Forse kritiek Landbouwschap op Zeeuws Milieubeleidsplan Landelijk alarmnummer moet kostbare tijdwinst opleveren WATERSTANDEN Burger mag weten wat er met het geld voor waterschap gaat gebeuren Inconsistentonvolledig, slecht onderbouwd en tendentieus'' Alarmnummer 06-11 wordt officieel in gebruik genomen Duitsers stelen appelen uit boomgaard t K 2 Vervolg van pagina 1 Daarbij streeft men naar een zo ge varieerd mogelijke aanplant. De kans op ziektes is daardoor kleiner en volgens het waterschap zou meer variatie in de beplanting ook het Schouwse landschap ten goede ko men. Die herbeplanting is niet mogelijk binnen het normale budget voor on derhoud. Het wachten is dan ook op een rijkssubsidie die vervanging van de beplanting langs wegen mogelijk moet maken. Als dat eenmaal ge beurd is kan men weer geld besparen omdat nieuwe beplanting ook mak kelijker en sneller in onderhoud is. Bestuurder Ook oud is de naam dijkgraaf, een titel die wellicht een verkeerd idee geeft van het werk dat een heden daagse dijkgraaf moet verrichten. „Een dijkgraaf is vooral een bestuur der", stelt De Haan. Geen erebaantje, maar een full-time job als 'manager' van een uitgebreid team van mensen die ieder weer op hun eigen gebied deskundig zijn. Het dagelijks bestuur van het wa terschap wordt gevormd door dijk graaf en gezworenen. Min of meer vergelijkbaar met in een gemeente de burgemeester en wethouders. Wat in een gemeente de gemeente raad is, is in het waterschap het gezel schap van de hoofdingelanden. Zij zijn, net zoals de raadsleden, de ver tegenwoordigers van de inwoners van Schouwen-Duiveland. Die inwoners op hun beurt worden in waterschaps termen ingelanden genoemd. En ie dere ingeland betaalt mee om het werk van het waterschap mogelijk te maken. Verontreinigingsheffing Zo is er de verontreinigingsheffing die aan iedere inwoner opgelegd wordt. Iedereen heeft er immers be lang bij dat het rioolwater gezuiverd wordt en dat dijken, duinen en wegen •worden onderhouden. Wie wil weten of zijn of haar geld goed besteed wordt kan zaterdag 6 oktober terecht in het kantoor van het waterschap in Zierikzee (Havenpark 40) het gemaal Prommelsluis (Provincialeweg 7, Kerkwerve) en rioolwaterzuiverings installatie, De Verseput (Verseputse- weg 38, Kerkwerve). In het kantoor van het waterschap, 's Landskamer, is een foto-tentoonstelling ingericht en wordt een video-presentatie ver zorgd. Er is een prijsvraag voor vol wassenen met als hoofdprijs een rondvlucht boven Zeeland en voor de kinderen tot en met 12 jaar ligt er een kleurplaat klaar. Geïnteresseerden kunnen tussen 10.00 en 16.00 uur te récht op genoemde adressen. ZIERIKZEE - De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap is niet onder de indruk van het Zeeuws Milieubeleidsplan Kerend Tij. De raad noemt het beleidsvoornemen op enkele voor de agrarische sec tor wezenlijke onderdelen inconsistent, onvolledig, slecht onderbouwd en tendentieus. „Zo langzamerhand gaat het overzicht van alle wensen en voorgenomen maatregelen voor de individuele agrarische ondernemer ontbreken en het inzicht in het nut van de in abstracto gestelde maatregelen verloren", aldus de raad. De raad laat in een eerste reactie op Kerend Tij weten met gemengde ge voelens kennis te hebben genomen van het Zeeuws Milieubeleidsplan. „Evenals in andere nota's wordt in Kerend Tij de indruk gewekt alsof er in het recente verleden nog niets of veel te weinig is gebeurd met betrek king tot een verantwoord milieuge drag", aldus de raad. Zij stelt dat ook binnen de agrarische sector wel dege lijk gewerkt wordt aan én met maat regelen die tot doel hebben het milieu te sparen. Dat gaat de gewestelijke raad veel te ver. Men koppelt daar de opmer king aan vast dat inzicht in de feite lijke problematiek in Kerend Tij ont breekt. Gepleit wordt voor nader onderzoek. „De raad wil niet de indruk wek ken de hele problematiek van de be lasting van het oppervlaktewater met stikstof te willen bagatelliseren en is van mening dat een verantwoor de aanwending van dierlijke mest dient plaats te vinden. Verantwoord