'Vrijwilligers nemen niet de plaats in van arbeidskrachten' Oude kinderboeken te kijk op expositie in De Bewaerschole SAMAN BV to ft DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanhangwagen vliegt op motorkap personenauto Directeur verpleeghuis Corneliastichting, A. Schouw: Met onder meer De Verslaggever van: de Nieuwsbode ffih Pt Bitr Verwarmings- beurs Deurloo bv te Zierikzee f 40,- tot 1 februari 1991 Zierikzeesche Nieuwsbode. NIEUWSBODE DONDERDAG 4 OKTOBER 1990 147ste jaargang Nr. 24824 Roodgloeiend Telefoon roodgloeiend bij politiebureaus tij dens loeien van noodsirene. (Pagina 2). Gezinsbadplaats Promoveren Tennis Burgh-Haamstede moet in toekomst ook een De Zierikzeeënaar Ton Brandenbarg promo- De Schouwen-Duivelandse jeugdtenniskam- gezinsbadplaats blijven. (Pagina 3). veert volgende week door „toedoen van Sint pioenschappen zijn geslaagd. Pagina 9). Anna". (Pagina 4). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Ik ken zeer weinig mensen die kunnen lezen. Multatuli Advertentie Voor: CV-installaties Onderhouds- abonnementen naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 ZIERIKZEE - Een plotselinge ruk wind was de directe aanleiding voor een ongeluk waarbij een aanhangwa- gentje omwaaide en vervolgens op de motorkap van een tegenligger be landde. Het ongeluk gebeurde woensdag om ongeveer 14.40 uur op de Rijks weg N59 tussen Zierikzee en Nieu werkerk. A, W. M. uit Ouddorp reed met een bestelauto met daarachter een kleine aanhangwagen in de rich ting Nieuwerkerk. Door een plotse linge rukwind vloog de aanhangwa gen ondersteboven en kwam los van de bestelbus. Het wagentje waaide op de motorkap van een personenauto waarmee mevrouw T. de B. uit Goes ZIERIKZEE - „Zelfs als we meer personeel zouden mo gen aannemen door een verruiming van het financiële buget, zou ik daarbij nog met vrijwilligers willen wer ken". De directeur van het Zierikzeese verpleeghuis Cor neliastichting, A. Schouw is er van overtuigd dat vrij willigers niet de plaats innemen van betaalde arbeids krachten. Niet alleen omdat men als instelling (vanwege het financiële budget) slechts een bepaalde hoeveelheid betaalde arbeidskrachten mag aannemen. Maar vooral ook omdat vrijwilligers werken vanuit een andere moti vatie. Dat is momenteel 5 a 6 procent van de bevolking". De directeur benadrukt dat ook de wijze waarop men contact zoekt met nieuwe vrijwilligers niets met 'ron selen' van doen heeft. „Wij zijn nog nooit naar buiten getreden met ad vertenties. Als we nieuwe vrijwilli gers nodig hebben gaat dat altijd in overleg met de bestaande, overkoepe lende organisaties zoals de UVV (Unie Van Vrijwilligers)". Sinds vorig jaar heeft men in de Corneliastichting een nota vrijwilli- gersbeleid waarin de rechten én de plichten van die vrijwilligers zijn vastgelegd. „Om misverstanden te voorkomen proberen we een duide lijk en gestructureerd beleid te voe ren waarbij alles goed is geregeld en iedereen weet waar hij aan toe is". De nota Vrijwilligers Beleid geeft onder meer duidelijkheid over de vergoe dingen en verzekeringen waarop vrij willigers recht hebben. En waar men terecht kan met klachten. De nota, die is samengesteld in overleg met de diverse vrijwilligers organisaties in de regio, geeft de Cor neliastichting ook het recht om vrij willigers 'op te zeggen'. „Wij stellen eisen aan de manier waarop men het werk doet. Maar door de instelling van waaruit mensen aan vrijwilli gerswerk beginnen zit dat meestal wel goed. Het is nog nooit gebeurd dat wij een vrijwilliger hebben opge zegd omdat hij niet de goede instel ling zou hebben". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De Stichting Welzijn Ouderene (SWO) heeft in haar concept jaar verslag 1989 een passage opgenomen waarin men de vrees uitspreekt dat vrijwilligers worden gewerfd om de plaats in te nem^n van betaalde ar beidskrachten. Volgens Schouw maakt het echter een wezenlijk ver schil uit of men als betaalde kracht of als vrijwilliger in een instelling werkt. Aandacht geven „Hoewel je als betaalde kracht ook aandacht geeft aan de mensen, werk je toch ook voor een belangrijk deel om er je geld mee te verdienen. Bij een vrijwilliger ligt dat. anders. Die doet het werk op de eerste plaats van uit een