'Natuur vaak klakkeloos opgeofferd aan vermaak' Verpleegkundige krijgt vaste groep patiënten onder de hoede Twist PvdA en CDA over reparatie inkomensverlies van bejaarden WATERSTANDEN Mogelijk acties in akkerbouw Lijk van vermiste man opgedregd 2 PAPENDRECHT - Het experiment om in Papendrecht weggebruikers met een slok te veel op direct een dag vaarding uit te reiken is naar wens verlopen, zo beeft het Openbaar Mi nisterie meegedeeld. Het experiment ging op 1 oktober van het afgelopen jaar van start. De Stichting Het Zeeuws Land schap is een particuliere organisatie die al ruim vijftig jaar bestaat. Zij koopt waar mogelijk en nodig na tuurgebieden op en beheert deze. Op Schouwen-Duiveland bezit de stich- ting onder meer duingebied Het Zee- pe. Jacobusse sprak bij de Vrienden van Westerschouwen over het thema natuur en recreatie. Ideaal Jacobusse begon zijn inleiding met het poneren van een stelling die op het eerste gehoor wellicht wat vreemd overkomt, eehoord uit de mond van een vertegenwoordiger van een natuurbeschermingsorganisatie: De natuur is ideaal voor recreatie. Het werd al snel duidelijk wat Jaco busse met deze stelling precies be doelde. ,,Ik ben zelf opgegroeid temidden van natuurgebieden. Aan de ene kant de zak van Zuid-Beveland en aan de andere kant het poldergebied De Poel. Als kind raakte ik daar niet op uitgekeken. Wandelen en fietsen, dat was mijn recreatie", aldus Jacobusse. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat recreatie in zijn ogen niet louter vermaak mag zijn. ,,Ik verzorg nu zelf excursies in het ge bied waar ik ben opgegroeid. Ik krijg soms reacties van mensen die al vijf tig jaar in datzelfde gebied wonen en zeggen dat ze nooit hebben beseft hoe mooi het daar is", aldus Jacobusse. Onvoldoende Volgens Jacobusse wordt die vorm van recreatie, die hij aanduidt met de term natuurrecreatie, volstrekt on voldoende uitgebuit. „Natuurgebie den fungeren soms jarenlang als een soort vuilnisbelt. Gelukkig komt er de laatste jaren een kentering en be seft de recreant ook de intrinsieke waarde van het landschap". Wat er gebeurt als in een natuurge bied teveel mensen zich komen ver pozen illustreerde Jacobusse aan de hand van dia's. Hij lichtte daarbij het voorbeeld van de Verdronken Zwarte Polder bij Nieuwvliet eruit, een natuurgebied tussen twee druk bezochte recreatiegebieden. „Tben wij het in beheer kregen wa ren er door overmatige betreding al tal van plantesoorten verdwenen. En wij kregen het probleem op ons bord geschoven om de natuur weer de kans te geven zichzelf te herstellen", aldus Jacobusse. De stichting heeft toen wandelpaden gecreëerd om de re creanten toch de kans te geven van het ene naar het andere gebied 'over te steken'. Tegelijkertijd werd het ovérgrote deel van de polder afgeslo ten voor het publiek. Het resultaat, zo bleek uit het re laas van Jacobusse, is dat de vegeta tie zich weer helemaal hersteld heeft en dat zeldzame broedvogels als de Thpuit weer voorkomen in het ge bied. Een heel ander verhaal is dat van Landgoed Ter Hooge bij Middel burg. Dat gebied was toen de stich ting het in beheer kreeg altijd geslo ten geweest voor het publiek. Alleen de bewoners van het landgoed had den toegang. Bij wijze van experiment stelde de stichting het landgoed open voor het publiek en binnen een week kwamen er tienduizend bezoekers. ,,En dat was veel meer dan het landgoed kon verwerken", aldus Jacobusse. Het ge bied is nu alleen toegankelijk voor donateurs van de stichting. Op het voormalig werkeiland Neel- tje Jans is de stichting bezig met de uitvoering van een plan dat zij samen met andere natuurbeschermingsorga nisaties heeft