Muziekavond in Oosterhof Onzekere toekomst kinderkledingbeurs Financiële bijdrage voor bedrijfsvervoer werknemers Oud-minister Ruding doet het weer met Tante Truus WATERSTANDEN Actie dierenbeschermers tegen proeven cosmetica Dode bij verkeersongeval Brandje door elektrische deken Snelheids controle Eikerzee Joy-riding met gestolen auto Verkeerde uitspraak 2 ZIERIKZEE - „Veel werklozen zijn niet snel bereid ergens anders een baan te accepteren. Men blijft liever thuis bij Tante Truus wonen." Zes jaar geleden was dat een omstreden uitspraak van de toenmalige minister van financiën Onno Ruding. De tegenwoordige NCW-voorzitter Onno Ruding haalde in KRO's actualiteitenrubriek Brandpunt zijn gelijk. Ruding maakte bij Brandpunt een aantal conclusies uit een nog vertrou welijk rapport van de gezamenlijke werkgeversorganisaties openbaar. Een daarvan betreft volgens hem de arbeidsmotivatie van werklozen. „Veel werklozen zijn onvoldoende ge motiveerd om aan de slag te gaan." zo vatte de NCW-voorzitter een en ander samen. DEN HAAG - De salarissen van leerling-verpleegkundigen en leer- ling-ziekenverzoxgenden in over- heidsziekenhuizen gaan met 7,4 pro cent omhoog. De stijging geldt per 1 september met terugwerkende kracht. De ministerraad heeft dit be sloten. BREDA- Bij een verkeersongeval op de zuidelijke rondweg in Breda is een 26-jarige inwoner van Spijkenis- se om het leven gekomen. De man, P. S., reed met drie collega's mee in een auto naar zijn werk in Breda. Door onverklaarbare oorzaak raakte de wagen van de weg, schoot over een vangrail en kwam tegen een boom tot stilstand. Omstanders wisten drie personen uit de brandende auto te be vrijden. Twee van hen zijn met borst en nekverwondingen opgenomen in een ziekenhuis in Breda. Dit heeft de gemeentepolitie meegedeeld. Het rapport weet ook, hoe dat komt. Door een te klein verschil tus sen netto lonen en uitkeringen ont breken voor moeilijk plaatsbare werklozen financiële prikkels om ge motiveerd een baan te zoeken. Een standpunt dat door de werkgeversor ganisaties overigens al geruime tijd wordt betrokken als het gaat om werkloosheidsbestrijding. Sancties Ruding ging in dit kader ook in op de problemen in de bloembollenteelt bij het werven van tijdelijk perso neel. „Het kan niet zo zijn," aldus Ru ding, „dat mensen uit Polen hier ko men bollen pellen, terwijl in Amsterdam zoveel werklozen zitten die'weigeren 's ochtends de eerste bus te nemen. Je moet meer met sancties werken en uitkeringen niet meer on der alle omstandigheden verstrek ken." Het rapport, gemaakt door het Bu reau voor Economische Argumenta tie, meldt ook dat van de 845.000 slechts 55.000 bemiddelbaar zijn. Als mogelijke structurele oplossing voor het probleem van de veel te gróte groei van het aantal arbeidsonge schikten noemde Ruding het be spreekbaar maken van de lengte van de arbeidsongeschiktheidsuitkerin gen die nu doorlopen tot het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Eerder dit jaar brachten de werkge versorganisaties al eens een voorstel die uitkeringsduur tot twee jaar te beperken in discussie. OOSTERLAND - Een gevarieerd muziekavondje. Daar zorden Oosterlands Fanfare en de combinatie Nu met Hope en Oefening en Uitspanning zaterdagavond in de Oosterhof (Oosterland) voor. Gezamenlijk zorgden zij voor zo'n an derhalf uur muziek voor de circa veertig aanwezigen. De combinatie Oefening en Uitspanning (Nieuwerkerk) en Nu met Hope (Bruinisse) onder leiding van A. Radewalt beet het spits af met een programma dat varieerde van koraal- muziek tot en met licht populair. Werketi als Russisch Dagboek (een medley van, Russische volksliedjesLocus Iste van Bruckner en Piccadilly Street vielen bij het publiek goed in de smaak. Na de pauze was het aan Oosterlands Fan fare onder leiding van Jaap Knuist om de avond waardig af te sluiten. Drie kwartier lang onderhielden de Oosterlan- ders de aanwezigen met licht populaire muziek