Milieuconsulent moet eilandelijk milieubeleid gestalte gaan geven Basisscholen starten na de herfstvakantie grote schoonmaakactie BOVAG verwacht stabiliteit in autoverkopen Jantje Beton collecte op Schouwen- Duiveland deurloo intermeubel Vergadering Duivelandse commissie financien Bevolking Duiveland daalt een beetje Meer paspoorten afgegeven in Duiveland 4 Kop/staart botsing bij Serooskerke Promotie van Hoogaars tot Statenjacht waarschijnlijk niet haalbaar Vergadering commissie financien Waterschap ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 4 4 UITGERUST VAN VAKANTIE TERUG een gezellig en aantrekkelijk etentje voor twee Brasserie „JU (Ütmfae (ÈUtt" ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 oktober 1990 Nr. 24825 3 Uiteindelijk doel boven-eilandelijke samenwerking ZIERIKZEE - Boveneilandelijke samenwerking op milieugebied, dat is het doel waar de Schouwse gemeenten naar streven. Dat blijkt uit het onlangs verschenen con cept convenant uitvoering milieutaken Schouwen-Duiveland. Voor het zover is zal er, zo onderkent men, nog heel wat water door de Oosterschelde stromen. Die tijd kan nuttig besteed worden om eilandelijk de milieuzaken op een rijtje te zetten en dat is dan meteen de belangrijkste taak van de milieuconsulent. Als het aan L. N. Labruyè- re, voorzitter van de werkgroep die verantwoordelijk is voor het concept-convenant ligt, gaat die consulent voortvarend aan het werk. „Het milieu kun je niet laten wach ten", aldus Labruyère. De reinigingsdienst wil wel, maar kampt met de handicap dat de stortplaats aan de Hoosjesweg in 1993 gesloten wordt. (Archieffoto). Het zal niemand ontgaan dat het milieu steeds meer aandacht krijgt. Waar vroeger door actiegroepen voor gestreden werd is nu terug te vinden in de verkiezingsprogramma's van vrijwel alle politieke partijen. De een gaat weliswaar wat verder in zijn" ideëen dan de ander maar het staat als, een, paal boven water dat het mi lieu zich in het brandpunt van de be langstelling bevindt. Geduld Overal in de regio wordt gepeinsd en gepiekerd over de vraag hoe men Het echtpaar benaderde eerder dit jaar al de scholen. Hans en Joke Lindhout willen een poging onderne men de basisschooljeugd milieube wuster te maken en dat kan al dicht bij huis. Deze week kwamen afge vaardigden van de scholen bijeen in het stadhuis van Zierikzee en werd de week geprikt. Eerder was het de bedoeling om jaarlijks één dag te kiezen, maar na overleg met de betrokkenen kwam een week beter uit. Niet iedereen kan immers op dezelfde dag. Tevens maakt een week de initiatiefnemers wat minder kwetsbaar met het oog op het weer. de milieuproblematiek het beste aan kan pakken. Het ene .na het andere rapport ziet het levenslicht, en waar de een pleit voor rustig werken aan een goed doordachte aanpak, stelt de ander dat men niet langer om de hete brei heen moet draaien, maar de hand aan de ploeg moet slaan. In de gemeente Westerschouwen wordt al druk gewerkt aan het in el kaar zetten van een gemeentelijk milieubeleidsplan. In politieke krin gen elders in de regio gaan ook stem men op om tot een dergelijk beleid te komen. Aan het project wordt deelgenomen door de Johan Louis de Jongeschool, de Willibrordusschool, Binnen de Veste, 't Kofschip, de Beatrixschool, Jan Wouter van den Doelschool en de Theo Thijssenschool. De leerlingen maken dé directe omgeving van de school schoon. De Willibrordusschool en de J. L. de Jongeschool pakken beide nog een deel van het nevengele- gen parkeerterrein. Na de grote schoonmaak worden al le betrokkenen uitgenodigd in het stadhuis, waar een vertegenwoordi ger van het gemeentebestuur een woordje spreekt. De gemeente draagt ook zorg voor de containers. Het gaat allemaal hard, erg hard. Zo hard dat de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland niet bij machte is om het bij te benen. W. den Boer, voorzitter van de reinigingsdienst, riep kortgeleden zowel gemeenten als particulieren op oin toch enig geduld te oefenen. De dienst is nog niet bere kend op, bijvoorbeeld, gescheiden af valinzameling. Ook kampt de reini gingsdienst met de moeilijkheid dat de stortplaats aan de Hoosjesweg in 1993 opgedoekt wordt en men moet speuren naar een andere lokatie om het. Schouwen-Duivelandse afval te verwerken. Toekomst Ook