Gedeputeerde Maris-Koster slaat eerste paal van woonzorgcentrum JU Meerderheid gemeenten achter aanstelling van milieuconsulent SAMAN BV Vrouwen op de bres voor behoud van het platteland 32&rft DE ZIERIKZEESCHE COURANT Fietsende scholiere in botsing met bromfietsers Eendenstroper gepakt Start van een uniek en voor Zeeland nieuw project in Brouwershaven .w- Toekomstig eilandelijk milieubeleid ter discussie tijdens vergadering bestuur reinigingsdienst Vergadering: verkeers- commissie Bru Landelijk gebied wordt bedreigd'' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE CFO-kaderdag Vragen Leeftocht Biljart CNV-voorzitter H. Hofstede pleit voor sociale Meer vragen dan antwoorden tijdens een fo- Aarnoud Jobsen en Marja de Lange stelden Bij het driebanden, tweede klas, heeft Cees de raden. (Pagina 2). rumdiscussie in Scharendijke over recreatie. samen het boekje Leeftocht samen. (Pagina 4). Wit zijn titel geprolongeerd. (Pagina 7). (Pagina 3). DONDERDAG 11 OKTOBER 1990 147ste jaargang Nr. 24828 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een huis wordt gebouwd, maar een tehuis moet gevormd worden. Inayat Khan ZIERIKZEE - Dinsdag vond op de Noordelijke parallelweg naast de Rijksweg N59 even buiten Zierikzee een aanrijding plaats tussen een fiet sende scholiere, J. P. H. uit Nieuwer- kerk en een ouder echtpaar dat op de bromfiets reed. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 15.00 uur. Het echtpaar N. B. en L. H. B. uit Bruinisse reed, beiden op een bromfiets, over de parallelweg in de richting Zierikzee. Ongeveer ter hoogte van Kapelle kwamen zij een groepje fietsende scholieren tegen dat vanuit de richting Zierikzee kwam. J. P. H. zou aan de linkerzijde in dat groepje hebben gereden. Zij kon de haar tegemoet komende brom fietsers niet meer ontwijken. Een van de twee ouderen belandde door de botsing met de bromfiets in de sloot en ook J. P. H, kwam ten val. Beide voertuigen en de kleding van de be trokkenen werd daarbij beschadigd. Niemand liep noemenswaardige ver wondingen op. OUWERKERK - In samenwerking met de Rijkspolitie Schouwen-Dui- veland heeft een ambtenaar van Staatsbosbeheer H. M. B. uit Ooster- land aangehouden. De man maakte zich schuldig aan het stropen van eenden door middel van een jachtge weer. De Oosterlander werd dinsdag om ongeveer-18.30 uur aangehouden bij het Diepe Gat nabij Ouwerkerk. Hij was daar met een jachtgeweer op een den aan het schieten. Bij onderzoek bleek dat in zijn auto een doodge schoten eend lag en en een pomp- buks. De politie nam de Oosterlander mee naar het bureau waar proces verbaal tegen hem werd opgemaakt. Het jachtgeweer, de pompbuks en de dode eend werden in beslag genomen waarna de Oosterlander weer op vrije voeten werd gesteld. Advertentie Voor: c.v.-instaliaties gas- en waterleiding naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BROUWERSHAVEN - „Het vernieuwende beleid is vandaag gestart in Brouwersha ven. Want dit woonzorgcentrum is sociale vernieuwing". Het was niet zomaar een eer ste paal die woensdagmiddag aan de Poortdijkstraat te Brouwershaven de grond werd ingeslagen. Het woonzorgcentrum voor ouderen dat daar het komende jaar gebouwd gaat worden is op dit moment nog enig in zijn soort. „Met de bouw van deze voorzie ning wordt vooruit gelopen op.de in ontwikkeling zijnde wet op de bejaardenoorden. Het biedt de mogelijkheid om ouderen buiten de muren van hun huis zorg te geven", aldus gedeputeerde W. Don. Samen met een ander lid van het hoogste bestuur van Zee land, gedeputeerde E. Maris-Koster kwam hij naar Brouwershaven voor het officiële begin van de bouwwerkzaamheden voor het woonzorgcentrum. Behalve de officiële genodigden* kwamen ook enkele tientallen inwo ners van Brouwershaven naar de Poortdijkstraat om te zien hoe Maris- Koster, gehuld in werkkleding plus helm, de handel hanteerde waarmee de eerste paal de grond indaverde. Bij alle ouderen in de gemeente Brou wershaven, in totaal ongeveer 600 mensen, werd ter gelegenheid van het heugelijke feit een gevuld krenten brood aan huis bezorgd. Zelfstandig Het woonzorgcentrum wordt een complex van 29 woningen dat aan ou deren uit de gemeente Brouwersha ven, die