NIEUWS OP WIELEN Bos Mon Plaisir in ere hersteld Audi Coupé S2 qua vermogen en uiterlijk een aanwinst Volgens onderzoek promoveren veel meer mannen dan vrouwen De notaris adviseert V-A-G Automobielbedrijf Slager B.V. Geen langzaam stijgende lijn maar golfbeweging Simons besluit tot budgettering ziekenfondsen Waarvan Akte ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 oktober 1990 Nr. 24825 7 SCHUDDEBEURS - Het bos dat hoort bij het landgoed Mon Plaisir in Schuddebeurs wordt in ere hersteld. Met het uitgraven van het Grand Canal is begonnen met uitvoering van de plannen het bos terug te brengen in de staat zoals het was in de jaren dertig. De gemeente Brouwershaven heeft goedkeuring verleend aan het plan van de eigenaar van het landgoed D. M. Schorer. Met de aanpak van het Grand Canal, wat de laatste jaren bestond uit een droge greppel, wordt het eerste deel van het plan uitgevoerd. Het Grand Canal, een zichtlaan, was in de jaren dertig een van de typische kenmerken die hoorde bij het landgoed. Met de zichtlijn kon men vanuit het huis het theehuis, de oprijlaan en de vijver zien liggen. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Het nieuwe topmodel van de Audi Coupé-serie, de sportieve en vermogenssterke Coupé S2, komt aan de hoogste eisen van de ver wende automobilist tegemoet. De vijfcilinder-topmotorisering levert een in drukwekkende 220 Pk op. Samen met het speciaal ontwikkelde sportonderstel en de 16-inch velg-bandencombinatie worden sportwagen-prestaties behaald. De Coupé S2 is een waar 'scheur ijzer, dat met een leeggewicht van ruim 1400 kilo accelereert van 0 tot 100 kilometer in 6,1 seconde. De bolide heeft een tot de verbeel ding sprekende topsnelheid van 250 km/u. Tot de in het oog sprin gende eigenschappen van deze vijfcilinder behoort een ruim be meten koppel over een breed toe- renbereik. Vanwege de speciale ruimtever houdingen van de Coupé-carrosse rie is een aanpassing van de bui tenkant van de motor noodzake lijk. De aanzuig- en uitlaatgaska nalen zijn nieuw ontwikkeld en aan de voorkant van de wagen be vindt zich een nieuwe dwarsdra- ger met geïntegreerd luchtkanaal en daarachter een nieuwe laad- luchtkoeler. Oog Motorisch is de wagen dus meer dan oké. Maar het oog wil ook wat en krijgt dat van Audi op een pre senteerblaadje. De Coupé S2 is di rect herkenbaar aan de karakte ristieke voorkant met de nieuwe motorkap. Het S2-embleem aan de voor- en achterkant is een extra identificatie. In de voorpartij is een vergrote en effectievere voor spoiler verwerkt. Ook de achter partij is qua vormgeving nieuw. Het huis van de beide (stan daard geleverde) buitenspiegels is in de wagenkleur gespoten. De spiegels zijn elektrisch instelbaar en te verwarmen. Een koplamp- reinigingsinstallatie zorgt ooltbij slecht weer voor schone koplam pen en datzelfde geldt voor de dubbele Ellipsoid-mistlampen. Het interieur met limousine-af metingen voor vijf personen en de variabele kofferruimte verschil lend niet van de andere Audi Coupé-modellen. De omvang van de uitrusting en het interieur ontwerp maken van Audi Coupé S2 een topmodel. Daartoe behoren de sportstoelen voorin, beide in hoogte verstelbaar en voorzien van regelbare lendesteunen. Ze zijn bekleed met Jacquard-satijn van hoge kwaliteit met ingeweven quattro-logo en zijn qua kleur af gestemd op de buitenkleur van de bolide. De S2 is standaard uitgerust met een nieuw, met leer bekleed, driespaaks stuurwiel