Inflatie en devaluatie: voor de mosselvissers de grootste strop Wetenschap op zicht: aandacht voor wetenschap en techniek Wetenschapsweek tot en met zondag 14 oktober Voor gemeente secretaris in Bruinisse veelheid aan taken Vergadering commissie financiën Zierikzee Voorheen en thans in de mosselbranche (IV en slot) 4 ZIERIKZEE - De Delta Expo op de Neeltje Jans, de Stichting Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg en het Zeeuws Biologisch Museum in Oost- kapelle doen zondag 14 oktober mee aan de landelijke ac tie Wetenschap op zicht. Deze manifestatie, die dit jaar voor de derde achtereenvolgende keer wordt gehouden vormt de afsluiting van de Nationale Wetenschapsweek van dinsdag 9 oktober tot en met zondag 14 oktober. Deze landelijke Wetenschapsweek wordt georganiseerd door de Stich ting Nationale Wetenschapsweek in samenwerking met de Stichting Pu blieksvoorlichting over Wetenschap en Tbchniek, de Erasmus Universiteit (Rotterdam), de universiteiten van Groningen en Utrecht plus tachtig musea in den lande. Doel van deze week is het stimuleren van belang stelling bij het pubiek voor de weten schap, Een week lang worden er allerlei uiteenlopende manifestaties rond het thema wetenschap gehouden. Het klapstuk van deze vijfde landelijke Wetenschapsweek vormt de publieks manifestatie Wetenschap op zicht. In zo'n tachtig musea, sterrenwachtén, universtiteiten en onderzoeksinstel lingen wordt zondag 14 oktober een speciaal programma gepresenteerd waarin wetenschap en techniek cen traal staan. De organisatoren ver wachten hiervoor zo'n 50.000 bezoe kers. Wetenschappers zullen die dag hun ivo ren wetenschapstoren" verlaten om belangstellenden zo eenvoudig mogelijk te informeren over hun be zigheden. Of dat nu hun studie naar botsende atoomkernen betreft of de kenmerken van prehistorische mu ziek maakt niet uit, als het maar be grijpelijk wordt uitgelegd. Voor kin deren is er een speciaal programma met onder andere skeletten bouwen. De Delta Expo die aan deze lande lijke manifestatie deelneemt laat zondag de strijd tegen het water zien met onder meer de bouw van de Stormvloedkering in de Nieuwe Wa terweg en de kustverdediging na 1990. Bij de Volkssterrenwacht in Middelburg zullen verschillende sprekers ingaan op diverse aspecten van het zonnestelsel en de geschiede nis van de sterrenkunde. Krant Behalve activiteiten zoals lezingen en demonstraties komt er ter gele genheid van deze vijfde Wetenschaps week ook een speciale wetenschaps krant uit. Deze is (gratis) verkrijgbaar bij .de VVV-kantoren, openbare bibliotheken en deelne mende instellingen, die zondag tus sen 12.00 en 17.00 uur geopend zijn. De sterrenwachten zijn bovendien ook 's avonds van 19.30 tot 23.00 uur open. In deze krant zit een bon die (maximaal twee personen) gratis toe gang geeft tot een van de manifesta ties. Op vertoon van diezelfde bon ontvangen bezoekers het boek In dienst van de verwondering van Felix Eijgenraam. Dit boek bevat een aan tal interviews met wetenschappers. Ondernemerskring De Ondernemerskring Schouwen- Duiveland heeft voor maandag 22 ok tober een bijeenkomst belegd in res taurant Mondragon in Zierikzee. De ze vergadering begint om 20.00 uur. Na het afwerken van het huishoude lijke gedeelte spreekt Barry Hughes, vroeger voetbaltrainer en tegenwoor dig -manager over de overeenkom sten tussen sport en ondernemen. Na de pauze bestaat er gelegenheid tot discussie over dit onderwerp. RENESSE baar bestaan wordt een voorlich tingsprogramma gepresenteerd dat tot doel heeft meer bekendheid te ge ven aan de verschijnselen van een aantal actuele