uur Huisje Boompje Beestje, afl. 3. 09.30 uur English spoken groep 7, afl. 2. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 3. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal, afl. 5. 11.30 uur Zoom, your English magazi ne, afl. 2. 18.00 uur Paspoort voor Turken. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis. 19.10 uur Ebba en Didrik, 9-delige Zweedse jeugdserie. Afl. 3. 19.39 uur Het gezicht van Nederland, wekelijks portret van een Nederland se gemeente. Vandaag: Nunspeet. 19.54 uur Uitzending van de RPF. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Sport studio. 20.55 uur Geen C te hoog, programma over muziek. 21.35 uur Cinema 3, filmmagazine. 22.00 uur NOS-Laat, achtergrondin formatie. Met om 22.35 uur het weke lijks gesprek met de minister-presi- dent. 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie, Ezelsoor, met om 14.00 uur Aardrijkskunde: De Sovjet-Unie. Afl. 4. 14.25 uur Geschie denis: Prehistorie, een leefwijze. Afl. 2. 14.50 uur Fysica: Klassieke mecha nica. Afl. 19. 17.30 uur Het Capitool, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 135. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de werkmieren. 18.10 uur Postbus X, jeugdserie. 18.35 uur Oproep der kabouters Spaans/Nederlandse tekenfilmserie. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Elvis, 13-delige Amerikaan se serie over het vroege leven van El- vis Presley. Afl. 6. 20.25 uur Kinderen voor Kinderen Festival, wedstrijd voor kinderkoren uit Vlaanderen en Nederland. 21.30 uur Tracey Ullman show, komi sche sketches met Tracey Ullman. 22.00 uur Filmgebeuren Gent. 22.10 uur Huizen kijken, reeks over bouwen, verbouwen en wonen. 22.25 uur Kunstzaken. Aansl. Paar- denkoersen. 22.30 uur Vandaag. 22.50 uur Tijd is geld, programma over mensen en geld. 23.00 uur Vrijdagnachtfilm: Huurlin gen van de ruimte (Battle beyond the stars), Amerikaanse speelfilm. 00.40 uur Coda, De sprinkhaan, van Velimir Chlebnikov, in een vertaling van Jan. H. Mysjkin. BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant 18.35 uur Mooi en meedogenloos, afl. 30. 19.00 uur Programma van de Vlaams- Nationale Omroepstichting. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Zegen en vloek, 5-delige se rie over de godsdiensten in België. Deel 5. 21.00 uur Modem-Special. Het grote rokers-debat. 22.30 uur Diapason. Frédéric Devree- se en het spel van het zoeken. ROTTERDAM - De Rotterdam- Maaskantprijs 1990 voor inspannin gen op het gebied van ruimtelijke or dening is toegekend aan Rijkswater staat. Rijkswaterstaat krijgt de tweejaarlijkse prijs voor haar pu blieksvoorlichting rond de grote Del tawerken. De Stichting Rotterdam- Maaskant heeft dat bekendgemaakt. Volgens de jury heeft Rijkswater staat „de omvangrijke en complexe maatschappelijke opgave van de wa- terhuishoudkundige herinrichting van de Nederlandse Delta voor een groot publiek toegankelijk gemaakt tot in de kern van de aan de orde zijn de beslissingen". Als voorbeeld noemt de secretaris van de stichting het informatiecentrum Neeltje Jans bij de Oosterscheldedam. Aan de prijs is een geldbedrag van 50.000 gulden verbonden. ELST - De grond in de Over-Betuwe waarop nu glastuinbouw wordt ge pleegd, is waarschijnlijk zo ernstig vervuild dat sanering in de toekomst een onbetaalbare kwestie wordt. Advertentie BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 Nu bekeek ze haar werk nog eens met de handen op haar heupen en mopperde als ze nog een