NIEUW! 'Nu weet ik eindelijk eens waar mijn centen blijven' 2t8f) f? Zeelandbrug in 1993 tolvrij t V SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Open dag waterschap trekt op Schouwen-Duiveland bijna 500 belangstellenden Vijf bekeuringen bij alcohol controle Na ommezwaai PvdA meerderheid in statenfractie voor tolvrije brug WA> ffih P BlJ.r i t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE V Basisschoolleerlingen Teleac-serie Ploegkampioen Koude douche SGP-Tweede Kamerlid ir. B. J. van der Vlies De historie van Zierikzee wordt belicht in de Peter Hanse uit Kerkwerve werd ploegkam- Het 3-3 gelijkspel tegen Internos was een ijs- verwacht dat het minimum aantal leerlingen Teleac-serie Steden des Tijds. (Pagina 3). pioen 1990 van Schouwen-Duiveland. (Pa- koude douche voor het eerste elftal van de VV voor een basisschool op 60 65 wordt gesteld. gina 4). Zierikzee. (Pagina 6). (Pagina 2). MAANDAG 8 OKTOBER 1990 I47ste jaargang Nr. 24826 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1809) De wanhoop heeft vaak veldslagen gewonnen. Voltaire Advertentie Met f 350,- subsidie verdient de Nefit-Turbo zichzelf al terug bij een gasverbruik van 1000 m3 per jaar. Constructeurs/Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE/KERKWERVE/BURGH-HAAMSTEDE - „Ik wist niet dat er zo n or ganisatie achter zat. Nu weet ik eindelijk eens waar mijn centen blijven". Veel mensen die zaterdag gebruik maakten van de open dag van het Waterschap waren verbaasd. Verbaasd over de veelheid aan apparatuur en handelingen die nodig zijn voor 'gewone' dingen zoals het voorkomen dat Schouwen-Duiveland onder water komt te staan of het reinigen van afvalwater. In totaal stapten ruim 470 belangstellenden binnen bij het gemaal Prommelsluis bij Kerkwerve, de rioolzuiveringsinstallatie Verseput bij Kerk werve of het kantoor van het Waterschap Schouwen-Duiveland, 's Landskamer aan het Havenpark te Zierikzee. werk zat om de bijna 130 bezoekers die 'zijn gemaal' binnenliepen ant woord te geven op hun vragen. Prom melsluis is een van de tien gemalen het grondwaterpeil 13 millimeter per etmaal kan verlagen. Via vier gema len wordt het water in de sloten op het eiland naar de hoofdvaarten ge pompt die bij de zes overige gemalen liggen. Deze zes gemalen liggen alle maal dicht bij de Oosterschelde of Grevelingen. Zij bevatten pompen waarmee het overtollige grondwater in die zeearmen wordt afgevoerd. Het gemaal Prommelsluis omvat twee van die pompen. Zij kunnen elk 15000 kubieke meter water per uur vanuit de polder Schouwen in de Oosterschelde pompen. In totaal is Schouwen-Duiveland ingedeeld in vijf polders die elk hun eigen ge- ZIERIKZEE/BRUINISSE/NIEU- WERKERK - In de nacht van zater dag op zondag heeft de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland een zogenaam de rijdende alcoholcontrole gehou den. JDat. hield in dat diverse politie-. auto's van plaats naar plaats reden om weggebruikers aan te houden voor controle op gebruik van alco hol. In totaal werden in de omgeving van Zierikzee en Bruinisse en op di verse plaatsen in de gemeente Duive- land 50 weggebruikers gecontroleerd. Van hen bleken er vier zoveel alcohol te hebben gebruikt dat het onverant woord was om nog een voertuig te be sturen. Zij werden meegenomen naar het politiebureau te Zierikzee waar een ademanalysetest werd gedaan. Aan de hand daarvan werd via het opmaken van een proces-verbaal een boete en een rijverbod opgelegd aan de overtreders. De open dag was onderdeel van een landelijk initiatief waarmee de wa terschappen in Nederland zich na drukkelijker wilden presenteren aan het publiek. Gezien de redelijk grote publieke belangstelling die het eve nement bij waterschappen in het hele land trok, bestaat de verwachting dat het niet bij deze ene open dag zal blij ven. T. G. de Vries uit Brouwershaven sprak de verwachting uit dat het Wa terschap Schouwen-Duiveland wil meewerken aan een jaarlijks terug kerende open dag. 