l m Kunstenares Hetty de Wette in kunstprogramma Het Verschil ito 25 ploegstoffen Gs willen tol Zeelandbrug niet opheffen Plan voor mediacentrum in Rotterdam LINGERIE DIANE Zeeland trekt anderhalf miljoen uit voor samenwerkings project Griekse zanger Aristakes in Renesse NIEUWSBODE EXTRA Verschijn! elke woensdag huis aan huis op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee Totale oplage 27.800 ex. Redaktie, advertentie-afdeling en administratie: Jannewekken 11, Zierikzee, Telefoon 01110-16551, Fax 01110-14315, Postadres: Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Uitgave: Drukkerij Lakenman Ochtman bv, Zierikzee EDITIE SCHOU WEN-DUIVEL AND 10 OKTOBER 1990 KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! fotografie fotografie* video foto's in 1 uur klaar FOTO VERSCHOORE Middelharnis - Goes - Middelburg - Vlissingen - Hulst Zierikzee - Etten-Leur KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL 15 oktober bij de NCRV op televisie BURGH-HAAMSTEDE - Wie regelmatig op de mooie plekjes van Burgh-Haamstede komt heeft haar vast wel eens gezien, de kunstenares Hetty de Wette. Na een opleiding te hebben gevolgd aan de Minerva kunstakademie in Groningen kwam ze hier zes jaar geleden heen om te schilderen en te genieten van het schitterende landschap en het 'bijzondere Zeeuwse licht'. Over haar leven en haar werk op Schouwen-Duiveland ver telt ze het een en ander in het NCRV-programma Het Verschil dat op 15 oktober om 18.30 uur wordt uitgezonden. Hetty de Wette werd geboren in Huizen in Noord-Holland. Haar ou ders vertrokken niet haar, op drieja rige leeftijd, naar Amerika in Texas, Daar bleef zij tot haar negentiende jaar. Op haar negentiende kwam ze voor één jaar naar Nederland om daar in Groningen een jaar aan de Kunstakademie te studeren. Dit beviel haar echter zo goed dat ze besloot om de opleiding af te ma ken, iets wat vier jaar langer in Ne derland blijven betekende. Aan het einde van haar opleiding is ze zoals ze het zelf omschrijft 'blijven hangen in Nederland'. En momenteel denkt ze er niet over om weer voorgoed naar Amerika terug te keren. Fulltime Hetty is alweer zes jaar 'full-time' kunstenares. Ze werkt vooral naar tentoonstellingen en af en toe werkt ze in opdracht. Haar werk bestaat voornamelijk uit landschappen, duinaanzichten, stranden, maar zo af en toe portretteert ze ook. De schilde rijen zijn door heel Nederland te be wonderen. In het begin gaf ze vrij veel exposities per jaar. ,,Ik gaf zo'n drie a vier exposities per jaar. Dat is echt te veel. Dan was ik net klaar met één expositie en dan moest ik weer al naar de volgende. Dan moet je ook zo snel werken dat je de frisheid in je werk verliest", zo vertelt ze. Nu geeft Hetty één a twee exposi ties per jaar en daarbij werkt ze dan nog in opdracht. Per expositie han gen er vijftien tot twintig schilderij en. Dat zijn heel wat werkuren. ,,Als je weet dat je voor een expositie min stens vijftien schilderijen nodig hebt en vlak voor de expositie merkt dat je er niet zo veel af hebt is het moei lijk om niet in een paniektoestand te raken", aldus Hetty. ,,Je hebt dan de neiging om heel snel te gaan werken waardoor je het geen dat je in gedachten hebt niet goed tot uitdrukking kunt brengen. Het is belangrijk dat je werk fris blijft. Als je merkt dat stranden of klaprozen goed verkopen is het moei lijk om niet alleen stranden en klap rozen te schilderen. Dat is een be paalde discipline. Ik vind het belang rijk dat ik vanuit mezelf blijf wer ken en niet met het oog op de ver koop", vervolgt ze. Binnenkort is Hetty te zien in het NCRV-programma Het