'Mensen hebben er recht op om te weten wat er met hun geld gebeurt' Rijscholen vinden start van de cursus oneerlijke concurrentie SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Waterschap wil meer naar buiten treden op eerste landelijke Waterschapsdag WH* DE BIJ.T Van Uden: „Wij hebben alle kwaliteit in huis f 40,- tot 1 februari 1991 Zierikzeesche Nieuwsbode. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kritiek Privacy Nootverband Atletiek Het Landbouwschap heeft forse kritiek op het Bestuur van Sociale Dienst regelt privacy van Een bijdrage van de Stichting ter bevordering AV Delta Sport besluit seizoen met baan- en Zeeuws Milieubeleidsplan. (Pagina 2). haar cliënten. (Pagina 3). van Komische en Kritische Noten. (Pagina 4). clubkampioenschappen. (Pagina 9). DINSDAG 2 OKTOBER 1990 147ste jaargang Nr. 24823 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Geld maakt niet gelukkig. Gezegde ZIERIKZEE - Uit een onderzoek van de Unie van Waterschappen is gebleken dat maar weinig Nederlanders weten wat een waterschap is en doet. Daar wil men veran dering in brengen door nadrukkelijker naar buiten te treden. Een van de middelen om dat te doen is de eerste landelijke Waterschapsdag die zaterdag 6 oktober gehouden wordt. Die dag zetten alle 130 waterschappen van Nederland de waterstaatkundige werken die onder hun beheer vallen open voor bezoekers. Dijkgraaf A. P. de Haan van het Waterschap Schouwen-Duiveland staat helemaal achter de landelijke Water schapsdag. „De mensen hebben er ook recht op om te weten wat er met hun geld ge beurt", aldus de dijkgraaf. Op 6 oktober zijn naast 's Landskamer ook gemaal Prom- melsluis en rioolwaterzuiveringsinstallatie De Verseput open voor het publiek. besef dat ze zuinig om moeten sprin gen met moeder aarde willen onze kinderen en kleinkinderen er ook nog een aangenaam leven op kunnen leiden heeft geleid tot nieuwe en strengere milieuwetten. Dijkgraaf De Haan: „Je hebt bijvoorbeeld het verdwijnen van fosfaten uit de wasmiddelen en een strengere mest wetgeving. Dat werkt heel gunstig op het milieu". Volgens De Haan is het op Schou wen-Duiveland redelijk goed gesteld met de kwaliteit van het water. Zij tekent daar meteen bij aan dat dat niet inhoudt dat de aandacht voor het milieu mag verslappen. Waar wetten zijn worden wetten overtreden en Schouwen-Duiveland is daar geen uitzondering op. Door de regelmatige controles is men er in de regel snel achter of er ergens illegale lozingen worden gedaan. „Het is al leen moeilijk te achterhalen wat de herkomst van de vervuiling is. En het is heel moeilijk om te bewijzen dat ie mand zich schuldig heeft gemaakt aan illegale lozingen", aldus De Haan. Eeuwen oud De bewaking van het grondwater peil en het peil van het water in slo ten en vaarten is een.t^ak.die het wa terschap al eeuwen 'tëheeft. Als het grondwaterpeil te hoog is kan dat problemen geven in de landbouw. ^Doormiddel van een gemaal kan dan /extra grondwater Opgepompt worden_ waardoor het grondwaterpeil weer"1 op de gewenste hoogte komt. Ook hier speelt het milieu een be langrijke rol. Bij kwetsbare natuur gebieden kan een te laag of te hoog grondwaterpeil grote gevolgen heb ben. Als zo'n natuurgebied een laag grondwaterpeil nodig heeft en de na burige boer. heeft juist liever dat het grondwaterpeil wat hoger is kan dat weieens een botsing van belangen ge ven. Zaak voor het waterschap is dan om een voor iedereen aanvaardbaar compromis te bedenken. Dijkgraaf A. P. de Haan: ,,Een dijkgraaf is vooral een bestuurder Dijken en sluizen worden maar al te snel als iets vanzelfsprekends erva ren. Maar weinig mensen beseffen hoeveel tijd en geld het kost om die dijken en sluizen in conditie te hou den. Terwijl de Stormvloedkering ge roemd wordt als een buitengewoon fraai staaltje van techniek dat ook nog eens de veiligheid van Schouwen- Duiveland garandeert beseft men soms niet dat dijk en duin minstens zo belangrijk zijn als die Stormvloed kering. Laat staan dat men weet dat een waterschap nog veel meer taken heeft dan alleen onderhoud van de zeeweringen. Uitgebreid Niet alle waterschappen hebben hetzelfde takenpakket. Het Water schap Schouwen-Duiveland daaren tegen is wat men noemt een all-in wa terschap. Dat wil zeggen dat het waterschap een uitgebreid takenpak ket heeft. Eén van de taken van het waterschap die steeds meer tijd en werk in beslag neemt is de bewaking van de waterkwaliteit. Dijkgraaf De Haan: „Het uitgangs punt voor ons is het controleren