Meer bank voor je geld kerkberichten berichten Amerika strijdt tegen het mosselzaad van zebra-mossel Akkerbouwers vragen Bukman om hulp Mosselzaad visserij Slagerij Orhée-Bolier Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Bant en Rutten: C. E. Lavooy te Kantens-Stitswerd en Usquert-Rottum (part-time); te Opij- nen en Tuil: J. de Goei, emeritus pre dikant te Leeuwarden. Aangenomen naar Arnemuiden: M. Goudriaan te Apeldoorn (buitenge-, wone wijkgemeente); naar Heerde:- M. Zoetewey te Berkel en Rodenrijs. Bedankt voor Oudewater: J. C. Schuurman te Rijssen. Aangenomen naar Boerakker: A. Groenewegen te Grootegast. Gereformeerde Kerken Benoemd tot geestelijk verzorger van verpleeg- en ziekenhuis De Sions- berg te Dokkum: S. Feenstra te Hau- lerwijk, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Westmaas: drs. C. Romkes, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: drs. C. Rom kes, kand. te Westmaas. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Ulrum in combinatie met Lutjegast: E. Everts, kand. te Hoogeveen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Oudemirdum: J. Ka reis te Rijssen; te Borssele: P. van Ruitenburg te Meliskerke, die be dankte voor Woerden; te Hoofddorp: G. J. van Aalst te Benthuizen, die be dankte voor Groningen. Bedankt voor fbrwolde de Vecht: R. Kattenberg te Arnhem; voor Zoeter- meer: J. J. van Eckeveld te Zeist. Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, 9-10. Aanvoer 2.376.000 stuks. Stemming: rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50- 51 gram wit 8,44-/ 8,53 en bruin 8,50, van 55-56 gram bruin 9,43- 9,53; van 60-61 gram wit 10,50 en bruin 10,75-/ 11,02; van 65-66 gram wit 10,85-/ 10,93 en bruin 11,26- 11,59. SWIFTERBANT - Actievoerende akkerbouwers hebben minister Buk man van landbouw in een open brief om hulp gevraagd. Als de inkomens in de akkerbouw niet spoedig verbe teren, zal een groot deel van de agra rische bevolking in Nederland ver dwijnen, schrijven de akkerbouwers. De brief is opgesteld door de Bende van Vijf, de aanvoerders van de grote protestactie die begin dit jaar hon derden tractoren de snelweg deed op zoeken. De vijf actieleiders hopen in Bukman een echte minister van landbouw" te mogen begroeten, die de belangen van hun sector „daad werkelijk behartigt". Ze vragen Bukman er voor te ijve ren dat de graanprijs wee? op het ni veau van 1988/1989 komt. Verder moet het Europese produktieplafond van 160 miljoen ton worden afge schaft en worden vervangen door na tionale produktiequota. Het akker bouwland dat daardoor vrijkomt, kan worden gebruikt voor de produk- tie van „groene brandstof". Daar naast vragen de akkerbouwers de mi nister de dreiging van een verbod op tal van bestrijdingsmiddelen af te wenden en de bestaande steunmaat regelen uit te breiden. BRUINISSE - Het lag geheel in de lijn der verwachtingen dat de mos selzaadvisserij op de Waddenzee niets zou opleveren. Op 2 en 3 okto ber mochten de mosselkwekers hun geluk beproeven. Een tiental mossel kwekers stuitte in de Eems in de buurt van Delfzijl toch op een bankje mosselzaad en ging met animo aan het vissen. Het betreft daar echter een gebied dat door de Duitsers' wordt geïnter preteerd als tot Duitsland behorend, terwijl dat door de Nederlanders wordt ontkend. Een gevolg van deze grenskwestie is dat er niet mag wor den gevist en de vissende mosselkot- ters werden dan ook gesommeerd de visserij te staken. Van een volle kot ter mosselzaad was toen nog geen sprake. Het niet voor komen van mos selzaad is natuurlijk een veelbespro ken onderwerp. Minder hoort men over een ander fenomeen dat zich dit jaar voordoet: het hoge visgewicht van de mosselen. In een normaal jaar is 25 tot 30 kilo al een tot tevreden heid stemmend gewicht. In de afgelo pen week loste Bru 8 van de Gebroe ders Padmos uit Bruinisse 362 tonnen netto met een vleesgewicht van 40 procent. Een hoog gewicht, maar 35 tot 30 procent dat vroeger als extreem