Verschil. In dit programma komt één bepaalde kunstenaar of kunstenares aan het woord die wat over zijn of haar werk en leefwijze vertelt. Op 15 oktober is de eer aan Hetty. Gedurende een half uur vertelt zij wat over haar werk en laat ze iets van haar werk en atelier zien. Nadat één van de producenten, Henk Beelen, contact met haar had gezocht werden op 24 en 25 september de opnamen gemaakt. Twee dagen werd de kunstenares op de voet ge volgd door een camera en alle mensen die daar bij horen. ,,Een heel vreemd Vanaf 12 november tot half decem ber is werk van Hetty de Wette te zien in het complex van Omroep Zee land te Oost-Souburg. Zij heeft daar dan zo'n vijftien a twintig schilderij en hangen die vrij te bezichtigen zijn. Hetty's werk hangt ook in offi ciële galeries over heel Nederland. Uit het gesprek blijkt dat er flink wat kosten aan het exposeren in een galerie zijn verbonden. Zo vragen Kunstenares Hetty de Wette uit Haamstede. (Foto: Joop van Houdt). Advertentie 704 verschillende gordijnstoffen vindt u in de kollektie bij 't lange uus interieurvormgeving die zich onderscheidt van anderen havenpark 26-28 zierikzee 01110-13727 I gevoel als al die mensen je in de gaten houden. Je hebt de neiging om tel kens in de camera te kijken". Licht Henk Beelen kwam op het idee o'm Hetty de Wette te volgen nadat hij haar in een eerder uitgezonden kunstprogramma had gezien waar enkele kunstenaars aan het woord kwamen over hun werk. Tijdens het interview met de kunstenares zijn er ook beelden gemaakt van de omge ving van Westenschouwen. Eén ding dat erg opvalt in Zeeland noemt Het ty het bijzondere licht in deze streek. „Nederland staat 'bij kunstenaars bekend om haar bijzonder licht. Maar in Nederland is Zeeland weer heel bijzonder. Een echte verklaring heb ik er niet voor, maar ik denk dat het komt doordat er zoveel water is in Zeeland en dat het licht reflecteert op het water. En dat dat voor dat specia le licht zorgt. Maar dat is gewoon een gedachte, of het klopt weet ik niet", zegt Hetty. Op de vraag of kunstenaars een an dere kijk op het leven hebben dan niet-kunstenaars antwoordt ze: „Een kunstenaar kijkt anders tegen de dingen aan. Wij maken van het kij ken ons vak. Als je buiten schildert observeer je constant. Je kijkt naar kleuren, lijnen, licht en vormen. Din gen die voor anderen als gewoon wor den beschouwd bekijk ik met de ogen van een kunstenaar. Hoe kan ik daar een mooi schilderij van maken, hoe krijg ik het zè op het doek". Hetty werkt niet aan één bepaald schilderij, maar is soms met twintig verschillende doeken bezig. „Je kunt maar drie uur op één plekje blijven. Na vier uur is het licht zodanig veran derd dat je te veel verschillen be merkt. De sfeer is dan heel anders. Ik probeer dan gedurende een week da gelijks op het zelfde plekje te gaan zitten, op het zelfde tijdstip en de zelfde weersomstandigheden als de dag ervoor". „Maar soms moet ik wel een jaar wachten om weer diezelfde sfeer te rug te krijgen in een omgeving. Tot het zelfde seizoen en hetzelfde licht weer aanwezig is", vervolgt Hetty. Schilderijen waar zij 's zomers aan begint kan ze soms in de winter afma ken. „Dan kan ik er op door werken en eventueel nog wat dingen uit mijn fantasie er aan toe voegen". Leven Tijdens de uitzending van het Ver schil praat Hetty ook over haar leven op het eiland Schouwen-Duiveland. Ze vindt het volgens haar eigen zeg gen heerlijk om hier te wonen. Ze geeft de voorkeur aan het strand en de duinen boven bossen en bergen. Iets wat ook duidelijk in haar werk naar voren komt. In haar werk ko men veel lichte rustgevende taferelen