Commissie wil boeren in de de EG fors in laten inleveren Onderzoek naar giftige stoffen in aardappelen WATERSTANDEN WEEKENDSERVICEDIEM DEURLOO B.V. Gur Mariner leeg, onderzoek lading begonnen Gemeenten krijgen meer geld voor beleid verkeers veiligheid Duitsland opent jacht op ex-spionnen 2 VL1SSINGEN - De lading uit de Gur Mariner is gelost. Het schip ligt sinds ruim drie weken met een voor Irak bestemde lading aan de ketting in Vlissingen. De komende week wordt de lading gecontroleerd door de Economische Controle Dienst (ECD) samen met de douane. Justitie heeft dat bekendgemaakt. De lading van het onder de vlag van de Bahama's varende schip ligt op geslagen op het terrein van de NV Haven in Vlissingen. Justitie, wilde niets meedelen over de aard ervan. Voorzover bekend gaat het om laad- kisten met goederen, vorkheftrucks en hoorbuizen. In april van dit jaar namen de Brit se autoriteiten pijpleidingen uit de lading van het schip in beslag, die volgens hen gebruikt konden worden voor de bouw van een superkanon. Het Openbaar Ministerie heeft be slag op het schip gelegd omdat het wellicht het internationaal embargo tegen Irak heeft geschonden. Ook Irak heeft via Iraqi Lines be slag op het schip laten leggen. Het Iraakse bedrijf had het schip ge huurd, maar het vindt dat de reder/ eigenaar niet aan zijn verplichtingen voldoet. Irak eist daarom van de reder, het in Panama gevestigde Azahara Mari time Inc., de somma van 3.100.000 dollar, zo heeft advocaat mr. H. van der Wiel namens de reder bekend ge maakt. Azahara heeft het contract met Irak verbroken omdat volgens Van der Wiel de huurder dingen vroeg die de reder niet kon waarmaken wegens de internationale boyscot tegen Irak. Zowel de Bahama's als Panama, de landen waarmee de reder juridisch heeft te maken, doen mee aan de VN- boycot. Het beslag van Irak noemt de reder daarom onwettig. Azahara poogt via een kort geding het beslag op te heffen. ZIERIKZEE - Gemeenten kunnen voortaan een groot deel van het be drag van 10 miljoen gulden dat jaar lijks wordt uitgetrokken voor de ac tie min 25 procent, gebruiken om maatregelen te financieren die de verkeersveiligheid bevorderen. Minister Maij (verkeer) heeft dat donderdag bekendgemaakt. Ze sprak bij de aanbieding van de brochure De verkeersveiligheid aangepakt van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) in Den Haag. Die bevat adviezen aan ge meenten over het te voeren verkeers- veiligheidsbeleid. Ze suggereert on der meer gemeentelijke beslissingen te toetsen op de gevolgen voor de ver keersveiligheid, zoals dat in een aan tal gevallen ook gebeurt bij maatre gelen die het milieu raken. Doel van de actie min 25 procent is het aantal verkeersslachtoffers in de periode 1985 tot 2000 met een kwart omlaag te brengen. Gemeenten die er in slagen de hoeveelheid ver- keerslachtoffers te doen dalen, krij gen in het kader van deze actie een premie. Maij heeft deze regeling nu aange past. Gemeenten kunnen plannen gaan indienen die, als ze aan de voor waarden voldoen, voor financiële steun in aanmerking komen. De te stellen voorwaarden worden neerge-' legd in een prioriteitenplan. Dat wordt opgesteld door de regionale di recties van rijkswaterstaat en de re gionale organen voor de verkeersvei ligheid. AMSTERDAM - Moet de stichting Monument Mahatma Gandhi 14.000 gulden betalen aan het ontwerpbu reau Snoep Vermeer voor het ont werpen van het net onthulde monu ment van de Indiase leider en jurist? Die vraag zal de Amsterdamse rech ter mr. Vrakking op 11 oktober beant woorden bij de uitspraak in het kort geding dat het ontwerpbureau tegen de stichting heeft aangespannen. Miljoenen boeren dreigen in inkomen achteruit te gaan. ZIERIKZEE - De miljoenen boeren in de Europese Ge meenschap zullen er in inkomen op achteruitgaan als de Europese Commissie haar zin krijgt, zo blijkt uit details van het onderhandelingsvoorstel voor het GATT-han- delsoverleg, waarover de Commissie het woensdagavond over eens werd. Haar voorstel om 30 procent te korten op de landbouwsteun komt er op neer dat de EG-steun voor vlees, zuivel, pluimvee en eieren tot 1996 gemiddeld 4,7 procent per jaar omlaag' moet. Voor suikerbieten is dat 4,3 procent. Verder wil de