zowel in agrarisch- als in milieu opzicht", aldus de gewestelijke raad. Eén van de problemen waar in Ke rend Tij aandacht voor wordt ge vraagd is het fe|t dat door het ge bruik van dierlijke mest nitraat in de sloten terecht komt. Daardoor ont staat een teveel aan voedingsstoffen. In vaktermen heet dat eutrofiëring en de gewestelijke raad stelt dat dit verschijnsel bestreden kan worden door de sloten door te spoelen met zoet water. „Op deze wijze kan worden bereikt dat het oppervlaktewater in de slo ten aan de basiskwaliteitsdoelstel lingen voldoet", aldus de gewestelij ke raad. Men onderkent dat er op dit mo ment op Schouwen-Duiveland voor die doorspoeling geen zoet water be schikbaar is. Integendeel: op veel plaatsen heeft men hinder van zoute kwel. „Dat mag in het kader van deze beleidsnotitie met zijn veelheid aan hoog gegrepen doelstellingen geen argument zijn". Distels In Kerend Tij wordt ook ingegaan op het mogelijk intrekken van de dis telverordening. Volgens de opstellers van Kerend Tij wordt in het kader van die verordening onnodig veel on kruidbestrijdingsmiddel gebruikt. Volgens de raad een bewering die kant noch wal raakt. Volgens de redenatie van de raad zal intrekking van de distelverorde ning uiteindelijk juist leiden tot ho ger gebruik van onkruidbestrij dingsmiddelen. Als de distels niet meteen aange pakt worden verspreiden de distelza den zich over het land en ontkiemen ze tussen de te velde staande gewas sen. Volgens de raad zal de distel dan juist met chemische bestrijdingsmid delen aangepakt worden. „Dit be leidsvoornemen ware derhalve in te trekken om het voorgenomen doel te bereiken", aldus de raad. Cliché Voor wat betreft het in Kerend Tij gemelde 'overmatig gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen' stelt de raad dat daar in de paktijk nauwe lijks sprake van is. „Mede vanwege de hoge kosten ervan. Het gebruik zo veel mogelijk beperken zoals gedepu teerde staten stellen is derhalve een cliché", aldus de raad. Gepleit wordt tenslotte voor het in overeenstem ming brengen van het provinciale be leid met het rijksbeleid. Dit om te voorkomen dat de Zeeuwse agrari sche bedrijven in een ongunstige con currentiepositie terecht komen ten opzichte van de overige agrarische bedrijven in Nederland Verinnerlijking Volgens de gewestelijke raad dreigt er een teveel aan regels en wet ten te ontstaan. De raad waarschuwt voor maatregelen die onvoldoende getoetst zijn op haalbaarheid. Instel len van dergelijke maatregelen maakt een milieu-beleid volgens de raad ongeloofwaardig. „Noch aan de bedrijfsorganisatori sche, noch aan de teelttechnische, noch aan de financiële consequenties wordt aandacht besteed", zo stelt de gewestelijke raad. „Er wordt slechts geredeneerd vanuit een set abstracte doelstellingen. De raad wil hiervoor met klem waarschuwen, temeer nu het hier gaat om de zoveelste nota van de overheid betreffende het milieu". Tendentieus In Kerend Tij wordt het belang van een mentaliteitsverandering bena drukt. Een proces dat volgens de ge westelijke raad in landbouwkringen al volop bezig is. „De landbouw staat zeker niet afwijzend tegenover aller hande ontwikkelingen die het milieu ten goede moeten komen. Het proces van verinnerlijking is binnen de agrarische sector reeds op gang geko men". Vervolgens neemt de gewestelijke raad het Zeeuws Milieubeleidsplan op de korrel. In de ogen van de raad deugt er niet veel van. Aan de hand van verschillende voorbeelden wordt Kerend Tij neergesabeld. In het Zeeuws Milieubeleidsplan wordt ge pleit voor beëindiging binnen vijf jaar van het werken met dierlijke mest. De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap: Proces van verinnerlijking binnen de agrarische sector reeds op gang gekomen'1. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Het paniekerig bladeren in het telefoon boek, op zoek naar het alarmnummer van politie, brand weer of eerste-hulpdienst, moet in Nederland tot het ver leden gaan behoren. Wie een ongeval, een brand of een beroving te melden heeft, kan sinds 1 juni overal in Ne derland het nummer 06-11 bellen. Een centralist schakelt de beller direct door naar de benodigde instantie. HAAKSBERGEN - De 14-jarige Margreet Nijmeijer, leerlinge van de Raahorst-MAVO in Haaksbergen, is overleden aan de gevolgen van nek kramp. De directie van de MAVO heeft dit aan de leerlingen meege deeld. ZIERIKZEE - In de nacht van maandag op dinsdag betrapte de po litie een Duits echtpaar dat zich be zig hield met het stelen van appelen uit een boomgaard. Dat gebeurde aan de Gouweveerse- weg in de polder tussen Zierikzee en Ouwerkerk. De politie ontdekte de overtreding toen tijdens een surveil lance haar aandacht werd getrokken door een vreemd geparkeerd staande auto met een Duits kenteken. De vrouw die er in zat vertelde een onge loofwaardig verhaal en in de auto lag een flinke zak appelen die nog nat waren van de dauw. Toen de politie verder op onderzoek uitging ontdek te men in de boomgaard een man die bezig was om een tweede zak met ap pelen te plukken. Toen hij de politie opmerkte ging hij er te voet van door, maar men had de appeldief snel ach terhaald. Het bleek de Duitser H. P. G. K. te zijn die met zijn echtgenote G. W. op een camping te Ouwerkerk verbleef. De politie maakte proces verbaal op tegen het echtpaar. Datum Zierikzee 3 oktober 4 oktober Roompot Buiten 3 oktober 4 oktober Bruinisse 3 oktober 4 oktober Wemeldinge 3 oktober 4 oktober Springtij: 6 oktober Actuele informatie over afwijkingen: Het landelijk alarmnummer wordt dinsdag 9 oktober officieel in ge bruik genomen door koningin Bea trix, tijdens een feestelijke bijeen komst in het Danstheater in Den Haag. Daar wordt ook het startsein gegeven voor een grote publiciteits campagne die het landelijk alarm nummer er bij de Nederlandse bevol king moet „inhameren". „Honderd procent bekendheid lukt misschien niet, maar het komt er dicht bij", is de overtuiging van amb tenaar G. E. Lagerwaard van het mi nisterie van binnenlandse zaken. Alarmnummer Als projectmanager van het lande lijk unuorm alarmnummer heeft hij Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 02.30 171 08.25 -114 14.40 156 20.45 -117 03.10 180 08.55 -117 15.20 165 21.15 -151 01.00 176 07.00 -114 13.10 163 19.20 -148 01.30 193 07.40 -122 13.40 181 19.55 -158 02.45 181 08.25 -124 14.50 163 20.40 -156 03.30 189 09.00 -128 15.35 170 21.20 -162 02.30 193 08.25 -129 14.45 180 20.45 -161 03.10 205 09.00 -134 15.20 193 21.25 -167 06-91122353 zich beziggehouden met de geleidelij ke invoering van het nummer in het hele land. Eind 1987 ging 06-11 van start in de telefoondistricten Eindhoven en 's- Hertogenbosch. Het district Den Haag was in juni het twintigste en laatste district waar het landelijk alarmnummer werd ingevoerd. De lo kale alarmnummers blijven overi gens gewoon bestaan. Lagerwaard geeft toe dat Neder land niet bepaald voorop loopt met een landelijk alarmnummer. De ons omringende landen kennen het feno meen al veel langer. Engeland voerde een dergelijk nummer bij voorbeeld al in 1937 in. Maar na de nodige proefnemingen en veel overleg met PTT Telecom mag Nederland zich wat een lande lijk alarmnummer betreft inmiddels ook tot de ontwikkelde landen reke nen. ,,T5'dwinst" is volgens Lager waard t belangrijkste voordeel van ee landelijk alarmnummer. „Uit een onderzoek enige tijd gele den bleek dat slechts 34 procent van de mensen het plaatselijke alarm nummer van de politie uit het hoofd kende. Voor brandweer en ambulance lagen die percentages zelfs onder de tien procent. Dat betekent dat men in noodsituaties meestal eerst op zoek moet naar het alarmnummer Een makkelijk te onthouden alarmnum mer dat men overal in Nederland kan bellen levert kostbare seconden of zelfs minuten tijdswinst op". Een onderzoekje in de regio's waar het uniforme alarmnummer al langer draait, wees uit dat na de invoering van 06-11 bij elke melding gemiddeld zo'n veertig seconden werden gewon nen. Wat dat concreet voor gevolgen heeft gehad is volgens Lagerwaard moeilijk na te gaan. Autotelefoon „Maar bij branden en bij ongeluk ken waar sprake is van lichamelijk letsel kunnen seconden heel