AV Delta Sport besluit seizoen met baan-clubkampioenschappen De Oosterse vechtsport als kunstvorm NIEUWSBODE Over jiu-jitsu, aikido en kendo Competitie damclub Zierikzee Voorzitter Roda JC in aanval tegen rechtspraak van KNVB Gansier blijft bondscoach van Ver. Staten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 oktober 1990 Nr. 24823 9 Trots neemt Liesbeth Oud de zogenaamde Mies Klaver bokaal in ontvangst Ook Michel Coolbergen was genomiitèerd voor uit handen van mevrouw Klaver. (Foto: Marijke Folkertsma). gingsprijs; de Mies Klaver bokaal. (Foto: Marijke 1 aanmoedi- ZIERIKZEE - Met het in besloten kring vieren van het 35-jarig bestaan en het hou den van de jaarlijkse baan-elubkampioenschappen, heeft atletiekvereniging Delta Sport het baanseizoen 1990 afgesloten. Het allerlaatste onderdeel betrof traditiege trouw de 3000 meter steeple-race voor de heren. De grootste pret en hilariteit was ui teraard weer in en rond de waterbak. Menige atleet sprong pardoes midden in de wa terpartij en trakteerde menig omstander op een nat pak. Peter Wielaard was evenwel serieuzer bezig en realiseerde een nieuw persoonlijk- en clubrecord. Ook het oude record, op de 3000 m steeple, stond op naam van de Flak- keese atleet Peter Wielaard; 9.37 mi nuten, Tijdens de clubkampioen schappen 1990 realiseerde Wielaard de winnende tijd van 9.36.1 minuten. ,,Ik was het niet van plan en had niet verwacht dat het zou lukken. Maar het is wél gelukt", aldus de student, aan de Universiteit Amsterdam. Geen illusies Wielaard had zich overigens vooraf geen illusies gemaakt dit resultaat te kunnen behalen. Omdat hij slechts weinig heeft getraind de laatste tijd is zijn conditie derhalve niet opti maal. ,,Ik heb in Amsterdam nog geen kamer gevonden en leef nu in een kleine caravan. En als je dan ge lopen hebt en je komt nat en bezweet terug, is dat niet echt ideaal. En ik heb het momenteel ook druk met le ren", deed Wielaard uit de doeken. Haamstedenaar Johnny Quaak toonde aan tijdens de 3000 m steeple weer op de goede weg terug te zijn, na zijn blessure. Hij finishte ook met soppende schoenen op de tweede plaats. Daar weer achter gelukte het Hans van Elzelingen om als derde overall en als eerste veteraan te fini shen. Het echte hoogtepunt van de jaar lijkse baan-clubkampioenschappen is toch altijd weer de uitreiking van de zogenaamde Mies Klaver bokaal. Een aanmoedigingsprijs welke toe komt aan de meestbelovende atleet en atlete, tot 18 jaar. De beker wordt persoonlijk door mevrouw Klaver, die deze prijzen beschikbaar stelt, uitgereikt. Zelf heeft zij ook sportie ve prestaties op haar naam staan. Me vrouw Klaver liep tot nu toe al 52 keer mee in de Nijmeegse vierdaagse. De minimale voorwaarden om in aanmerking te kunnen komen voor deze bokaal zijn onder andere inzet, clubliefde, collegialiteit en het leve ren van prestaties. Bij de meisjes kwam volgens de commissie, die de kandidaten uizoekt, slechts één per soon voor deze aanmoedingsprijs in aanmerking; Liesbeth Oud. Naast de minimale voorwaarden heeft de dove atlete het afgelopen seizoen behoor lijke prestaties en een goede vooruit gang geboekt. Opmerkelijke resultaten werden door Liesbeth Oud, uit Middelhar- nis, gerealiseerd