toch in meer of mindere mate zorg nodig hebben, de mogelijkheid biedt om zelfstandig te wonen. De zorg wordt hun geboden door de ge bruikelijke eerstelijns-organisaties als de kruisvereniging-en-de Federa tie Maatschappelijke Dienstverle ning. Er wordt een aparte zorgcoördi- nator aangesteld'die per bewoner een zorgplan opstelt. Een plan waarmee wordt aangegeven aan welke hulp verlening behoefte is. In het zorgcentrum, een apart ge bouw bij de woningen komen spreek kamertjes waar diverse hulpverle ners zoals een fysiotherapeut, arts, pedicure behandelingen kunnen uit voeren of spreekuur houden. Ook be vat het zorgcentrum een gemeen schappelijke recreatieruimte waar van zowel de bewoners van het woon zorgcentrum als de overige ouderen uit de gemeente gebruik kunnen ma ken. De totale kosten voor het realiseren van het woonzorgcentrum bedragen 4,2 miljoen gulden. De 3 miljoen die daarvan nodig is voor het bouwen van de 29 woningen wordt verzorgd door de Humanistische Bouwstich- ting Bejaardenhuisvesting en het mi nisterie van VROM. De overige 1,2 miljoen, nodig voor het zorgcentrum bij de woningen, wordt betaald door het ministerie van WVC, het provin ciaal bestuur van Zeeland en de ge meente Brouwershaven. Die laatste draagt een bedrag van 900.000 gulden bij, waarvan 500.000 gulden uit de re serve stads- en'dorpsvernieuwing. ,,Het is wel duur. Maar zeker de moeite waard", zei gedeputeerde Don in het Tonnenmagazijn te Brouwers haven waar de genodigden na het slaan van de eerste paal bijeen kwa men. Hij bedoelde daarmee dat tege moet wordt gekomen aan de wens van ouderen om zolang mogelijk zelf standig te kunnen blijven, ook als men afhankelijk wordt van hulp. Te vens benadrukte Don dat het woon zorgcentrum de moeite waard is om dat het een beroep doet op samen werking tussen de diverse welzijnsor ganisaties die zich, elk vanuit een ei gen filosofie, bezig houden met hulp verlenen aan ouderen. De gedeputeerde herinnerde er aan dat de voormalige burgemeester van Brouwershaven, C. Slabbekoorn in dertijd het initiatief nam om een woonzorgcentrum in Brouwershaven te krijgen. ,,Na zijn afscheid is het plan onder invloed van de huidige btirgfeJtrCester LNLabruyèré verder aangepast en verbreed". Don be treurde het daarom dat Slabbekoorn de grote afwezige was bij het officië le startsein voor de bouw van het woonzorgcentrum. „Het is jammer dat zijn blik niet breed genoeg was om hier toch aanwezig te zijn". Het zorgplan van de nieuwe voor ziening werd voor een belangrijk deel ontwikkeld door een consulente van Humanitas, J. L. A. Boogerd-Quaak, Zij zat samen met vertegenwoordi gers van alle zorgorganisaties op Schouwen-Duiveland, de gemeente Brouwershaven en de Humanistische Bouwstichting Bejaardenhuisvesting in de Grote Stuurgroep. Een organi satie die was betrokken bij de verwe zenlijking van het woonzorgproject. Boogerd-Quaak benadrukte dat alle organisaties daarbij een stukje auto nomie moesten prijsgeven en creatief omspringen met de beschikbare geld stroom. Dichtbij Namens de Humanistische Bouw stichting Bejaardenhuisvesting sprak directeur ir J. Strik. Hij bena drukte dat ouderen er behoefte aan hebben om dicht bij de maatschappij te blijven wonen en tevens dichtbij de voorzieningen die zij nodig hebben. „Wij proberen kwalitatief goede huis vesting te realiseren die inspeelt op die behoefte". De burgemeester van Brouwersha ven, L. N. Labruyèré dankte de Grote Stuurgroep voor het bestuurlijk fun dament dat zij heeft gelegd voor het woonzorgcentrum. „De rol die de ge meente daarbij heeft gespeeld is be scheiden. Wij hebben geprobeerd an dere overheden er van te overtuigen dat dit nieuwe projectg aansloot bij hun beleid". Dat heeft onder andere als gevolg gehad dat de provincie Zeeland zich garant heeft gesteld om tien jaar lang 225.000 gulden per jaar bij te dragen voor de exploitatie van het woonzorgcentrum. „Ik hoop dat na Brouwershaven in vele andere ste den en dorpen palen in de grond zul len gaan voor de bouw van woonzorg centra. Zodat ouderen zo lang mogelijk in hun eigen leefmilieu kunnen blijven wonen". Naar verwachting is de bouw van het woonzorgcentrum in Brouwers haven ongeveer ki juli 1991 gereed. De officiële opening wordt verwacht in september 1991. - x M i >-%' i ^2ppi. I Iüib^ iMi P gitr Verwachting tot vrijdagavond: Nazomer Overwegend zonnig. Minimumtem peratuur ongeveer 10 graden. Mid- dagtemperatuur omstreeks 20 gra den. Zwakke, overdag matige wind uit zuid tot zuidoost. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 15 okt. Zaterdag: Zondag: Mevrouw Maris-Koster in de weer met l\et slaan van de eerste paal. (Foto: Joop van Houdt). Zonneschijn: 60 Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuid 4 Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuid 4 Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 12 okt. Zon op 06.59, onder 17.53 Maan op onder 15.34 Nieuwe Maan: 18 okt. (16.37) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een krachtig hogedruk- gebied vormt zich het komende et maal boven de Balkan. Gelijktijdig daalt de luchtdruk boven het westen van het Iberisch schiereiland en bo ven de Golf van Biscaje. In ons land draait de wind hierdoor de komende nacht naar zuid tot zuidoost en neemt op vrijdag tot matig, aan de kust mo gelijk tot vrij krachtig toe. Drogere en warmere, boven Frankrijk aanwe zige lucht, kan daardoor over ons land gaan uitstromen. De bijbehoren de opklaringen breiden zich van nacht van zuid naar noord over ons land uit. De minima dalen daarbij tot een graad of 10. Overdag is er volop zon. Ondanks de lage zonnestand in deze tijd van het jaar zal de zon in staat zijn om de temperatuur op veel plaatsen tot een graad of 20 te doen oplopen. Ook zaterdag ligt ons land nog in de warme zuidelijke stroming met weinig of geen bewolking. Het wordt dan opnieuw een fraaie nazo merachtige dag. MIDDELBURG - Het beslag dat de staat Irak heeft gelegd op het vracht schip Gur Mariner wordt opgeheven zo gauw rederij Azahara uit Panama een bankgarantie heeft geregeld voor bunkergelden die Irak vooruitbe taald heeft. President mr. G. André de la Porte van de rechtbank in Mid delburg deed deze uitspraak in een kort geding. KERKWERVE - De meerderheid van de gemeenten op Schouwen-Duiveland staat achter het plan om een eilan delijk milieuconsulent aan te stellen. Dat bleek tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland. Niet iedereen bleek enthousiast over het idee. Met name de vertegenwoordi gers van de gemeenten Zierikzee en Westerschouwen ga ven te kennen zo hun twijfels te hebben. J. J. Geleijnse stelde dat aanstelling van een milieuconsulent onvol doende waarborg geeft dat de milieu-problematiek daadwerkelijk aangepakt kan worden. CDA-wethouder P. de Rijke trok een vergelijking met het boerenleven. „Als je gaat boeren koop je eerst land en dan pas een ploeg. Ik heb de in druk dat we nu eerst een ploeg aan schaffen en daarna pas het land". Ook scepsis van de kant van de ge meente Westerschouwen. Zij wilden meer tijd om een en ander op een rij tje te zetten. Tijdnood Voorzitter W. den Boer reageerde op de Westerschouwse kritiek met de op merking dat enige haast geboden is. omdat anders de kans bestaat dat men overheidsgeld misloopt. Na nog enig gekissebis bleken de kaarten ge schud. Een meerderheid kan zich vin den in het concept-convenant. Alleen Zierikzee nam duidelijk stelling te gen het concept. Voorafgaande aan de discussie schetste voorzitter W. den Boer hoe het landelijk, provinciaal en eilande lijk afvalbeleid er in de toekomst uit gaat zien. Hij vertelde dat het de bedoeling is dat er in de regio Zuid (Zeeland, Noord Brabant en Limburg) twee af valverbrandingsinstallaties komen. Een daarvan zou in Moerdijk gereali seerd worden. Waar de ander moet komen is nog niet bekend. Verder wordt, zo vertelde Den Boer, gewerkt aan het verder uitwerken van de mo gelijkheden voor het gescheiden inza melen van afval. In Zeeland wordt in gespeeld op de landelijke beleidslijn met de instelling van het Bestuurlijk Overleg Afvalverwijdering. Stortplaats Ten overvloede wees Den Boer er nog eens op dat de stortplaats aan de Hoosjesweg op vrij korte termijn ge sloten moet worden. Medio 1993 moet het Schouwse vuil afgevoerd worden naar elders. Het duurt immers, zo stelde Den Boer, nog wel even voor dat de eerder genoemde afvalver