'Voor een gemeentesecretaris ligt hier in Bru een veelheid aan taken' Volwassenenonderwijs verhuist nog dit jaar naar Julianaschool SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Naj aars- leden vergadering van ZOC T. van Oostenbruggede nieuwe gemeentesecretaris van Bruinisse Vooruitlopend op verkoop van het gebouw door het ministerie aan de gemeente Udh P eitr Hoge Raad: Hondenbelasting niet strijdig met de wet m m mm ra m mm Schoolplein OBS 't Kofschip organiseert een bazar om her inrichting van het schoolplein te kunnen be kostigen. (Pagina 3). Mosselbranche Inflatie en devaluatie in vroeger tijden; grote klap voor mosselvissers. (Pagina 4). Volleybal Rowido is een maatje te groot gebleken voor Delphi Mevo; 2-3. (Pagina 9). Natuur Natuur wordt vaak klakkeloos opgeofferd aan vermaak. (Pagina 2). DINSDAG 9 OKTOBER 1990 147ste jaargang Nr. 24827 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Al wat doormensen is gewrocht is aan verande ring onderhevig. Manilius LEIDEN - Het sluitingsuur van de café's in Leiden wordt het onderwerp van het komend voorjaar te houden referendum. De gemeenteraad van Leiden heeft maandagavond inge stemd met het voorstel hiertoe van b en w. ZIERIKZEE - De begroting 1991, de Sinterklaasactie 1990 en de geluids installatie in de winkelstraten van Zierikzee. Dat zijn de belangrijkste agendapunten die ter sprake komen tijdens de najaars-ledenvergadering van de Zierikzeese Ondernemers Centrale. De ZOC komt bijeen op dinsdag 16 oktober in de foyêr van restaurant Mondragon. De vergadering omvat tevens een bestuursverkiezing. Me vrouw Geluk en de heren Gudde, Ho nig en Van Oeveren treden af en zijn niet herkiesbaar. Kandidaat be stuursleden zijn mevrouw Van Arkel en de heren Jech, Kalwij en De Vries. De vergadering begint om 20.00 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BRUINISSE - „Wat mij het meest aanspreekt zijn de korte lijnen in een gemeente als Bruinisse". Dat zegt T. van Oostenbrugge, sinds kort gemeentesecretaris van Bruinisse. Van Oostenbrugge is de opvolger van B. de Groot, een man waar Van Oostenbrugge groot respect voor heeft. „Hij was een wandelend archief. Die man had een ijzersterk geheugen. Ik ben geen De Groot en dat zal ik ook nooit worden", aldus een bescheiden Van Oostenbrugge. Hij voegt eraan toe dat een gemeentese cretaris volgens hem niets is zonder een enthousiaste en goed opgeleide ploeg ambtenaren. „En daar beschik ik hier over". Advertentie Voor: Staalconstructies AGA-industriegas naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Van Oostenbrugge werd 34 jaar ge leden geboren in Stellendam. Hij was de elfde in een gezin van 12 kinderen en groeide op in een agrarische omge ving. „De andere kinderen zijn diver se richtingen uitgegaan, maar ik ben de enige die de administratieve kant is opgegaan", vertelt de kersverse ge meentesecretaris. Zijn ambtelijke loopbaan begon toen hij nét 17 jaar was. Leerling-ambtenaar De tijd dat je als volontair onbezol digd bij een gemeente ging werken om het vak te leren heeft Van Oosten brugge niet meer meegemaakt. Hij begon als leerling-ambtenaar op de afdeling bevolking van de gemeente Goedereede. ,,Ik ben op de onderste sport begonnen", aldus Van Oosten brugge. Van meet af aan toonde Van Oos tenbrugge zich zeer leergierig. Als hij de kans kreeg om een cursus te volgen liet hij die kans niet voorbij gaan. En zo heeft hij in de loop der ja ren al heel wat uurtjes met de neus in de boeken gezeten. Al snel klom Van Oostenbrugge ho ger op de gemeentelijke ladder. In 1976 kwam hij op de afdeling algeme ne zaken van de gemeente Goederee de terecht en in oktober '77 maakte hij de overstap van Goedereede naar Hellevoetsluis. ,,Ik vond dat mijn mogelijkheden in Goedereede toch wat te beperkt waren", legt Van Oostenbrugge uit. Heel anders Van het kleine Goedereede kwam Van Oostenbrugge terecht in groeige- meente Hellevoetsluis. „Dat was voor mij "e'ën hele 'grote overgang-', stelt de nieuwe gemeentesecretaris. ZIERIKZEE - Het volwassenenonderwijs in Zierikzee: de DAS (Dag en Avond School) en het REC (Regionaal Educatief