op de 100 m (13.6), 200 m (27.98), 400 m (clubrecord, 61.06) en verspringen (4,66). De op merkelijkste prestatie was evenwel haar fantastische tijd op de 800 m. De tijd van 2.17.82 minuten was niet al leen een clubrecord, maar wordt te vens bijgeschreven op de nationale ranglijst. Op haar geheel eigen en thousiaste wijze nam Liesbeth Oud vervolgens de prijs in ontvangst uit handen van mevrouw Klaver. Hierna was het de beurt aan het meestbelovende jongenstalent van AV Delta Sport. De commissie had hiervoor Michel Coolbergen aange wezen. Ook deze atleet ontbreekt het niet aan de juiste inzet, clubliefde en collegialiteit. Hij neemt adviezen van trainers aan en is een voorbeeld voor een ieder voor wat betreft het bezoeken van wedstrijden in Zee- land. Maar ook zijn prestaties van het' afgelopen seizoen mogen er zijn. Doorslag De uiteindelijke doorslag voor de nominatie van Michel Coolbergen was zijn getoonde vechtlust tijdens de Zeeuwse crosscompetitie. De ove rige resultaten waren: 800 m (2.12.2), 1500 m (4.32.8), 3000 m (9.59.36) en 2000 m steeple (tevens clubrecord, 7.17.0). Ook deze Zierikzeese atleet ontving uit handen van mevrouw Klaver een fraaie beker. Tijdens de door Marti Hanse en voorzitter Wiin Schot verzorgde prijsuitreiking van de clubtitels, werd werpatlete Monique Schipper nog extra in het zonnetje gezet. Als B-junior wist Schipper hier de club- titel te behalen, maar werd speciaal geëerd door haar behaalde beste na tionale seizoensprestatie vorige week. Haar stoot met de drie kilo we gende kogel tot 16,02 m, betekende tevens een nieuw Zeeuws juniorenre cord. De georganiseerde activteiten ten behoeve van het 35-jarig bestaan van AV Delta Sport verliepen overigens allemaal succesvol. Vooral de zoge naamde Noorse-loop (een oriëntatie loop over 12 km waarin diverse op drachten zaten verwerkt) schonk de 54 deelnemers enorm veel plezier. Ook het gigantische springkussen, wat op de kunststofaccommodatie was opgesteld, werd door zo'n 80 leer lingen van de basisscholen uit en te na geprobeerd. In de aVonduren werd de jubileum dag afgesloten met een koud buffet en een aansluitende feestavond. Tij dens dit, overigens besloten, club feestje werd tevens de eerste, activi teit opgezet om geld te verzamelen voor het nieuw gewenste clubge bouw, dan opgetrokken uit steen. Het afscheren van Simon Blom's baard en de snor van Sytze Stins bracht een\ eerste bedrag van 234 gulden op. Clubrecords Tijdens de recent gehouden baan- clubkampioenen sneuvelde er weer een behoorlijk aantal clubrecords. De nieuw gevestigde records kwamen op naam van de volgende personen: Jo- lien Bekkenk (dames-veteranen), 100 m 15.5 sec; Martien Moermond (he ren-veteranen), hoog 1.50 m, 2000 m 6.39.2 min; Greet Schipper (dames recreanten), 100 m 15.1 sec./discus- ZIERIKZEE - Deze maand beginnen overal in het land weer de diverse 'vechtkunst-competities, zoals judo, aiki do en jiu-jitsu. Verschillende van deze disciplines hebben de naam nogal agressief en gevaarlijk te zijn. Onder pro fessionele begeleiding blijkt beoefening van een vechtsport absoluut niet gevaarlijk te zijn. Tevens is sta tistisch vastgesteld dat er nauwelijks blessures optre den. Voor beginnende