opgezet. Tweederde van Neeltje Jans moet natuurgebied worden en om de natuur een handje te helpen wordt daar wat men noemt natuurbouw gepleegd. „Wij geven al leen aanzetjes", aldus Jacobusse. Aanzetjes waar de natuur zelf verder op voort moet borduren. Zoals het plaatsen van schermen om duinvor ming te bevorderen. Alibi Voor wat betreft de natuurbouw een waarschuwend geluid van Jaco busse. Hij stelde dat natuurbouw als een alibi kan dienen voor de bestuur- deren. Ergens wordt door massa-re creatie een natuurgebied verknold en om dat verlies weer een beetje goed te maken wordt dan elders een natuur gebied 'aangelegd'. ,,En pas als je de natuur nauwgezet bestudeerd kom je er achter hoe sub tiel de natuur te werk gaat. Wij kun nen niet meer dan alleen wat voor waarden scheppen", aldus Jacobus se. In antwoord op vragen vanuit de kring van Vrienden van Westerschou wen antwoordde Jacobusse dat volle dige afsluiting van het natuurgebied Neeltje Jans maatschappelijk niet haalbaar is. „Daarom hebben wij er daar voor gekozen om juist een aan tal voorzieningen te treffen", aldus Jacobusse. LEEUWARDEN - Nieuwe ac ties in de akkerbouw zijn niet uitgesloten. De kans is groot dat ondersteunende acties no dig zijn om het huidige land bouwbeleid te veranderen. Tot die conclusie kwam voorzitter Geart Hofstra van de standsor ganisatie Friese Mij maandag tijdens een akkerbouwbijeen- komst in Leeuwarden. Voorzitter Hofstra is tot nieuwe acties bereid indien de zusterorganisaties binnen Friesland de acties ook onder steunen. De Friese Mij is de grootste standsorganisatie bin nen de Friese grenzen. De krachten gezamenlijk bundelen is beter om de stand punten duidelijk naar voren te brengen, vindt Hofstra. Hij is wel bereid om het voortouw te nemen wanneer akkerbouwac- ties noodzakelijk zijn. „Het is een trieste constatering dat het nog steeds slecht gaat in de ak kerbouw. Indien de toezeggin gen van de overheid niet leiden tot inkomensverbetering voor de akkerbouwers, dan zijn wij gedwongen om nieuwe acties voor te bereiden". Hofstra wilde niet ingaan op dé vraag welke acties op stapel liggen. „Misschien zijn er an dere manieren van actievoeren dan meteen met de tractor naar Den Haag te reizen". De graan prijs is opnieuw met zes pro cent gedaald ten opzichte van vorig jaar. De akkerbouwers eisen een graanprijs op het ni veau 1988/1989. Bovendien zijn zij voorstander van landenquo- tering. Men moet zich per land in de graanproduktie beperken zodat de 160 miljoen ton graan binnen de Europese Gemeen schap niet wordt overschreden. C. M. Jacobusse van Zeeuws Landschap in lezing: BURGH-HAAMSTEDE - „Wat wij willen is de mens confronteren met de natuur en liefde bijbrengen met de natuur. Wij zijn niet tegen recreatie, maar wel tegen massa-recreatie. Wat wij willen bevorderen is natuurre creatie". Dat betoogde C. M. Jacobusse van de Stichting Het Zeeuws Landschap gisteren, maandag, in een lezing voor de Vereniging Vrienden van Westerschouwen. Hij stelde dat natuur nog maar al te vaak klakkeloos wordt opgeofferd aan louter vermaak. Jacobusse: Mensen confronteren met en liefde bijbrengen voor de natuur (Archieffoto). CDA tegen bejaardenaftrek inkomstenbelasting DEN HAAG - De 750.000 bejaarden met een klein pen sioentje die 125 tot enkele honderden guldens zijn kwijt geraakt door de belastingvereenvoudiging Oort zijn sterk afhankelijk van samenwerking tussen CDA en PvdA om dat tekort aan te zuiveren. Beide partijen wil len het besteedbare inkomensverlies aanzuiveren. Maar het CDA wijst de PvdA-oplossing van een bejaardenaf trek in de inkomstenbelasting principieel van de hand. Het zou de belastingwetten nodeloos