Centrum) verhuist nog dit jaar naar het ge bouw van de voormalige Julianaschool aan het Janne- wekken. Die verwachting werd tijdens de vergadering van de adviescommissie onderwijs uitgesproken door de Zierikzeese PvdA-wethouder J. Groen. Volgens Groen is het de bedoeling dat de eigenaar van het schoolge bouw, het ministerie van onderwijs, de voormalige Julianaschool ver koopt aan de gemeente Zierikzee. Op dit moment worden nog twee lokalen in het schoolgebouw gebruikt door de Scholengemeenschap Schouwen- Duiveland. De school die ontstond via een fusie van de Lagere Techni sche School en Huishoudschool die vroeger in de Julianaschool was ge vestigd. Onderhandelingen Naar verwachting is het gebruik van lokalen van de Julianaschool door de Scholengemeenschap Schou- wen-Duiveland een aflopende zaak. Omdat het de bedoeling is om het schoolgebouw opnieuw te gebruiken voor onderwijs, ditmaal aan volwas senen heeft de gemeente Zierikzee via onderhandelingen met het minis terie geprobeerd om het gebouw voor een symbolisch bedrag te mogen overnemen. Wethouder Groen vertelde dat dat niet is gelukt. „Maar het ministerie wil het gebouw wel verkopen aan de gemeente". Terwijl wordt bekeken onder welke voorwaarden dat moet gebeuren heeft het ministerie vol gens Groen geen enkel bezwaar tegen medegebruik van het gebouw voor onderwijsdoeleinden. ,,We moeten de onderverhuur regelen met de hui dige huurder van het gebouw, de Scholengemeenschap Schouwen- Duiveland". 'Daar wordt al aan gewerkt en vol gens Groen is het streven om de ver huizing van het volwassenenonder wijs naar het Jannewekken nog dit jaar rond te hebben. „De situatie van het oude schoolgebouw in de Man huisstraat is zodanig dat het niet al tc lang meer gebruikt moet worden". Je raakt in zo'n grote gemeente het overzicht een beetje kwijt. Je bent meer een klein radertje in het ge heel". Al bij al voelde Van Oostenbrugge zich in Hellevoetsluis niet helemaal op z'n gemak. ,,En ik had toen ook verkering met een meisje uit Nieu- werkerk waar ik dichtbij wilde zijn", aldus Van Oostenbrugge. Hij aarzelde dan ook niet toen in de gemeente Bruinisse een vacature vrijkwam op de afdeling algemene zaken. „Ik kwam daar als tweede man en toen de eerste man op die af deling wegging schoof ik automa tisch door". Terugkijkend op zijn pe riode Hellevoetsluis concludeert Van Oostenbrugge dat het werken in een kleine gemeente hem beter ligt dan het werken in een grote gemeente. voor kennisgeving aan. ,,Ik denk dat een aantal grotere gemeenten nog een puntje kan zuigen aan de efficiency van het gemeentelijk apparaat van Bruinisse. Het inwonertal van een ge meente is wat dat betreft beslist niet maatgevend". „Voor een gemeentesecretaris in Bruinisse ligt een heel gevarieerd ta kenpakket te wachten", aldus Van Oostenbrugge. „Het verschil met mijn vorige werk is wel dat ik nu veel'meer met coördinatie en begelei ding bezig moet zijn dan met inhou delijke zaken. Dat is bést een heel verschil". Het feit dat Van Oostenbrugge nu alweer 11 jaar binnen de' gemeente Bruinisse werkzaam is en bekend is met alle in's en out's van het oude vis sersdorp is volgens hem een voordeel ■I De Julianaschool wordt de nieuwe stek van het volwassenenonderwijs. (Ar chieffoto). Behalve vanuit de DAS en het REC wordt in het schoolgebouw aan de Manhuisstraat ook lesgegeven in het kader van een werkgelegenheidspro ject. Vervanging vakleraar Tijdens de openbare vergadering in het stadhuis namen de commissiele den het principiële standpunt in dat een vakleraar textiele werkvormen aan de basisscholen bij ziekte moet worden vervangen door een andere vakkracht. De dubbele kosten die daarvan het gevolg zijn komen op re kening van de gemeente. Het gaat om kosten waarvan de gemeente geen mogelijkheid heeft om ze bij hogere overheden te verhalen. Vooral dat laatste aspect was voor de diverse commissieleden aanlei ding voor bezinning en discussie. Men kwam daarbij tot de conclusie dat textiele werkvormen voldoende belangrijk is om als apart vak onder wezen te worden en dat daarom ook de vervanging van zieke leerkrach ten naar