ziektebeelden. Door middel van een inleiding en filmbeel den wordt aandacht besteed aan de medische begeleiding door het Rode Kruis en aan de ziekten dementie, psoriasis, multiple sclerose en aids. Behalve de leden van de NBvP zelf kunnen ook introducé's de bijeen komst bijwonen. SCHARENDIJKE Collecte W De collecte voor de Nierstichting heeft in Scharendijke 891,85 opge bracht. Gevers en collectanten harte lijk dank. DEN HAAG - Op het Malieveld in Den Haag is de theatertent van de rondreizende musical Sneeuw witje en de zeven dwergen" voor een groot deel omgewaaid. Niemand raakte ge wond. Zaterdagavond zou er de Haag se première worden gehouden, maar die is afgelast. Vervolg van pagina 1 tijdens gemeenteraadsvergaderin gen. ,,Je zit daar als een soort waar nemer. Je weet van binnenuit wat er speelt". Nu zit hij tegenover het pu bliek waar hij tot voor kort zelf deel van uitmaakte. Een flink verschil, zo onderkent Van Oostenbrugge. ,,Als gemeentesecretaris ben je vaak de fluisterende figuur tijdens gemeenteraadsvergaderingen", al dus Van Oostenbrugge. ,,Je wordt in gehuurd om loyaal te zijn aan het col lege van b en w". Een gemeentesecretaris is, zo stelt Van Oostenbrugge, eigenlijk de eer ste adviseur van het college en de ge meenteraad. ,,Je bent ook een soort vertaalstation. Je moet zaken verta len naar de praktische uitvoering er van". De uitspraak van diens voor ganger De Groot dat een gemeentese cretaris politiek grijs moet zijn wordt door Van Oostenbrugge onderschre ven. Politiek Van Oostenbrugge is persoonlijk overtuigd aanhanger van de Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP). Hij beseft dat hij zijn persoonlijke politieke mening terzijde moet schui ven in zijn functie als gemeentesecre taris. „Natuurlijk zullen mijn tenen weieens krullen over wat er in de raad gezegd, wordt, maar mijn tenen zitten in mijn schoenen en die zie je dus niet", aldus Van Oostenbrugge. De eigenschap van Bruenaars dat ze de dingen recht voor z'n raap zeg gen spreekt de nieuwe gemeentese cretaris wel aan. „Je weet wat je aan ze hebt en je mag ook van alles terug zeggen". Begrip en vooral respect voor el kaar is volgens Van Oostenbrugge wat dat betreft heel belangrijk. Hij ziet zijn toekomst als gemeentesecre taris van Bruinisse met vertrouwen tegemoet. „Het is voo.r mij een uitda ging om dit te gaan doen. De gemeen te Bruinisse is een gemeente waar van alles te beleven valt. Het is voor mij zeker geen springplank naar een grotere gemeente, want ik heb het heel goed naar mijn zin". ZIERIKZEE Expositie Van zaterdag 13 tot 20 oktober is in de Vismarkt te Zierikzee een exposi tie van het werk van de Zierikzeese schilder Rijnhard Schregardus. Het betreft recent werk van de schilder waarin Schregardus zich vooral liet inspireren door oersymbolen. De ex positie is dagelijks geopend van 13.00 tot 16.00 uur. Vergadering Philatellca Op maandag 15 oktober wordt in het Huis van Nassau te Zierikzee een vergadering gehouden van de afde ling Schouwen-Duiveland van de postzegelvereniging Philatelica. Op de agenda staat het voorstel om het roken voor de pauze af te schaffen. Verder wordt een veiling en een verlo ting van postzegels gehouden. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Bijeenkomst NBvP De afdeling Noordwelle en omstre ken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt op don derdag 11 oktober om 19.30 uur een bijeenkomst in het dorpshuis te Re- nesse. De avond heeft een informatief karakter. Onder de titel Een kwets- ZONNEMAIRE Collecte De collecte voor de Nederlandse Nierstichting heeft in de kern Zonne- maire 523,40 opgebracht. Namens de organisatoren van de collecte wor den alle gevers en collectanten die aan dit resultaat hebben meegewerkt hartelijk bedankt. DREISCHOR Zeeuwse dialecten Zeeuwse dialecten. Dat is het on- dérwerp dat centraal staat tijdens een bijeenkomst van de afdeling Noordgouwe en omstreken van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen. De afdeling komt bijeen op woensdag 17 oktober in het dorpshuis te Dreischor. Mevrouw Van der Zan- de-Vleugel Schutter uit Nieuwerkerk behandelt het onderwerp en test de aanwezigen op kennis van het eigen dialect. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Samenzangavond Op zaterdag 20 oktober wordt in 3e Nederlandse Hervormde kerk te Dreischor een samenzangavond ge houden. De bijeenkomst wordt inge vuld met samenzang van bekende psalmen afgewisseld met orgelspel door Michel de Wit. De samenzang avond begint om 20.00 uur en de toe gang is gratis. Collecte De collecte voor de Nierstichting heeft in Dreischor opgebracht het be drag van 641,55. Gevers en collec tanten hartelijk dank. NIEUWERKERK Kennismakingsavond Op vrijdagavond 12 oktober vindt in het dorpshuis te Nieuwerkerk een avond plaats waarbij kennis ge maakt kan worden met de nieuwe do minee van de Samen Op Weg gemeen te Duiveland, ds Klip en haar echtgenoot de heer Boersma. Tijdens de bijeenkomst kunnen de diverse verenigingen en clubs binnen de SOW-gemeente zich voorstellen aan de'nieuwe predikante. Ds Klip zal iets over zichzelf vertellen en er is voor ieder persoonlijk de gelegen heid voor nadere kennismaking. Aan vang 19.30 uur. BRUINISSE Vrouwengroep Vandaag, dinsdag 9 oktober, komt de Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander uit Bruinisse bijeen in het Hervormd verenigingsgebouw aan de Deestraat. Debijeenkomst begint om 19.30 uur. MIDDELBURG Vrouwenvergadering van ZOË Het Zeeuws Ontwikkelingsbureau vrouwen Emancipatie houdt donder dag 11 oktober haar algemene verga dering. Centraal tijdens de bijeen komst staan een wijziging van de statuten en een bestuursverkiezing. De vergadering is bedoeld voor alle vrouwen in Zeeland. Aanvang 20.00 uur in het Henriette van der Meyhuis aan de Nieuwstraat 47 te Middelburg. ZIERIKZEE - De besteding van het eenmalig voordeel 1990, groot 381.415,- is een van de agendapun ten die aan de orde komt tijdens de vergadering van de commissie finan ciën en volkshuisvesting van de ge meente Zierikzee. De commissiever gadering wordt donderdag 11 okto ber gehouden in het stadhuis en be gint om 19.30 uur. Op de agenda van de commissiever gadering onder meer het voorstel tot het verstrekken van een krediet ten behoeve van het treffen van voorzie ningen in de Concertzaal in Zierik zee. De vloerbedekking van de foyer moet vervangen worden en dat kost ongeveer 12.000,-. Diverse onder houdswerkzaamheden vergen een be drag van ruim 7000,-. Voor de herinrichting van het speelterrein bij OBS 't Kofschip in Zierikzee is een bedrag van 62.400,- nodig. Het college wil graag de me ning van de commissie hierover ho ren. Verder op de agenda het verzoek van de Zierikzeese Kegelbond aan de gemeente Zierikzee om een bijdrage van 15.000,-. Diverse tegenvallers tijdens de bouw van het Kegelhuis noopten het bestuur van de Kegel bond tot dit verzoek. Behoorlijk wat aandacht voor sport overigens want opk een eenmalige bijdrage aan de Stichting Sportcentrum Onderdak Schouwen-Duiveland staat op de agenda. Vergaderlokaal De stichting wil een examen/verga derlokaal bij Onderdak realiseren. De stichtingskosten worden geraamd op 70.000,-. Gezien het belang van dit lokaal voor het afleggen van exa mens voor