NIEUW! Gerestaureerde Vismarkt als cultureel trefpunt toekomst voor Kledingbeurs Onzekere Stichting SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanrijding te Zierikzee Ruit fietsenzaak ingeslagen Bitr ilhiïf\ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1 MAANDAG 1 OKTOBER 1990 147ste jaargang Nr. 24822 Samen op weg Jubileum Première Afgang H. A. Klip uit Nieuwerkerk is de eerste dominee Hij begon als bakker en werd zaterdag gehul- De Vlaamse woordkunstenares Tine Ruys- Het eerste elftal van de w Zierikzee ging met van de Samen op Weg gemeente Nieuwer- digd als bankdirecteur. E. Hop uit Renesse 25 schaert maakte diepe indruk bij de première een verlies van 6-1 af tegen Moerse Boys. (Pa- kerk. (Pagina 3). jaar in het bankwezen. (Pagina 3). van de Legende van Tijl Uilenspiegel. (Pagina gina 6). 4). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De kleren dekken de mens en onthullen wat in hem zit. Logau Advertentie Met f 350,- subsidie verdient de Nefit-Turbo zichzelf al terug bij een gasverbruik van 1000 m3 per jaar. Constructeurs/Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Wethouder P. de Rijke opent complex in Sint Domusstraat ZIERIKZEE - Wethouder P. de Rijke (publieke werken) moest enkele keren aanbel len voordat hem door het „beestenspul" van poppentheater Alteklein uiteindelijk toch toegang tot de expositieruimte van schilder- en tekenclub Tussen de Havens werd verleend. Met het betreden van deze ruimte door wethouder F. de Rijke was de officië le opening van de gerestaureerde Vismarkt in Zierikzee een feit. ZIERIKZEE - Zondagmiddag vond op de Grevelingenstraat te Zierikzee een aanrijding plaats waarbij twee auto's werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 17.15 uur toen mevrouw T. A. van 't L. uit Zierikzee met een personenauto over de Grevelingenstraat reed ko mende vanuit de richting Sloestraat. Van 't L. zou niet tijdig in de gaten hebben gehad dat mevrouw N. Y. M. J. uit Zierikzee met een personenauto vanuit de Miereweg de Grevelingen straat wilde inrijden en daarbij voor rang had. Er ontstond een aanrijding waarbij beide voertuigen werden be schadigd. Geen van de inzittenden liep verwondingen op. BURGH-HAAMSTEDE - Zondag morgen vroeg werd een etalageruit ingeslagen van de fietsenzaak van L. J. J. V. aan de Kerkstraat te Burgh. Vervolgens ging men er vandoor met een fiets ter waarde van ongeveer 900 gulden. De diefstal vond zondagmorgen plaats tussen 4.00 en 7.30 uur. De die ven hadden het gemunt op de etalage ruit van het showroomgedeelte van de zaak aan de Leliëndaeleweg. De schade door het kapotslaan van de ruit wordt geraamd op ongeveer 1000 gulden. Wethouder P. de Rijke (publieke werken) verrichtte zaterdagmiddag de opening van de gerestaureerde Vismarkt. (Fo to: Marijke Folkertsma). Voorafgaande aan de officiële ope ning door de wethouder had Ensem ble Alteklein zich voor het visafslag- huisje muzikaal uitgeleefd. De grijze wolkenmassa die zich onheilspellend boven het idyllische hofje aan de Sint Domusstraat samenpakte leek de Al- tekleiners ertoe aan te zetten om deze dreigende wolkenpartij met een vro lijke noot naar veiliger afstanden te blazen. De opening van een gerestaureerd monument kan niet zonder een kort historisch overzicht. Wethouder De Rijke dook zaterdagmiddag dan ook in het verleden van de Vismarkt, dat vanaf 1700 bekend was als het Sint Jacobshofje. Een hofje genoemd naar het Sint Jacobsgilde waarin zeelui waren verenigd. Oude vissers sleten er hun oude dag ep vanaf de zeven tiende eeuw vonden daar ook oude vrouwen en weduwen een onderko- Vismarkt Aan het begin van de negentiende eeuw (vanaf 1804) fungeerde het hofje als Vismarkt. Daarvoor werd door de stadsbestuurders een nieuwe markt- ordonnantie opgesteld, met daarin bepalingen voor de vishandel. Die nieuwe ordonnantie maakte het ook de mannen mogelijk om vis te verko pen. Een bezigheid die tot die tijd uit sluitend was voorbehouden aan de Eva's. Met het aanstellen van Ria Geluk als beheerder van dit gerestaureerde complex werd een functie uit het ver leden nieuw leven ingeblazen, name lijk die van dekeninne. Deze moest erop toezien dat alle voorschriften en bepalingen werden nageleefd. Deed ze dat niet of onvoldoende dan moest ze daarvoor een boete betalen van on geveer twee gulden. Of deze bepaling nu nog van kracht is lijkt hoogst on waarschijnlijk. Restauratie Ook het meer recente verleden waarin de Vismarkt grondig