Voetbal door de tijd heen Lokale hobbybeurs heeft voorrang boven problemen in Irak 1 V Over veranderde systemen en de invloed van het grote geld ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zaterdag 29 september 1990 Nr. 24821 5 In plaats van het aftreden van minister Braks opent het lokale nieuwsblad met een artikel over bouwplan nen van de gemeente Zierikzee. De perikelen in Irak moeten plaats maken voor de aankondiging van een re gionale hobbybeurs. En het stelen van een auto bij jezelf in de straat lijkt in de lokale/regionale krant belangrij ker dan een bankoverval in Groningen. Kortom, over de functie van een krant als de Zierikzeesche Nieuwsbode gesproken. De nieuwsconsument wordt van daag de dag overspoelt met nieuws, 's Morgens vroeg al is er voor kabelkij kers een nieuwsprogramma met de allerlaatste feiten. Een uur later valt het landelijk ochtendblad in de bus en wie na het werk thuiskomt, zet de televisie aan en krijgt het wereld nieuws op een presenteerblaadje. Ie der zichzelf respecterende omroep heeft een belangrijk deel van haar budget gestoken in de nieuwsvoorzie ning. Dat heeft alles te maken met het feit, dat de geschoolde mens van he den behoefte heeft aan informatie Daarnaast staat het onomstotelijk vast, dat de wereld de afgelopen de cennia veel kleiner is geworden. In nog geen tien uur kun je als reiziger aan de andere kant van de wereld zijn en dat maakt nieuws over die verre landen steeds belangrijker. Thuis Toch is het mens-eigen om ondanks de wereldwijde belangstelling thuis te kunnen zijn. Thuis in de eigen fa milie, de eigen straat, de eigen woon plaats en de eigen vereniging. Een landelijk bericht, dat de. criminali teit toeneemt spreekt een ieder aan. Als die cijfers kracht worden bijgezet door het forceren van je eigen achter deur, dan heeft dat nieuws ineens to taal andere waarde. Als het kabinet besluit asielzoe kers toe te laten, dan is dat nieuws. Als die asielzoekers in een woning in je eigen straat geplaatst worden, maakt je dat veel nieuwsgieriger. En daar lig t de voornaamste functie van de lokale krant. Een goede lokale krant vertaalt het - soms wereldom vattende - nieuws naar de eigen streek. De meeste nieuwsbladen in Neder land hebben inmiddels een respecta bele leeftijd bereikt. De Zierikzee sche Nieuwsbode bijvoorbeeld is de honderd jaar al lange tijd geleden ge passeerd. Veel nieuwsbladen hebben de strijd tegen de landelijke en pro vinciale bladen niet kunnen volhou den. Andere bladen wel. In het verleden (en voor de Nieuws bode is dat slechts een vijftien jaar geleden) richtten nieuwsbladen zich op ander nieuws dan het lokale. Het plaatselijke bericht werd vaak op een binnenpagina weggemoffeld. De plaatselijke bevolking was indertijd aangewezen op het nieuwsblad, dat het wereldnieuws thuisbracht. Die taak is overgenomen door de televisie en de nieuwsbladen konden zich meer en meer richten op het lokale en regionale nieuws. Dat heeft de Zierikzeesche Nieuws bode ook gedaan, Vandaag de dag omvat de krant dagelijks zo'n zeven pagina's regionaal nieuws. Slechts een beperkt aantal kolommen wordt vrijgehouden voor landelijk nieuws. Maar uitgangspunt daarin blijft, dat landelijk nieuws pas dan aan bod komt als het lokale dat toelaat. vaak verschijnt. De meeste nieuws bladen beperken zich tot één of twee en soms drie keer per week. Details Met het vier keer per week verschij nen is het de Zierikzeesche Nieuws bode mogelijk om met de berichtge ving in details te treden. Niet alleen de grote lijnen van de gemeentepoli tiek halen de krant, discussies in de vele adviescommissies worden ook breed uitgemeten. Dat heeft als be trekkelijk nadeel, dat de gedetail leerde berichtgeving niet iedereen aan zal spreken. Anderzijds heeft het tot gevolg, dat iedere lezer met regel maat iets tegen kan komen, dat hem of haar zeer interesseert. ANP Dat landelijke nieuws wordt bij de Nieuwsbode vergaard via het Alge meen Nederlands Persbureau (ANP). Vierentwintig uur per dag komt er nieuws binnen en dat wordt door de redactie nagekeken. In een agrarisch gebied als Schouwen-Duiveland be staat er bijzondere aandacht voor de landbouwpolitiek van Brussel. En mededelingen van het Nationaal Bu reau voor Toerisme worden ook zorg vuldig bestudeerd. Nieuws over de Golfcrisis 'haalt' het niet. Anders wordt het wanneer in Vlissingen een Irakees schip gelost wordt. Dat accent op lokale en regionale berichtgeving heeft aanzienlijke fi nanciële consequenties. Veel nieuws bladen konden het in het verleden niet opbrengen op de redacties uit te breiden. Voor het maken van een Zie rikzeesche Nieuwsbode zijn dage lijks zeven full-time redacteuren/re dactrices in de weer. Niet één bericht wordt kant en klaar