rijvaardigheidsbewijzen wordt de gemeenten van Schouwen- Duiveland een bijdrage van 1,50 per inwoner gevraagd. Voor Zierikzee komt dat neer op een bijdrage van 14.700,-. DEN HAAG - Oud-minister Braks is onderscheiden als Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. BRUINISSE - De overschakeling van ijzeren op houten vaartuigen en het verlies van de Zuiderzee voor de mos selzaadvoorziening; het waren grote veranderingen in het leven van de mosselkweker. Maar de derde en groot ste verandering stond nog voor de deur: inflatie en deva luatie. Het waren begrippen die voor de Eerste Wereld oorlog nog onbekend waren. Pas na 1919 werd men ermee geconfronteerd. Twee Belgische franken voor een gul den, dat was een vaststaand gegeven. Maar in 1919 werd de Belgische frank aan het wankelen gebracht. ging men zich meer en meer toeleg gen op het kweken van mosselen. Ook de Yersekenaren kwamen in het nauw door de devaluatie van de Bel gische frank. Slechte tijden voor de mosselkwekers en men zinde dan ook op manieren om het hoofd boven wa ter te houden. Sommige mosselkwekers kochten voor hun franks in België produkten als chocolade, Belgische drop, pud dingpoeder, Sunlight zeep, kachel poets en dergelijk. Die produkten waren makkelijk te vervoeren en in het eigen dorp weer te verkopen. De mosselvissers maakten van de nood een deugd om de strijd om het Gaandeweg boette de Belgische frank in aan waarde ten opzichte van de Nederlandse gulden. Tben men voor een gulden al vier franks kon kopen dacht menigeen dat het tij gauw zou keren en dat het dieptepunt nu wel bereikt was. Men kocht voor enkele honderden guldens aan Bel gisch geld met de gedachte dat als de frank weer in waarde zou toenemen men een leuk winstje zou kunnen boeken zonder daar iets voor te hoe ven doen. Waardeloos geld Het pakte anders uit. In Duitsland konden de drukpersen de waardever mindering van het geld bijna niet bij houden. Op gegeven moment werden biljetten gedrukt die zogenaamd mil jarden marken waard waren. Het bleek echter waardeloos geld. In Ne derland werden tijdens verkiezings campagnes affiches gemaakt waarop de vraag werd gesteld wie Nederland voor inflatie zou moeten behoeden. Met angst in het hart zag men de ontwikkelingen in het buitenland. Degenen die Belgische franks had den gekocht zagen hun kapitaaltje wegsmelten. De Belgische inflatie en devaluatie trof in Nederland vooral de mossel vissers. Hun voornaamste afzetge bied was immers België. De mossel meiden moesten steeds meer betalen voor hun mosselen, evenals de Belgi sche kooplieden die de export van Hollandse mosselen naar Parijs ver zorgen. Bijverdienste In Yerseke, het land van de oester, De haven van Bruinisse anno 1990. bestaan langer vol te kunnen houden. Velen lukte dat niet. Ze moesten over schakelen op een ander beroep. Een van de eersten die dat inzag was de Bruinisser waterbouwkundige Ga- briël Bolier Gz. Hij was dijkbaas in dienst van het waterschap. Kundig Hij stond te boek als een kundig man, maar mosselkwekers op één lijn brengen was niet gemakkelijk. Dat zouden zijn opvolgers ook onder vinden. Burgemeester S. Hage en wethouder W. van den Berg van Brui nisse probeerden de mosselvisser er van te overtuigen dat de bakens ver zet moesten worden. De Bond van Zeeuwse mosselkwe kers werd opgericht, maar deson danks bleef het moeilijk de vissers te overtuigen. Een zaak van lange adem. De meest kapitaalkrachtige mos selkwekers, die er zeker van waren dat hun mosselen toch wel verkocht werden, zagen wel wat in het plan om de mosselbranche te saneren. Een dergelijke sanering hield in dat zowel het