'Burgh-Haamstede is een echte gezins badplaats en dat willen we zo houden' Grijs en groen Schouwen- Duiveland gaan goed samen Kinderboerderij De Punt wil meer dierenverblijven Uitkomst enquête naar effect recreatie-activiteiten in Burgh-Haamstede: CDA-er H. van Essen beschouwt ouderen als bron van werkgelegenheid Automobilist gewond na negeren stopteken Commissie algemene zaken in Duiveland Bijstelling bestemmingsplan noodzakelijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderde 4 oktober 1990 Nr. 24821 3 •ft Interessant zijn de antwoorden op de vraag hoe men zich op de hoogte had gesteld van de activiteiten in Burgh-Haamstede. Een flinke groep recreanten, 40,6 procent van de on dervraagden geeft de Badkrant op als informatiebron. Onder de jongeren blijkt zelfs 42,8 procent de Badkrant te spellen. Van die categorie zegt 35,7 procent infor matie bij de VVV te hebben ingewon nen. Bij de gezinnen/ouderen ligt dat percentage wat lager: 21,8 procent. Als derde informatiebron wordt het zomerprogrammaboekje van Wes- terschouwen Actief genoemd. Vooral gezinnen/ouderen blijken hier ge bruik van te maken (12,5 procent). Van de jongeren zegt 7,1 procent in formatie uit het programmaboekje te hebben. Laag is het percentage men sen te noemen dat de informatie heeft opgedaan op de camping: onder ge zinnen/ouderen slechts 4,1 procent en onder de jongeren 14,2 procent. VVV Het antwoord op de vraag hoe men in het bezit is gekomen van het pro grammaboekje spreekt boekdelen: alle ondervraagde jongeren zeiden via de VVV aan het boekje te zijn ge komen. De ondervraagde gezinnen/ ouderen zitten daar een stuk onder: 67,5 procent. Overigens kan er nog wel het een en ander verbeterd wor den aan de verspreiding van het pro grammaboekje. Op de vraag of men tijdens de va kantie in de Schouwse YVesthoek het boekje gekregen heeft antwoordt 85,1 procent van de jongeren met 'nee'.v Ruim zevenenzestig procent van de geënquêteerde gezinnen/ou deren zegt het programmaboekje niet te hebben gekregen. De sfeer in Burgh-Haamstede wordt door het overgrote deel van de recreanten, 89,4 procent van de gezin nen/ouderen en 85,7 procent van de jongeren, als gezellig omschreven. Slechts1;3 procent van de onder vraagde gèzinnen/ouderen zegt de sfeer als- 'vervelend' te ervaren. Bijdrage Uit de enquête blijkt,overduidelijk dat men groot belang'hecht aar> de recreatie-activiteiten. Op de vraagsof men denkt dat deze een (positieve) bijdrage kan leveren aan de sfeer .in Burgh-Haamstede antwoordt ruim 85 procent van de geënquêteerden, zo wel- de jongeren als de gezinnen/ou deren met 'Ja „zeer zeker'. Slechts 1,3 procent' stelt dat de recreatie-activi teiten,, geen enkele bijdrage leveren aan de sfeer. Vooral de activiteiten voor kinde ren en die op het gebied van de sport scoren hoog. Met name de jongeren blijken sportieve evenementen hoge^ lijk te waarderen. Zowel jongeren als ouderen zeggen activiteiten voor kinderen belangrijk Veel waardering oogstten de bekende Ring Promotiedagen in Haamstede. (Archieffoto). (78,5% respectievelijk 61,8%) tot heel belangrijk (21,4% respectievelijk 34,2%) te vinden. Ook de inwoners van Burgh-Haamstede zijn die me ning toegedaan, zo blijkt uit de en quête. Ook voor wat betreft de spor tieve evenementen scharen de inwo ners van Burgh-Haamstede zich ach ter de meerderheid van de recrean ten. dagen gooien hoge ogen. In beide ca tegorieën ligt het percentage jonge ren dat zegt dergelijke activiteiten belangrijk te vinden duidelijk hoger dan het aantal ouderen/gezinnen. Na tuurlijk blijft er altijd iets te wensen over. Behoorlijk wat inwoners van Burgh-Haamstede, exacte aantallen worden niet genoemd, geven te ken nen graag een zwembad in de ge meente te willen hebben. Spel Minder gewaardeerd worden activi teiten op het gebied van spel en thea ter. Spel scoort nog vrij hoog. Van de gezinnen/ouderen zegt 56,8% activi teiten in die categorie belangrijk te vinden. Van de jongeren