Kinderboerderij De Punt mag uitbreiden van commissie ro Forumdiscussie over recreatie: meer vragen dan antwoorden Kinderen zwemmen 1100,- bij elkaar voor reddingsbrigade Rentex Zeetex nodigt u uit... Aantal dieren onderwerp van gesprek met bestuur Pleidooi voor meer fietspaden in Middenschouwen Geld naar reserve voor nieuive boot Eerste spreekuur Buro voor Slacht offerhulp ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 oktober 1990 Nr. 24828 3 ZIERIKZEE - De kinderboerderij De Punt heeft van de Zierikzeese commissie ruimtelijke ordening en industrie het groene licht gekregen om uit te breiden. Tijdens een vergadering van deze commissie in het stadhuis bleek de gehele commissie voor het wijzigen van het bestem mingsplan voor het terrein aan de Scheldestraat (no 3) te zijn. De bouw van de kinderboerderij is indertijd door b en w mogelijk ge maakt door het verlenen van een tij delijke vergunning. Inmiddels is de termijn waarvoor deze vergunning is verleend verstreken. Bovendien is de kinderboerderij aan uitbreiding (van de dierenverblijven) toe. Daarvoor moet echter eerst een bestemmings plan-wijziging voor het betreffende terrein worden voorbereid, waarna een artikel 19 procedure volgt voor de bestaande opstallen en de nieuwe on derkomens. boerderij zijn bestaansrecht heeft be wezen. „Qua bezoekersaantallen is De Punt een enorm succes". Ook de „strategische ligging" van de kinder boerderij tussen twee woonwijken, zoals burgemeester mr J. J. P. M. As selbergs stelde bleek niet ter discus sie te staan. „Het is de enige plaats die goed is" was de mening van com missielid M. R. de Jong-Van Loo (PvdA). Bestaansrecht Op zich had geen van de commissie leden daar bezwaar tegen. Evenals het college van b en w was de com missie van mening dat de kinder- Omvang Behalve positieve geluiden over de kinderboerderij werden er ook vraagtekens geplaatst achter de om vang van het dierenbestand. Burge meester Asselbergs gaf te kennen dat het college hierover een gesprek met het bestuur van De Punt zal aangaan. Asselbergs: „Er moeten niet teveel diersoorten komen omdat dan meer opstallen nodig zijn en er voor de die ren minder ruimte overblijft". CDA- commissielid C. Legemaate bleek be halve een voorstander van een artikel 19 procedure ook voor een financieel verslag van het reilen en zeilen bij De Punt te zijn, gezien de jaarlijkse sub sidie' van acht mille. ii Positief stond een ruime meerder heid van de commissie ook jegens het plan van I. M. Douw om in de Paar denstraat (in de schuur van de vroe gere garage Anker) een winkel in tweedehands meubelen te beginnen. Dit pand heeft nu de bestemming ga rage/berging. Met uitzondering van CDA-man Le gemaate die problemen met het laden en lossen in het smalle Paarden- straatje voorzag waren de drie andere commissieleden (M. R. de Jong-van Loo (PvdA), J. Syswerda-Bos (VVD) en J. de Bruyne (voor RPF/SGP/ GPV) wel voor het verlenen van een andere bestemming aan deze schuur. Door de vestiging van een winkel mo gelijk te maken zou dat ten goede ko men aan de aanblik van het Paar denstraat je. Gelet op de jaarlijkse subsidie van 8000 gulden zou de CDA-er C, Lege maate graag financiële stukken van het reilen en zeilen op kinderboerde rij De Punt zien. „Die kleine zaakjes achteraf zorgen voor een boeiend aspect" motiveerde De Jong-Van Loo haar standpunt. Een mening die door haar CDA-collega werd tegengesproken. „Dat het Paar- denstraatje daardoor op zou knappen is niet relevant. Het zijn de pandjes ernaast die een opknapbeurt verdie nen. Laat de gemeente die pandjes opkopen en verbeteren" stelde Lege maate voor. Dat het laden en lossen in het smal le straatje, dat door veel parkeerders in de Mosselboomgaard wordt ge bruikt, voor verkeersproblemen zal zorgen werd door J. de Bruyne in twijfel getrokken omdat er voor de schuur door een soort pleintje wel ruimte is. Enigszins verwonderd vroeg het liberale commissielid Syswerda-Bos zich af waarom deze particulier in de kosten voor de arti kel 19 