Commissie de invoer van zoge noemde graan vervangers beperken. Het voorstel van het uitvoerend be stuur van de EG, dat donderdag offi cieel bekendgemaakt werd, vormt de inzet van de Gemeenschap voor de zo genoemde Uruquay-ronde. Die in 1986 begonnen besprekingen binnen de GATT moeten in december in Brussel worden afgesloten met nieu we afspraken voor een vrijere we reldhandel. Overhoop De EG ligt tot nu toe overhoop met de Verenigde Staten over de land bouwsteun. Het voorstel van de Com missie is -kennelijk een poging om Washington, dat zo veel mogelijk vrije concurrentie tussen boeren wil, tegemoet te komen. Blijkens het voorstel is de EG bereid de door de VS fel betwiste exportsubsidies in de komende vijf jaar geleidelijk te ver minderen. De Commissie suggereert dat zij wat dat betreft in de komende maanden nog meer concessies wil doen. De Commissie gaat ervan uit dat bij de handelsbesprekingen rekening wordt gehouden met de aanpassin gen die de EG sinds 1986 al in haar landbouwbeleid heeft doorgevoerd. Volgens de Commissie is de steun voor de zuivel- en vleessector de af gelopen vier jaar met 15 procent ver minderd, en die voor akkerbouwpro- dukten met 10 procent. Door de steun te verlagen komen de Europese landbouwprijzen automa tisch in de buurt van het prijspeil op de wereldmarkt, zo zei een landbou- wexpert van de Commissie. Hierdoor dalen ook de exportrestituties of -subsidies die nodig zijn om de duur dere EG-produkten op de wereld markt te kunnen afzetten. Daarnaast is de Commissie bereid de invoerbeperkingen en -heffingen om te zetten in douanetarieven. Zij wil hierbij de gemiddelde prijzen tussen 1986 en 1988 op de wereld markt en in de EG als basis te nemen. Compensatie De vermindering van de steun en de DEN HAAG - De afbouw van de landbouwsubsidies met 30 procent leidt tot een onaanvaardbare situatie voor duizenden Nederlandse boeren bedrijven. Dit stelt het Landbouw schap in Den Haag in een reactie op het GATT-voorstel van de Europese Commissie in Den Haag. De commis sie bereikte woensdagnacht een ak koord over het voorstel. De subsidies worden afgebouwd in tien jaar tijd, gerekend vanaf 1986. HAMBURG - Met de Duitse hereni ging is de jacht op vroegere Oostduit- se topspionnen geopend. Woensdag is Werner Grossman, de vroegere lei der van de Oostduitse geheime dienst, in zijn woning in Oost-Berlijn gearresteerd, zo is in justitiële krin gen vernomen. Grossman was als hoofd van de in formatiedienst van het Oostduitse ministerie van staatsveiligheid (de Stasi) de opvolger van Markus Wolf, die jarénlang deze post bezette. Tegen Wolf loopt nog een arrestatiebevel, evenals tegen Hans-Joachim Tiedge. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Wemeldinge Springtij: 6 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 6 oktober 04.30 188 10.05 -124 16.35 177 22.35 -154 7 oktober 05.10 179 10.50 -128 17.15 180 23.20 -152 8 oktober 05.45 172 11.30 -132 17.55 180 6 oktober 02.40 212 08.50 -133 14.55 207 21.15 -163 7 oktober 03.20 209 09.35 -135 15.35 211 21.55 -159 8 oktober 04.00 199 10.15 -137 16.20 208 22.45 -151 6 oktober 04.55 189 10.10 -136 16.00 187 22.40 -166 7 oktober 05.40 184 10.55 -139 16.40 191 23.20 -163 8 oktober 05.15 177 11.40 -143 17.30 191 6 oktober 04.20 213 10.20 -142 16.40 209 22.40 -171 7 oktober 05.05 209 10.55 -145 17.20 212 23.25 -168 8 oktober 05.50 202 11.40 -148 18.00 211 - geringere bescherming tegen de in voer moet volgens de Commissie ge compenseerd worden door een betere bescherming tegen de invoer van so- japrodukten en andere graanvervan- gende prodqkten. Deze komen nu praktisch vrij van heffingen de EG binnen, vooral uit de VS maar ook uit Thailand (Tapioca), en zijn belangrijk als veevoeder. Uitgaande van de gemiddelde in voer tussen 1986 en 1988 wil de Com missie hiervoor geleidelijk een doua netarief van zes procent of twaalf procent. De Amerikaanse GATT-on- derhandelaar Carla Hills heeft zulke plannen al eens radicaal verworpen. De GATT-onderhandelingen zijn vol gens haar bedoeld om de handel te li beraliseren, niet om nieuwe douane tarieven in te voeren. Het commissievoorstel moet wor den goedgekeurd door de twaalf rege ringen, Daarvoor komen maandag de ministers van