voorzien van het S2-embleem. Ook de scha- kelpook en knopbekleding zijn in leer uitgevoerd. De lichtgrijze on dergrond van alle ronde instru menten heeft een sportief en tradi tioneel ontwerp, evenals de standaard ingebouwde meters voor de olietemperatuur, oliedruk en laadstroom. De informaties van de boord-computer en de tijd klok worden digitaal afgegeven, die van het auto-check-systeem met gekleurde lichtgevende sym bolen. Een zes luidspreker-installatie en elektronisch versterkende dak antenne behoren eveneens tot de standaard-uitrusting. De S2 wordt in Nederland geleverd met centrale portiervergrendeling, elektrisch bedienbare ramen, een skizak, twee leeslampjes voorin en twee achterin en verwarmde sproeierkoppen voor de ruitewis- sers. Dealer op Schouwen-Duiveland is Automobielbedrijf Slager te Brouwershaven. De Audi Coupé S2. Advertentie - i Uw partner voor betere service Poortdi|kstraat 61-63 - Brouwershaven Telefoon 01119-1344 ZIERIKZEE - Er promoveren nog altijd veel meer man nen dan vrouwen. Zo behaalden aan de Universiteit van Amsterdam (UVA) sinds 1890 751 vrouwen de doctorsti tel tegen 7112 mannen. Deze cijfers wijken niet veel af van die aan andere Nederlandse universiteiten. Boven dien is er de afgelopen eeuw sprake geweest van een golf beweging en niet van een langzaam stijgende lijn in het aantal vrouwen dat de doctorstitel haalde. Dat staat in het onderzoek Geachte promovenda, 100 promoverende vrouwen aan de Universiteit van Amsterdam. Het initia tief daartoe werd genomen door het Servicebureau Posi tieve Actie van de UVA. Minister Ritzen van onderwijs overhandigde het eerste exemplaar van de studie aan de laatst gepromo veerde vrouw aan de UVA bij de ope ning van de gelijknamige tentoon stelling in het Universiteitsmuseum de Agnietenkap^l in de hoofdstad. De minister zegde toe bij de evalua tie van het AIO-stelsel aan de univer siteiten speciaal te zullen letten op het aantal vrouwen. ,,Dat is het be langrijkste reservoir van vrouwelij ke promovendi", zo zei hij. Melkstremming De eerste vrouw die aan de UVA promoveerde was Marie du Saar, die op 28 maart 1890 doctorstitel behaal de met een proefschrift over melk stremming in de maag van jonge zui gelingen. Zij koos twee jaar later voor het huwelijk. Du Saar was daar mee exemplarisch voor de „geleerde vrouwen" die sindsdien door maat schappelijke en/of emotionele druk kozen voor het gezinsleven en de we tenschap vaarwel zegden. De redactie constateerde op grond van het cijfermateriaal dat er een globale indeling in drie tijdvakken kan worden gemaakt. In de eerste pe riode (1890-1935) vormden vrouwen een hoge uitzondering in het man- nenbolwerk dat de universiteit nog was. Zij kozen meestal definitief voor de wetenschap en ontzegden zichzelf huwelijk en moederschap. Het was de periode dat menigeen de opinies van de bioloog W. H. Cox onderschreef: geleerde vrouwen zou den een mannelijkheidssyndroom hebben en hun vrouwelijke roeping verwaarlozen. Studeren was aan mannen voorbehouden en zowel in li chamelijk als geestelijk opzicht onge zond voor vrouwen, zo stelde hij in 1898. Misplaatse mannelijke superio- titeitsgevoelens en loyaliteitsconflic ten rond het familieleven spelen de vrouwelijke wetenschappers echter •nog steeds parten, zo blijkt uit het onderzoek. Combineren in de tweede periode (1936-1965) trachtte ,,de onzichtbare generatie" DEN BOSCH - Scores bij de Cito- toets en het percentage