's Landskamer Hij was een van de 20 medewerkers van het Waterschap Schouwen-Duive land die zaterdag het publiek infor meerden. De meeste belangstellen den, ruim 200, liepen tijdens de open dag .innen in 's Landskamer. In het - mon^i.iCTitalegebouwaan'het Ziëi^k- zeese Havenpark, het coördinatiecen trum van alle waterschapsdiensten, was een foto-expositie ingericht en werd een video-film getoond over het werk van het waterschap. ,,Je merkt dat veel mensen hier vanuit een be paalde interesse naar toe komen. Ze hebben familie die bij het waterschap werkt, heeft gewerkt of in het be stuur zit. Anderen komen puur voor de informatie en veel mensen komen ook binnen omdat ze dan het monu mentale huis eens van binnen kunnen zien", aldus De Vries. Onder die laat ste groep bevond zich ook een aantal Duitsers. Die waren er in het gemaal Prom- melsluis veel minder. Maar toch had Bezoekers van de ojien dag van het waterschap krijgen in het gemaal Prommelsluis uitleg van B. Root uit Kerkwerve B. Root uit Kerkwerve een hele dag (derde van rechts). Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De burgemeester van Zierikzee, mr J. J. P. M. Asselbergs toonde zich bijzonder verheugd over de standpuntwijziging van PvdA-leden in het pro vinciaal bestuur van Zeeland waardoor het zeer waarschijnlijk wordt dat de Zeelandbrug in 1993 tolvrij wordt. „Ik ben buitengewoon verheugd en aange naam verrast over deze ontwikkelingen. Maar ik vind dat de PvdA behalve woorden eerst ook daden moet laten zien door het nieuwe standpunt te herha len tijdens de komende begrotingsbehandeling. Want er is ons de afgelopen ja ren al zoveel beloofd. We willen het zeker weten". De verassende ommezwaai van de PvdA werd duidelijk tijdens een vergadering van de statencom missie bestuurszaken vrijdag in Middelburg. PvdA-woordvoerder drs G. de Kok deelde daarbij mee dat ook zijn fractie van mening is veranderd. Men vindt dat de schuld van ruim 16 miljoen die de Zeelandbrug aan de provincie heeft moet worden kwijtgeschol den. Alle andere statenfracties, met uitzondering van het CDA, waren al eerder die mening toege daan, een meerderheid in de sta ten dus. Een en ander staat los van het onderhoudsfonds van de Zee landbrug dat groot genoeg moet zijn eer de tol kan worden opgehe ven. Eerder tolvrij Het kwijtschelden van de schuld zou betekenen dat ruim 16 miljoen minder via de tol moet worden opgebracht en de brug dus eerder tolvrij kan worden. Het be drag werd indertijd bij de bouw van de Zeelandbrug door de pro vincie als renteloos voorschot be schikbaar gesteld. Het dagelijks bestuur van de provincie vindt nog steeds dat die 16 miljoen moet worden terug betaald omdat men het geld niet kan missen. Onder andere voor andere infrastructu rele projecten in de provincie zo als een Westerschelde Oever Ver binding en een schoner milieu. Omdat alleen de CDA-fractie dat standpunt nu nog deelt ziet het er niet naar uit dat daarvoor binnen de staten nog een meerderheid te vinden zal zijn. Vier jaar geleden beloofde de PvdA haar kiezers al een tolvrije Zeelandbrug. Maar de laatste tijd nam de PvdA-statenfractie (con form dc mening van het dagelijks bestuur van dc provincie) het standpunt in dat het onverant woord zou zijn om die belofte na te komen. Het feit dat men zich nu alsnog aan haar kiezersbeloftc wil houden, komt volgens Assel- bcrgs onder meer door het aan houdende aandringen op een tol vrije Zeelandbrug door de zes gemeenten op Schouwen-Duive land. „Zo zie je dat we nooit bij de pakken moeten neerzitten. Ook schijnbaar onwrikbare situaties kunnen zich wijzigen", aldus de burgemeester. Hoewel de gemeen ten op Schouwen-Duiveland om een tolvrije Zeelandbrug in 1991 hebben gevraagd, kon Asselbergs er wel begrip voor opbrengen dat dat niet haalbaar is. „Als gemeen ten signaleren wij wat leeft bij de bevolking en spelen dat door. We zullen moeten accepteren dat het onderhoudsfonds van de brug eerst groot genoeg moet zijn voor de tol kan worden opgeheven. Het meest relevant is dat we de vaste toezegging krijgen dat de Zee landbrug in 1993 tolvrij wordt". Toltarieven Tijdens de vergadering van de statencommissie bestuurszaken werd ook even gepraat over een mogelijke herziening van de tolta rieven waarvan al eerder sprake was. Een verlaging van de tol voor de regelmatige gebruiker en een verhoging voor de incidentele ge bruiker van de Zeelandbrug. Van uit de VVD-fractie werd naar vo ren gebracht dat niemand gebaat zou zijn met een