zegt 64,2% spelactiviteiten belangrijk te vinden. Theateractiviteiten blijken minder populair. Op de vraag of zij evenementen in die categorie belangrijk vinden ant woordt 43,4% van de ouderen/gezin nen bevestigend. Bijna 37 procent omschrijft theateractiviteiten echter als 'niet zo belangrijk'. Ongeveer dezelfde cijfers geleien voor de jongeren, maar opvallend is dat 72,7% van de inwoners van Burgh-Haamstede theateractivitei ten belangrijk zegt te vinden. Muziek blijkt zowel bij ouderen als jongeren populair en ook het organiseren van markten wordt door 76,3van de ou deren/gezinnen en 78,5% van de jon geren als belangrijk ervaren. Ook braderieën en Ring Promotie- Ook zouden zij graag zien dat het centrum van Haamstede voor het ge motoriseerd verkeer afgesloten zou worden als er in dat centrum activi teiten zijn. De jongeren zouden graag wat meer activiteiten in de avonduren willen zien. Een wens van de ouderen en ge zinnen is dat er meer voor kinderen op touw gezet wordt. Ook klinkt de roep om meer en veiliger fietspaden en de aanleg van verkeersdrempels in het centrum van Haamstede. Een zwembad komt ook voor op het ver langlijstje van ouderen en gezinnen, maar staat niet op een prominente plaats. ARNHEM - Een 19-jarige Arnhem mer is, naar nu pas bekend is gewor den, in Arnhem beroofd van zijn bankpas en veertig gulden, nadat één of meer onbekende overvallers hem bedwelmd hadden met een op chloro form lijkend gas. Dat heeft een woordvoerder van de Arnhemse poli tie meegedeeld. BURGH-HAAMSTEDE - Meer activiteiten in de avonduren, meer activiteiten voor kinderen en als het even kan een zwembad. Dat zijn in een notedop de wensen van de recreanten in, én de inwoners van, Burgh-Haamstede zoals die naar voren komen uit het onderzoek naar de effecten van recreatie-activiteiten in Burgh-Haamstede. Uit dat onderzoek komt heel duidelijk naar voren dat de recreant in Burgh-Haamstede vooral rust zoekt. „De meeste recreanten denken zeer negatief over Renesse door de verhalen die ze er over horen en de drukte. Ze zijn bang dat dit ook in Burgh-Haamstede kan gebeuren. Met andere woorden: Burgh-Haamstede is een echte gezinsbadplaats en dat wil men graag zo houden". Dinsdag werd het onderzoeksrapport aangeboden aan het college van b en w van Westerschouwen. Het onderzoek in Burgh-Haamste de werd uitgevoerd door de Stichting Recreatie Activiteiten Westerschou wen in opdracht van de Onderne mersvereniging B u rgh- Haamstede. Tijdens de Ring Promotiedagen wer den 300 mensen ondervraagd. ,,Uit de antwoorden van de geënquêteerden komen wij als Ondernemersvereni ging tot de conclusie dat zowel de re creanten als de inwoners van onze dorpen vinden dat de plaatselijke ac tiviteiten bijdragen aan de sfeer in Burgh-Haamstede", aldus W. J. Ge- leijnse, voorzitter van de Onderne mersvereniging Haamstede. Folkloristische dag Geleijnse stelde dat vooral veel po sitieve reacties zijn losgekomen op de onlangs gehouden eerste folkloristi sche dag in Burgh. „Zowel die folklo ristische dag als de wielerronde wor den als het aan ons ligt een vast onderdeel van het activiteitenpro gramma". Geleijnse toonde zich ook bijzon der ingenomen met het feit dat maar liefst 72 van de ondervraagde in woners van Burgh-Haamstede de Ring Promotie-dagen blijkt te waar deren. ,,Men geeft echter wel te kennen dat activiteiten op andere dagen van de week de rust zouden kunnen ver storen", aldus Geleijnse. Hij sprak de hoop uit dat het onderzoeksrapport voor de gemeente een naslagwerk zal worden voor het beleid in de komen de jaren. „Zodat wij als inwoners en recreanten de komende jaren kunnen zeggen: 'De gemeente Westerschou wen reageert op onze wensen, de ge meente Westerschouwen is actief!'