behoefte om aandacht te ge ven aan anderen". ners. Activiteiten die door Schouw worden omschreven als de franje die in het verpleeghuis wordt gebracht. „Als hier geen vrijwilligers meer actief zouden zijn, hielden we een heel kaal verpleeghuis over. Een ver pleeghuis waar de mensen goed ver pleegd en verzorgd zouden worden, maar een groot deel van de dag op aandacht zouden liggen wachten". Die persoonlijke aandacht wordt door de vrijwilligers ook gegeven via medewerking aan recreatieprogram ma's en uitstapjes. „Alle leuke din gen die we hier organiseren kunnen alleen doorgang vinden dank zij de medewerking van vrijwilligers", al dus Schouw. „Zij brengen de buiten wereld binnen. Zij zorgen voor afwis seling in de dagelijkse sleur en doen dat vanuit de behoefte om aandacht te geven aan anderen". Er is volgens Schouw geen sprake van dat deze vrijwilligers mogelijke arbeidsplaatsen 'wegdrukken'. „Af gezien van het feit dat we vanwege Op dit moment zijn alleen al in de Corneliastichting ongeveer 100 vrij- willigers actiefBij elkaar zijn ze we- ,r.r vanuit de - richting Nieuwerkerk _.-jteJ4^e^<>'«'i40-«ur 'bez4g'met -fictTvi—!~-'ons*budgét hiet<-mee^betaalde-'krdo: kwam aanrijden. Haar auto werd teiten zoals het voorlezen van de ten mogen aannemen, is dat onmoge- daarbij zo zwaar beschadigd dat hij krant, een spelletje doen, praten of lijk met het huidige werkloosheids- moest worden weggesleept. een wandeling maken met de bewo- cijfer hier op Schouwen-Duiveland. Directeur A. Schouw: Vrij willig er doet het werk in de eerste plaats vanuit een behoefte om aandacht te geven aan anderen". BURGH-HAAMSTEDE - Driehonderd jaar kinderboe ken, dat is het thema van een expositie in De Bewaer schole in Burgh-Haamstede en bibliotheek De Stolpe in Zierikzee. In De Bewaerschole zijn van 6 tot 26 oktober zo'n honderd oude kinderboeken te zien waaronder enke le unieke exemplaren. Van Tjeerd Adema's De Verslagge ver van de Nieuwsbode tot het verhaal van Weldadige Louise, het meisje met de zes gedaanten. Ook boeken van Schouwse kinderboekenschrijvers als de uit Ellemeet af komstige D. A. Poldermans zijn te zien in De Bewaer schole. De geëxposeerde kinderboeken zijn afkomstig uit de 4000 titels tellende collectie oude kinderboeken van de Zeeuwse Bibliotheek. Een collectie die in de loop der jaren is gegroeid, vooral door schenkingen en legaten. Met het verzamelen van kinderboe ken werd in de vijftiger jaren een be gin gemaakt door de Zeeuwse Biblio theek. Alles Op de vraag of er bepaalde criteria worden gehanteerd bij het verzame len van kinderboeken antwoordt R. Rijkse, wetenschappelijk medewer ker verbonden aan de Zeeuwse Bi bliotheek dat men in principe alles verzamelt wat ooit verschenen is. Het moeilijkst is het om kinderboeken van schrijvers van Zeeuwse bodem te pakken te krijgen, want die zijn er wel, maar echt veel zijn het er niet. Toch is de Zeeuwse Bibliotheek er in geslaagd om in het bezit te komen van boeken van Louwerse, Polder mans en Stamperius. „De Schouwse Smokkelaar is een heel bekend boek van Poldermans. Dat werd vroeger echt stukgelezen", aldus Rijkse. In de wereld van de kinderboeken is volgens Rijkse heel wat veranderd. „Er is een heel duidelijke verande ring in de toonzetting van de kinder boeken en de illustraties. Voor de 19e eeuw hadden kinderboeken vaak een moralistische inslag, en dat beleren de is er nu uit verdwenen", aldus Rijkse. Hij stelt dat vooral de illustraties veel vertellen over de tijd waarin de kinderboeken geschreven zijn. „Wat dat betreft hebben oude kinderboe ken ook zeker een bepaalde geschied kundige waarde", aldus Rijkse. Drie eeuwen geleden was het zeker niet zo dat ieder kind de boeken kon lezen die hij of zij wilde lezen. Dat privilege was veelal alleen wegge legd voor kinderen van welgestelde ouders. Arbeiderskinderen moesten het doen met de boeken waar men op de lagere school over beschikte. Centskaarten Voor de arbeiderskinderen was er R. Rijkse met een van de, fraai ge- banden, oude kinderboeken. (Foto: Joop van Houdt). wel een alternatief voor boeken: de centsprenten. „Eigenlijk meer een surrogaat", stelt Rijkse. Een cents prent was een soort beeldverhaal dat voor 1 cent te koop was. Van die centsprenten is er een aantal te zien