leerlingen geldt dat eerst de algemene bewegingstech nieken worden aangeleerd. Dat heet in het Japans jiu-jitsu. De nieuwko mer leert hoe hij moet vallen, rollen en zich kan weren tegen iemand die hem of haar wilt slaan cq. schoepen. Verder komt ook aan de orde hoe een tegenstander in wedstrijdverband ge controleerd geworpen, getrapt, ge schopt er> geslagen kan worden Defensieve handelingen Ook de defensieve handelingen ko men uitentreure aan bod. Zo krijgt de pupil onderricht in het afweren van aanvallen met onder andere stokken, barkrukken of messen. Aangeleerd wordt eveneens de diverse pols- en armklcmmen en de verschillende boksstoten. Dit alles wordt meestal getraind met behulp van stootkus sens. Het leren vallen en rollen vindt plaats op een veilige zachte judomat. De hiervoor genoemde bewegingen zijn met name bedoeld om lijf en le den te kunnen verdedigen. Het jiu jitsu wordt derhalve niet gezien als een sport, maar een kunst om jezelf veilig te stellen tegenover onbe heerste kwaadwillende personen. Een gedeelte uit het jiu-jitsu aange vuld met specifieke spelregels vor men samen een vechtsport. Iemand die worpen specialiseert, met spelre gels, beoefent de vechtsport judo. Het spelletje is elkaar te laten vallen. Een persoon die schoppen en slaan uitoe fent, weer met behulp van spelregels, kan doen aan karate, taekwondo of kick-boksen. Zwaard vechten De minder bekende vechtsport ken do wordt beoefend door mensen die zich hebben gespecialiseerd in het zwaard vechten, Iemand die geen kracht mag gebruiken, maar die alles in cirkels beweegt doet aan aikido. Bij alle bovenstaande sporten wor den veelal groepsgewijs vastgestelde bewegingen getraind. Zulke oefenin gen staan bekend onder de noemer kata's. Door de grote mate aan vrijheid van mogelijkheden, waarin een jiu- jitsuka zich kan verdedigen, kan hij razendsnel zijn aanvaller uitschake len. Door het invangen van de aanval volgen er flitsende worpen, schop pen, stoten, het aan de de haren trek ken of breken van de arm. Een jiu- jitsuka bewijst zijn vechtkunst door snel maar gecontroleerd zijn aanval ler uit te schakelen. Iedeccn kan in principe het jiu-jitsu beoefenen. Mits dit onder professionele begeleiding gebeurt. Dc offensieve training van de vecht kunst heet overigens Pancrado. Deze vorm wordt echter alleen beoefend door vergevorderden jiu-jitsuka's en is een Griekse totaliteits aonvals- kunst. werpen 19.06 m/400 m 1.17.7 min/ hoogspringen 1,10 m; Hans Bevelan der (heren-recreanten), 100 m 13.8 sec/800 m 2.38.5 min/hoogspringen 1,35 m; Peter Willemse (heren-re creanten), discuswerpen 23,04 m; Jo- lien Bekkenk (dames-veteranen), 400 m 1.27 min; Carlos Slinkert (jongens- pup-c), verspringen 3,49 m; Peter Wie laard (heren), 3000 m steeple 9.36.1 Clubkampioenen De AV Delta Sport baan-clubkam- pioenen, 1990 in de verschillende ca tegorieën zijn geworden; Meisjes: mi ni's; Emily Schot; c-pupillen: Antoi nette van Wijck; b-pupillen: Lindsey Ossewaarde; a-pup. Ie jrs: Jesca Wel- mer; 2e jrs: Anja Stouten; d-junioren: Mariëlle Huisman; c-junioren; Miran da Nieuwenhuyze; b-junioren: Moni que Schipper; dames/meisjes a: Jaco- lies van Gastel; veteranen: Jolien Bekkenk; recreanten: Greet Schip