verwijzingen naar speciaal onderwijs hebben nau welijks een rol gespeeld bij de aanbe velingen die de Projectgroep Basis onderwijs in augustus deed om de opheffingsnorm voor basisscholen te verhogen van 23 tot 250 leerlingen. „Als die indruk is ontstaan, is dat een misverstand", zei drs. H. Bronne- man-Helmers van de projectgroep op een bijeenkomst met schooldirecteu ren in Den Bosch. WASHINGTON - Het Koninklijk Concertgebouw Orkest maakt een succesvolle toernee door de Verenig-,, de Staten, maar commercieel wordt het steeds moeilijker een toeraèe van dergelijke omvang te financieren. Al dus adjunct-directeur van het orkest Sjoerd van den Berg. RIJSWIJK - Staatssecretaris Si mons heeft besloten per 1 januari 1991 budgetten te gaan vaststellen voor de ziekenfondsen. Een ander voornemen, invoering van een nomi nale premie in de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ) per 1 januari 1991, is opgeschort tot later in dat jaar. De Ziekenfondsraad heeft zich vo rige week in een advies uitgesproken tegen budgettering van de zieken fondsen. De raad vindt dat de zieken fondsen eerst (meer) mogelijkheden moeten krijgen zelf invloed uit te oe fenen op de kosten. Als hun uitgaven het budget overschrijden moeten ze namelijk hun nominale premie ver hogen om het tekort op te vangen. Bovendien vindt de raad dat tege lijk met de budgettering het pakket van de AWBZ verder zou moeten wor den uitgebreid. De voorgenomen overheveling van de kosten voor huis artsenhulp naar de AWBZ is echter uitgesteld tot 1 januari 1992. De Ziekenfondsraad opperde ook de mogelijkheid om, als Simons zijn plan toch zou doorzetten, 1991 te be schouwen als „proefjaar" voor de budgettering. Eventuele tekorten zouden dan aan het eind van het jaar alsnog volledig moeten worden bijge past uit de centrale ziekenfondskas. Simons heeft nu besloten eventuele budgetoverschrijdingen maar voor 90 procent te compenseren. De zieken fondsen krijgen daarnaast de be voegdheid, zelf hun nominale premie vast te stellen. Verlaging is dus ook mogelijk. Ook krijgen de fondsen een technische reserve om eventuele te korten op te vangen. vaker wetenschappelijke activiteiten met huwelijk en moederschap te com bineren, maar pasten de vrouwen er voortdurend voor op dat hun univer sitaire .collega's daar iets van merk ten. In'de laatste periode (1965-1990) komen de vrouwen van de „strategi sche generatie" uit voor hun worste ling met tegenstrijdige levensver wachtingen en verlangen tegemoet komingen van de universiteit en de overheid. De redactie wijst op de felle discus sies die de nota van de Universiteits raad Over gelijkwaardigheid gespro ken uit 1986 heeft losgemaakt. Daarin is vastgelegd dat het alleen tot gelijkwaardigheid kan komen als er een voorkeursbeleid voor vrouwen geldt. „Daar waar man en kwaliteit moei teloos samengaan, vormen vrouw en kwaliteit ineens een problematische verhouding. Vrouwen op de universi teit zullen de komende jaren de dis cussie over de definitie van kwaliteit aan moeten gaan en zonodig moeten forceren", aldus de redactie. Op de tentoonstelling, die is ge opend tot en met 17 november, wordt door middel van een ruim achttien meter lange grafiek de ontwikkeling van het aantal gepromoveerde ,vrou wen getoond. Roland-Hoist Alle proefschriften van „UVA- vrouwen" liggen er en daarnaast wordt via portretten een inziegt gege ven in het persoonlijk en wetenschap pelijk leven van een aantal van hen. Een