procedure zou moeten bijdra gen. Dit bleek op dit moment nog niet het geval te zijn. In de toekomst wan neer de nieuwe legesverordening wordt vastgesteld is het niet uitgeslo ten dat particulieren volgens het pro fijtbeginsel moeten betalen voor het voorbereiden en uitwerken van een bestemmingsplanwijziging. Motorclub Op één lijn zaten de commissiele den wat betreft het verzoek van de Motorclub Zierikzee om van hun tij delijke onderkomen aan de Del tastraat een permanent onderkomen te maken. Ook hiervoor moet het be stemmingsplan (Industrieterrein Zuidhoek) worden veranderd. Op het onderkomen rust nu een bedrijfs- bestemming hetgeen een permanente vestiging uitsluit. Alvorens nu met een grote opknap beurt (nieuw dak, nieuwe vloer en een vaste stroomvoorziening) te be ginnen wilden de motorrijders zeker heid over hun verblijf daar. Aan de cmnmissie zal het niet liggen, deze bleek unaniem voor een bijstelling van het huidige bestemmingsplan te zijn. SCHARENDIJKE - Geen pasklare oplossingen. Meer vragen dan antwoorden. Dat is kort samengevat de uit komst van een drukbezocht avondje discussie, met als thema Recreatie in Middenschouwen, een lust of een last? Wel duidelijk werd tijdens de in de Putmeet gehou den forumdiscussie op initiatief van de PvdA Midden schouwen, dat er heel wat wensen leven onder de bevol king van Middenschouwen. Zo werd er aandacht gevraagd voor de positie van de ouderen en werd er ge pleit voor de aanleg van meer en betere fietspaden in de gemeente. Er werd tijdens de beantwoording van vragen regelmatig gekeken naar buurgemeente Westerschou- wen. Hij ging verder in op de waterre creatie zoals de jetski's. „Dit is ple zier voor een enkeling, maar last voor vele anderen". Kramer kenschetste het VOP (Verblijfrecreatieï .Ontwik- kelings Plan van Westerschouwen) als eenzijdig. Als het aan hem ligt komt er een streekplan voor Wester schouwen, alvorens het VOP wordt uitgevoerd. Voordat de discussie losbrandde werd er een inleidend praatje gehou den door de forumleden. A. Vermeu len, vertegenwoordiger van de Re- cron (recreatieondernemers), stelde allereerst dat recreatie zowel een lust als een last is. „Recreatie is één van de sectoren die economisch groeit", aldus Vermeulen. Hij voegde daar aan toe dat in Zeeland zo'n vijftien tot zestienduizend mensen leven van deze recreatie en dat ook boerenbe drijven hier profijt van hebben. Vol gens de Recron-vertegenwoordiger is het voorzieningenniveau op een peil, dat het zonder de recreatie nooit ge haald zou hebben. „In Noord-Lim burg zijn geen grote supermarkten, in Zeeland wel". Grenzen „Door de recreatie is de gemeente in de gelegenheid om voorzieningen op peil te houden", stelde Vermeulen. Hij tekende daarbij aan dat er wel grenzen gesteld moeten worden aan de recreatie. Hij vergeleek de massa recreatie met luchtvervuiling: wan neer is het nog acceptabel en wanneer wordt het hinderlijk? „Men praat hier over mensen en dan is deze grens moeilijker te trekken. Niemand durft een grens te trekken. Wij willen een voorzichtige groei en alle aan dacht op seizoensverlenging/sprei ding". Th. Kramer van de Zeeuwse Mi lieufederatie wond er geen doekjes om. „In Zeeland hoort geen groei van recreatie". Kritiek ook van Kramer op de provinciale overheid. Hij stel de dat deze de discussie vooruit schuift en dat men de hand aan de ploeg moet slaan. „De provinciale overheid moet maatregelen treffen om het milieu te beschermen", aldus Kramer.