per. Jongens: mini's: Ronald van Loenhout; c-pupillen: Ferdy Reedijk; b-pupillen: René Holkers; a-pup. Ie jrs: Johnny Pantekoek; 2e jrs: Niels Holkers; d-junioren: Patrick Boot; c- junioren: Harold Blom; b-junioren: Michel Pleune; a-junioren: Peter van. deZwan; heren: Hans Saman; vetera nen: Martien Moermond; recreanten: Hans Bevelander. Eerste op de 3000 m steeple was Peter Wielaard, 9.36.1 mi nuten en bij de 2000 m steeple Michel Pleune, 7.45.6 minuten. ZIERIKZEE - Voor de onderlinge competitie van damvereniging Zie rikzee werden vijf partijen afge werkt. Sjaak Douw speelde een goe de positiepartij tegen Aart Walraven en de uiteindelijke remise wa§ een logisch gevolg. Regerend kampioen John Honig maakte in een ingewikkelde opening een taxatiefout tegen Jan de Jonge, die evenals Jan Flikweert dit seizoen de club is komen versterken. De Jon ge haalde snel dam en de winst was rap behaald. Uitslagen De uitslagen van de gespeelde par tijen zijn: J. M. Honig-J. de Jonge 0-2; M. J. Walraven-S. Douw 1-1; J. de Wild-M. de Wild 1-1; J. J. Flikweert-C. v. d. Wielen 1-1; A. J. Flikweert-C. L. Boot afgebroken. Meisjesvoetbal: Tferneuzen-WIK 2- 4. ZIERIKZEE - Voor de diverse jeugdcategorieën staan binnenkort de ver schillende selectiewedstrijden op het programma. Aan de hand van deze du els worden de definitieve groepen geformeerd. In deze rubriek onder andere hiervan een overzicht van de gelukkigen die zijn uitgenodigd. Bruine (SKNWK); A. Kloet, R. Stou ten (WIK), J. Volkeri, P. Goedegebuu- re, R. Vrijdag (Zierikzee). De uitnodigingen voor de groep 'on der 14' zijn verstuurd aan: A. van Kooten, T. H. van den Berge, P. de Vlieger (Bruse Boys); L. den Boer, K. Heijmans, K. Lansdorp, E. de Meij (DFS); R. de Zwart, R. de Jonge, C. Uil (Duiveland); W. Bouwman, T. Meeles, R. Verwijs, H. Smits (Mevo); E. Versteeg (Renêsse); J. Padmos, E. Pollemans, M. Snijders (SKNWK), L. Kooman (WIK), A. Schipper, D. Kamp (Zierikzee). De selectie van 'onder 15' moet wor den samengesteld uit: R. van Beve- ren, F. Boluijt, W. Jumelet Wzn., S. Boogaard (Bruse Boys); B. Hogen- stein, P. Hanse (DFS); M. van Zwol, C van IJsseldijk, N. de Jonge, M. Poel man (Mevo); G. Stenger, L. Plandsoen (Renesse), R. van Ouwerkerk, M. de Jonge, A. de Bruine, S. Neele (SKNWK), P. Dugardein, M. Veldho ven, R. Thijssen (Zierikzee). De oudste groep, 'onder 16', bestaat uit de volgende kandidaten: E. Wie- laart, M. Benard, L. Bolier (Bruse Boys); M. Hanse, D. Scheele, V. van Oeveren, Y. Wijnen (DFS); R. Renger, R. Punt, L. Groenleer, E. Berrevoets (Mevo); J. Cabboort, J. Frank, M. Hendrikse, PH. J. Flach (Renesse); M. Deurloo, G. Icke, A. Stouten (SKNWK); M. Evertse, A. Rissen, R. Fondse, D. Vonk, L. van Zwieten, G. Kuijten (Zierikzee). A-junioren: Zierikzee A-l-Baronie A-l 2-2, ZSC A-l-Meeuwen A-l 1-2, SKNWK A-l-Renesse A-l 2-0, Bruse Boys A-l-DFS A-l 1-2. B-junioren: HVV'24 B-l-Zierikzee B-l 2-9, Dauwendaele B-l-Bruse Boys B-l 2-2, DFS B-l-Brouwershaven B-l 7-0, Zierikzee B-2-Mevo B-l 2-0, Re nesse B-l-Colpl. Boys B-l 17-0, SSV'65 B-1-SKNWK B-l 0-7. C-junioren: WIK C-l-Bruse Boys C- 1 1-7, Cortgene C-l-ZSC C-l 0-7, Goes C-2-Zonnemaire C-l 3-1, Meeuwen C- 1-DFS C-l 7-1, SKNWK C-l-Kloetinge C-2 