aantal mosselkwekers als het aantal mosselschepen teruggebracht zou moeten worden. Zoals men in 1990 roept om sanering van de kotter- vloot, zo was men er toen van over tuigd dat er teveel kleine mosselkwe kers waren. Crisis Mosselbesluit Kamerleden en ministers kwamen zich persoonlijk op de hoogte stellen in Zeeland en dat leidde in 1934 tot de vaststelling van het Crisis Mosselbe sluit. Er werden bodemprijzen vast gesteld voor de mosselen, en één van de zaken die radicaal werd veranderd was de bevoorrading van de mossel- handel. Om overproduktie of overaanvoer te voorkomen moesten de Antwerpse handelaren hun mosselen maar be stellen. Voor de bevoorrading van de Vismarkt mochten enkele schippers blijven varen. Het nieuwe bevoorradingssysteem maakte de opslag van mosselen nood zakelijk. In Bruinisse liep dat mis. Er was een plan van de firma De Claer om een loods neer te zetten in Anna Jacoba-polder. Daar zouden de Gre- velingen-mosselen worden gelost. De weg van Steenbergen naar Anna Ja coba-polder bleek echter zo slecht en bochtig dat men uiteindelijk afzag van dat plan. De loods kwam op Yer seke. Weer op het spoor In Bergen op Zoom werd het mos selkantoor gevestigd, in het begin De Centrale genoemd. De mosselbran che werd langzaam maar zeker weer op het goede spoor gezet. Van een be drijf waarin de meeste kwekers geen droog brood konden verdienen werd het weer een bedrijf dat een goed be staan opleverde. Natuurlijk moesten daarvoor eerst nog wat kinderziek ten in de nieuwe regelgeving over wonnen worden. De toegekende mossel-quota, waarin geregeld werd hoeveel mosse len de mosselvissers mochten vissen, wekten nogal wat weerstand. Dat stelsel is overigens alweer sinds lang verlaten en de manier waarop de overproduktie werd opge nomen in een fonds wekte bij de Noordzee-vissers en de vishandela ren bewondering én jaloezie. Onder- De haven van Bruinisse in 1910. tussen was een aantal mosselvissers ermee gestopt en in die tijd was er nog geen sprake van een uitkering bij werkloosheid. Krabbenzoekers In die tijd waren de steenglooiin gen van de dijk nog bezet met 'klap pers' (blaaswier) en onder die klap pers kon men weieens krabben vin den. Verschillende mensen beproef den hun geluk in de krabbenbranche. De krabben konden verkocht worden in Antwerpen of Brussel, maar een hoge dunk had men niet van de 'krab benzoekers'. Veel viel er niet te ver dienen. De uitdrukking 't is maar een krabbenzoeker' werd dan ook ge bruikt om aan te geven dat iemand niet zo best in z'n geld zat. Een ander schelpdier, naast de mossel, waar ook geld mee te verdie nen was, was de wilk of wulk. Het was een ongeschreven wet dat de op brengst van de wulken aan de knechts ten goede kwam. Men had dan het voorrecht dat als men in dienst was van een schipper op wiens percelen veel wulken voor kwamen het 'wilken-verval' soms ve le keren het weekloon overtrof. Tben men niet meer naar België voer met de mosselschepen verviel daarmee ook het rapen van in het wild voorko mende schaal- en schelpdieren. Zuiderdok Het Zuiderdok bij Antwerpen werd gedempt. Alle daar gevestigde stami nees en andere neringdoenden had den hun zaken verlaten. Ook de bui tenrand van Antwerpen, waar onder andere Herbrugge zijn zaak had. werd een wijk vol dichtgespijkerde ramen. Het gebied verpauperde en niets herinnerde meer aan de drukte die daar voor de oorlog altijd heerste. Antwerpen zocht en vond andere we gen voor de zeescheepvaart en men bouwde grotere sluizen om de Wester- schelde te bereiken. Het Zuid had af gedaan. S. A. Jumelet Azn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4