veel uit maken. Automobilisten met een au totelefoon die een ernstig ongeval zien gebeuren kunnen bijvoorbeeld ook meteen 06-11 bellen vanuit de auto". Volgens Lagerwaard is het geld dat in het project wordt gestoken -18 mil joen voor de invoering en jaarlijks 9 miljoen voor de exploitatie - door de snellere hulpverlening spoedig terug verdiend. De centrales van 06-11 zitten ver spreid over het hele land. Over het al gemeen zijn ze ondergebracht bij po litiebureaus, maar ze werken daar onafhankelijk van. De centralist van 06-11 wil van de beller alleen weten waar de plek des onheils is en welke hulp nodig is. De beller wordt vervolgens meteen doorgeschakeld naar de betreffende instantie, waar hij zijn verhaal kwijt kan. Het is niet de bedoeling dat de centralist van 06-11 bet sein tot uit rukken geeft, al is dat in bijzondere gevallen niet uitgesloten. „De cen tralist moet zijn nieuwsgierigheid in bedwang houden. Hij is in feite niet meer dan een doorgeefluik", aldus Lagerwaard. Een kennelijk dronken automobi list die om hulp vraagt omdat hij ge wond is, wordt dan ook meteen naar de eerste-hulpdienst doorgeschakeld. Hij hoeft volgens Lagerwaard niet bang te zijn de politie aan de lijn te krijgen, ook al zijn veel 06-11- centrales in politicbureaus onderge bracht. Hij benadrukte dat het landelijke alarmnummer alleen bestemd is voor urgente gevallen. „Dus niet om te melden dat er een kat in de boom zit of dat er een aanrijding met alleen maar blikschade is geweest". Misbruik of verkeerde meldingen zijn echter niet te voorkomen, zo geeft hij toe. Momenteel ligt het per centage onjuist gebruik van 06-11 zelfs op 40 procent, maar Lagerwaard heeft goede hoop dat dat de komende tijd teruggebracht kan worden naar 25 procent. Publiciteit „Publiciteit heeft tot gevolg dat veel mensen gaan bellen om te kijken of het werkt en of die centrale echt wel 24 uur per dag bereikbaar is. Maar als het nieuwe eraf is, zwakt dat af". De centralisten hebben de instrue tic gekregen om grappenmakers of anderen die het nummer ten onrechte hebben gedraaid zo snel mogelijk af te kappen, om de lijnen vrij te hou den voor echte meldingen. Voor het bellen van 06-11 moet het normale tarief betaald worden, ter wijl het bellen van een alarmnummer in andere Europese landen meestal gratis is. Het betekent ook dat ie mand die uit een telefooncel belt een kwartje nodig heeft. „Ik vind dat het gratis moet zijn", zegt Lagerwaard. „Na 1992 kunnen we hier in Europa natuurlijk moeilijk mee aankomen. Maar een gratis alarmnummer kost extra geld. Dat is de belangrijkste re den om het voorlopig niet te doen. En het scheelt ook wel in het misbruik. Kinderen blijven de hele middag bel len vanuit een telefooncel als het gra tis is." Lagerwaard zegt het wel wat merk waardig te vinden dat de discussie over een gratis alarmnummer bij de introductie van 06-11 de kop opsteekt, terwijl de lokale alarmnummers evenmin gratis zijn. De projectleider wacht momenteel op de uitkomsten van een uitgebreid onderzoek naar het functioneren van de 06-11-centrales. Eventuele moei lijkheden moeten zo op een rijtje ko men, maar grote problemen hebben zich volgens Lagerwaard niet voorge daan. Klachten van het publiek over bij voorbeeld lange wachttijden zijn er ook nauwelijks geweest. „Als je dringend hulp nodig hebt, duurt elke seconde natuurlijk een eeuwigheid, maar binnen enkele seconden wordt er altijd opgenomen". Opnaineband Zodra iemand het nummer belt, loopt er een opnameband mee, zodat klachten achteraf altijd nagetrokken kunnen worden. De band kan ook af geluisterd worden als iemand in pa niek om hulp vraagt en ophangt voor dat de centralist de beller heeft kunnen doorschakelen. Een probleem is wel dat sommige bedrijven het hun werknemers onmo gelijk hebben gemaakt om 06- nummers te bellen. Daarmee worden niet alleen sekslijnen onbereikbaar, maar ook 06-11. Lagerwaard heeft wat adviezen aan alle Kamers van Koophandel gestuurd om dat pro bleem het hoofd te bieden. „Bij mo derne centrales kun je gemakkelijk selectief uitsluiten. Ook kun je het bellen van 06-11 door middel van ver kort kiezen mogelijk maken". Overigens zal het nummer 06-11 als landelijk alarmnummer over enkele jaren weer verdwijnen. Na de Euro pese eenwording zal in alle EG- lidstatcn het nummer 112 als alarm nummer gaan gelden. Lagerwaard denkt dat dat nummer in Nederland in 1995 zal worden ingevoerd. Het nummer 06-11 zal dan echter nog ge ruime tijd naast 112 in gebruik blij ven. I Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-ineteocentrum Zeeland t.o.V. NAP. T/m zondag 21 oktober Neeltje Jans Foto-expositie Zeeland toen waters noodramp. Delta Expo. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met 5 oktober Schouwen-Duiveland Collecte van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren. Dinsdag 2 oktober Zierikzee Vergadering CNV-subdistrictsraad Schouwen-Duiveland in de Gerefor meerde kerk, St. Domusstraat. 19.30 uur. Scharendijke Volksmuziekgroep 't Kliekske. Put- meet. 20.00 uur. Woensdag 3 oktober Zierikzee t Dierenkeuring door dierenarts Won- dergem in clubhuis de Lichtboei. 14.00 uur. Bijeenkomst van de Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ou deren in het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Vlaams volkstoneelstuk De familie Klepkens. Concertzaal. 20.00 uur. Donderdag 4 oktober Zierikzee Sjoelmiddag ANBO-afd. Zierikzee. In ANBO-gebouw. 14.00 uur. Start discussiegroep Oog voor Euro pa in ANBO-gebouw. 19.30 uur. Serooskerke Algemene ledenvergadering van de Dorpsgemeenschap in het dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 5 oktober Zierikzee Overhandiging Teleac cursuspakket Steden des tijds aan burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs in stadhuis. 13.00 uur. Kerkwerve Forumavond SGP met Kamerleden in Christelijke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Lezing Natuur- en Vogelwacht met dia's over Ecuador. Zaal Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Zaterdag 6 oktober Zierikzee Open huis waterschap, 's Landska mer. Van 10.00 tot 16.00 uur. Orgeldag over na-oorlogse orgelbouw in de Gasthuiskerk. 10.30 uur. Kerkwerve Open huis waterschap. Gemaal Prommelsluis en rioolzuiveringsin stallatie. Van 10.00 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede Herfstwandeling van IVN in samen werking met Schoolbiologie op land goed Gadra. 13.30 uur. Zaterdag 6 oktober tot en met zaterdag 20 oktober Burgh-Haamstede Films en nieuwe UNICEF-wenskaar- ten en geschenkartikelen in 't Win keltje. Dagelijks (niet 's zondags). Tussen 12.00 en 19.00 uur. Zondag 7 oktober Burgh-Haamstede Herfstwandeling van IVN in samen werking met Schoolbiologie op land goed Gadra. 13.30 uur. Maandag 8 oktober Zierikzee Vergadering commissie onderwijs. In stadhuis. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst Vrienden van Wester- schouwen. In de Burght. 20.00 uur. Dinsdag 9 oktober Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Openbare vergadering van de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland in het kantoor van de dienst. 16.00 uur. Scharendijke Forumavond van PvdA afdeling Mid- denschouwen, thema: Recreatie Mid- denschouwen, een lust of een last? In de Putmeet. 20.00 uur. Woensdag 10 oktober Zierikzee Themadag werkgroep Uitkeringsge rechtigden van FNV-Schouwen-Dui- veland in ANBO-gebouw. 10.00 uur. Burgh-Haamstede Kaderdag CFO-distrjetsraad Zeeland in De Burght. 9.30 uur. Brouwershaven Eerste paal wordt in de grond gesla gen van woonzorgcentrum aan de Poortdijkstraat. 16.00 uur. Vrijdag 12 oktober Zierikzee Optreden Nederlands Pianosextet. In Concertzaal. 20.00 uur. Woensdag 17 oktober Zierikzee Tbneel-speel-middag voor kinderen van 8 tot 12 jaar door Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel in Concert zaal. 13.00 uur. Bijeenkomst Nederlands Christen Vrouwenbond, afdeling ouderen. In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 18 oktober Zierikzee Najaars-handwerkbazar UW. In ei gen onderkomen. Vanaf 10.00 uur Zaterdag 20 oktober Zierikzee „Stoelendans". Jeugdtoneel in Con certzaal. 15.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2