3-0, Middelburg C-l-Zierikzee C-l 14-0, Duiveland C-l-Mevo C-l 5-1. D-pupillen: Kloetinge D-1-SKNWK D-l 6-1, DFS D-l-Zierikzee D-l 0-8, Kapelle D-l-Bruse Boys D-l 24-0, Zie rikzee D-2-DFS D-2 2-4, Renesse D-l- Mevo D-l 17-0, WIK D-l-Brouwersha ven D-l 5-4, SKNWK D-2-Duiveland D-l 3-3, Brouwershaven D-2-ZSC D-l 4-3. E-pupillen: SKNWK E-l-Cortgene E-l 2-3, Mevo E-l-Dreischor E-l 2-4, Brouwershaven E-l-ColpI. Boys E-l 3- 3, Duiveland E-l-Bruse Boys E-l 1-3, DFS E-l-Zonnemaire E-l 5-3, Ouwer kerk E-l-DFS E-2 10-2, Bruse Boys E- 2-Duiveland E-2 4-5. F-pupillen: ZSC F-I-Renesse F-l 3- 0, Duiveland F-l-Dreischor F-l 6-2, DFS F-2-SKNWK F-l 0-14, Bruse Boys F-l-DFS F-l 0-6, Mevo F-l- Zierikzee F-l 3-0, Brouwershaven F-l- WIK F-l 3-4. HVV'24 Bl-Zierikzee BI 2-8 Weer geen echt goede wedstrijd van Zierikzee. Toch weer winst. Mede doordat de tegenstander er helemaal weinig van bakte. In de eerste 5 minu ten werd Zierikzee wakker geschud door HW, deze kwamen namelijk tweemaal gevaarlijk voor het doel. De tweede keer trof men zelfs de paal. Hierna was een Zierikzees kwartiertje voldoende om al defini tief afstand te nemen. Lars van Zwie ten opende de score, waarna Gerben Kuyten met een echte hattrick voor 0- 2, 0-3 en 0-4 zorgde. 5 minuten voor rust zorgde HVV voor een 1-4 rust stand. Na rust hetzelfde beeld. Zie rikzee moest eerst weer wakker ge maakt worden, nu door wel een doelpunt van HVV, 2-4. De rest van de wedstrijd verliep slapjes naar het einde. HVV kon niet, Zierikzee wilde niet echt. Positief was dat er nog wel 4 keer gescoord werd. Lars van Zwie ten 2x, Gerben Kuyten en Wilfred Ne- lissen zorgden voor een 2-8 eindstand. Dauwendaele Bl-Bruse Boys BI 2-2 De Bruse B-junioren namen in de eerste helft middels een doelpunt van Arjan Stoutjesdijk de leiding; 0-1. Nadat doelman Bert Lagendijk een strafschop keerde, kreeg Bruse Boys wederom enkele kansen. Deze wer den evenwel niet benut. Na de hervat ting vergrootten de 'mosselvissers' de marge via een score van Ralph van de Ouden: 0-2. In de slotfase werd echter alsnog de volle winst uit han den gegeven. De gastheren kwamen toch nog twee keer tot scoren zodat er een 2-2 gelijkspel ontstond. Terneuzen dames-WIK dames 2-4 Na ruim één kwartier spelen geluk te het de bezoekende dames uit Kerk- werve om de score te openen. Mar- riëtte Bolkenbaas zette vanaf rechts goed voor, waardoor Monique Berre voets de bal bij de eerste pal kon in tikken. Nog geen vijf minuten later werd het leer vanaf links breed ge legd op Saar Torensma. Met een kei hard schot van zo'n 25 meter zorgde zij voor 0-2. Tien minuten voor de rust bracht het constant drukken van WIK een 0-3 ruststand teweeg. De sco re kwam op naam van topscorer Mo nique Berrevoets. Na de hervatting toonden de dames van WIK eenzelfde spel. Nu moesten evenwel twee tegen- streffers worden geïncasseerd. Het werd 1-3 toen WIK-doelvrouw Maris- ka Hart ietwat ongelukkig uitschoot waardoor een tegenstander de bal op ving en kon scoren. Even later zorgde Monique Berrevoets echter alweer voor 1-4. Nadat de verdediging van WIK in gebreke bleef werd het 2-4, te vens eindstand. Een demonstratie Jiu-Jitsu. Selecties Tbr samenstelling van de verschil lende selecties in de