Bestuur Sociale Dienst regelt privacy cliënten Kosten voor sociale zorg blijven op zelfde niveau 1 iaiE> 'Vroeger hadden de kinderen niks om rommel mee te maken' PTT Reglement ter bescherming van privacy cliënten Bruenaar met auto tuin in Begrotingsnota Intergemeentelijke Sociale Dienst: SJ A P. Speelman was 37 jaar werkster op de basisschool in Burgh-Haamstede Avondje voor nieuwe inwoners Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I Steunt Zierikzee brief van Veere inzake basisonderwijs? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 oktober 1990 Nr. 2482» 3 De PTT Post heeft Zeeland slechts ten dele betrokken in haar kanto- renstorm. Eerder werd aangekon digd, dat een tot de verbeelding spre kend aantal kantoren gesloten zou gaan worden. Funest voor platte landsgebieden, waar de postkanto ren vaak een belangrijke functie ver vullen. Alleen Goes, Middelburg en Vlissingen leveren tesamen in totaal vijf kantoren in. Voor plaatsen van die omvang geen doodsteek. Verder werden er in het Zeeuwse 51 kanto ren omgezet in agentschappen. Voor Schouwen-Duiveland gaat het óm Nieuwerkerk, Oosterland, Bruinis- se, Scharendijke, Renesse en Brou wershaven. En daar blijft het bij. PTT Post kondigde vorig jaar al aan dat er gesaneerd moest gaan worden. Dat is aan de PTT zelf. maar als de leefbaarheid in de kleinere plaatsen in het geding is, dan heeft het voor malige staatsbedrijf nog andere ver antwoordelijkheden. Dan kan effi ciënte bedrijfsvoering alleen geen uitgangspunt zijn. Maar zoals gezegd, de schade valt te overzien en Zeeland kan vrede hebben met deze tussenoplossing. Eindelijk eens een wat beter bericht na alle sombere berichten over het kaalplukken van de dunbevolkte ge bieden. AvdW ZIERIKZEE - ,,Het is goed dat de privacy van de cliënt wordt gewaarborgd en dat zijn rechten worden vastge legd". Dit concludeerde voorzitter J. Groen van het be stuur van de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schou- wen-Duiveland/Sint Philipsland maandagavond tijdens een vergadering van dit bestuur in Zierikzee. Bescherming van de privacy van in dividuen/cliënten is een onderwerp dat momenteel overal ter sprake wordt gesteld. Binnen de Interge meentelijke Sociale Dienst Schou- wen-Duiveland/Sint Philipsland heeft dit geleid tot het opstellen van een zogeheten Privacyreglement voor zowel geautomatiseerde als niet geautomatiseerde gegevens. Dit re glement is gebaseerd op richtlijnen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. In dit reglement dat zonder meer door het bestuur werd goedgekeurd wordt nauwkeurig omschreven welke gegevens in de persoonsregistratie worden opgenomen en wie daarvoor verantwoordelijk is. De directeur en de medewerkers van de Intergemeen telijke Sociale Dienst hebben toe gang tot deze persoonsregistratie als dit voor hun taak noodzakelijk is. Het reglement bepaalt ook wan neer en aan welke instanties persoon lijke gegevens van een cliënt kunnen worden verstrekt. Als het wettelijk verplicht is of als het voor een goede uitvoering van het werk noodzake- lijk is kan de Sociale Dienst dergelij ke gegevens doorspelen naar rijks overheid, gemeenten, de rechterlijke macht, justitie en politie, bekleders van openbare ambten en instanties waarmee de Sociale Dienst nauw sa menwerkt zoals bij voorbeeld be drijfsverenigingen, instellingen voor maatschappelijk werk, woningbouw verenigingen enz. ïn andere gevallen wordt alleen in formatie aan derden verstrekt nadat de geregistreerde persoon daarvoor toestemming heeft gegeven. Deze wordt overigens reeds bij het eerste contact met de Sociale Dienst (schrif telijk) op de hoogte gesteld van het feit dat zijn persoonlijke gegevens worden opgenomen in de persoonsre gistratie van de Sociale Dienst. Ook de reden hiervan wordt verklaard. Het