. Bekend Het overgrote deel van de bezoe kers van Burgh-Haamstede blijkt goed op de hoogte met de evenemen tenkalender. Op de vraag of men weet dat er in het centrum van Haamstede activiteiten worden georganiseerd antwoordt 81,5 procent van de onder vraagden in de categorie gezin nen/ouderen met ja. Jongeren blijken iets minder goed op de hoogte (71.4%). W. J. Geleijnse, voorzitter van de Ondernemersvereniging Burgh-Éaamstede overhandigde Het onderzoeksrapport aan burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het aantrekken van ouderen kan een po sitieve werking op de werkgelegenheid met name in de dienstverlening hebben. Dit bracht de CDA-er H. van Es sen woensdag tijdens de vergadering van de commissie sociale zaken van de gemeente Zierikzee naar voren toen het werkgelegenheidsrapport Zeeland Noord, ontsloten en in ontwikkeling werd besproken. OUWERKERK - J. S. uit Stellen dam moest worden opgenomen in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee met verwondingen die hij opliep toen hij met zijn auto tegen een boom reed. Het ongeluk gebeurde in de nacht van dinsdag op woensdag op de Lage Rampertseweg in de polder nabij Ouwerkerk. De politie wilde tijdens een surveillance J. S. controleren. Maar in plaats van te stoppen negeer de de man uit Stellendam het stopte ken van de politie,en ging er in zijn auto in volle vaart vandoor. Hij ver loor daarbij de macht over het stuur en botste tegen een boom. J. S. werd daarbij Zodanig verwond dat hij moest worden overgebracht naar het ziekenhuis. De politie heeft een on derzoek ingesteld om na te gaan of hij onder invloed verkeerde. De auto werd bij de botsing totaal vernield. J. S. staat ook een boete te wachten voor het negeren van het stopteken van de politie. Het bestuur van de aan de Schel- destraat gelegen kinderboerderij heeft de gemeente om medewerking gevraagd bij het uitbreiden van de dierenverblijven op het perceel SPANBROEK - De rijkspolitie van Wester-Koggenland heeft een groot scheepse, vergeefse zoekactie gehou den naar een 27-jarige man, die uit het politiebureau van Heerhugo- waard was ontvlucht. NIEUWERKERK - De commissie algemene zaken van de gemeente Duiveland komt donderdag 11 okto ber bijeen in het gemeentehuis te Slieuwerkerk. De openbaar toegan kelijke bijeenkomst begint om 19.30 uur. De commissieleden spreken onder meer over het rapport Zeeland-Noord ontsloten en in ontwikkeling. Dat rapport zal naar alle waarschijnlijk heid uitmonden in de oprichting van een nieuwe stuurgroep. B en w van Duiveland kunnen zich daar wel in vinden. De leden laten ook hun ge dachten gaan over een project kinder opvang, dat het college bij realisatie het liefste binnen de gemeentegren zen ziet. Seheldestraat 3. Een eerder afgege ven ijdelijke) vergunning voor de bouv; van een kinderboerderij is in middels verstreken B en w van Zierikzee zijn in princi- Dit rapport dat door C, Minnaard van het bureau Arbeidsvoorziening van de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland/Sint Philipsland is geschreven geeft niet alleen een inzicht in de huidige werk- gelegenheidsstructuur van de regio Noord Zeeland maar bevat ook een aantal aanbevelingen ter verbetering pe bereid om aan dit verzoek van De Punt te voldoen. Dit houdt in dat de Zierikzeese raadsleden het groene licht moeten geven vooreen wijziging van het bestemmingsplan Poortam bacht 2 voor het perceel Sehel destraat 3, waarna via een artikel 19 procedure de uitbreiding van de die renverblijven mogelijk is. Motorclub Behalve deze aanvraag komt ook het verzoek van Jc Motorclub Zierik zee ter sprake. Deze club heeft de ge meente gevraagd om het bestem mingsplan Industrieterrein Zuid- koek dusdanig te wijzigen zodat de club zich definitief in de lokatie aan de Dcltastraat kan vestigen. Momen teel heeft dit onderkomen een be- drijfsbestemming zodat een defini tieve vestiging van de motorclub daar niet mogelijk is. Via een wijziging van het bestemmingsplan voor dit perceel en een artikel 19 procedure willen b en w in principe aan het ver zoek van de motorclub gehoor geven. Maar eerst willen zij de mening van de commissie in deze horen. van die werkgelegenheid. Nadat