is op dit moment niet te zeggen wat de taken van de reinigingsdienst in de nabije toekomst zullen zijn en dat maakt het er allemaal niet een voudiger op. Aan de andere kant is men doordrongen van de noodzaak van een goede, eilandelijke, aanpak van de milieu. Om zover te komen is het in de eerste plaats wenselijk dat die samenwerking tussen de gemeen ten nader gestalte krijgt. Het con cept-convenant is de basis waarop de intergemeentelijke samenwerking gebouwd moet gaan worden. Daarbij gaat men ervan uit dat uiterlijk in 1994 de milieuproblemen adequaat aangepakt kunnen worden op eilandelijke schaal. De stap die daarop volgt is de boven-eilandelijke samenwerking. Vrij vertaald is het de bedoeling dat met het convenant, de overeen komst tussen de zes eilandelijke ge meenten, in de hand alle ideëen en plannen aangaande het milieu sa mengebundeld worden. Men hoopt op die manier te kunnen voorkomen dat gemeenten langs elkaar heen werken en daardoor wellicht waardevolle ideëen teloor gaan. Gecoördineerd Overleg Om de krachten regionaal te bun delen wordt in het convenant uitge gaan van de instelling van wat men noemt het Gecoördineerd Overleg. Verbindende schakel tussen de ge meenten zou dan de nog aan te stellen milieuconsulent moeten zijn. Een dergelijke milieuconsulent zou dan trouwens niet in dienst van de ge meenten, maar in dienst van de reini gingsdienst moeten treden. Dit om te vermijden dat de milieu consulent zich bij het uitbrengen van diens adviezen door andere dan milieu-belangen zou laten leiden. Maar ook, zo staat in het convenant, omdat de reinigingsdienst al een be stuur heeft waarin alle gemeenten vertegenwoordigd zijn. ,,Dit heeft het voordeel dat de con sulent gebruik kan maken van voor zieningen en het administratief appa raat van de reinigingsdienst. Boven dien heeft de consulent dan slechts met één bestuur te maken", aldus de toelichting op het convenant. En het mes snijdt aan twee kanten want ie dereen kan voor alles wat met het mi lieu te maken heeft naar de consu lent, hetgeen wellicht mensen over de drempel kan trekken die er anders te genop hadden gezien om zich tol de autoriteiten te wenden. Taken In het convenant worden ook de ta ken van de milieu-consulent opge somd. Allereerst dient hij eilandelij ke zowel als provinciale en landelijke ontwikkelingen op het gebied van het milieubeleid te inventariseren en te onderzoeken. De milieuconsulent moet het bestuur van de reinigings dienst aan de hand daarvan advise ren over het te voeren gemeenschap pelijk milieubeleid. Verder, zo blijkt uit het convenant, moet de milieuconsulent ook de ver bindende schakel zijn tussen het be stuur van de reinigingsdienst en milieu-ambtenaren van gemeente, provincie en rijk. Als er gemeenschappelijke milieu projecten opgezet worden verwacht men van de milieuconsulent dat deze de projecten coördineert en, ook de milieu-ambtenaren begeleidt in hun werk. Hij zou hun vraagbaak moeten zijn als zij te maken krijgen met inge wikkelde milieu-problemen. Ondersteuning De milieuconsulent wordt op zijn beurt weer ondersteund door het al eerder genoemd gecoördineerd over leg waarin naast hemzelf een admini- stratief-juridisch en een techisch ambtenaar uit de deelnemende ge meenten zitting hebben. Van het ge coördineerd overleg wordt verwacht dat zij de gemeentebesturen en het bestuur van de reinigingsdienst advi seren over alles wat van belang karr zijn voor de beoogde samenwerking op milieugebied. Het gecoördineerd overleg staat verder voor de taak om een (eilande lijk) milieubeleidsplan op poten te zetten, niet alleen wordt van hen ver wacht dat zij initiatieven stimuleren die bij kunnen dragen aan een beter milieubeleid, maar ook wordt van hen verwacht dat ze zelf met ideeën komen. Zoals al aangestipt is het de bedoe ling dat men op termijn overstapt van eilandelijke naar boven-eilandelijke samenwerking. „De wens tot door groei naar een grotere schaal hangt samen metde veronderstelling dat voor een ambtelijk milieu-apparaat met voldoende omvang en deskundig heid een draagvlak van circa 70.000 inwoners nodig is", aldus de toelich ting op het convenant. Het concept convenant is reeds besproken in de vereniging van b, w en S op Schouwen-Duiveland en St. Philips- land. Het is de bedoeling dat het