diverse leeftijds categorieën worden er op maandag 15 oktober aanstaande selectie-wed strijden gespeeld. Elke groep gaat be staan uit maximaal 16 spelers. Een en ander vindt plaats op sportpark Den Hogen Blok, te Zierikzee. Voor de groep 'onder 13' zijn uitgenodigd: J. Flach (Brouwershaven); L. Bal, M. van de Bos, D. Ruitenbeek (Bruse Boys); M. van de Salm, P. de Munnik. M. Rouw (DFS); R. van der Have. P. Goudzwaard (Duiveland); J. Staal, J. de Boo, R. van de Velde (Mevo); L. de Vrieze, N. Plandsoen (Renesse); H. Kloosterziel, R. van de Zande, L. de RIO DE JANEIRO - Pele is weer in training, dertien jaar na het afsluiten van zijn imponerende loopbaan als voetballer. Een van de beste spelers aller tijden voetbalt op 31 oktober in Rome met de Braziliaanse nationale ploeg tegen een wereldselectie. Pele viert met het gala-treffen zijn vijf tigste verjaardag, op 23 oktober. Hij wil fit zijn en de voorbereiding voluit meemaken. Volgens de Braziliaanse pers doen Maradona, Gullit, Van Basten en Matthaus mee in het we reldteam. LONDEN - De organisatie van Wimbledon heeft het contract met de Britse staatsomroep BBC met vier jaar verlengd. De relatie tussen de „All England Club" en de BBC be staat al sinds 1937. ORLANDO - Tbmmy Post, een Ne derlandse wielerprof in Amerikaan se dienst, heeft maandag in Orlando een criterium over 87 km gewonnen. Hij zegevierde in 1 uur 52 minuten. MONACO - Serve Kuyer, de voor zitter van Roda JC, vindt dat tv- beelden geen overheersende rol mo gen spelen in de rechtspraak van de KNVB. Hooguit een aanvullende. Daartoe neemt Kuyer, zelf juri disch geschoold, deze week contact op met de juristen Paul Boels (oud voorzitter Fortuna Sittard) en Max Tripels (oud-voorzitter MVV). Samen met hen wil hij een plan de campagne opstellen. Met Boels en Tripels ontwikkelde Kuyer in de jaren zeventig het huidi ge transfersysteem. Aanleiding tot de kritiek is de be handeling in hoger beroep van de zaak Alphons Groenendijk. De mid denvelder van Roda JC kreeg van de tuchtcommissie een schorsing van drie wedstrijden, nadat hij bijna vier weken geleden in het duel met Volen- dam een gele kaart kreeg, omdat hij na een overtreding de bal tegen Vo- lendammer Peters had geworpen. De tuchtcommissie veranderde de gele kaart voor de ,,daad van wange drag" in rood, hoewel arbiter Egbert - zen in het wedstrijdrapport over een licht vergrijp sprak en de waarnemer het voorval nauwelijks had geconsta teerd. NEW YORK - Nu Franz Beckcn- bauer trainer is van het Franse Oly- pique Marseille, zien de Amerikanen er vanaf een andere bondscoach te zoeken. Bob Gansier, dc huidige bondscoach van dc Verenigde Staten, kreeg te horen dat hij op zijn minst in functie zal blijven tot en met de wereldkampioenschappen over vier jaar in eigen land. Gansier nam vorig jaar januari de zorg voor het Amerikaanse voetba lelftal op zich. Onder zijn leiding be reikte het team van de Verenigde Sta ten voor het eerst sinds 1950 de eindronden van het WK. In Italië ver loren de Amerikanen drie wedstrij den achtereen. Maar ook na dc vroege uitschakeling bleef Rothenberg, voorzitter van de Amerikaanse bond, vertrouwen in Gansier houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 9