houtkrulle tje bij de haard ontdekte. Vooral de tabakspot waarin hij een pijpekop in een krans van blaren gesneden had en het schenkblad met de rozen vond ze mooi. Het warme zonnetje scheen over de gladgeschuurde tafel en de gebloemde kommen op de schouw, waar ze een hele tijd aan had moeten wrijven voor de smook er af was. In de niitjes van de spinde spiegelden de zes borrelglazen, hel theeservies en de grote borden. Leune begreep niet wat Max met dat spinde-goed moest doen. Hij dronk altijd uit een ronde kom en als er onverslags iemand kwam, spoelde hij die schoon in dc aker en presen teerde koffie, a As ik uut den tied bin, dan kan jie 't erve, had hij gezegd toen Leune meende dat het servies veel beter tot z'n recht zou komen in haar kast. Leune draaide de deur in 't slot en legde de sleutel onder de steen naast de regenbak voor ze naar Jikkemien hinkelde. Bel, bel ik ebbe 't er werm van, zuchtte ze en ging in de kruk van Simen zitten. Ik docht buurvrouwe zal wel een bakje drienken vor mien ebbe. Jikkemien zette de kommen van het blad en roerde de thee om. En kan Arendje nogal wenne op schole? vroeg Leune, terwijl ze sma kelijk haar thee slurpte en op een babbelaar zoog. Och dat schikt, d'eêste daegen wou 't nie erg. Leune knikte een paar keer met haar hoofd en tipe een suikerkruimel van de tafel. Ei jie d'r ook al van g'oore, begon ze bijna fluissterend, d'r bin tweê kalvers verzoope op Ber kenbosch. Dat komt 't er van as de mensen tevee van die nieuwermoose diengen anschaffe. Ze wille daer noe een masien gekoope, om te dossen zó as ik oorde zegge. Jikkemien gaf geen antwoord, ze roerde in haar kommetje en keek na denkend naar buiten. 't Mensdom is boos, mummelde Leune weer, verscheie boeren ier in de gejegente (buurt) gaen kunstmis gebruuke, wien ei 't er ooit van g'oore. 't Is den lieven Eere verzoe ken, die laet de vruchten toch groeie Met een ferme greep nam ze de theepot en schonk nog eens in. D'r kom toch een eleboel verbete- rienge, meende Jikkemien. Leune snoof verontwaardigd. 't Gaet al ier om ze maakte een be weging met haar duim eige pookes-gezond-eid en anders nie. Waerom kan een mens nie mee z'n an- den werken en op z'n tweê beênen over de waereld loope? Ze bin d'r vor gegee Door DIGNATE ROBBERTZ 26 JaeJikkemien was op gestaan om de deur dicht te doen, die Leune open had laten staan. D'r komme een berg vliegen naer binnen. Dat is waer, buurvrouwe Leune nam Jikkemien scherp op. Ze knipperde een paar keer met haar kleine oogjes en zei dan triomfante lijk: En wanneer verwacht je 't, buure? Jikkemien kleurde tot in haar hals. Dat ei den tied nog. Jae, jae, lachte Leune, ik bin nie vor niet baker geweest. Ik zien 't dadelijk as je gespaere. Ze werkte zich uit de armstoel. Ik gae d'r weer is vandeur, de thee is op, zien ik. Jikkemien bleef stil zitten tot het klaphekje dichtgevallen was, dan liep ze langzaam naar buiten. De kro nen van de wilgen waren weer ge groeid en legden hun brede schadu wen over het bankje. De bennewagen zou er weer kunnen staan en over een paar jaar een nieuw gezichtje in het. schommeltje. Ze leunde met haar rug tegen de stam en wachtte tot het vier uur geslagen was en Arend uit school thuiskwam. Mag ik ner strange (strand), moe der, voetjes gewasse? Ze lachte en liet hem gaan. Zijn kleine benen draafden het dorp op en ze verlangde ineens heftig naar het nieuwe kind, nu hij ook al van haar weg begon te gaan. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4