Krantenbedrijf met strakke tijdschema's ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zaterdag '29 september 1990 Nr. '24821 9 Verwijzing foto's: 1) Op de re dactie wordt het nieuws met draagbare tekstverwerkers ge schreven2) De acquisitie zorgt dat er voldoende advertenties in de krant verschijnen; 3) De foto-zetterij zet alles om in leesbare stukken; 4) De monta ge maakt er herkenbare pagi na's van; 5) In de donkere ka mer worden de foto's geschikt gemaakt en worden de pagi na's op film gezet; 6) De druk ker kan vervolgens aan de slag; 1) en de laatste schakel: de krant valt in de bus. Van blocnote tot brievenbus Aan het maken van de Zierikzeesche Nieuwsbode en de Nieuwsbode Extra zijn dagelijks ruim dertig mensen bezig. Niets gaat vanzelf; dat geldt voor iedere onderneming. Maar bij het 'krantenbedrijf' zijn alle afdelingen enorm op elkaar afgestemd. Strakke tijdschema's moeten voorkomen, dat de krant iedere dag op een ander moment van de pers rolt. Daar moet iedereen rekening mee houden; van bezorger tot uitgever zelf. Op de redactie van de Zie'rikzeesche Nieuwsbode werken zeven verslaggevers full time. Zij verwerken al het nieuws dat zich aandient en gaan vooral ook zelf op pad. Al dan niet ondersteund door correspondenten, die zonder dienstverband werk verrichten voor de krant. Zo worden er voor de abonnementenkrant dagelijks z'o'n zeven pagina's nieuws gevuld; het overgrote deel met een eilandelijk karakter, want daar draait het om bij de Zierikzeesche Nieuwsbode. Dat Schouwen-Duiveland een nieuwsblad heeft dat vier keer per week verschijnt mag in alle bescheidenheid uniek genoemd worden. Niet één ander nieuwsblad verschijnt zo vaak. Dat heeft met de oorsprong van de krant te maken. Wie een Nieuwsbode inkijkt van de zestiger en zeventiger jaren ziet, dat de voorpagina volledig gevuld is met wereldomvattend nieuws. Het regionale nieuws was weggestopt op een binnenpagina. De eilandelijke bevolking was indertijd aangewezen op de krant als nieuwsvoorziening. Daarin is (gelukkig) verandering gekomen, maar de Nieuwsbode heeft zich ontwikkeld tot een lokaal/regionaal nieuwsmedium, waarbij het landelijke nieuws op een duidelijk tweede plaats is gekomen. Onmogelijk Het is onmogelijk om de kosten van de krant volledig te verhalen op de abonnees; het zou de krant onacceptabel duur maken. Vandaar dat er advertentiepagina's in de krant staan. Voor ondernemers een ideale manier om hun boodschap aan de klanten kwijt te kunnen. Hiervoor heeft de Nieuwsbode vier mensen in dienst; zogenaamde acquisiteurs. Die adviseren de ondernemer bij het opstellen van de advertenties en begeleiden van de opdrachten tijdens het technisch verwerkingsproces. In de abonnementenkrant ligt het accent op de nieuws-pagina's; bij de huis- aan-huiskrant hebben de advertenties de overhand. De redactie moet zich dan tevreden stellen met zo'n vier pagina's en dat maakt de selectie van het nieuws moeilijker. De redacteuren en redactrices (bij de Zierikzeesche Nieuwsbode werken evenveel mannen als vrouwen op de redactie - red) verwerken hun verhalen op draagbare tekstverwerkers, die 's morgens tot half twaalf ingeleverd kunnen worden op de foto-zetterij. Daar worden ze 'geleegd'. De foto- zetters voorzien de verhalen van specifieke codes, die staan voor lettergrootte en kolombreedte. Datzelfde gebeurt met de advertenties. Vervolgens is het aan de vier medewerkers van de opmaak- afdeling oftewel de montage. Om de lezer een góed overzicht te geven in het nieuwsaanbod van die dag is het van belang, dat de artikelen (en de advertenties) op een vertrouwde manier worden gemonteerd tot pagina's. De lezer wil een vaste plaats voor het weerbericht, een vaste plaats voor het feuilleton en een vaste plaats voor de sport. Taak Dat is de taak van de opmaak- afdeling. Daar worden ook cle foto's ingedeeld op de pagina, niet zonder dat deze in de donkere kamer (doka) zijn voorzien van een raster. Alleen op deze manier komen de foto's duidelijk in de krant. In de doka worden ook films gemaakt van de kant-en-klare pagina's, waarna er drukplaten van gemaakt worden. Het spreekt voor zich, dat er niets gewijzigd kan worden, nadat de pagina's de montage-afdeling hebben verlaten. Dan is het inmiddels 12.30 uur geworden; nog een uur verwijderd van de drukpers. Voor de redactie, de acquisitie, de montage en de fotozetterij zit het werk erop. Het is nu aan de drukker om de offset- rotatiepers in te stellen en de drukplaten te monteren. Is dat gebeurd, dan klinkt een schelle bel die de start van de rotatiepers inluidt. En in een mum van tijd draait de pers en worden de eerste kranten uit de machine gespuwd; gesneden en gevouwen. Een telmachine maakt er afgepaste stapeltjes van, die alle van een nummer worden voorzien. De bezorgers in Zierikzee staan inmiddels klaar om hun deel mee te nemen. De overige kranten gaan de bus in en worden door de expeditie op hun plaats van bestemming gebracht. De drukker kan gaan eten, de andere medewerkers zijn inmiddels terug op hun stek om aan de volgende krant te werken. Dat gaat zo iedere dag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 9