behoren geregeld moet wor den. Temeer omdat uit opmerkingen van basisschoolleerkrachten op de publieke tribune bleek dat het vak er de laatste maanden behoorlijk bij is ingeschoten. De lerares die textiele werkvormen verzorgt op de diverse openbare basisscholen in Zierikzee is al enkele maanden ziek. „Te absurd om woorden aan vuil te maken". Zo werd binnen de advies commissie gereageerd op de aanbeve ling van de Projectgroep schaalver groting basisonderwijs om het mini mum aantal leerlingen van een basis school op 250 vast te stellen. De com missieleden uitten de verwachting dat dit absurde idee in het hele land veel reacties zou oproepen. Daarom wilde men zich in eerste instantie nog niet achter een brief stellen waarin de gemeente Veere tegen de aanbeve ling protesteert. Positief Wel stond men positief tegenover het voorstel van b en w om aan de Vereniging van Nederlandse Ge meenten te laten weten dat men baar uitgangspunt onderschrijft. De VNG houdt vast aan het uitgangspunt dat voor het basisonderwijs in beginsel een fijnmazig voorzieningenpatroon, veel en ook kleinere scholen, gewinst is. Daarom blijft de VNG grote waar de hechten aan handhaving van klei nere scholen op het platteland. T. van Oostenbrugge: „Op de onderste sport begonnen(Foto: Joop van Houdt). „Maar ik denk dat het toch goed is geweest dat ik het werk bij een grote gemeente als Hellevoetsluis heb leren kennen". Veelheid In sommige kringen wordt nog; wei eens neerbuigend gesproken over kleine gemeenten als Bruinisse. Van Oostenbrugge neemt het commentaar bij de invulling van zijn nieuwe func tie. Hij weet immers precies hoe een raadsvoorstel tot stand komt en wel ke weg het volgt alvorens het aan de gemeenteraad wordt voorgelegd. Waarnemer Van Oostenbrugge zat in het verle den steevast op de publieke tribune vervolg pagina 4 Verwachting tot woensdagavond: Bewolkt Vrij veel bewolking met voorname lijk in het noorden van het land wat regen of motregen. Minimumtempe ratuur rond 9 graden, middagtempe- ratuur omstreeks 16 graden. Matige, langs de Waddenkust af en toe krach tige zuidwesten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 13 okt.: Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.18 graden Windkracht: zuid 3 Zaterdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 10 okt. Zon op 06.55, onder 17.58 Maan op 22.03, onder 14.33 11 okt. Zon op 06.57, onder 17.56 Maan op 23.25, onder 15.09 Laatste Kwartier: 11 okt. (04.31) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het weerbeeld voor woensdag lijkt nietzo veel te ver schillen met dat van de dag ervoor. Perioden met zon worden afgewis seld door wolkenvelden, waarbij het zuid,en wat de zon betreft er het beste afkomt, terwijl het noorden van het land wat meer wolkenvelden heeft. Het is zelfs niet helemaal uitgesloten, dat daar wat lichte regen of motregen uit valt. De middagtemperaturen zijn gelijk aan die van dinsdag of mis schien iets hoger. De wind zit in de zuidwesthoek en is matig, maar langs de Waddenkust af en toe krachtig. De komende dagen mogen we nog op eni ge verdere stijging van de tempera tuur rekenen. DEN HAAG - Gemeentelijke veror deningen om hondenbelasting te hef fen staan niet op gespannen voet met de Gemeentewet. Dat heeft de Hoge Raad beslist op het beroep in cassa tie van een bezitter van twee honden die meende dat zijn recht op eerbie diging van het privéleven door de hondenbelasting werd geschonden. De hondenbezitter voerde verder aan dat er sprake was van ongeoor loofde discriminatie doordat voor an dere huisdieren geen belasting wordt opgelegd en bejaarden een ontheffing kan worden toegekend. Eerder stelde het Hof in Den Haag de hondenbezitter al in het ongelijk. De Hoge Raad sluit zich hierbij aan. Wij willen ook voor maar f 40,- tot 1 februari 1991 een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode. Als kennismaking ontvangen wij een fraai horloge. Naam: Adres: Postkode: Plaats: Telefoon: Handtekening: Bon volledig invullen en opsturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode. Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1