vastleggen van het gebruik van dergelijke persoonlijke gegevens en de rechten van de cliënt in een Pri- vacy-reglement werd zonder meer door het bestuur aangenomen. Reserveren Voor iets meer discussie zorgde het reserveren van het „overschot op de begroting" voor de automatisering van de Sociale Dienst. Dit automati seringsproces zal naar het zich laat aanzien zo'n 150.000 gulden meer kos ten dan aanvankelijk was gedacht. Door het batig saldo van '89 hiervoor te reserveren wil de dienst voorko men dat de gemeenten door deze au tomatiseringsoperatie geconfron teerd worden met een plotselinge en aanzienlijke verhoging van hurt bij dragen. Ofschoon het volgens de gemeen schappelijke regelingen gebruikelijk is om overschotten naar de gemeen ten terug te storten bleek het bestuur van de ISD (met uitzondering van de afgevaardigde voor Westerschouwen, A. J. Padmos) begin maart achter dit reserveren van het positief saldo te staan. Maandagavond, met een aantal an dere afgevaardigden leek het echter of een aantal bestuurders een andere mening huldigde. Met name de verte genwoordiger van Sint Philipsland, de heer Walpot voelde zich niet ver plicht om hetzelfde standpunt van zijn voorganger in te nemen. Hij bleef zich tegen deze reservering ver zetten. Evenals Westerschouwen dat zich van meet af aan tegen deze reser vering heeft verzet. Ook van de zijde van de Bruse ver tegenwoordiger, J. Huizer kwamen bezwaren tegen het „oppotten" van het batig saldo. Er ontstond even ver warring toen Huizer eraan toevoegde dat Bruinisse deze bezwaren ook bij de Sociale Dienst kenbaar heeft ge maakt. Van schriftelijke bezwaren was bij het bestuur echter niets be kend. Omdat in maart een ruime meer derheid van het bestuur van de ISD met dit idee akkoord was gegaan ac cepteerde Huizer dit besluit. Walpot echter deed dat niet, hetgeen voor voorzitter Groen en bestuurslid W. den Boer reden was om Walpot erop te wijzen dat hij in het bestuur de be langen van de Sociale Dienst moest verdedigen en niet die van zijn ge meente. W. Stouten pleitte eveneens voor het vasthouden aan dit eerder genomen besluit. „Anders kom je niet verder" aldus de Duivelander. SCHARENDIJKE - Via kenteken bewijs deel III, dat op de voorruit zat dat na de aanrijding achterbleef, kon de politie de identiteit achterhalen van J. F. H. uit Bruinisse. Het afgelo pen weekend reed hij met zijn auto een tuin in Scharendijke binnen en maakte zich vervolgens uit de voe ten. Het betrof de tuin van A. J. H. uit Scharendijke. Het afgelopen week einde werd hij 's nachts opgeschrikt door een auto die, komende vanaf de Rampweg, de bocht in de weg niet nam maar rechtdoor de tuin bij zijn huis inreed. Daarbij werd een schrik- hek vernield en de mast van een zeil wagen die in de tuin stond gepar keerd. Bij die botsingen sneuvelde de voorruit van de auto en bleef in de tuin van A. J. H. achter. Zo kon wor den achterhaald dat het de auto van J. F. H. uit Bruinisse was waarmee de aanrijding plaatsvond. 'Hl": I H De zusters B. Speelman (rechts) en P. Speelman maakten ruim 37 jaar lang de gebouwen van de basisschool in Burgh- Haamstede schoon. BURGH-HAAMSTEDE - „Schoonmaken is een grote klus. Maar daarom helpt uw oudere zus. Nu geven wij een tafel vol troep. En de emmer met sop lijkt wel soep". Met gedichten, tekeningen, liedjes, een tafel vol zelfge maakte schoonmaakapparaten en een compleet vuil schoollokaal erbij, schonken de leerlingen van de open bare basisschool Kirreweie mevrouw P. Speelman uit Burgh-Haamstede een flitsend afscheidsfeest. Ruim 37 jaar achter elkaar maakte mevrouw Speelman de gebou wen van de openbare lagere scholen in Burgh en Haam stede schoon. Altijd kwam haar zuster B. Speelman daarbij op vrijwillige basis een handje helpen. ZIERIKZEE - Het aantal uitkeringsgerechtigden