video toont de promotieritue len. Darin zijn ook beelden opgeno men van de erepromotie van Koning in Wilhelmina en Henriette Roland- Holst. Ook waar het de erepromoties betreft zijn vrouwen overigens onder bedeeld: van ruim 150 eredoctoraten die de UVA toekende ging er nog geen zes procent naar een vrouw. „Met de toekenning van eredocto raten kan een universiteit recht streeks aangeven welke wetenschap pelijke inspanning zij speciaal waardeert", zo bekritiseert dé redac tie dit geringe aantal. „Dat in de laatste twintig jaar slechts een eredoctoraat aan een vrouw is toegekend doet wat wonder lijk aan. In de jaren zeventig en tach tig kregen vrouwen een sterkere posi- tie in de wetenschap, wat zich onder andere uitte in een toenemend aantal promoties. De toekenning van ere doctoraten aan vrouwen vertoont eén omgekeerde tendens." Bij het verlaten van de Agnietenka- pel werd minister Ritzen enige tijd tegengehouden door een groepje „bo ze studenten uit Amsterdam". Zij stelden dat de plannen van de minis ter nog verder gaan dan het „afbraak beleid" van diens voorganger. De mi nister ging met hen in debat. ZIERIKZEE - Jan en Ans gaan trouwen en bezinnen zich op de toe komst. Jan is een startend ondernemer en realiseert zich dat enkele be langrijke beslissingen genomen moeten worden. Zoals: hebben huwelijksvoorwaarden zin? in welke rechtsvorm moet de onderneming van Jan gegoten worden? hoe kan Ans in deze onderneming meewerken? xnub 9j!V7S'r. ,'im v gtr Als Jan en Ans trouwer^epyoory ay af geen huwelijksvoorwaarden la ten opmaken door de notaris, ont staat van rechtswege een algehele gemeenschap van goederen. De bezittingen van Jan en Ans vloei en samen en het daardoor ontsta ne gemeenschappelijke vermogen is aansprakelijk voor hun beider schulden, zowel die uit het .verle den, de tegenwoordige als de toe komstige. Alle bezittingen, die Jan en Ans in de toekomst verwer ven, vallen ook in de gemeen schappelijke pot. De charme van deze algehele ge meenschap van goederen is de so lidariteit. De schaduwzijde: het totale gemeenschappelijke vermo gen is aansprakelijk voor alle schulden en dus ook voor de be drijfsschulden van Jan. De ouders van Jan en Ans zijn niet onbemiddeld en zouden graag- zien dat hun erfenissen bij een eventueel schipbreuk lijden van het huwelijk van Jan en Ans veilig gesteld zijn, d.w.z. dat deze erfe nissen niet in de gemeenschap van goederen vallen. Weliswaar kan dit laatste door hen ook bereikt worden bij testament, maar al de ze argumenten tezamen vormen toch een extra stimulans om maar op huwelijksvoorwaarden te trou wen. De notaris wijst Jan en Ans nog op enkele andere facetten van huwelijksvoorwaarden (boedel- scheidingsproblematiek bij echt scheidingen, speciaal ook in de agrarische sfeer) en uit volle over tuiging besluiten Jan en Ans te trouwen „op eigen goed". D.w.z. dat alle bezittingen (nu en in de toekomst) van Jan en Ans volledig privé blijven en dat de schulden alleen op het eigen vermogen ver haalbaar zijn (m.u.v. huishoudelij ke en nog enkele andere schulden, waarvoor beiden krachtens de wet hoofdelijk aansprakelijk zijn). De fiscus zal zich ten aanzien van de belastingschulden van Jan niets aantrekken van de huwe lijksvoorwaarden: hiervoor zal ook het vermogen van Ans aan sprakelijk gesteld kunnen wor den. Tbn aanzien van de overige bedrijfsschulden gaat Ans vrij uit, tenzij zij zich daarvoor aan sprakelijk gesteld heeft, b.v. om dat Jan's