voor. Heldere luchten en veel water. Hetty schildert alleen figuratief, ze geeft de dingen, zoals de uitstraling van een gebied, weer in haar schilde rijen. „Iets wat je met woorden niet weer kunt geven kan soms wel in een schilderij". Het leven van een kunstenaar wordt door velen als romantisch en idyllisch gezien. „Het is een heel on zeker bestaan", reageert Hetty hier op. „Je bent nooit zeker van een in komen. Veel kunstenaars hebben samen met hun inkomsten van het werk een uitkering omdat ze van het werk alleen niet kunnen leven. Ik zelf wil absoluut geen uitkering. Hoewel ik één keer gedurende zes maanden een uitkering heb gehad omdat ik toen echt niet anders kon, maar als het enigszins mogelijk is leef ik van mijn werk", vervolgt ze. Dat blijkt niet altijd mee te vallen. Er zijn soms maanden dat er niets wordt verkocht. En dan zijn er ineens weken dat het goed loopt, „Maar echt luxe leven kan dan niet", vertelt Het ty, „Omdat je nooit van te voren weet hoe lang je met het verdiende geld moet doen". Hetty wil geen uitkering omdat ze het idee heeft dat ze dan haar noodzaak om te werken kwijt raakt. „Als ik weet dat ik een vast bedrag aan inkomsten krijg en dus niet hoéf te werken ben ik mijn stok achter de deur kwijt", zo zegt ze. Zakenmens De verdiensten zijn weer een ander aspect van het kunstenaarsbestaan. „Je moet ook voor een deel zaken mens zijn" zegt Hetty. „En dat is een onderdeel dat ik zelf het moeilijkste vind. Als vrienden of familie iets wil len kopen vind ik het vervelend om daar dan een hoge prijs voor te vra gen. Maar ja. als je het aantal uren dat je er aan hebt gewerkt gaat omre kenen naar de vraagprijs komt cr maar een klein uurloon uit". Op de vraag of haar werk erg in trek is antwoordt Hetty. „Dat ga.it komen. Maar ja. of je in trek bent is een vrij relatief begrip. Het hangt er van af wie vindt wat mooi. Hiervoor had ik ook regelmatig exposities in Amerika. Daar kopen ze misschien weer een heel ander iets dan in Ne derland. sommige galeries 30 tot 50 procent commissie. Dat betekent dat prijzeh eigenlijk verdubbeld zouden moeten worden om er nog wat aan over te houden. Deze hoge commissie wordt gerekend omdat zo'n galerie meestal een vaste klantenkring heeft, waardóór de kans op het verkopen van werk gro ter wordt geacht. Instanties rekenen meestal geen commissie en organisa ties zo tussen de 10 en 30 procent. Het Verschil Momenteel woont Hetty in een woonwagen op het terrein van haar ouderé. Daar woont ze in de zomer en gedurende de winter vormt dat haar atelier. Dan woont ze in het huisje van haar ouders. Wie meer van Hetty en haar werk wil zien kan vanaf 12 november in het gebouw van Omroep Zeeland, in Oost-Souburg, gaan kij ken. Wie wat dichter bij huis wil blij ven kan op 15 oktober om 18.30 uur kijken naar het half uur durende pro gramma Het Verschil. MIDDELBURG Gedeputeerde staten van Zeeland zijn ondanks pro testen van de gemeenten op Schou wen-Duiveland en ingenomen stand punten tot op heden van de meerder heid van de provinciale staten, niet van plan de tol op de Zeelandbrug op te heffen. Dat hebben gs na afloop van het najaarsbbraad unaniem ver klaard. De meerderheid van de provinciale staten van Zeeland heeft te kennen gegeven de tol voor de Zeelandbrug (met ingang van 1993) te willen af schaffen. Volgens gs, het dagelijks bestuur van de provincie, kan de le ning van bijna 17 miljoen gulden aan de brugexploitant met het oog op de financiële perikelen die de provincie nog wachten niet worden kwijtge scholden. Operatie Gedeputeerde J. Ventevogel noem de als een van de problemen de Wes- tersehelde