zoals onder meer een Circusfantasie, waarin in tien minuten tijd de bonte stoet van circusartiesteii muzikaal gestalte krijgt. De avond kreeg nog een exotisch tintje door het nummer Lambada, terwijl uiteraard ook de traditionele marsmuziek en koraalmuziek niet ontbraken. Al met al een geva rieerd geheel dat door.Jaap Knuist steeds van een korte toelichting werd voorzien. Vervolg van pagina 1 der overleg te confronteren met deze hogere rekening. Hij bracht dit hete hangijzer binnen het college van b en w aan de orde. Dit resulteerde uitein delijk in het besluit om dit hogere ta rief niet voor de voorjaarsbeurs te la ten gelden, omdat de stichting daar door achteraf met een hogere reke ning zou worden geconfronteerd. Onzeker Voor de kledingbeurs van afgelo pen zaterdag geldt echter wel het vastgestelde (hoge) tarief voor 't Kof schip, hetgeen bij de vrijwilligers voor zorgelijke blikken zorgt. Hier door gaat de stichting, die na het op heffen van de Belangengroep Poort ambacht is ontstaan een onzekere toekomst tegemoet. Dat er voor de stichting Kleding beurs Zierikzee een aanpassing van het tarief zal komen acht wethouder Groen tegenover andere groepen niet juist en ook het idee van de stichting om met zomer- en wintertarieven te werken is volgens de wethouder niet haalbaar. De suggestie om het per centage van de kledingverkoop dat bestemd is voor de stichtingskas te verhogen stuit ook op bezwaren. „Als het eens slecht draait dan kom je ook met een hoger percentage van de op brengst niet aan die huurprijs. Dan wordt voor ons het risico te groot" stellen Rian Duinhouwer en Willy Swartz. Een ander alternatief, het zoeken van een ander onderkomen wordt door beide dames snel afgewimpeld. Jarenlang hebben ze hun beurs in de Jan Wouter van den Doelschool ge houden. De indeling van dit schoolge bouw was echter niet praktisch voor het houden van een kledingruilbeurs en een andere mogelijkheid in Poort- ambacht is er niet. Subsidie De enige oplossing lijkt het aanvra gen van subsidie te zijn. „Dat is ons enige redmiddel" stellen de vrijwilli gers berustend vast. Eerder werd een subsidieverzoek van de inmiddels op geheven Belangengroep Poortam bacht afgewezen en de vrijwilligers lijken een beetje angstig te zijn dat ook hun subsidieverzoek hetzelfde lot beschoren zal zijn. Mocht het sub sidieverzoek van de Stichting Kle dingbeurs Zierikzee inderdaad schip breuk lijden dan zit er niets anders op om wanneer de kas leeg is te stop pen met het organiseren van kinder- kledingbeurzen. AMSTERDAM - Door een schiet partij in een bar op het Leidseplein in Amsterdam is vrijdagavond een on geveer 40-jarige man om het leven ge komen Dit is bekendgemaakt door een politiewoordvoerder. Als het aan wethouder Groen ligt zal het zover niet komen. In een tele fonische reactie zegt hij toe een subsi dieverzoek van de stichting te zullen verdedigen omdat hij er persoonlijk van overtuigd is dat het voortbestaan van de beurs van wezenlijk belang is gezien de huishoudens die van een ge ring bedrag moeten rondkomen. „Het is ook een gemeentelijk sociaal beleid dat dit gebeurt" luidt de per soonlijke visie van de welzijnswet houder. ZIERIKZEE - Door koelbloedig op treden wist de 86-jarige C. van A. uit Zierikzee te voorkomen dat op grote re schaal brand ontstond in haar wo ning aan de Oude Haven te Zierkzee. Zondag om ongeveer 17.00 uur kwam ze tot de ontdekking dat het beddegoed op haar bed vlam had ge vat. De vermoedelijke oorzaak daar van was kortsluiting door een elek trische deken die zij na de nacht was vergeten uit te zetten. Zij pakte het brandende beddegoed op en gooide het door het raam naar boneden op straat aan de noordzijde vv u de Oude Haven. Omwonenden waarschuwden de Zierikzeese brandweer die het brandende beddegoed bluste. De schade in huis bleef beperkt tot de ge volgen van rook. ELKERZEE - Bij een radar snel heidscontrole zondagmiddag op de Elkerzeeseweg stelde de