of men zich aan de regels houdt. Er be staat bijvoorbeeld een verbod op lo zingen waar men geen vergunning voor heeft". Mensen van het waterschap nemen regelmatig monsters van het water van sloten en vaarten. „We kijken bij- voörbeeld of het afvalwater van een bedrijf voldoet aan de normen maar Advertentie we controleren ook de kwaliteit van het zwemwater", aldus de dijkgraaf. In principe wordt overal op Schou wen-Duiveland de kwaliteit van het water in de gaten gehouden, maar vooral de kwetsbare natuurgebieden hebben de aandacht. De aandacht voor het milieu en het Duinbeheer Zoals al aangestipt is het water schap verder verantwoordelijk voor onderhoud en beheer van de zeewe ringen. Op Schouwen-Duiveland gaat het voor het overgrote deel óm dij ken. Alleen de Kop van Schouwen wordt tegen het water beschermd door de duinen. Nu is het waterschap pog slechts verantwoordelijk voor een klein deel van die duinen, maar daar komt verandering in. Het onderhoud van de duinen be helst onder meer het inplanten waar nodig van helmgras en het afrasteren van stukken duin om te voorkomen dat deze betreden worden. Dat kan namelijk tot schade leiden. Een storm zoals in januari dit jaar bezorgt het waterschap ook behoor lijk wat werk. Zodra het maar enigs zins mogelijk is gaat men op pad om te zien waar er schade is aangericht en hoe men deze zo snel mogelijk kan herstellen. Voor het onderhoud van de kust is, voor heel Nederland, een bedrag van 60 miljoen per jaar be schikbaar. Per provincie wordt beke ken welke reparaties het meest drin gend zijn en op korte termijn uitge voerd moeten worden. Peilingen Om te kijken of, bijvoorbeeld door de aanleg van de Stormvloedkering, de stromingen voor de Schouwse kust veranderen worden regelmatig peilingen verricht. Een schip van het waterschap is voortdurend in de vaart. Normaal gesproken worden die peilingen rond Schouwen één an twee keer per jaar verricht.,Maar bij bijzondere omstandigheden worden er extra peilingen gedaan", aldus de dijkgraaf. Een andere taak die al sinds decen nia een van de taken van het water schap is, is dat van wegenbeheer. „Dat hebben niet alle waterschap pen. Ik denk dat dat hoofdzakelijk bij de waterschappen in de kustpro vincies speelt", stelt dijkgraaf De Haan. Het feit dat het Waterschap Schou- wen-Du i vel and -een behoorlijk -a antal wegen in beheer heeft is simpel te verklaren. In vroeger tijd werden we gen vaak op of aan de voet van dijken aangelegd en dus was het waterschap verantwoordelijk voor die wegen. Een taak die handenvol geld kost want het gaat er niet alleen om de weg op zich in goede staat te houden. Ook de beplanting langs die weg heeft onderhoud nodig. Herbeplanting Na de Watersnoodramp in 1953 en de daarop volgende herverkaveling zijn, om het landschap snel weer wat groen te maken, veel snelgroeiende bomen als populieren aangeplant. Deze snelle groeiers leven echter niet zo lang en het waterschap is dan ook druk bezig de beplanting langs de polderwegen op Schouwen-Duive land onder handen te nemen. vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot woensdagavond: Enige tijd regen In de nacht opklaringen en mini mumtemperatuur van omstreeks 12 graden. Overdag van het westen uit toenemende bewolking in de middag gevolgd door regen. Middagtempera- tuur van 16 graden in het westen tot 19 graden in het oosten van het land. Zuidelijke wind, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig, 6. In de avond wind draai end naar zuidwest. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 6 okt.: Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: west 5 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: noordwest 4 Zaterdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 3 okt. Zon op 06.43, onder 18.13 Maan op 17,26, onder 05.19 •4 okt. Zon op 06.45, onder 18.11 Maan op 17.41, onder 06.44 Volle Maan: 4 okt. (13.02) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende twee dagen wordt het weer wisselvallig. Van nacht komen nog enkele opklaringen voor bij een minimumtemperatuur van omstreeks 12 graden. Morgenoch tend neemt de bewolking van het westen uit toe en gaat het in de mid dag regenen. De lucht voor de regen uit is vrij warm, zodat de middag- temperatuur uiteen loopt van 16 gra den in het westen tot plaatselijk 20 graden aan de oostgrens. De zuidelij ke wind is matig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. Achter de regenzone stroomt morgen avond koele en onstabiele lucht bin