blijft redelijk stabiel, waardoor de uitgaven voor sociale uit keringen min of meer op hetzelfde niveau blijven. Wel blijft het totaal aan RWW-ers vrij hoog. Dit constateert de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duive- land/Sint Philipsland in haar aanbiedingsnota bij de be groting voor 1991. Een begroting die maandagavond door het algemeen bestuur zonder meer werd vastgesteld. In deze nota wordt geconstateerd dat de inspanningen van de Sociale Dienst en het Arbeidsbureau om langdurig werklozen weer aan een ar beidsplaats te helpen tot nu toe nog niet hebben geleid tot een duidelijke daling van het RWW-bestand. Dit blijft hoog, ofschoon er wel sprake is van een regelmatige verandering in het bestand. Het aantal langdurig werklozen blijft eveneens aanzien lijk. Daarom zullen Sociale Dienst en Arbeidsbureau door moeten gaan met de zogenaamde Heroriënterings- gesprekken en het bevorderen van scholing van deze categorie werkzoe kenden. ken aan de arbeidsvoorziening in Zeeland. In het voorlopig bestuur van dit nieuwe orgaan zitten voor de re gio Schouwen-Duiveland/Sint Phi lipsland twee bestuursleden en twee ambtenaren van de Sociale Dienst in het bestuur. Een gegeven dat bij de Het was dan ook een vanzelfspre kende zaak dat zij beiden het middel punt vormden van de bijeenkomst waarmee leerlingen en personeel van de Kirreweie en bestuurders van de gemeente Westerschouwen afscheid namen van hun werkster die 65 jaar werd. Een afscheid waarmee tevens een tijdperk werd afgesloten. De Kir reweie wordt voortaan schoonge maakt door een schoonmaakbedrijf: Drop knapt het op. Schone school Een schoonmaakbedrijf dat, zoals tegenwoordig gebruikelijk is, precies op uren werkt. Mevrouw Speelman hoopt daarom dat Drop het goed zal opknappen. „Een schone school is heel belangrijk. Vooral omdat steeds meer kinderen tegenwoordig aller gisch zijn voor stof". Vanuit de taak opvatting dat een schone school haar verantwoordelijkheid was heeft de werkster in de afgelopen 87 jaar nooit volgens afgemeten tijden ge werkt. „Wij keken niet op vijf minu ten. We begonnen om 15.45 uur en werkten door tot we klaar waren". Mevrouw Speelman verhuisde de afgelopen 37 jaar met haar werk zaamheden diverse keren mee van het ene schoolgebouw naar het ande re. Ze begon met haar baan in 1953, na de Watersnoodramp. „Ons gezin was geëvacueerd naar Burgh. We za ten daar in huis bij schoolmeester De Ruiter. Het lagere schoolgebouw aan de Kerkstraat werd gebruikt als aula voor mensen die waren verdronken bij de ramp. Omdat de vaste schoon maakster ziek was vroeg meester De Ruiter of wij het schoolgebouw wil den schoonmaken voor het weer in gebruik zou worden genomen voor het geven van les". P. Speelman klaarde dat karwei met haar zusters B. en A. Speelman. Omdat haar beide zusters al een vaste dienstbetrekking hadden was zij het die na ongeveer negen maanden in dienst werd genomen als werkster. „Ik werkte al bij verschillende men sen als werkster en die school kon er nog wel bij". In die periode bestonden de werk zaamheden nog voornamelijk uit het schoonmaken van de houten vloeren op vrijdagmiddag. „Eerst aanvegen en dan dweilen". Een hele klus omdat daarbij de zware houten schoolban ken steeds verschoven moesten wor den. Maar daarbij kreeg mevrouw Speelman altijd hulp van haar zusters. „Mijn oudste zus zette van te voren ook altijd een ketel water op de hoge kolenkachcl in de klas. Want er was verder geen mogelijkheid om warm water te maken en vooral in de winter als het vroor viel het niet mee om uitsluitend met koud water te moeten schoonmaken". Lange gangen schuren In het begin van de jaren '60 ver huisde de openbare lagere school van Burgh naar een nieuw gebouw aan het Duinweegje. „Een grote verbete ring want er lag ballatum op de vloe