politie vast dat achttien voertuigen met een te hoge snelheid door de bebouwde kom van het buurtschap Eikerzee re den. De radar snelheidscontrole in Ei kerzee vond plaats tussen 14.00 en 15.00 uur. In totaal werden 102 voer tuigen gecontroleerd. De achttien au- tomoblisten daarvan die te hard re den krijgen binnenkort een accept girokaart met boete in de brievenbus. De hoogste snelheid die met de radar- apparatuur werd vastgesteld was 85 kilometer per uur, terwijl ter plaatse niet harder mag worden gereden dan 50 kilometer. Na de controle in Eiker zee verplaatste de radarcontrole zich naar Dreischor waar tussen 16.00 en 16.45 uur aan de Zuidstraat 41 voer tuigen werden gecontroleerd. Geen enkele daarvan reed te hard. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge 2 oktober Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand 01.40 157 07.50 -111 13.55 143 20.05 -141 00.25 154 06.30 -105 12.40 142 18.50 -136 01.55 167 07.45 -119 14.05 153 20.00 -149 01.50 176 07.50 -124 14.05 164 20.10 -154 KIEL - Op een parkeerplaats langs de snelweg bij Tornesch in de West- duitse deelstaat Schleswig-Holstein is gif vrijgekomen uit een Nederland se vrachtwagen. Tot in een omtrek van zes kilometer is de bevolking op geroepen de venstei-s gesloten te hou den. Bovendien is de snelweg in beide richtingen enkele uren afgesloten, al dus de politie. SCHARENDIJKE - In de nacht van zaterdag op zondag werd de auto van F. K. uit Scharendijke gestolen en ge bruikt voor joy-riding. Het voertuig werd daarbij zo zwaar beschadigd dat het moest worden weggesleept. Het gixxg om de auto van F. K. uit Scharendijke. Het voertuig stond in de nacht van zatex-dag op zondag ge parkeerd voor zijn woning aan de Frederikstraat te Scharendijke. Ver- moedelijk heeft F. K. de contactsleu- tel van de auto op straat in de nabij heid van het voertuig op sti'aat verloren. Onbekenden maakten zidh meester van de auto en reden er mee naar het strand bij de Brouwersdam om daar een rit te maken. Het voer tuig werd daarbij zeer zwaar bescha digd. Zondagmiddag om ongeveer 16.30 uur werd de auto teruggevonden aan de buitenzijde van de Brouwei's- dam. Hij moest worden weggesleept. Actie start donderdag 4 oktober ZIERIKZEE - De Nederlandse Bond tot bestrijding van de vivisectie, de Anti-vivisectie Stichting, de Neder landse Vereniging tot bescherming van dieren en de Stichting Schoonheid zonder Wreedheid gaan gezamen lijk actie ondernemen tegen het gebruik van proefdieren in de cosmetica-industrie. Deze actie die donderdag 4 ok tober (Werelddierendag) begint bestaat uit het verzame len van zoveel mogelijk handtekeningen. Deze nationale actie maakt deel uit van de Europese campagne die de die- i'enbeschernxingsorganisaties in ver schillende Europese landen tegen de ze dierproeven voei-en. Doel van deze campagne is om de Cosmetica Richt lijn van de EG om te buigen in een verbod op dierproeven ten behoeve van-de cosmetica. Om dat doel te be reiken worden mensen massaal opge roepen om door middel van hun handtekening protest tegen deze dier proeven aan te tekenen. Deze handte keningen worden huis-aan-huis ver zameld, terwijl in diverse bladen advertenties worden geplaatst tegen deze vorm van diei-enleed. Begin dit jaar is er een wijzigings- vooi'stel voor deze cosmetical»richt- lijn ingediend. Dit vooi-stel zou vol gens de vier genoemde organisaties een sterke stijging van het aantal proefdiei-en hebben veroox-zaakt. Dankzij een brievenactie in mei is de ze maatregel opgeschoi-t en komt de kwestie in oktober opnieuw ter spra ke in het Eui-opees parlement. Door de Europarlementai'iërs nog eens extra te wijzen op zowel de mo rele als wetenschappelijke nadelen die aan deze dierproeven zitten én door hen op alternatieve onder zoeksmethoden te attenderen hopen de diei-beschermei-s paal en perk té kunnen stellen aan deze dierproeven voor cosmetische doeleipden. ZIERIKZEE - Minister Maij-Weggen (verkeer