bankier heeft gevorderd dat ook Ans zich garant stelt voor de bankschuld van Jan. Maar wat hebben huwelijksvoor waarden dan nog voor zin, behalve het „veiligstellen" van familie erfenissen? Welnu, Ans is voor de overige be drijfsschulden niet aansprakelijk Denk aan bedrijfsrisico's zoals: Jan heeft fout gecalculeerd en lijdt een verlies op een bepaalde transactie, krijgt een schade-claim aan zijn broek, heeft een ongelukkige ont slagprocedure gevoerd en wordt ver oordeeld tot de betaling van een aan zienlijk bedrag aan een ex-werkne mer. Door de huwelijksvoorwaarden wordt het vermogen van Ans ontzien. Rechtsvorm onderneming Jan heeft behalve een levensgezel lin bovendien een zakelijk compag non gevonden en besluit bij nader in zien zijn onderneming niet als eenmanszaak, maar als Vennoot schap onder firma te gaan drijven. t. t,Helaas heeft Jan zich hierover niet voldoende laten informeren; een juri disch goed dbördacht firma-contract ontbreekt. Jan blijkt nu zonder enige beperking hoofdelijk aansprakelijk te zijn voor alle bedrijfsschulden, on geacht of hij deze heeft aangegaan of zijn compagnon. De compagnon,ontpopt zich als een groot uitgever; zakendoen staat hem wel aan, temeer daar hij leeft naar zijn inkomsten. De samenwerking strandt onvermijdelijk, de bedrijfs schulden zijn aanzienlijk en de com pagnon blijkt geen enkel vermogen achter de hand te hebben. Gelukkig voor de crediteuren is Jan goed voor de betaling van alle bedrijfsschul den. Ten opzichte van Ans is Jan voorzichtig geweest: haar vermogen blijft buiten schot. In de keus van de rechtsvorm der onderneming is-Jan bijzonder onvoorzichtig geweest. De BV-vorm had - ondanks alle nade'len - soelaas kunnen bieden. 1 Ans kan op verschillende manieren meewerken in de onderneming van Jan. Loondienst is uitgesloten: de wet verbiedt dit (er is geen onderge schiktheidsverhouding). Jan kan ge bruik maken van de fiscale facilitei ten voor de meewerkende echtgenote (meewerkaftrek). Als Jan en Ans een meewerkcontract sluiten, kunnen zij van jaar tot jaar kiezen voor de mee werkaftrek danwel een zelfstandige belastingheffing bij Ans. Ook is mogelijk dat Jan en Ans een maatschap of firma aangaan. Door het aangaan van een firma wórdt Ans hoofdelijk aansprakelijk voor de be drijfsschulden! Beter is daarom de maatschap: ook dan wordt Ans on derneemster en kan zij van de daarbij behorende fiscale faciliteiten profite ren. Deze materie is juridisch nogal gecompliceerd. De fiscus stelt'boven dien eisen, zodat niet in alle gevallen een vrije keuze bestaat. Een volgende keer zal nader inge gaan worden op de verschillen tussen de diverse ondernemingsvormen. Mr. W. H. Klaassen ZIERIKZEE - De rubriek Waarvan Akte verschijnt iede re veertien dagen in de Zierik zecsche Nieuwsbode. Notaris mr. W. H. Klaassen geeft de le zers van deze krant advies over allerhande zaken. Ter bevorde ring van de leesbaarheid is ge kozen voor een populaire schrijfwijze. Dat houdt echter in. dat voor de punten en kom ma's van de diverse wetsregcls en hun gevolgen verwezen wordt naar de notaris. Waar van Akte geeft globale infor matie. Advisering voor indivi duele gevallen is maatwerk en behoeft dus nadere oriënte ring. Correspondentie over deze rubriek is mogelijk via de re dactie van de Zierikzoesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA te Zierikzec, onder vermel ding van „Waarvan Akte".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 7