Creëren nieuwe werkgelegenheid centraal op Schouwen-Duiveland EJ Jtietnisse BIJ DE TIJD VELDMARKT-SUPER uw „superste" supermarkt van het eiland, 'n Winkel supervol met supervoordeel. 'n kilo J —•"f' ©Kt® I II /V Gezelligheid kent geen tijd! Zé*#***** verton^ appelmoes Iedere zaterdagavond vrij dansen in Zierikzee lËfl dans- en i/fcPc balletschool wT\ KRAMER 5 Kilo grote pot GRATICi 7 Speciale clubs: Nieuwste clubs: Privé clubs: Restaurant Renesse Knip uit en profiteer mee. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zaterdag 29 september 1990 Nr. 24821 ook nauw betrokken geweest bij het werkgelegenheidsrapport, waarin het begrip Zeeland Noord gestalte heeft gekregen. Zeeland aan zet Een nota, waaraan de streek meer heeft dan aan de provinciale nota Zeeland aan zet. Daarin ligt het ac cent op Midden-Zeeland. Schouwen- Duiveland wordt nauwelijks ge noemd. In Zeeland aan zet geeft de provincie aan wat ze de komende tien jaar aan plannen heeft. De provincie streeft er bijvoorbeeld naar om van Zeeland een rustoord voor gepensio neerden te maken. Met die vergrij zingsgedachte kunnen de gemeenten niet uit de voeten, zo stellen zij. Het klinkt allemaal wat pessi mistisch. Toch staat de regio er niet zo slecht voor als weieens gesugge reerd wordt. Er worden ook succesjes geboekt. De regio behoudt na veel ac tie Zierikzee als rijexamenplaats en de PZEM laat na de fusie met de wa termaatschappij het kantoor in Zie rikzee bestaan. Maar de regio krijgt niets cadeau. Dat is wel gebleken en dat zal ook de komende jaren blijken. Koppen Steeds vaker steken de gemeenten de koppen bij elkaar om gezamenlijk aan de bel te trekken. Wie kent niet de eindeloze acties voor een tolvrije Zeelandbrug. Niet één zichzelf res pecterende Schouwen-Duivelander heeft vrede met die provinciale melk koe. Het kon dan ook niet uitblijven, dat in maart van dit jaar actie werd ondernomen. Een ideetje van de Bru: enaar Huib Stevense1 om stickers op auto's te plakken sloeg aan. 'Schou- wen-Duiveland wil in 1991 de Zee landbrug tolvrij', stond erop te lezen. Maar de stickers zijn inmiddels ver teerd, terwijl de nieuwe rittenkaar- Schouwen-Duiveland lijkt er soms alleen voor te staan. Zo ook wat het aantal politiemensen in de regio be treft. Het laatste nieuws is, dat de groep twee mensen moet inleveren. Minister van justitie Hirsch Ballin noemt zijn hardnekkig nee op verzoe ken van de gemeenten zelf teleurstel lend, maar nee is nee. „Binnen het huidige budget kan ik thans tot mijn spijt niet anders dan zorgdragen voor het continueren van de zomer bijstand", liet de bewindsman in juni van dit jaar weten. En daarmee heeft de recreatie-ex plosie in de Westhoek toch een wrang bijsmaakje gekregen. De politie is niet in staat om het in de hand te hou den en wie elders dan in Renesse in het topseizocn om bijstand vraagt, moet daarop niet a la minuut reke nen. En dat terwijl Hirsch Ballin toch een overdosis aan feitelijk dossier materiaal heeft gekregen. Maar zo laat hij weten - kale cijfers zeggen niet zoveel. Escalatie De Renesser escalatie in de achter liggende jaren heeft de gemeente Middenschouwen wat beducht ge maakt voor recreatieve ontwikke ling. De gemeente erkent, dat toe- risme nodig is, maar alles op z'n tijd. Schoorvoetend accepteert de gemeen te initiatieven; het toerisme sluipt langzaam binnen. Ook in Duiveland, waar momenteel gedacht wordt over het creëren van een eco-park met 180 chalets. En in Bruinisse dient een for se uitbreiding van de VVV als een voorbode voor meer. Zoals gezegd, de initiatieven om de boterham van de toekomst veilig te stellen, moeten vanuit destreek zelf komen. Het vooraanstaande PvdA- kamerlid dr Willem Vermeend hield de regio in maart van dit jaar voor, dat de regio zelf moet knokken voor banen. Samen met collega Moor is hij de bedenker van de zogenaamde ka derregeling arbeidsinpassing, waar mee het werkgevers aantrekkelijker wordt gemaakt werklozen in dienst te nemen. Daar zijn op Schouwen-Duiveland voornamelijk de langdurig werklo