en water staat) gaat financiële bijdragen verlenen aan bedrijven die hun werknemers bedrijfsvervoer aanbieden voor hun woonwerkverkeer.' De vergoeding is 0,02 per reizigers kilometer bij bedrijfsvervoer met eigen vervoermidde len en 0,05 bij bedrijfsvervoer dat wordt verricht door een beroepsvervoerder. Springtij: 6 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 De bijdrageregeling bedrijfsver voer is een regeling in het kader van het Tweede Sti'uctuurschema Verkeer en Vervoer en heeft als doel het indi vidueel gebruik van de auto in het woon-werkverkeer te veimiinderen. De regeling duuii vooi'lopig vijf jaar. Tijdens die vijf jaar zal worden beke ken of en zo ja onder welke voorwaar den deze termijn verlengd kan wor den. De bijdi-ageregeling maakt deel uit van het pakket van maatregelen dat is voorgesteld in het kader van de beperkte aftopping van het reis kostenforfait. Voorwaarden Bedrijfsvervoer is het vervoer van werknemers tussen woon- en werk plaats, tussen woonplaats en een hal te van het openbaar vervoer en tussen een halte of station en de werkplaats. De bijdrage wordt alleen verleend als er sprake is van bedrijfsvervoer dat minimaal een jaar loopt, dat ten minste betrekking heeft op 24 perso nen en dat gebeurt met bussen of kleine busjes, ingericht voor het ver- voer van ten minste acht personen ëx- GENÈVE - De Wereldraad van Ker ken heeft naar aanleiding van de Golfcrisis de Verenigde Noties opge roepen een internationale vredescon ferentie over het Midden-Oosten bij een te roepen. Verder moet de Veiligheidsraad erop toezien dat de VN-resoluties inzake door Israël be zette gebieden, Libanon en Cyprus worden uitgevoerd. Dit staat in een verklaring van het uitvoerend comité (dagelijks bestuur) van do Wereld raad. dat in Granavollen (Noorwe gen) vergadert. clusief de bestuurde!-. Het gebruik van een gewone personenauto valt hier dus niet onder. Gebruikers van bedx-ijfsvervoer dat wordt aangebo den door de werkgever, kunnen geen aanspraak maken op een x-eiskosten- forfait. Aamragen voor de bijdrage moeten jaarlijks worden ingediend bij 'de Rijkshoofdinspecteur voor het Vei-- voer in het district van de aanvrager. Bij de aanvx-aag moeten worden inge sloten een vervoerplan, de namen van de deelnemende werknemers en even tueel een afschrift van een contract met een beroepsvervoerder. Op de aanvraag wordt uiterlijk binnen zes weken beslist. Bedragen De minister maakt elk jaar in de Staatscourant bekend welke bedra gen in dat jaar voor de rijksbijdrage beschikbaar zijn. Zijn er meer aan vragen dan geld, dan worden de laat ste aanvragen niet gchonoreexd. Deze bijdi'agen worden verleend aan de hand van de door de werkgever ver strekte gegevens voor de periode van een jaar. In de eerste helft van 1991 wordt bekeken hoe de regeling loopt en of de toepassing kan worden uitge breid tot kleinere groepen. Proef Onlangs heeft het ministerie van verkeer en waterstaat zesentwintig bedrijven uitgenodigd mee te doen aan een proef met het opstellen van vervoerplannen die al het woon werkverkeer van de werknemers om vat. Het gaat hierbij om de meest ge schikte wijze om van en naar het werk te x-eizen: openbaar vexwoer, het bedrijfsvexwoer, carpool, de fietsers en als het niet anders kan, de eigen auto. De uitvoering van de proef moet onder meer inzicht geven hóe vei"- voei'plannen het best kunnen worden opgezet. Wanneer de pi-oef slaagt en het opstellen van deze vervoex-plan- nen ruimere toepassing krijgt, zal aan deze plannen prioi'iteit woi-den toegekend in de bijdrageregeling be- drij fs vervoer. BURGII-HAAMSTEDE - In het artikel Activiteiten als wa pen tegen criminaliteit: lof en kritiek in de Zicrikzccsche Nieuwsbode van donderdag 27 september is het CDA-raadslid A. J. Padmos in Wcsterschou- wen abusievelijk een verkeer de uitspraak toegedicht. De uitspraak „Als je van Rcnessc weer een echte badplaats wilt maken, moet je de disco's dichtmctselcn", was niet van hemzelf. Hij wilde hiermee een aantal ondernemers cite ren. In het verlengde daarvan stelde Padmos vast, dat er sprake is van twee soorten on dernemers; de horeca en de recreatie-ondernemers. Die richten zich op twee verschil lende doelgroepen. De horeca richt zich op de jeugd, terwijl de recreatie-ondernemers de jongeren soms weren. Wat Pad mos betreft wordt het tijd dat beide soorten ondernemers rond de tafel gaan zitten en de klokken gelijk zetten. Tot en met 1 oktober Zierikzee Expositie fossiele beenderen uit de Oosterschelde. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Expositie Zeeuwse klederdrachtpop pen. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. T/m zondag 21 oktober Neeltje Jans Foto-expositie Zeeland toen waters noodramp. Delta Expo. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Maandag 1 oktober Zierikzee Theatre du Bilboquet met muzikale comedy Corvi. Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Kasteelconcert door Arriga Strijk kwartet. Slot Haamstede. 20,00 uur. 1 tot en met 5 oktober Schouwen-Duiveland Collecte van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren. Dinsdag 2 oktober Zierikzee Vex-gadering CNV-subdistrictsraad Schouwen-Duiveland in de Gerefor meerde kerk, St. Domusstraat. 19.30 uur. Scharendijke Volksmuziekgroep 't Kliekske. Put- meet. 20.00 uur Woensdag 3 oktober Zierikzee Dierenkeuring door dierenarts Won- dergem in clubhuis de Lichtboei. 14.00 uur. Bijeenkomst van de Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ou- dex-en in het Hervormd Kerkcentmm. 14.30 uur. Vlaams volkstöneelstuk De familie Klepkens. Concertzaal. 20.00 uur. Donderdag 4 oktober Zierikzee Sjoelmiddag ANBO-afd. Zierikzee. In ANBO-gebouw. 14.00 uur. Serooskerke Algemene ledenvergadering van de Dorpsgemeenschap in het dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 5 oktober Burgh-Haamstede Lezing Natuur- en Vogelwacht met dia's over Ecuador. Zaal Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Zaterdag 6 oktober Zierikzee Open huis waterschap, 's Landska- mer. Van 10.00 tot 16.00 uur. Orgeldag over na-oorlogse orgelbouw in de Gasthuiskerk. 10.30 uur. Kerkwerve Open huis waterschap. Gemaal Prommelsluis en rioolzuiveringsin stallatie. Van 10.00 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede Hex-fstwandeling van IVN in samen werking met Schoolbiologie op land goed Gadra. 13.30 uur. Zaterdag 6 oktober tot en met zaterdag 20 oktober Burgh-Haamstede Films en nieuwe UNICEF-wenskaar- ten en geschenkartikelen in 't Win keltje. Dagelijks (niet 's zondags). Tussen 12.00 en 19.00 uur. Zondag 7 oktober Burgh-Haamstede Hex-fstwandeling van IVN in samen werking met Schoolbiologie op land goed Gadra. 13.30 uur Dinsdag 9 oktober Kerkwerve Bejaax-densoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Scharendijke Forumavond van PvdA afdeling Mid- denschouwen, thema: Recreatie Mid- denschouwen. een lust of een last? In de Putmeet. 20.00 uur. Woensdag 10 oktober Brouwershaven Eerste paal wordt in de grond gesla gen van woonzorgcentrum aan de Poortdijkstraat. 16.00 uur. Woensdag 17 oktober Zierikzee Tonecl-speel-middag voor kinderen van 8 tot 12 jaar door Zeeuws Cen- trum voor Amateurtoneel in Concert zaal. 13.00 uur. Bijeenkomst Nederlands Christen Vrouwenbond, afdeling ouderen In het Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Woensdag 19 oktober Zierikzee Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling ouderen in de hot Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Zaterdag 20 oktober Zierikzee „Stoelendans". Jeugdtoneel in Con certzaal. 15.00 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Mistral en Open Divisie II. Zondag 21 oktober Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Mistral en Open Divisie II Dinsdag 23 oktober Kerkwerve Bejaardensoos in verenigingsgebouw 't Zuudènde. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2