gecompliceerd ma ken. Kosten PvdA-voorstel: 130 miljoen gulden per jaar. De PvdA staat argwanend tegen over een CDA-altematief om de be jaarden in het ziekenfonds met een aanvullend pen§ioentje minder ziek tekostenpremies te laten betalen. Daarbij wordt gedacht aan vrijlatin gen voor werkgeverspremies van ruim vijf procent over aanvullende pensioentjes van twee tot vijf mille die bejaarden nu (na Oort) wel moe ten voldoen. Dat komt voor bejaar den in het ziekenfonds op hetzelfde neer. Compensatie In beide voorstellen komen de tota le kosten uit op circa 125 miljoen gul den, als de getroffen groep bejaarden wordt gecompenseerd. De PvdA vindt het onterecht dat alleen bejaar den in het ziekenfonds, vaak met een basispremie, hiervan kunnen profite ren. Het CDA bereikt hiermee slechts een beperkte groep bejaarden die voor het ziekenfonds verzekerd is, al dus de PvdA. Het CDA stelt daarte genover dat particulier verzekerde bejaarden kunnen profiteren van een vermindering van de nominale pre mie voor het basispakket van 50 gul den (van 180 naar 130 gulden). Het CDA heeft een voorstel om voor de getroffen bejaarden iets te doen in de sfeer van de individuele huursubsidie vrijwel laten varen. Te weinig bejaarden hebben een huur huis om het probleem over een brede linie aan te pakken. Het plan ging niet uit van hogere huursubsidies voor bejaarden, maar van het optrekken van de inkomens grens van bejaarden met een huur huis om nog vóór huursubsidie in aanmerking te komen. Ook bij een hoger inkomen toch nog huursubsi die als je bejaard bent is van de baan. Verlenging van de tabel zit er dus niet Opgeschoven De vergelijkbare inkomensproble men voor alleenstaanden, die hun resterende aftrek na komend jaar kwijt raken, wordt opgeschoven tot een debat over ruim een jaar. Dan rapporteert de commissie Stevens over onder meer draagkrachtver- schillen tussen alleenstaanden, al leenverdieners en tweeverdieners. De PvdA legt zich daarbij neer. De verhoging van de 44 cent onbe laste kilometervergoeding van de baas, die dit weekeinde leek op een conflict tussen CDA en PvdA, blijkt inmiddels te berusten op een mis verstand. De 44 cent onbelast zal op 1 januari 1991 volgens de wet worden opgetrokken met de automatische'L -verhoging van het reiskostenforfait die weer afhangt van de stijging van de openbaar-vervoerstarieven. De wet, aangenomen bij de opera tie Oort, laat overigens in het mid den welke tariefsverhoging bij het openbaar vervoer wordt gebruikt bij het optrekken van het forfait en dus de 44 cent. Nu spits- en dalurentarie- ven verschillen in stijging ligt er ten slotte bij de algemene beschouwin gen in de Kamer nog iets om technisch over te beslissen. De tegemoetkoming aan bejaarden ligt meer politiek. Als CDA en PvdA het niet eens worden, komt het aan op de VVD. Die wil volstrekt geen lastenverhoging om de circa 125 mil joen gulden voor de bejaarden binnen te halen. Het CDA heeft inmiddels dekking achter de hand binnen de sfeer van de premies ziektekostenver zekeringen door mensen met een ho ger inkomen aan te" slaan voor de compensatie aan bejaarden met een klein pensioentje. MIDDELBURG - De rijkspolitie te water heeft in het Schelde- Rijnkanaal onder de Kreekrakbrug bij Rilland een auto met het stoffe lijk overschot van de 42-jarige be stuurder opgedregd. De man, J. Hen- drikse uit Bergen op Zoom, werd sinds 20 september vermist. Dit heeft de rijkspolitie Zeeland meege deeld. 