zen bij gebaat. Dit een schrijven van de Intergemeentelijke Soeiale Dienst Schouwen-Duiveland (1GSD) blijkt, dat de werkloosheid drastisch ge daald is de achterliggende periode. Resteert een hardnekkige kern lang durig werklozen (langer dan een jaar thuis). Een eerste verantwoordelijkheid voor de gemeenten. Niet alleen een morele plicht, maar ook een prakti sche. De nieuwe wetgeving gaat straks van de gemeenten een grotere bijdrage vragen in de bijstand. Dat moet een prikkel zijn voor de lokale bost uurderen om continue bezig te zijn met het creëren van werkgele genheid. Eenzelfde beleid is toege past met de sociale werkplaatsen, die eertijds door de rijksoverheid wer den gefinancierd en nu deels door de gemeenten. Als het aan de IGSD ligt moeten al le schoolverlaters in principe binnen een jaar werk hebben en in dat stre ven dicht zij zichzelf ook een taak toe. De dienst heeft zich de afgelopen ja ren in samenwerking met het ar beidsbureau ontwikkeld tot een ac tief banenbedrijf en is als zodanig Regio lijkt niets cadeau te krijgen 4 Schouwen-Duiveland staat aan de vooravond van een nieuw tijdperk. Meer dan ooit schudt de regio haar plat telandskarakter van zich af en in een groeiend besef, dat er 'iets' moet gebeuren, oriënteert bestuurlijk Schou wen-Duiveland zich op haar toekomst. Centraal staat het creëren van nieuwe werkgelegenheid, maar het zijn niet in de laatste plaats juist de bestuurlijke collega's op pro vinciaal en landelijk niveau, die de regio daarin lijken te beletten. De probleemstelling is eigenlijk overduidelijk. De werkgelegenheid op Schouwen-Duiveland is te éénzij dig. Veel mensen zijn afhankelijk van 'de landbouw; een branche die de ko mende jaren een onontkoombare sa nering staat te wachten. De rest steekt de handen uit de mouwen in de horeca, maar hoe kwetsbaar een ge bied daarmee is blijkt tijdens een verregende zomer. Of bij de kop opstekende trends om massaal nieu we vakantiegebicden op te zoeken. Het is een aloude wijsheid, dat je niet al je geld op één paard moet zet ten. Met andere woorden: 2'isicosprei- ding is gewenst. Dat vergt een menta liteitsverandering van de bevolking en haar bestuurders. En de afgelopen jaren is gebleken, dat steeds vaker over de gemeentegrenzen heen geke ken wordt. ten voor de brug al bij de drukker lig gen. Herhaalde pogingen van de VVD- fraciie in de provinciale staten om een meerderheid te vinden voor het afschaffen van de tol liepen al stuk. Slechts enkele weken geleden nog bleek alleen klein rechts de liberalen te ondersteunen. Het CDA, D66 en de PvdA willen de tol met de nodige mitsen en maren handhaven. Die Zeelandbrug blijft een prakti sche en psychologische barrière tus sen Schouwen-Duiveland én overig Zeeland. Slechts drie inwoners van de regio zijn vertegenwoordigd in de provinciale staten van Zeeland en dat lijkt veelzeggend. Het maakt er de streek in provinciaal verband niet sterker op. In een swinging world dansschool op naar het jaar 2000 Standaard clubs: Kinderen - scholieren - paren - echtparen Rock'n Roti - Soco - Lambada - Hip Hop Inspelen op de trend van het jaar Als u er het vroeger of nu gemist hebt voor het trouwen of zomaar, pak een privé/es. (alleen voor leerlingen) 't Vrije 2 Zierikzee Telefoon 01110-13132 of 17458 3 Het restaurant onderscheiden met de zilveren hoffelijksheidspluim a la carle met echte Zeeuwse visspecialiteitenn en diverse vleesgerechten Tevens bieden wij de mogelijkheid tot het houden van familiediners - zakendiners - personeeldiners - bruiloftdiners en recepties tot 120 personen Ook verzorgen wij koude vlees- en visschotels 's Maandags gesloten. Oude Moolweg 11 - Renesse - Telefoon 01116-1215 U bent bij de tijd met een nieuwe fiets van Verton FA GE8R VERTON KERKSTRAAT 1 BURGH HAAMSTEOE 01115-1324 M 3 oMobet 1 rnaandaQ11 aanKooP^an 1 rundvlees paar WW* BÏJ ?20 ml BRUINISSE Dreef 2. tel 01113-1781 OOSTERLAND Koninginneplein 2. tef. 01114-2054 BURGH Burghserlng 1. tel. 01115-1213

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 7