- Hij benadrukte het belang van de natuur en stelde dat het Delta-gebied een van de belangrijkste natuurge bieden van Europa is. Kramer trok de vergelijking van het Delta-gebied met de tropische regenwouden. Te vens stelde hij dat het getijdegebied een belangrijk vogeltrekgebied is. Volgens Kramer heeft de recreatie veel consequenties gehad voor dit ge bied. „Na aanleg van de dammen is er meer recreatie tot stand gekomen. Er zijn campings gekomen op de grens van polder en duinen en de wa terrecreatie, zoals op de Grevelingen, neemt toe". Hij stelde verder dat er gemeenten zijn die de recreant met open armen ontvingen. Volgens Kra mer is de landelijke overheid nodig om een grens aan te geven. de provinciale staten van Zeeland voor de PvdA. Hij stelde dat Zeeland nu eenmaal aantrekkingskracht heeft voor de recreant. „Drank- en discotoerisme vindt je overal". Hij haalde ook de negatieve kanten van de recreatie naar voren, zoals>de cri minaliteit en het illegaal kamperen. Hij zei het een slechte zaak te vin den om in de krant te moeten lezen dat het illegaal kamperen geen hoge prioriteit heeft bij de politie: „Het is een slechte uitspraak en een opmer king die het illegaal kamperen uit lokt", aldus Roodenburg. „Op de Kop van Schouwen zijn de grenzen be reikt", stelde Roodenburg. Hij waar schuwde voor verloedering van het landschap, die volgens hem kan op treden als het landschap niet de kans krijgt om zichzelf te herstellen. In Middenschouioen blijft men ivat huiverig voor recreatie. Men is bang een tweede Westhoek te worden, met alle problemen van dien (Archieffoto). Spreiding „Die laatste winkel zou er niet meer geweest zijn, als er geen re creanten zouden zijn". Dit waren de woorden van J. Roodenburg, lid van Kramer stelde op een vraag uit de zaal dat spreiding van het seizoen consequenties heeft voor de natuur, omdat er langere tijd mensen op het voormalig eiland zijn. Vanuit de zaal kwam meerdere keren het signaal dat het nu wél welletjes was met de toe- ristenstroom. „Het plafond is zo goed als bereikt", aldus iemand uit de zaal, waarop Roodenburg antwoord de dat een goede voorlichting erg be langrijk is. Kramer stelde dat het de dagrecreanten onmogelijk gemaakt moet worden, om de auto zo dicht bij het strand te zetten. „Laat ze maar een eindje lopen". Er werd ook gediscussieerd over de draagkracht van een gebied, maar hier werden geen duidelijke ant woorden op gegeven. Vekabo- voornam Geluk zei het een beetje hy pocriet te vinden om de recreatie af te wijzen. Kramer reageerde daarop NIEUWERKERK - Elfhonderd gulden, dat was de oogst van de sponsor-zwemvierdaagse die dinsdag in zwembad Dol-fijn in Nieuwerkerk afgerond werd. Het geld gaat naar de Reddingsbrigade Zierikzee/Duiveland die het naar alle waarschijnlijkheid aan de reserve voor de aanschaf van een nieuwe boot toevoegt. De cheque werd dinsdagavond door burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland overhandigd aan J. J. B. Bruens, voorzit ter van de reddingsbrigade. Voor de dertiende keer in successie werd de Zwemvierdaagse gehouden in het Nieuwerkerkse instructiebad. Dit jaar deden er 124 zwemmers aan mee. „Een stuk minder dan vorig jaar", aldus badmeester L. Tom. „Tben deden er 160 aan mee, maar dat was ook wel een record hoor". Uitschieter De Zwemvierdaagse vorig jaar is volgens Tom echt een uitschieter ge weest. De opbrengst was toen ook be duidend hoger dan dit jaar. In 1989 werd 1500,- bij elkaar gezwommen. De zwemvierdaagse in 1990 bracht al les bij elkaar 1100,- op. Zo'n dertig zwemmers zetten zich in om dat be drag bij elkaar te krijgen. De jongste deelnemer aan de zwemvierdaagse was de zes-jarige Ilona Hoek uit Nieuwerkerk. De oudste zwemster was de 63-jarige mevrouw R. Kesteloo uit Nieuwer kerk. Recordhouder voor wat betreft het sponsorbedrag per deelnemer was net als vorig jaar de 9-jarige Richard Smit uit Nieuwerkerk. Hij zwom al les bij elkaar een dikke kilometer en dat leverde 129,- op. De kinderen tot tien jaar mochten per dag 250 meter zwemmen. De wat oudere kinderen stonden voor de uit daging om elke dag 50Q meter te zwemmen. Behalve door familie en kennissen kregen de zwemmers een steuntje in de rug van de afdeling Advertentie OPEN HUIS Zaterdag 13 oktober a.s. tussen 10.00 en 12.00 uur nodigen wij u uit bij Rentex Zeetex v.o.f. aan de Verrijn Stuartweg 30 te Goes voor bezichtiging van ons nieuwe bedrijf. ledereen Is welkomll! ZIERIKZEE - Het Buro voor Slachtofferhulp houdt dinsdag 16 oktober zijn eerste spreek uur in Zierikzee. Dit spreek uur is 's middags van 