brandingsoven daadwerkelijk gerea liseerd wordt. „Dat wil zeggen dat onze dienst voor 1993 zorg moet dragen voor een inzameling- en overslagsysteem dat past in het toekomstig milieus- leid", aldus Den Boer. Hij vervolgde met de opmerking dat het yoor de hand ligt dat dit sy steem uitgaat van gescheiden inza meling. „Wij bevinden ons in een pe riode waarin vöel burgers, maar ook overheden de vele woorden die aan het milieu gewijd worden willen om zetten in daden. Een zeer begrijpelij ke reactie". Den Boer voegde daar aan toe dat het zeker niet zo is dat de ontwikkelingen de dienst te snel gaan. „Maar ik geef wel aan dat niet elk plaatselijk initiatief in aanmer king komt om, te zijner tijd, door de dienst overgenomen te worden. Om tot een doelmatige aanpak te komen is een uniforme aanpak geboden". MIDDELBURG - De man die op 5 oktober door de rijkspolitie te water dood in zijn auto uit het Schelde- Rijnkanaal nabij Rilland is opge- dregd, is door een schot in het hoofd om het leven gekorhen. De rijkspoli tie in Zeeland heeft dit bekendge maakt. BRUINISSE - Het afsluiten van de Havendijk voor motorvoertuigen. Dat is cén van de punten die bespro ken wordt tijdens de vergadering van de verkeerscommissie in Brui nisse op maandag 29 oktober. De ver gadering wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de vergadering verder het mogelijk instellen van een parkeerverbod voor de Hageweg. Verder aandacht voor verkeersmaat regelen die ingesteld zouden kunnen worden als de herinrichting van de Bruse dorpskern eenmaal een feit is. Ook het voorstel om voor de fietsers op de Nieuwstraat éénrichtingsver keer in te stellen komt aan de orde. ZIERIKZEE - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) gaat de ruim 76.000 leden mobiliseren om meer aandacht te vragen voor de problemen van het platteland. De leefbaarheid van het landelijk gebied wordt ernstig be dreigd door milieuvervuiling en de steeds maar uitdijende stedelijke be bouwing, stelt de bond vast. De NBvP hield in Utrecht haar zestigste jaarvergadering. Die werd bezocht door duizend regionale bestuursters. De jubileumvergade ring stond in het teken van het platte land, „want dat heeft dringend onze aandacht nodig", liet voorzitster M. C. W. Visser-van Doorn weten. Crisis „Zestig jaar geleden is de bond op gericht in een crisistijd, op dit mo ment is er opnieuw sprake van een crisis. Door vernieuwingen en veran deringen op het gebied van ruimtelij ke ordening, landbouw en in de socia le sector wordt de waarde van het leven op het platteland aangetast". Natuurlijk werkt de samenleving wel aan oplossingen om de diverse problemen het hoofd te bieden, aldus Visser. Maar dat gebeurt met name door specialisten die niet verder kij ken dan hun eigen vakgebied. „Milieu-deskundigen buigen zich over de milieu-problematiek, land bouwdeskundigen bekommeren zich over de mestoverschotten, planolo gen proberen een oplossing te vinden voor de oprukkende verstedelijking. Ieder heeft zijn eigen specialisme, maar wie kijkt er naar de hele pa tiënt?", zo vraagt de NBvP-voorzit- ster zich af. Voor de vrouwen op het platteland ligt daar een schone taak, luidde de boodschap. Zij moeten de discussie aanzwengelen die uiteindelijk leidt tot een fundamentele gedragsveran dering in de maatschappij. „Vooral vrouwen hebben vanuit hun traditio nele rol een bredere kijk op de sa menleving. Ze zijn eerder bereid ver der te kijken dan het economisch belang. Zij hebben meer oog voor za ken als de kwaliteit van het leven, de toekomst van de aarde en van hun kinderen". De Delftse hoogleraar weten schapsfilosofie S. J. Doorman gaf de plattelandsvrouwen een goede raad mee. De rol van de vrouw is buitenge woon belangrijk in de discussie over een leefbaar platteland, vezekerde Doorman. Zo kan elke vrouw de mo rele verplichting op zich nemen om thuis met de eigen omgeving het de bat aan te gaan. De gedragsverandering van consu ment en producent, nodig om de mi lieuvervuiling te stoppen, moet plaatselijk zijn uitwerking krijgen. Vrouwen zijn in staat deze culturele vernieuwing een extra stimulans mee te geven, aldus de hoogleraar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1