nen. Donderdag vallen er enkele bui en bij zo'n 15 graden, maar daarna zorgt een hogedrukgebied voor droog en rustig herfstweer. ZIERIKZEE - Door middel van een brief heeft de ge meente Zierikzee alle zestien- tot achttien-jarigen opge roepen, om mee te doen aan een cursus verkeerseducatie. Een zet waarmee de rijschoolhouders van Schouwen- Duiveland het niet eens zijn. J. F. van Uden, woordvoer der van de rijscholen: „Als de gemeente subsidie gaat verstrekken en ook het waterschap met geld gaat smij ten om met zo'n cursus te starten, vinden wij dit oneerlij ke concurrentie". theorie-examen gedaan hebben, gaan we vaak na afloop bij elkaar zitten, om alles op een rijtje te zetten. We twijfelen of dit bij het VEZ ook gebeurt" „Het VEZ wordt waarschijnlijk een massa-gebeuren, met veertig leerlingen. Wij geven theorie aan groepjes van vijftien a zestien deel nemers. In zo'n klein groepje kunnen we genoeg aandacht geven", vertelde Van Uden. „Wij staan achter de doel stelling van de gemeente maar op de ze manier vinden wij, dat de plank wordt misgeslagen". Als tegenactie van de rijscholen wordt nu gestart met een soortgelijke cursus die gericht is op pas zestienja rigen. „In de cursus wordt aandacht besteed aan de EHBO en alcoholge bruik. Het is een complex pakket voor 25,-. Het theorie-examen kan gedaan worden voor de kostprijs, na melijk 34,-". Met de vijfentwintig gulden van de rijscholen, zitten ze ƒ4,- onder de prijs die de VEZ rekent. Brood „Wij moeten zorgen dat er iets ge beurt, want het is ons brood en de theorie is heel belangrijk. We komen in contact met de toekomstige auto chauffeurs". Al met al zijn de rij- shoolhouders niet gelukkig met het geen er nu gebeurt. „Wij zijn toch wel bekend als rijschoolhouders, die wat kunnen. Met zo'n subsidie kunnen wij ook een goede cursus geven. Wat vervolg pagina 5 Advertentie Voor: Centrale verwarming Warmwatervoorziening Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 In de brief van de gemeente staat te lezen dat het project verkeerseduca tie gestart wordt in samenwerking met het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ). „Voor de organisatie en uitvoering van de cur sus is de Stichting Verkeerseducatie Zeeland (VEZ) ingehuurd", laat de ge meente weten. „In die brief wordt de indruk gewekt, dat er geen verkeers educatie bestaat op dit eiland, maar dat is er al lang. De gemeente doet of zij het wiel heeft uitgevonden, ter wijl dit er al lang is", aldus Van Uden. Ongevallencijfers Volgens de brief tonen ongevallen- cijfers aan, dat jongeren in de catego rie van vijftien- tot achttien-jarigen twintig keer zoveel risico lopen be trokken te raken bij een verkeerson geval. „Eerst wordt er gesproken over de leeftijdsgroep van vijftien tot achttien jaar, maar voor de cursus %vordt deze groep teruggedrongen naar zestien jaar en negen maanden tot achtien jaar. Een groep waar wij als rijscholen al jaren mee werken", vertelde Van Uden. Het feit dat de rijscholen nooit be naderd zijn door het ROVZ om met hen van gedachten te wisselen over het project, stuit Van Uden tegen de borst. „Wc hadden misschien geza menlijk iets op kunnen starten. Wij als rijscholen hebben alles in huis om een goede theoriecursus te ge ven". De rijscholen hebben voor veel geld hun eigen theorielokaal opgezet, met videopresentaties en andere belang rijke zaken om een theorie-cursus te houden. „Het is onbegrijpelijk dat daar niet op ingehaakt is", aldus Van Uden. De Schouwen-Duivelandse rij schoolhouders twijfelen aan de kwa liteit van de VEZ. „Wij als rijscholen hebben allemaal een brief gehad van de VEZ, met de vraag, of wij die cur sus voor hen wilden verzorgen. Ze moeten het van de rijscholen hebben, zelf hebben ze geen mensen". Leerdichtheid Verder twijfelt Van Uden aan de leerdichtheid van het project. Binnen de cursus kunnen de deelnemers voor een bedrag van veertig gulden het theorie-examen afleggen, dat tevens geldig is voor het halen van het auto rijbewijs. „Als leerlingen bij ons het Wij willen ook voor maar abonnement op de Als kennismaking ontvangen wij een fraai horloge. Naam: Adres: Postkode: Plaats: Telefoon: Handtekening: Bon volledig invullen en opsturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode. Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee. Zorg dat u ook kans maakt op een reis naar Londen en stuur alsnog de Fotopuzzel uit onze speciale zaterdageditie van 29 september in.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1