13.30 tot 17.00 uur in het onderkomen van de rijkspolitie aan het Kerkhof in Zierikzee. Telefo nisch is het buro dat zich bezig houdt met de opvang en bege leiding van slachtoffers van een misdrijf bereikbaar onder nummer: 01110-17610. Behalve het spreekuur op dinsdagmiddag is het Buro voor Slachtofferhulp ook op vrijdagmorgen tussen 9.00 en 12.00 uur te bezoeken. Voor het bezoeken van deze spreekuren behoeft geen afspraak te wor den gemaakt. Buiten deze uren om kan men zich wenden tot het Buro voor Slachtofferhulp in Middelburg, telefoon: 01180- 36108. Vrijwillig Naast drie vaste krachten draait het Buro voor Slachtof ferhulp, waarvan er in Zeeland drie zijn, op vrijwilligers. Het regiokantoor voor Noord-Zee land dat met ingang van maan dag 15 oktober in Zierikzee is gevestigd kan momenteel een beroep doen op drie vrijwilli gers. Deze zouden graag as sistentie krijgen van mensen (vanaf 20 jaar) die zich belange loos in willen zetten voor de opvang en begeleiding van slachtoffers van misdrijven. Gedacht wordt aan een team van circa tien vrijwilligers. Wie belangstelling hiervoor heeft kan zich tijdens de ope ningsuren van het buro in Zie rikzee wenden tot coördinator Luuc Smit of eventueel bellen naar het buro in Middelburg. met te zeggen dat de recreatie andere vormen moet krijgen. Reeron Sehouwen-Duiveland-ver- tegenwoordiger H. P. van Oost stelde dat het tijd wordt dat de VeKaBo, Re eron en ZMF eens om de tafel gaan zitten. Tot slot liet een inwoonster van Scharendijke weten dat er veel overlast ervaren werd van de toe risten. De reactie van G. A. M. Cobus- sen, voorzitter van de forumdiscus sie: „Recreatie leeft, maar geeft ook zorgen". APELDOORN - Als alle benodigde vergunningen zo snel mogelijk be schikbaar zijn kan in Apeldoorn in 1992 de eerste Vertech-installatie ter wereld geopend worden. Dit is een in stallatie voor het verwerken van zui veringsslib. De installatie gaat per jaar maximaal 23.000 ton slib van het Zuiveringsschap Veluwe verwerken. Dat heeft een woordvoerder van het schap bekendgemaakt. DEN HAAG - Chauffeurs van vrachtwagens en bussen hebben zich vorig jaar vaker schuldig gemaakt aan overtredingen van de rijtijden- wet. Van de chauffeurs in het be- roepsgoederenvervoer die in 1989 staande werden gehouden, kreeg 19,3 procent een proces-verbaal. Het jaar rvoor was dat 16,1 procent. RIJSWIJK - De export van vee en vlees stijgt. In de eerste helft van dit jaar is de uitvoerwaarde 7 procent gestegen ten opzichte van de eerste zes maanden van vorig jaar. De uit voerwaarde steeg van 4,5 naar 4,8 miljard gulden. Vorig jaar bedroeg de totale exportwaarde 9,5 miljard gul den. Duiveland van de PvdA. Zij 'stelde per deelnemer een gulden beschik baar. Afgerond Alles bij elkaar resulteerde dat in een totaalbedrag van 1019,65. De ge meente Duiveland zorgde er door een schenking van een dikke tachtig gul den voor dat het bedrag naar boven afgerond kon worden. Richard Smit werd voor zijn inspanningen beloond met een puzzel en een model-zweef- vïiegtuig dat hij uit handen van bad meester Tom kreeg. Overigens is kortelings nog een nieuw record gevestigd in het Nieu werkerkse zwembad. Mevrouw L. van Sluis-Jonker uit Nieuwerkerk slaagde er binnen ongeveer anderhalf jaar in haar 'zwem-strippenkaart', goed voor 150 kilometer zwemmen, volgestempeld te krijgen. Uit handen van badmeester L. Tom krijgt Richard Smit (9 jaar) een beloning voor zijn prestaties Burgemeester A Bergshoeff (midden) en J. J. B. Bruens, voorzitter van de Reddingsbrigade Zierikzee/Duiveland, kijken toe. (Foto: Marijke Folkertsma). Uitgever: BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee, telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00: 'losse nummers f 0,90. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. VerscKijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensda-j tot 11.30 uur Vrijdagkrant donder xot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B TW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3