in De Bewaerschole. Net als de kinderboeken waren ook de centsprenten min of meer mo ralistisch getint, of zo men wil op voedkundig van aard. Kinderboeken worden volgens Rijkse nog steeds gebruikt als een op voedkundig middel volgens Rijkse. ,Dat is eigenlijk nooit verdwenen", aldus de wetenschappelijk medewer ker. Hij stelt dat er ook een tijd is ge weest dat kinderboeken 'gebruikt' werden om allerlei taboes te doorbre ken. Rijkse is er niet rouwig om dat die periode achter de rug is. Vooroordelen Kinderboeken zijn volgens Rijkse ook een heel aardige spiegel van de tijd waarin ze geschreven zijn. „Vroe ger werd in veel kinderboeken de su perioriteit van het blanke ras be schreven en in de Tweede Wereldoor log werden er ook kinderboeken uit gebracht waarin de nazistische idea len gepredikt werden". „Gelukkig zijn dat uitzonderin gen", aldus Rijkse. Overigens wer- Zondag: den kinderboeken vroeger vaak ver deeld in jongensboeken en meisjes boeken. „Avonturenverhalen voor de jongens en romantische boeken voor de meisjes", aldus Rijkse. Hij tekent daarbij aan dat die tijd eigenlijk helemaal nog niet zo ver achter ons ligt. „Dat heeft wel tot de zestiger jaren geduurd eer die schei ding wegviel". Zoals al aangestipt kan men in De Bewaerschole en in De Stolpe een aantal unieke kinderboe ken bewonderen. Een van de meest unieke in de collectie is St. Nicolaes Almanach uit omstreeks 1789. Aengenaem Genoemd boekwerk wordt op het schutblad geïntroduceerd als een 'nieuwe, aengenaeme en nuttigen al manach'. „Ook weer vol moralisti sche lessen", stelt Rijkse. Lessen met in de hoofdrol Gillis Zoetekoek ofwel 'een braven jongen die van het leeren leefde'. In De Bewaerschole is er voor de bezoekers een leestafel ingericht. In De Stolpe is de expositie aangevuld met jeugdliteratuur en een drukma- chine. De Bewaerschole is dagelijks open van 13.30 tot 16.00 uur. De expo sitie in De Stolpe is te zien tijdens de normale openingsuren van de Zierik zeese Bibliotheek. Verwachting tot vrijdagavond: Nu en dan regen In de nacht enkele opklaringen en minimumtemperatuur van omstreeks 8 graden. In de ochtend van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door nu en dan regen. Middagtempe- ratuur ongeveer 16 graden. Zuid westenwind, toenemend tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJssel- meer tot hard, mogelijk stormachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 8 okt. Zaterdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 5 Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: noordwest 6 Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 5 okt. Zon op 06.47, onder 18.09 Maan op 18.00, onder 8.12 Laatste Kwartier: 11 okt. (04.31) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt wisselvallig weer. Vannacht zijn er nog^enkele op klaringen bij een minimumtempera tuur van omstreeks 8 graden. In de ochtend neemt de bewolking van het westen uit toe en valt er nu en dan re gen. De middagtemperatuur wordt ongeveer 16 graden, wat normaal voor deze tijd van het jaar is. De zuid westenwind, neemt boven land toe tot vrij krachtig en aan de kust en op het IJsselmeer tot hard of stormach tig. Zaterdag blijft het overdag waar schijnlijk droog bij een graad of 17. ZIERIKZEE - In tegenstel ling tot eerdere berichtgeving is de verwarmingsbeurs/be- drijfspresentattie van installa tiebedrijf Deurloo bv vandaag, donderdag 4, vrijdag 5 en zater dag 6 oktober in de Graanbeurs te Zierikzee. Op donderdag en vrijdag is de beurs te bezoeken van 10.00-21.00 uur en op zater dag van 10.00-17.00 uur. Het be drijf geeft de bezoeker onder meer informatie over centrale verwarmingsinstallaties, loka le verwarming, warmwater- toestellen, airconditioning, koeltechniek, beveiligingen enzovoort. Wij willen ook voor maar abonnement op de een Als kennismaking ontvangen wij een fraai horloge. Naam: Adres: Postkode: Plaats: Telefoon: N Zorg dat u ook kans maakt op een reis naar Londen en stuur alsnog de Fotopuzzel uit onze speciale zaterdageditie van 29 september in. Handtekening; Bon volledig invullen en opsturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode. Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee. 1 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1