onder handen werd genomen, werd door De Rijke in herinnering gebracht. Vorig jaar werd een begin gemaakt met het besteksgereedmaken van het restau ratieplan dat in eerste instantie het opknappen van het casco betreft. In september '89 krijgt bouwbe drijf Roggeband bv (hoofdaannemer) de opdracht voor de restauratie van de buitenkant van de Vismarkt. Een maand later wordt dan begonnen met de werkzaamheden die voor juli 1'990 moeten zijn voltooid. Ook koopt de gemeente nog een gedeelte van de Vismarkt aan zodat het gehele hofje eigendom van de gemeente Zierikzee wordt. Omdat de restauratie van het inte rieur min of meer afhangt van de uit eindelijke gebruikers van het com plex roept de gemeente vervolgens potentiële huurders op, die daar op de Vismarkt publieksgerichte cultu rele activiteiten kunnen ontplooien. Samen met hen bepaalt de gemeente welke voorzieningen er binnen moe ten worden aangebracht. Ruim zes ton Het plan voor het opknappen van het interieur brengt de totale kosten van deze restauratie op ruim zes ton 635.860,-). Een deel daarvan, zo ver meldde De Rijke in zijn openingstoe spraak is door het rijk en de provin cie bekostigd. Daarnaast noemde De Rijke ook het initiatief van de heer De Jonge om zijn pand dat tot voor kort deel uitmaakte van de Vismarkt gelijktijdig te restaureren. Cultureel De Rijke: ,,Door de combinatie van beide restauraties is het behoud van alle nu nog bestaande elementen van het vroegere Sint Jacobshofje weer voor lange tijd gewaarborgd". Het hofje krijgt bovendien ook een nieu- we functie, namelijk dat van trefpunt voor diegenen die culturele/creatieve, •activiteiten willen organiseren. Momenteel fungeert de Vismarkt als „thuishaven" voor de schilders club Tussen de Havens, die zich zater dag met een expositie presenteerde. Ook de groep Theatersport Schou- wen-Duiveland zal van het complex gebruik maken voor een aantal voor stellingen op donderdagavond, ter wijl een deel van de ruimte als kan toor van een ondernemer dient. Voor publieksgerichte dan wel creatieve activiteiten is er volgens beheerder Ria Geluk nog voldoende ruimte. Opening Na het uitspreken van zijn toe spraak wilde de wethouder naar bin nen stappen. Na aangebeld te hebben kwam De Rijke oog in oog te staan met een beestachtig element uit de verzameling poppen van. Alteklein. Het duurde nog even voordat de wet houder naar binnen mocht, waarmee dé Vismarkt officieel geopend was. Na dit officiële gedeelte werd de bijeenkomst passend (dus creatief) afgesloten met een voorstelling van poppentheater Alteklein, een demon stratie van de groep Theatersport Schouwen-Duiveland en een swin gend optreden van Ensemble Alte klein. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> WH- pe Verwachting tot dinsdagavond: Perioden met zon In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Minimumtemperatuur onge veer 8 graden. In de loop van de dag perioden met zon en droog. Middag- temperatuur omstreeks 19 graden. Zwakke tot matige zuidenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 5 okt.: Woensdag: Zonneschijn: 30%. Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuid 4 Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: west 5 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 2 okt.. Zon op 06.42, onder 18.16 Maan op 17.11, onder 03.57 Volle Maan: 4 okt. (13.02) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een rug van hoge lucht druk trekt vanaf de Noordzee in de richting van ons land. Komende nacht, wanneer'het hoog boven ons land ligt, nemen de mistkansen sterk toe. Bij heldere hemel en weinig wind daalt de temperatuur naar ongeveer 8 graden en ontstaat plaatselijk dichte mist. Pas in de loop van de ochtend trekt die mist op en komt de zon te voorschijn. Morgenmiddag schijnt in het hele land de zon en het blijft over al droog. De temperatuur loopt naar ongeveer 19 graden. De zuidenwind is over het algemeen zwak tot matig. Op de nadering van een storing boven de Britse eilanden neemt in de loop van de avond de wind toe, mogelijk aan de kust tot krachtig. DEN HAAG - De Algemene Ver keersdienst (AVD) van de Rijkspoli tie gaat in eigen vrachtwagens en au tobussen snelheidsbegrenzers inbou wen. De commandant van deze dienst heeft dit zaterdag bekendgemaakt tijdens een bijeenkomst in Rosma len. De AVD gaat tot de maatregel over om het milieu en de verkeersvei ligheid, te dienen. Kledingbeurs levert 3700 gulden op ZIERIKZEE - Enerzijds tevreden