landbouw en vervol gens woensdag die van buitenlandse handel naar Luxemburg. Als die ak koord gaan, kan het officiële EG- onderhandelingsvoorstel worden in gediend voor de uiterste datum van 15 oktober die in de Uruquay-ronde geldt voor het hoofdstuk landbouw. Een woordvoerder bezwoer overigens dat de Conmmissie volledig achter het voorstel staat en dus van berich ten in de peres over heibel lussen de commissarissen Ray Macsharry (landbouw) en Frans Andriessen (buitenlandse zaken) niets klopt. Maar het lijkt erop dat de 17 commis sarissen de gelederen hebben geslo ten in het belang van een zo sterk mo gelijke onderhandelingspositie te genover de Amerikanen. Eisso Woltjer, die voor de socialis tische fractie in het Europese parle ment de GATT-zaak op de voet volgt, zei het te waarderen dat er .eindelijk een eensgezind standpunt" is. De ru zie tussen Macsharry, die zich sterk maakt voor de boeren, en Andries sen, die begrip heeft voor de Ameri kanen, speelde volgens Woltjer de VS in de kaart. Hij vond dat beide commissarissen in'het voorstel aan hun trekken zijn gekomen. Macsharry omdat de steun aan de boeren kan worden opgetrok ken als de wereldmarktprijzen al te grote schommelingen doormaken. Wat Andriessen betreft omdat de EG ondanks de „verhullende taal" in het officiële communique inzake de ex portsubsidies de VS tegemoet wil ko men. De EG-steun voor suikerbieten zou met 4.3 proeent omlaag moeten. (Archieffoto). Niet verontrustend r. ZIERIKZEE - TNO en het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) zijn begonnen met een onderzoek naar de giftige stoffen die van nature in aardappelen voorkomen. De huidige gehalten aan toxi sche elementen geven geen aanleiding tot ongerustheid, maar de instituten willen weten welke effecten de be treffende stoffen op den duur voor de volksgezondheid hebben. Dit deelde ir. R. de Vos van het In stituut Civo-Biothechnologie en Che mie TNO mee op het symposium Voedsel in beweging, dat deze dagen ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het voedingsonderzoek bij TNO in Utrecht wordt gehouden. „Er is geen acuut gevaar, maar we weten niet wat de toxische stoffen bij lang durige en overvloedige inneming op het lichaam van de mens uitwerken". Er zijn volgens de TNO-onderzoe- ker gevallen bekend van ernstige ver giftigingen bij de mens door con sumptie van aardappelen met een hoog gehalte aan solanine. Giftige Wat is het effect van dc giftige stojjen in de aardappel op de volksgezond heid? uitwerking is te verwachten bij het innemen van ongeveer 3 milligram per kilo lichaamsgewicht. De hoeveelheid giftige stoffen in verse ongeschilde aardappelen, die voor consumptie zijn bestemd, ligt tussen de 20 en 80 milligram per kilo. De stoffen bevinden zich vooral on der de schil. „Als men een aardappel schilt, wordt het gehalte aan toxische stoffen aanzienlijk minder", aldus ir. De Vos. Bij het koken of bakken van aard appelen vermindert de hoeveelheid solanine niet of nauwelijks. De giftigheid van solaninen, die ook voorkomen in tomaten, aubergi nes en paprika's, is hoog. Ze grijpen vooral op het centraal zenuwgestel en het maagdarmkanaal aan. Bij lang durige blootstelling aan deze stoffen, kunnen deze verschijnselen zich voor doen. Ir. De Vos vindt dat veel meer aan dacht moet worden geschonken aan stoffen die van nature in voedings middelen voorkomen. De gemiddelde consument maakt zich zorgen om de toevoegingen aan en chemische be strijdingsmiddelen in allerlei gewas sen en andere produkten van het land. Deze worden, overigens terecht, streng gecontroleerd. De gevaren van te grote doses zijn goed bekend. Maar over de eventuele schadelijke wer king van stoffen, die de natuur zelf voorbrengt, weet men weinig of niets. „Wetenschappelijk gezien zijn er andere risicofactoren in onze voeding die hogere prioriteit verdienen, zoals onevenwichtige voeding en ziekma kende micro-organismen", aldus de TN O-medewerker. Het aantal van nature voorkomen de verbindingen in voedingsgewas sen is nauwelijks bekend. Maar dat is volgens De Vos waarschijnlijk gro ter dan een half miljoen. Slechts een gering deel hiervan is geïdentifi ceerd. Nog veel minder stoffen zijn op hun giftigheid onderzocht over eenkomstig