ren en er was een elektrisch kook- toestel waarop je water warm kon maken". In 1967 nam P. Speelman ook de Beatrixsehool te Haamstede erbij om schoon te maken. „Dat was een hele verandering want het was een groot schoolgebouw met lange gangen die om de zoveel weken ge 1 schuurd moesten worden". In de ze ventiger jaren, bij het samenvoegen van Burgh en Haamstede, werden ook de beide scholen die mevrouw Speelman schoonhield samenge voegd. Zo ontstond het huidige schoolgebouw, de Kirreweie. „De Kirreweie was het mooiste ge bouw om schoon te maken. Het was helemaal belegd met vloerbedek king". En zo staat de werkster op de tientallen tekeningen die de leerlin gen ter ere van haar afscheid maak ten veelvuldig afgebeeld met de stof zuiger. Hoewel zij de leerlingen alleen zag wanneer ze na schooltijd terug kwa men om vergeten spullen op te halen, draagt de werkster de kinderen een warm hart toe. „Ik heb er geen kla gen over. Er ligt wel eens wat gras en zand op de vloer, maar het is nooit een echte rommel in de school. Ze moeten alle spullen opruimen. En dat zijn er tegenwoordig heel wat hoor. Vroeger hadden de kinderen geen spullen om rommel te kunnen ma ken". Old timer Tbr gelegenheid van het afscheids feest werd de werkster samen met haar zuster aan huis opgehaald met een old timer. Na de feestelijke bij eenkomst in de Kirreweie werden zij in het gemeentehuis ontvangen en toegesproken door burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer en basis schooldirecteur A. Damman. „Het was zo'n prachtige dag. We hebben er echt van genoten.en ik heb het werk ook altijd met veel plezier gedaan". ROERMOND - De Limburgse in stellingen voor jeugdhulpverlening houden 6 november in Maastricht een provinciale manifestatie om hun on vrede te uiten over het hersprei- dingsplan van het ministerie van WVC. Volgens dat plan moet ruim een derde van de capaciteit van dc Lim burgse jeugdhulpverlening, met na me in de jeugdinternaten, worden verminderd. Een woordvoerder van de Stichting Werkgroep Jcugdwel- zijnszorg Limburg verklaarde dat de plannen gepaard gaan met een ver lies van bijna 400 arbeidsplaatsen, waardoor de kwaliteit van de hulp verlening wel eens ernstig kan wor den aangetast. Sociale zorg Voor de sociale zorg moeten de Schouwen-Duivelandse gemeenten en Sint Philipsland in 1991 in totaal 1.190.335 gulden op tafel leggen. Dit komt neer op een bedrag van 36.91 per inwoner, hetgeen 1,17 meer is dan dit jaar. De kosten voor het alge meen beheer zullen in 1991 licht stij gen doordat dan niet langer een ver goeding van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid wordt ontvangen voor de uitvoerings kosten van de WWV. Begin volgend jaar begint het Re gionaal Bestuur Arbeidsvoorziening •Zeeland (RBA) aan zijn taak. Samen met werkgevers- en werknemersorga nisaties moeten de gemeenten wer- UTRECHT - De kruitfabriek Mui den Chemie (240 werknemers, vesti gingen in Muiden, Ouderkerk en Kol- lum) is van plan de produktie van rookzwak buskruit vanaf medio no vember tijdelijk stil te leggen. De omzet is mede door de internationale ontwikkelingen tegengevallen, waar door het bedrijf over te grote voorra den kruit beschikt, zo heeft Muiden Chemie meegedeeld. Het bedrijf overweegt een vergunning voor werk tijdverkorting aan te vragen om de tijdelijke produktiestop zonder ont slagen te laten verlopen. ZIERIKZEE - Een eerste ken nismaking met de gemeente. Die mo gelijkheid biedt de gemeente Zierik zee haar nieuwe ingezetenen en wel op maandag 22 oktober vanaf 19.30 uur. Eens per jaar biedt de gemeente Zierikzee nieuwe inwoners de moge lijkheid tot een informele kennisma king met het bestuurlijk en ambte lijk apparaat van de gemeente. Dit jaar is de avond bestemd voor men sen die zich tussen oktober '89 en sep tember '90 in