ver volgens in de gemeenteraden aan de orde wordt gesteld. Als zij instem men met het concept kan bij het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeleid (VROM) een aanvraag voor subsidie ingediend worden. ZIERIKZEE - De BOVAG verwacht dat er in 1991 circa 490.000 nieuwe personenauto's zullen worden ver kocht, evenveel als dit jaar. In 1989 gingen er 495.600 nieuwe auto's van de hand en in het jaar ervoor 482.600. Bij haar prognoses houdt de BO VAG een slag om de arm in verband met mogelijke nu nog niet te voorzie ne gevolgen van de Golf-crisis, niet voorspelde economische recessie en te ingrijpende overheidsmaatrege len. Door de verwachte verkopen van nieuwe auto's zal het personenwagen- park met 55.000 stuks kunnen stij gen. ZIERIKZEE - Met de titel: „Jantje Beton zegt: „Geef ze leef- en speel ruimte!" wordt er in de week van 12 tot 18 november in ons land de natio nale jeugdcollecte gehouden. Een collecte die betei; bekend staat als Jantje Beton. Gedurende deze week wordt er huis-aan-huis gecollecteerd, voornamelijk door de jeugd zelf. Ook op Schouwen-Duiveland collec teren in alle dorpen en wijken ver schillende jeugd- en sportverenigin gen. De opbrengst van deze collecte van het nationaal jeugdfonds is voor de helft bestemd voor de groepen die aan deze collecte meewerken en wordt dus gebruikt ten behoeve van het jeugd- en jongerenwerk in onze regio. De andere helft wordt lande lijk gebruikt voor het verstrekken van startbijdragen en renteloze lenin gen ten behoeve van tientallen con crete projecten zoals speelplaatsen, kinderboerderijen, nieuwe- en ver- bouwprojecten van alllcrlei jeugd- groeperingen. Met de kreet 'Als we niet kunnen spelen, wat kunnen we dan nog wel?' wil het nationaal jeugdfonds hulp bieden, door oplossingen te zoeken voor financiële noodsituaties, experi menten mogelijk te maken en nieuwe aanpak te stimuleren. Niet als een su per organisatie die nu eens laat zien hoe het moet, maar als een stimule rende club op de achtergrond, die functioneel helpt, daar waar eigen initiatieven tot ontplooiing komen en steun verdienen. In alle gevallen is daar geld voor nodig. Vandaar deze jaarlijkse jeugdcollecte. 4 Advertentie Schuimrubber, binnenvering kombispring, polyether? In kombinatie met welke lattenbodem? Laat deze vraag u niet weerhouden van een goede nachtrust. Kom voor het antwoord en een persoonlijk advies naar Deurloo, uw bedspecialist. Harmgvlletplein 4, Zierikzee Tel 01110-12946/12854 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond NIEUWERKERK - Voor het be- steksgereed maken van het plan hoofdontsluitingsroute Oosterland is een bedrag nodig van 18.800 gul den. Tijdens een openbare vergade ring die woensdag 10 oktober wordt gehouden in het gemeentehuis te Nieuwerkerk geeft de Duivelandse commissie financien en onderwijs advies over het beschikbaar stellen van dit bedrag. Het bedrag kan worden gedekt uit de 250.000 gulden die het provinciaal bestuur voor de ontsluitingsroute be schikbaar heeft gesteld uit £e Jcnel- puntenpot. Tijdens de vergadering wordt ook advies uitgebracht over het tarief van de onroerend goed- bealstingen, en de wijziging van di verse belastingverordeningen. Over het beschikbaar stellen van bedrag van 4.000 gulden voor werkzaamhe den waarmee de samenwerking tus sen gemeenten en het waterschap wordt onderzocht, een bedrag van ruim 39.000 gulden voor computer materiaal voor de financiële admi nistratie en ruim 6.000 gulden voor de aanleg van verlichting langs het voet pad op het voormalig sportveld te Nieuwerkerk. Tbnslotte praten de commissieleden over de begroting 1991 van het Natuur- en Recreatie schap Grevelingen. De vergadering kan door iedere belangstellende wor den bijgewoond. Woensdag 10 okto ber om 16.30 uur in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. NIEUWERKERK - Tussen een ja nuari en een augustus van dit jaar is de bevolking van Duiveland gedaald met ongeveer 20 personen. In die periode werden in de ge meente 51 kinderen geboren en over leden 24 mensen. Een geboorte overschot van 27 dus. In het eerste half jaar van 1990 vestigden zich 89 nieuwe bewoners in de gemeente ter wijl er 145 vertrokken. Een vertrek- overschot van 56. Deze cijfers houden in totaal dus een geringe stijging van het aantal