over de opbrengst van de kinderkledingruilbeurs (circa 3700 gulden) maar anderzijds ook boos en teleurgesteld over de handelwijze van de gemeente Zierikzee, Dat waren de vrijwilligers van de Stichting Kledingbeurs Zierikzee na afloop van de najaarsbeurs die zaterdag in 't Kofschip in Zierikzee werd gehouden. Over belangstelling hadden de vrij willigers van de Stichting Kleding beurs Zierikzee niet te klagen. Blijk baar is deze ruilbeurs voor kinder kleding. die zowel in het voor- als in het najaar wordt gehouden in vijftien jaar tijd uitgegroeid tot een alom be kend begrip. Niet alleen voor met na me gezinnen met een smalle beurs én hard groeiende koters maar ook voor de prijsbewuste vader of moeder die de beurs bezoekt om de garderobe van /.oon of dochterlief aan te vullen met iets extra's. Een tweede jas waar mee met gerust geweten een potje kan worden gestoeid bij voorbeeld. Spitsuur Vrijdagavond tijdens het inleveren van de kleding was het in 't Kofschip, dat sinds een jaar of vijf als onderko men voor de kledingbeurs dient, wer kelijk spitsuur. ..Het was echt druk ker dan ooit cn de vijfentwintig vrij willigers hadden het beredruk" ver tellen Rian Duinhouwer en Willy Swartz van de Stichting Kleding beurs Zierikzee. Ook zaterdag leek 't Kofschip meer op een bijenkorf en ofschoon de deu ren officieel pas om 10.00 uur open gingen stonden de eerste gegadigden al om 9.15 uur ongeduldig te wachten. En dit alles in de hoop om voor 't kroost een nog degelijke warme win terjas, een pantalon, een dikke trui of wat babykleding op de kop te tikken. Met name naar winterjassen is vol gens de kledingbeursvrijwilligers veel vraag. Wat wil je ook, een jas voor een tientje of vijftien gulden, da's nooit weg. Ook trainingspakken en pantalons in de gangbare maten 116 tot en met 152 blijken erg in trek bij de bezoekers van de kledingbeurs. Dat het inderdaad drukker dan ooit was werd door de opbrengst beves tigd. Leverde de najaarsbeurs in '89 nog een opbrengst van omgeveer 3100 gulden op, dit jaar bleek die op brengst aanzienlijk hoger: circa 3700.- Opbrengst Met dit geld worden de kosten voor het huren van de ruimte, het drukken van affiches en dergelijke betaald. Ook wórdt de aanschaf van kleding rekken en kleerhangers met dit geld gefinancierd. Voor die aanschaf van kledingrekken heeft de stichting door toedoen van een van de vrijwil ligers onlangs nog een gift van vijf honderd gulden van Shell gekregen. Die nieuwe kledingrekken zijn nog niet aangeschaft omdat zich boven de Stichting Kledingbeurs Zierikzee donkere wolken lijken samen te pak ken. Begin mei ontving het stich tingsbestuur een schrijven van de ge meente waarin meegedeeld werd dat in het vervolg niet vijftig gulden (ne gen gulden per uur) maar 224,- huur (32 gulden per uur) betaald zou moe ten worden voor het gebruik van 't Kofschip. Fout Door een foutje bij de gemeente bleek de Stichting Kledingbeurs Zie rikzee jarenlang tc weinig huur te hebben betaald. Wethouder J. Groen (welzijn): ,,Op grond van dc kostprijs hebben we voor alle openbare scho len een bepaald huurtarief. 't Kof schip echter kent een hoger huurtaj rief omdat bij gebruik niet de verhuurde ruimte maar het gehele ge bouw moet worden verwarmd." Tben een van de ambtenaren ont dekte dat de Stichting Kledingbeurs jarenlang te weinig huur had betaald stuurde deze onverwijld en zonder verklaring een „aangepaste" reke ning naar het stichtingsbestuur. Dit zou voor de voorjaarsbeurs niet de ge bruikelijke vijftig gulden maar 224,- moeten betalen. Aanmaning Medio mei tekende het bestuur be zwaar aan tegen deze abrupte en for se huuraanpassing. Temeer omdat de ze wordt veroorzaakt door de hoge verwarmingskosten. Iets waarvan de vrijwilligers van de kledingbeurs echter nooit gebruik maken. Volgens Willy Swartz en Rian Duinhouwer werd niets meer van de gemeente ver nomen totdat 8 augustus een aanma ning door de brievenbus rolde om het huurbedrag alsnog te betalen. Een si tuatie die bij het stichtingsbestuur voor enige paniek zorgde gezien de eerstvolgende beurs waarvoor de voorbereidingen al in volle gang wa ren. Wethouder J. Groen, die door het stichtingsbestuur werd aangespro ken over deze kwestie vond liet ook wat te gortig om de vrijwilligers zon- vervolg pagina 2 O nee, deze is toch echt een maatje te klein, denkt deze jeugdige bezoeker van ae kledingruilbeurs die in 't Kofschip werd gehouden. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1