dergelijke wijzi ging. „Zo'n tariefswijziging zou alleen maar betekenen dat het langer duurt eer het onderhouds fonds van de brug voldoende groot is en dc tol dus kan worden opge heven". Het dagelijks bestuur van de provincie gaat bekijken hoe het nu verder moet met de tarieven. waarmee het waterschap het grond waterpeil op Schouwen-Duiveland op ongeveer 2,50 meter beneden NAP (Nieuw Amsterdams Peil) houdt. Schouwen-Duiveland ligt ongeveer 1,80 meter lager dan de zeespiegel. En 70 centimeter onder de grondlijn ligt het grondwaterpeil. Maar dat laatste is geen vanzelfsprekende zaak. „Om dat het land hier in Nederland lager ligt dan de zeespiegel is er een con stante lekkage onder de dijken door. Daardoor stijgt het grondwaterpeil dagelijks met twee millimeter. Door dat het vaak regent stijgt het grond waterpeil verder". Onder water Het feit dat Schouwen-Duiveland desondanks niet onder water komt te staan is te danken aan de tien gema len waarmee het waterschap zonodig mal(en) hebben voor de afvoer van het overtollige grondwater. De bezoekers kondeh in het gemaal Prommelsluis zien dat dat alles te genwoordig geheel automatisch is ge regeld. „Vroéger werd het gemaal in de winter 24 uur per dag bemand", al dus Root die al 32 jaar werkzaam is als machinist bij het gemaal. Hij her innert zich nog de verhalen dat de boeren opbelden als ze vonden dat het grondwaterpeil te hoog was. „Meestal waren er dan andere rede nen waardoor op dat moment niet meer water mocht worden wegge pompt. Dan stookten ze de stoomma chines wat op zodat er meer rook uit de schoorsteen kwam, Maar de pomp werd er niet op aangesloten". Met de hand De stoommachines van weleer zijn Verwachting tot dinsdagavond: Perioden met zon Vannacht in het midden en zuiden van het land weinig wind en kans op mist. Minimumtemperatuur circa 6 graden. Overdag perioden met zon, in het noorden ook wolkenvelden. Mid- dagtemperatuur van 13 graden in het noorden tot 18 graden in het uiterste zuiden. Wind uit zuidwest, matig, in het noorden vrij krachtig, langs de Hollandse kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig, in het Waddenge bied mogelijk hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 12 okt.: Woensdag: Zonneschijn: 30%. Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 4 Donderdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 9 okt. Zon op 06.54, onder 18.00 Maan op 20.47, onder 13.43 ..Laatste Kwartier: 11 okt. (04.31) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Boven het noorden van de Noordzee is de luchtdruk laag, ter wijl boven Frankrijk de uitloper van een hogedrukgebied ligt. Hierdoor staat er boven Nederland een weste lijke stroming, die in het noorden veel sterker is dan in het zuiden. Van nacht is er in het midden en zuiden van het land bij weinig wind vorming van mist mogelijk. De minimumtem peratuur is circa 6 graden. Overdag zijn er flinke zonnige perioden, maar in het noorden ook wolkenvelden. De middagtemperatuur loopt uiteen van 13 graden in het noorden tot 18 gra den in Zuid-Limburg. De zuidweste lijke wind. is matig, in het noorden vrij krachtig, langs de Hollandse kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig en in het Waddengebied mo gelijk hard. na de Watersnoodramp allemaal ver vangen door dieselmotoren. Maar de roosters waarin het vuil blijft hangen dat met het water wordt meege- spoeld, worden bij de meeste gema len nog steeds met de hand schoonge maakt. „Volgend jaar wordt dat waarschijnlijk ook hier bij Prom melsluis ingevoerd". Bijna 140 belangstellenden namen in het kader van de Open Dag een kijkje bij de rioolzuiveringsinstalla tie Verseput bij Kerkwerve. Een in stallatie waar het afvalwater van particuliere woningen en bedrijven van Schouwen-Duiveland samen komt. Voor het wordt geloosd in de Oosterschelde wordt het afvalwater grondig gezuiverd. Wij willen ook voor maar f 40," tot 1 februari 1991 een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode. Als kennismaking ontvangen wij een fraai horloge. Naam: Adres: Postkode: Plaats: Telefoon: Handtekening: Bon volledig invullen en opsturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode. Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1