Oever Verbinding (WOV): „Een zeer moeilijke operatie waar mee we bij rentestijging wel eens fi nancieel in de problemen kunnen ko men". Bovendien eisen de toekomst visie „Zeeland aan zet" en het pro- vineiaal milieubeleidsplan de nodige financiën op. Onder meer voor pro jecten die uit beide nota's voortvloei en willen gs de provinciale opcenten voor de motorrijtuigenbelasting met ingang van 1991 verhogen van acht tien tot 25. Ventevogel zei het onte recht te vinden dit plan door te voe ren en aan de andere kant ten behoeve van een bepaald gedeelte' van Zeeland een bedrag van bijna ze ventien miljoen gulden kwijt te schelden. Gs willen de frequente ge bruikers van de Zeelandbrug wel te gemoet komeri door een reductie van ongeveer veertig procent, ondermeer door invoering van èen 40- rittenkaart. Voor de incidentele ge bruiker zou de tol wat meer gaan be dragen. ROTTERDAM - Er bestaan plan nen om in de oude electriciteitscen- trale aan de Schiehaven in Rotter dam een groot mediacentrum te vestigen. Initiatiefnemers zijn het Gemeentelijk Grondbedrijf, de Dienst Stadsontwikkeling, het Om roep Bedrijf Rotterdam (OBR) en het Haagse produktiebedrijf Blue Horse Productions. Gezamenlijk hebben zij de Stich ting Maasstad Studios opgericht, die de plannen verder moet uitwerken en de benodigde financiën - ongeveer 25 miljoen gulden - op tafel moet krij gen. Dit heeft de voorzitter van de stichting, ex-Vrije Volk-directeur G. J. Laan meegedeeld. Het is de bedoe ling om in de centrale zelf een radio- en televisiestudio te bouwen. Het OBR, dat de uitzendingen van de Rot terdamse Stads TV verzorgt, heeft be langstelling om deze studio's te hu ren. Op het binnenterrein moet een film/tv-studio komen van 1500 vier kante meter. Volgens Laan heeft een marktonderzoek uitgewezen, dat voor het gebruik van deze studio die met geopende deuren de Schiehaven als natuurlijk decor biedt, internatio nale belangstelling bestaat'. Advertentie lingerie-corsetterie-badmode Dam 21 - Zierikzee - Tel. 01 >10-12471 MIDDELBURG - Gedeputeèrde staten van Zeeland willen de komen de drie jaar jaarlijks vijf ton uittrek ken voor het project Eurregio Sehel- demond. Het gaat om een samenwer kingsverband met de Belgische pro vincie Oost- en West Vlaanderen op het gebied van onder meer economie, milieu, cultuur, onderwijs en toe risme. Gedeputeei-de staten hebben dit dinsdag meegedeeld na afloop van het najaarsberaad. Het totale project is geraamd op zes miljoen gulden. De EEG subsidieert hiervan de helft. Het resterende be drag moet door de deelnemende pro vincies opgebracht worden. Gedeputeerde J. Ventevogel ver wacht dat de Belgische deelnemers aan het project binnenkort beslissin gen zullen nemen over de financie ring van het project. RENESSE - Op zaterdag 13 okto ber treedt de Griekse zanger Arista kes op in The Gaine te Renesse. Het live optreden begint om 21.00 uur. Aristakes werd geboren in Athene en verhuisde op 3-jarige leeftijd met zijn ouders naar Nederland. Op 16- jarige leeftijd begon hij piano te spe len. Een hobby die uitgroeide tot zijn beroep. In 1983 scoorde Aristakes twee top-40 hits, Don't wanna live without you en Kom in mijn armen dat hij samen met Ciska Peters zong. Tijdens het optreden in The Game be geleidt de zanger zichzelf op de piano en hij zingt live. Wij willen ook voor maar f 40,- tot 1 februari 1991 een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode. Als kennismaking ontvangen wij een fraai horloge. Naam: Adres: Postkode: Plaats: Telefoon: Handtekening: Bon volledig invullen en opsturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1