de voorschriften die gel den bij dc toelating van additieven en dergelijke. De onderzoeker schotelde zijn ge hoor een menu voor van champignon soep, entrecote, broccoli, selderij, aardappelen, wijn, bosbessentaart en koffie. Deze etenswaren bevatten van nature een aanzienlijk aantal poten tieel toxische stoffen, waarvan de kennis gebrekkig is. De Vos noemde onder meer hydrazines (champig nons), heterocyclische aminen (entre cote), furanocumarinen (selderij), glucosinolaten (broccoli), solaninen (aardappelen), biogene aminen (wijn), quercetine (bosbessentaart) en caffeïne (koffie). „Dit behoeft niet bij voorbaat ver ontrusting te wekken, maar vraagt wel om onderzoek om op gelijk ni veau te komen met de kennis over chemische toevoegingen en besmet tende stoffen". T/m zondag 21 oktober Neeltje Jans Foto-expositie Zeeland toen over wa tersnoodramp. Delta Expo. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met 5 oktober Schouwen-Duiveland Collecte van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren. Vrijdag 5 oktober Zierikzee Overhandiging Tfeleac cursuspakket Steden des tijds aan burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbqrgs in stadhuis. 13.00 uur. Opening van de tentoonstelling Brui- nisse 1965-1990. Van vissersdorp tot recreatieparadijs? In de Rijksscho lengemeenschap Professor Zeeman. 14.30 uur. Mozart-concert, Gereformeerd Kerk koor. Sint Willibrorduskerk. 20.00 uur. Kerkwerve Forumavond SGP met Kamerleden in Christelijke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Lezing Natuur- en Vogelwacht met dia's over Ecuador. Zaal Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Zaterdag 6 oktober Zierikzee Open huis waterschap, 's Landska- mer. Van 10.00 tot 16.00 uur. Orgeldag over na-oorlogse orgelbouw in de Gasthuiskerk. 10.30 uur. Kerkwerve Open huis waterschap. Gemaal Prommelsluis en rioolzuiveringsin stallatie. Van 10.00 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede Herfstwandeling van IVN in samen werking met Schoolbiologie op land goed Gadra. 13.30 uur. Brouwershaven ASV Brouwershaven haalt oud pa pier op. 9.30 uur. Nieuwerkerk Ploegwedstrijden aan een perceel aan de Zwanenburgseweg te Kapelle, bij Nieuwerkerk. 13.00 uur. Concert in de Nederlandse Hervorm de kerk van Cantiona Musicum. 20.00 uur. Zaterdag 6 oktober tot en met zaterdag 20 oktober Burgh-Haamstede Films en nieuwe UNICEF-wenskaar- ten en geschenkartikelen in 't Win keltje. Dagelijks (niet 's zondags). Tussen 12.00 en 19.00 uur. Zondag 7 oktober Kerkwerve Zangdienst in de Nederlandse Her vormde kerk. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Herfstwandeling van IVN in samen werking met Schoolbiologie op land goed Gadra. 13.30 uur. Maandag 8 oktober Zierikzee Vergadering commissie onderwijs. In stadhuis. 19.00 uur. Fractievergadering van de PvdA in het stadhuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst Vrienden van Wester- schouwen. In de Burght. 20.00 uur. Dinsdag 9 oktober Zierikzee Commissie financiën waterschap, 's Landskamer. 16.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Openbare vergadering van de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland in het kantoor van de dienst. 16.00 uur. Schareftdijke Forumavond van PvdA afdeling Mid- denschouwen, thema: Recreatie Mid- denschouwen, een lust of een last? In de Putmeet. 20.00 uur. Oosterland Verkoping Zendingskrans in de Oosterhof. 14.00-17.00 uur en 19.00- 21.00 uur. Woensdag 10 oktober Zierikzee Themadag werkgroep Uitkeringsge rechtigden van FNV-Schouwen-Dui- veland in ANBO-gebouw. 10.00 uur. Adviescommissie financiën en onder wijs. Gemeentehuis. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Kaderdag CFO-districtsraad Zeeland in De Burght. 9.30 uur. Brouwershaven Eerste paal wordt in de grond gesla gen van woonzorgcentrum aan de Poortdijkstraat. 16.00 uur. Vrijdag 12 oktober Zierikzee Optreden Nederlands Pianosextet» In Concertzaal. 20.00 uur. Nieuwerkerk Bijeenkomst NBvP afdeling Duive- land in Scholengemeenschap Schou wen-Duiveland over de geheimen van het opmaken van koude schotels. 13.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. Ö111Ö-162S5

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2