gold is nu maar gewoon. Koper van de partij was Kroonton. Zou de grootste spaarbank ook in de spaarweek van 15 t/m 19 oktober niet de hoogste rente voor uw spaargeld geven? Rabobank Q BRUINISSE - De mosselen behoren in de wereld eigen lijk tot het onkruid van de zee. Deze uitspraak gedaan door een bekend bioloog is misschien minder vleiend voor de mosselkweker, want wie verdient graag zijn bo terham met het kweken van onkruid. Toch is de uit spraak waar. Daar waar de mossel de kans krijgt, verme nigvuldigt de mossel zich razendsnel op plaatsen waar deze niet eerder voorkwam. Na de Watersnoodramp viel in de zomer van 1953 veel mosselzaad in de polders waar voorheen de landbouw zijn oogsten binnenhaalde en werd voor de afsluiting op 6 november 1953 van het Gat bij Ouwerkerk door Yer- sekse vissers in het najaar nog bin nendijks op mosselzaad gevist. Het was zevenendertig jaar geleden een sinister gezicht om slierten mossel zaad in de dode vruchtbomen in het rampgebied te zien, het mosselzaad in de droogvallende huizen, in dor pen die meer dan een half jaar lang overspoeld waren geweest door eb en vloed, mosselzaad over mosselzaad, dat zich overal aan had vastgehecht. Tbrwijl nu de mosselkwekersvloot voor 99 7c tevergeefs zoekt naar mos- selzaadbanken is men in Amerika be zig een hopeloze strijd te voeren te gen het oprukkende mosselzaad. Het betreft dan wel geen zoutwatermos sel, maar wel een telg van het ge slacht van de familie der 'mollusken', zebramossel. Een zoetwatermossel die men zebramossel heeft genoemd om zijn zebratekening op zijn schelp. Deze mossel is ongeveer vier centime ter lang en was tot dusver onbekend in de grote meren van Amerika en Ca nada. Het diertje is vrijwel zeker in 1986 uit Europa ingevoerd door zeesche pen, die het per ongeluk in hun ba last tanks hebben meegevoerd. Bij het legen van de tanks in de Sint Cla ra rivier zijn overlevenden hun op mars begonnen naar de Grote Meren en naar de vaarwegen van onder meer de Sint Clara en de Sint Lau- rentius rivier. Voor het eerst werden exemplaren van het kleine schelpdiertje gelokali seerd op 1 juni 1998 in het Sint Clara Meer, maar het bleek dat de versprei ding toen al een behoorlijke omvang had aangenomen. Overal dook de nieuwe waterbewoner in 1989 op. In het Eriemeer, het Ontariomeer, het Grote meer, het Michigan Meer en het Huronmeer. De Grote meren zijn door vaarwegen met elkaar verbon den. Met tweehonderd stevige spindra- den hecht de zebramossel zich aan harde oppervlakten zoals rotsen, brugpijlers, waterinlaatpijpcn en ook op andere schelpdieren. Op de zeebodem ontstaat zodoende een ta pijt dat zich geweldig snel verder ont wikkelt tot een stevige mat. Aanvan kelijk telde men tweehonderd kleine zaadjes op één vierkante meter. Over woekering en vertrossing deed dit aantal na een jaar steigen tot 700.000. Het kleine diertje bevindt zich overal in de meren in Amerika, dat door het ontbreken van een natuur lijke vijand snel voort teelt. Een dergelijke invasie, maar dan natuurlijk op beperkter schaal, vond plaats in de Deltawateren en in Zuid West Nederland toen in de jaren 1930- 1940 de 'slipper limped', een Engelse oesterparasiet opdook. De Neder landse regering stelde toen geld be schikbaar om de Oosterschelde en de Grevelingen schoon te vissen. Het lukte toen om de bodem te zuiveren en de slipper tot een normale bewo ner van deze wateren terug te drin gen. Voor de bestrijding van de zebra- mossel heeft de Amerikaanse rege ring nog niets gevonden. Baltic Sun, 8-10 450 n Flores naar Chatham Kaapgracht, 9-10 500 o Manila naar Bunbury geeft kwaliteit voor uw geld VARKENSFRICANDEAU c oc 500 gramDjOJ MAGERE RUNDERLAPPEN 500 gram7,65 SAUCIJZEN of WORST IN DE DARM 500 gramO, O SCHOUDERHAM 100 gram1,4b ERWTENSOEP O QC 1 liter voorl.jü ST. DOMUSSTR. 8. ZIERIKZEE TELEFOON 01110-12469 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DÉ KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 8