inwoners in. Vorig jaar, in 1989, steeg het aantal inwoners van de gemeente Duiveland nog met 49. NIEUWERKERK - De afgifte van paspoorten en toeristenkaarten is in de gemeente Duiveland bijzonder toegenomen. Dit jaar werden al 30 procent meer van deze waardepapie ren afgegeven dan vorig jaar. Dat meldt het dagelijks bestuur van de gemeente Duiveland in de be groting 1991. Door interne maatrege len is men er in het gemeentehuis in geslaagd om de extra tijd die dat kostte op te vangen. Maar men be twijfelt of dat in de toekomst ook zal kunnen als de vraag naar paspoorten en toeristenkaarten zo groot blijft. PARAMARIBO - 25 november 1990 heeft de Surinaamse regering als streefdatum gesteld voor het berei ken van vrede en nationale verzoe ning. ..We kunnen het volk geen mooi er cadeau geven op de dag van de vijftiende viering van de staatkundi ge afhankelijkheid". SEROOSKERKE Bij een kop/staartbotsing donderdag bij Se rooskerke werden twee personenau to's zo zwaar beschadigd dat zij moesten worden weggesleept. Het ongeluk gebeurde donderdag om ongeveer 12.00 uur voor de stop lichten op de kruising Serooskerkse- weg/Stoofweg. A. L. W. G. uit Zierik zee had de indruk dat de voor hem rijdende auto bestuurd door P. A. W. J. van der M. uit Boxtel nog door het op oranje springende stoplicht zou rijden. Toen dat niet gebeurde kon hij, door de vaart die zijn auto had, niet meer voorkomen dat hij achterop de auto van zijn voorganger botste. Daarbij werden beide voertuigen zeer zwaar beschadigd. Ze moesten worden weggesleept. ZIERIKZEE - De Hoogaars, tot voor 100 jaar het scheepstype dat als platbodemvaartuig algemeen in de schelpdierenvisserij werd gebruikt, is zeldzaam geworden. Verdrongen is het door het platbodemvaartuig met gebogen voorsteven, het z.g.n. jacht- type en het heeft zin dat Ged. Staten een nog overgebleven Hoogaars aan koopt als museumstuk voor de mu seumhaven in Zierikzee. Maar om het araison van 35.000,— per jaar gedurende vijftig dagen ter beschikking te stellen voor de staten leden en het te promoveren tot Sta tenjacht, zoals ook de provincie Friesland een statenjacht bezit, daar voor is de animo in de Zeeuwse staten niet groot en men ziet het als geld over de balk gooien. De best denkba re mogelijkheid is dat de staten niet karig zijn, om een bedrag voor aan koop gedeeltelijk uit te trekken en verder samen met anderen, door sponsering door bedrijven zowel bij aankoop als onderhoud een stichting in het leven te roepen. Een Hoogaars stichting is er eigenlijk al. ZIERIKZEE - Wijzigingen van de begrötinge'n kosten- en opbrengsten soorten en kapitaalinkomsten- en uitgaven 1990 eii wijziging van de ge- schotsverordening. Dat zijn de belangrijkste onderwer pen op de agenda van de commissie financien van het Waterschap Schou wen-Duiveland. De commissie, die sinds kort in het openbaar vergadert, komt bijeen op dinsdag 9 oktober om 16.00 uur in 's landskamer aan het ha venpark 40 te Zierikzee. Iedereen die daarvoor belangstelling heeft kan de vergadering vanaf de publieke tribu ne volgen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. vin der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tol 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor- ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0.90. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge-" meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80, Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BT W Advertentie bieden wij wederom VOORGERECHT: CARIBIAN COCKTAIL frisse fruitsalade verse ananas - stukjes kip en een zacht romige saus HOOFDGERECHT: VARKENSHAAS MEDAILLONS met een heerlijke champ.roomsaus, geserveerd met diverse salade's gebakken aardappelen en frites NAGERECHT: VANILLE-IJS MET SLAGROOM en geflambeerde kersen U betaalt voor het eerste menu f 44,50 (normale prijs), tegen inlevering van deze bon: HET COMPLETE 2e MENU SLECHTS 14,50 Lammermarkt 18 - Zierikzee - Telefoon 01110-17061 GELDIG T/M 31 OKTOBER ZIERIKZEE - De zes Zierikzeese basisscholen en de Beatrixschool in die zelfde plaats nemen in de week van 22 tot en met 26 oktober deel aan een plaatselijke schoonmaakactie. Een initiatief van het Zierikzeese echtpaar Hans en Joke Lindhout.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3