het rapport eerder in de commissie ruim telijke ordening is besproken moes ten nu de leden van de commissie so ciale zaken hun visie op het rapport geven. Die bleken in grote lijnen achter het rapport te staan. Vooral de beplei te gezamenlijke aanpak voor het ver beteren van de werkgelegenheid werd door alle commissieleden als een pluspunt gezien. Die gezamenlij ke aanpak moet, zo is een van de aan bevelingen van dit rapport leiden tot een regionale organisatie die belast wordt met het versterken van de eco nomische structuur van de regio en het aantrekken van nieuwe bedrij ven. Senioren Wat de CDA-er H. van Essen in dit geheel echter een beetje miste was het belang van senioren voor de werkgelegeneid in met name de zorg sector. In het rapport wordt welis waar geconstateerd dat Schouwen- Duiveland een relatief groot aantal ouderen kent, de betekenis van deze senioren wordt volgens de CDA-er in het rapport niet volledig benut. „Enerzijds pleiten we voor een schoon milieu, natuurbehoud en leef baarheid maar anderzijds willen we meer werkgelegenheid voor de regio. Dat vereist keuzes". Meer senioren die zich hier vestigen om van een rustige oude dag te genie ten zouden volgens Van Essen een im puls voor de werkgelegenheid kun nen betekenen, omdat meer ouderen voor een grotere vraag naar zorgver lening en aangepaste huisvesting zul len zorgen. Dat dit tot een eenzijdige werkgelegenheidsstructuur leidt werd door Van Essen betwist. Op het eerste gezicht lijkt dat zo, maar ook indirect zal een groter aantal ouderen voor meer werkgelegenheid in meer dere sectoren zorgen (onder meer de detailhandel). „Een grijs en groen Schouwen-Duiveland kan best sa mengaan en bovendien kan de komst van meer senioren meer werkgele genheid) de terugkeer van jongeren betekenen. Ook wees Van Essen op het proces van sociale vernieuwing. Daarin wordt naar de mening van zijn fractie weinig aandacht aan het seniorenbeleid geschonken. Goede kinderopvang- Een werkgelegenheidsbeleid, kan zo bleek uit de woorden van PvdA- commissielid C. Klippel-Huurling niet zonder een goede kinderopvang. De in het rapport bepleite seizoens- verlenging zorgde bij de sociaalde- mocrate voor gefronste wenkbrau wen. Naar haar mening is het toeristenseizoen al behoorlijk lang en is qua leefbaarheid de grens be reikt. Het CDA-pleidooi om de vestiging van ouderen als bron van werkgele genheid te bevorderen werd niet door de andere commissieleden en voorzit ter J. Groen (wethouder sociale za ken) gedeeld. „Ik zal de laatste zijn om te zeggen dat ouderen hier niet welkom zijn. Maar om nu ouderen aan te trekken om de zorgsector uit te breiden lijkt me niet juist" aldus Groen die zich een voorstander toon de van een beleid om werkzoekenden in de regio aan een baan te helpen. Groen ontkende dat de tol op de Zee- landbrug voor bedrijven van door slaggevende betekenis is om Schou wen-Duiveland als vestigingsgebied links te laten liggen. Een gevaar waarop het VVD-commissielid J. Sys- werda-Bos had gewezen. Wat de voor gestelde kwaliteitsverbetering van het toeristisch-recreaticf produkt be treft merkte de liberale op dat dit - geheel onbedoeld- ook voor een nog grotere toeloop van toeristen kan zor gen. ZIERIKZEE - Om de beschikbare dierenverblijven van kinderboerderij De Punt in Zierikzee uit te kunnen brei den is een bijstelling: van het bestemmingsplan Poortam bacht voor dit gebied noodzakelijk. Of dat daadwerke lijk gebeurt is min of meer afhankelijk van het advies van de commissie ruimtelijke ordening. Deze vergadert dinsdag 9 oktober hierover in het stadhuis. Aanvang 17.00 uur. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jahnewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20 00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0,90. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80 Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BT W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3