Zierikzee hebben geves tigd. De avond begint om 19.30 uur met een kopje koffie, waarna burgemees ter mr J. J. P. M. Asselbergs een wel komstwoord zal spreken. De leden van het college van burgemeester en wethouders zullen daarna uiteenzet ten welke taken zij ieder voor hun re kening nemen. Daarnaast kunnen de nieuwe Zierikzeeënaren ook ken nismaken met de gemeentesecretaris, de raadsleden en de directeur ge meentewerken. Om een indruk te krijgen over de historie en ontwikkeling van Zierik zee wordt vanaf 20.30 uur de dia-serie Zierikzee stad vol geheimen ver toond, waarna er gelegenheid is tot het bezichtigen van de verschillende vertrekken, zoals onder meer de werkkamers van burgemeester en ge meentesecretaris en het Stadhuismu seum Duivelandse afgevaardigde W. P. Stouten vragen opriep omdat de an dere gemeenten per gemeente 'n ver tegenwoordiger in het bestuur van de RBA hebben. Hoe dan ook, het is noodzakelijk dat er een structuur dient te worden opgezet waarin de belangen van Schouwen-Duiveland en Sint Philips land voldoende veilig worden ge steld. De Intergemeentelijke Sociale Dienst moet bovendien een duidelij ke taak krijgen in het kader van rege lingen ter bestrijding van langdurige werkloosheid. Voor dit doel zijn onder andere de Kaderregeling Arbeidsinpassing en het Jeugdwerkgarantieplan opgezet. Via het subsidiëren van een arbeids plaats en het verlenen van vrijstel ling van bepaalde premies moeten werkgevers' ertoe 1 worden - aange spoord om langdurig werklozen in dienst te nemen. Voor schoolverlaters wordt momenteel gedacht aan een aparte uitkeringsregeling. Bij de uit voering van het Jeugdwerkgarantie plan zou de ISD, zo wordt in de nota gesteld, een duidelijke functie moe ten krjgen. Dit gezien het voordeel dat hierdoor een directe koppeling tussen arbeid en uitkering/inkomen wordt gelegd. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur); 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0,90. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% BTW. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Is de gemeente Zierikzee bereid om de brief van de gemeente Veere inzake de schaalvergroting binnen het onderwijs te steunen? Die discussie wordt maandag 8 oktober tijdens de vergadering van de com missie onderwijs gevoerd. Deze vergadering wordt ge houden in het stadhuis en begint om 19.00 uur. Het plan van de staatssecretaris Wallage van onderwijs om binnen het basisonderwijs een schaalvergroting door te voeren heeft de gemeente Vee- re ertoe aangezet om op dit voorstel (schriftelijk) te reageren. Om onder wijskundige redenen is het volgens de Projectgroep Schaalvergroting Basisonderwijs gewenst dat de om vang van de basisscholen wordt ver groot. Ook de kwaliteit en produkti- viteit alsmede dc kostenbeheersing spelen hierbij een rol. Volgens de projectgroep zou een ba sisschool met ongeveer vijfhonderd leerlingen onderwijskundig gezien het meest gewenst zijn. In dit gehele proces van schaalvergroting zouden scholen met minder dan tweehon derdvijftig leerlingen hun deuren moeten, sluiten. Voordat staatssecre taris Wallage echter met een beleids visie komt wil hij eerst de reacties op het plan van de projectgroep afwach ten. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) heeft inmiddels te kennen gegeven dat zij grote waarde hecht aan het handhaven van kleine re scholen op het platteland. Dit speelt mee bij de beoordeling van het rapport van de projectgroep. Burge meester en wethouders van Zierikzee onderschrijven dit standpunt en stel len dit punt nu ter discussie in de ver gadering van de onderwijscommis sie. Ook wordt tijdens deze vergadering gesproken over de ver vanging van de vakleraar textiele werkvormen voor de basisscholen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3