'Totale' patiënt centraal in patiëntgerichte zorgverlening ZIERIKZEE - Geef een patiënt in het ziekenhuis niet langer in handen van een groep verpleegkundigen, maar wijs één verpleegkundige aan die zich bezighoudt met die pa tiënt. Op die manier krijgt de persoonlijke verantwoordelijkheid van iedere verpleeg kundige vorm, weet de patiënt wie hij aan zijn of haar bed krijgt en weet de arts pre cies waar hij moet zijn voor informatie over die patiënt. Dat is het idee achter een nieuwe manier van zorgverlening zoals die sinds kort wordt toegepast op een aantal verpleegafdelingen van de Oosterscheldeziekenhuizen in Goes en Zierikzee. De zieken huizen zelf betitelen de nieuwe methode als patiëntgerichte zorgverlening. In een ziekenhuis probeert men er in de eerste plaats achter te komen wat een patiënt precies mankeert. Als men dat eenmaal weet wordt ge zocht naar de beste manier om de ziekte te behandelen. Maar de zorg voor de zieke mens behelst meer, zo Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Wemeldinge Doodtij: 13 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 10 oktober 07.10 151 00.50 -140 19.30 168 13.10 -135 11 oktober 08.05 134 01.45 -127 20.35 153 14.15 -131 10 oktober 05.35 157 12.00 -133 18.05 172 11 oktober 06.45 130 00.30 -123 19.25 147 13.05 -125 10 oktober 07.20 157 00.55 -149 19.40 174 13.10 -145 11 oktober 08.20 143 01.45 -136 20.50 163 14.05 -139 10 oktober 07.15 175 00.55 -154 19.35 190 13.15 -149 11 oktober 08.10 154 01.50 -141 20.40 171 14.20 -144 blijkt uit de bochure over de nieuwe vorm van zorgverlening. Totale mens Bij de nieuwe methode gaat het er om dat de patiënt niet louter gezien wordt als de meneer met nierstenen of de mevrouw die aan haar spatade ren geopereerd moet worden. Als ie mand in het ziekenhuis belandt is dat vaak naar aanleiding van lichamelij ke klachten. Maar het feit dat men zich niet goed voelt én in het zieken huis opgenomen moet worden heeft ook invloed op het geestelijk welbe vinden van de patiënt in kwestie. Als er dan steeds een andere ver pleegkundige aan je bed komt kan het weieens even duren voor je ver trouwd bent met de nieuwe omge ving. En daar nu wil men verande ring in brengen. Essentieel in de patiëntgerichte verpleegkunde is derhalve dat niet langer het collectief van verpleeg kundigen verantwoordelijk is voor de patiënten van een afdeling, maar dat elke verpleegkundige zijn of haar eigen patiënten krijgt. Die verpleeg kundige draagt dan de verantwoorde lijkheid voor de totaalzorg van die patiënten. „Patiënt-toewijzing geeft de pa tiënt vertrouwen, de arts duidelijk heid en de verpleegkundige de moge lijkheid meer inhoud te geven aan het verpleegkundig beroep", aldus de brochure. In die visie is de verpleeg kundige niet langer een klein rader tje in het geheel. Hij of zij is direct verantwoordelijk voor het geestelijk en lichamelijk welbevinden van een vaste groep patiënten. „Alle aspecten zijn zo nauw met el kaar verweven dat ze het best tot hun recht komen als één verpleegkundige de verantwoordelijkheid draagt voor de totaalzorg van één patiënt", aldus de brochure. Men onderkent dat er enige haken en ogen zitten aan de nieuwe metho de. Een verpleegkundige is bijvoor beeld wel 24 uur per dag verantwoor delijk voor zijn of haar patiënten, maar niet 24 uur aanwezig. Hetgeen in de praktijk inhoudt dat de zorg voor de patiëntengroep dan tijdelijk moet worden overgedragen aan een collega. De nieuwe methode stelt ook ande re eisen aan het afdelingshoofd. Hij of zij zal zich in plaats van op de pa tiëntgebonden taken meer op de medewerker-gerichte taken moeten werpen. „Het afdelingshoofd zal voorwaarden moeten scheppen waar binnen de verpleegkundigen op de af deling de reële mogelijkheid hebben hun patiëntgerichte werkzaamheden uit te voeren". Men onderkent dat de nieuwe methode geen garanties biedt. „Maar wel de mogelijkheid tot een optimale zorgverlening. Veel zal ervan afhangen hoe een ieder per soonlijk inhoud geeft aan de gedach te van patiëntgerichte zorg..." De nieuwe methode wordt in een aantal afdelingen van het Zweedse Rode firuis Ziekenhuis in Zierikzee reeds toegepast. (Archieffoto). T/m zondag 21 oktober Neeltje Jans Foto-expositie Zeeland toen over wa tersnoodramp. Delta Expo. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met zaterdag 20 oktober Burgh-Haamstede Films en nieuwe UNICEF-wenskaar- ten en geschenkartikelen in 't Win keltje. Dagelijks (niet 's zondags). Tussen 12.00 en 19.00 uur. Dinsdag 9 oktober Zierikzee Commissie financiën waterschap, 's Landskamer. 16.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Openbare vergadering van de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland in het kantoor van de dienst. 16.00 uur. Scharendijke Forumavond van PvdA afdeling Mid- denschouwen, thema: Recreatie Mid- denschouwen, een lust of een last? In de Putmeet. 20.00 uur. Oosterland Verkoping Zendingskrans in de Oosterhof. 14.00-17.00 uur en 19.00- 21.00 uur. Woensdag 10 oktober Zierikzee Themadag werkgroep Uitkeringsge rechtigden van FNV-Schouwen-Dui- veland in ANBO-gebouw. 10.00 uur. Adviescommissie financiën en onder wijs. Stadhuis. 16.30 uur. Commissie openbare werken en mi lieu. Stadhuis. 16.30 uur. Burgh-Haamste^e Kaderdag CFO-districtsraad Zeeland in De Burght. 9.30 uur. Brouwershaven Eerste paal wordt in de grond gesla gen van woonzorgcentrum aan de Poortdijkstraat. 16.30 uur. Donderdag 11 oktober Zierikzee Commissie financiën en volkshuis vesting. Stadhuis. 19.30 uur. Vrijdag 12 oktober Zierikzee Optreden Nederlands Pianosextet. In Concertzaal. 20.00 uur. Nieuwerkerk Bijeenkomst NBvP afdeling Duive- land in Scholengemeenschap Schou wen-Duiveland over de geheimen van het opmaken van koude schotels. 13.00 uur. Vrijdag 12 tot en met 18 oktober Schouwen-Duiveland Collecte van Jantje Beton. Van 13 tot en met 20 oktober Zierikzee Expositie aquarellen Marian Ge- rards. De Eenhoorn. Van 11.00 tot 16.00 uur. Zondags gesloten. Expositie schilderijen Rijnhard Schregardus. Vismarkt. Dagelijks van 13.00 tot 16.00 uur. Maandag 15 oktober Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stad huis. 19.30 uur. Van 15 oktober t/m 19 oktober Zierikzee Zwemvierdaagse voor de 15e keer in zwembad Onderdak. Elke dag om 07.00 uur en om 18.00 uur. Dinsdag 16 oktober Zierikzee Najaars-ledenvergadering ZOC. Fo yer Mondragon. 20.00 uur. Woensdag 17 oktober Zierikzee Tbneel-speel-middag voor kinderen van 8 tot 12 jaar door Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel in Concert zaal. 13.00 uur Bijeenkomst Nederlands Christen Vrouwenbond, afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Dreischor Bijeenkomst NBvP over Zeeuwse dialecten. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 18 oktober Zierikzee Najaars-handwerkbazar UW. In ei gen onderkomen. Vanaf 10.00 uur. Woensdag 19 oktober Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen in de het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Zaterdag 20 oktober Zierikzee „Stoelendans". Jeugdtoneel in Con certzaal. 15.00 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Mistral en Open Divisie II. Zondag 21 oktober Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Mistral en Open Divisie II. Maandag 22 oktober Zierikzee Kennismakingsbijeenkomst voor nieuwe inwoners in stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 24 oktober EUemeet Start bijeenkomsten knutselclub Ha mertje. Handenarbeidlokaal 't Meet je. 14.00 tot 16.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2