aangeleverd; dat in tegenstelling tot de landelijke en provinciale bladen die veel meer kunnen putten uit andere bronnen. Dat financiële aspect is voor diver se bladen reden geweest om de moge lijkheden te onderzoeken van huis- aan-huis-bladen. Die onderscheiden zich van de nieuwsbladen door de grote hoeveelheid advertenties. Ie dereen krijgt het huis-aan-huis-blad gratis (en ongevraagd) in de bus. Een huis-aan-huis-krant als de Nieuwsbo de Extra vergt minder redactionele inspanning dan de Zierikzeesche Nieuwsbode. Hoewel het voor Schouwen-Duive land voor zich spreekt, dat er vier keer per week een abonnementen krant met lokaal nieuws in de bus valt, is dat toch niet zo vanzelfspre kend als het lijkt. Nergens in Neder land is er een regionale krant die zo En daarmee is de kracht van een goed nieuwsblad aangegeven. Een lo kale krant moet herkenbaar zijn. Dat is het zeer zeker middels de familie berichten; een onmisbaar deel van de regionale krant. En daarmee is naast de nieuws-functie nog een andere functie genoemd: de informatieve functie. Met het lezen van de lokale krant weet de lezer wat er gebeurt op enige afstand en direct naast de deur. Waardevol En die typische nieuwsblad-functie wordt door velen als zeer waardevol beschouwd. Onderzoek heeft onlangs uitgewezen, dat de Zierikzeesche Nieuwsbode met haar 5000 abonnees een leesdichtheid in de regio heeft van 86,9%. Dat betekent, dat vrijwel iedereen de krant dagelijks inziet. Een groot aantal mensen doet dat als samenlezer. Het landelijke ochtend blad wordt met de buren gewisseld voor de lokale krant. Begrijpelijk, maar voor een nieuwsblad niet zo plezierig. Minder betalende lezers moeten de prijs van de krant opbren gen. Maar buiten kijf staat, dat de Zie rikzeesche Nieuwsbode zich in de achterliggende jaren een duidelijke plaats heeft verworven in de streek. De krant geeft discussies door en zwengelt discussies aan. De krant heeft een waakhondfunctie en infor meert de lezer over hetgeen er ge beurt in de woonomgeving. De duidelijke functie in de regio rechtvaardigt het volgens de mede werkers van uitgeverij Lakenman en Ochtman in Zierikzee om eens in de zoveel tijd eens wat extra aandacht te vragen. Zoals vandaag bijvoorbeeld. Even laten zien wat er komt kijken bij het maken van een lokale krant en maandag....dan valt de krant weer als een vanzelfsprekendheid in de bus; vier keer per week. ZIERIKZEE - De grote clubs zijn door de tijd heen heuse voetbalhedrijven geworden, die al lang niet meer volstaan met jeugdopleidingen alleen. Het aantrekken van spe lers uit delen van de gehele wereld is een vrij normale zaak geworden. Zo tastten onder andere met name Noorditaliaanse en Spaanse verenigingen diep in hun reserves 0111 hun marktpositie, met betrekking tot vele tienduizenden supporters, te verbeteren. Barcelona bijvoorbeeld huurde 's werelds beste voetballer, Jolian Cruijff, in voor een slordige vijfeneenhalf miljoen gulden. En wat te denken van de transfersom welke ge moeid was met de overstap van de libero van PSV, Ronald Koeman, naar datzelfde Barcelona. Maar het meest extreme voorbeeld is uiteraard de handelswaarde welke Ruud Gullit vertegenwoordigde tijdens zijn overstap naar AC Milaan. Zeventien mil joen gulden is op zijn minst toch een tot de verbeelding sprekende aankoopsom. Hoe anders was het indertijd toen de Engelse club Preston North End zich de allereerste landskampioen op onze aardkloot mocht noemen. Zonder vaste regels werd er reeds in de eerste helft van de negentiende eeuw druk gevoetbald in de Engelse public schools. Uniforme spelregels kwamen er pas via de universiteit van Cambridge in 1863. Dat jaar richtten Londense verenigingen ook de Football Association (FA) op in de Freemason's Tavern van Great Queen street. In 1872 wonnen de Wanderers met de Engelse cup-finale de eerste voetbalcompetitie. Elite Het bekorten van de arbeidstijd had tot gevolg dat niet alleen de elite ging voetballen. In de industrieste den ontstonden allengs meer voetbal clubs. Binnen afzienbare tijd groeide daar een professionele trend. Dc FA aanvaardde trouwens al in 1885 het betaalde voetbal uit vrees voor scheu ring. Drie jaar later, in 1888, was de profcompetitie een feit. Arsenal was de eerste Londense club die zich bij dc league aansloot en Preston North End werd de eerste landskampioen. Dc evolutie van puur aanvallend voetbal naar een steeds voorzichtiger verdedigende tactiek leidde naar het Engelse opstellingssysteem 1-3-2-2-3 (1; keeper/3; links- en reehtsback, stopperspil/2; links- en rechtshalf/2; links- en rechtsbinnen/3; links- en rechtsbuiten, spits). Omdat Arsenal er als het beste elftal van de jaren dertig veel succes mee oogstte, werd het door Herbert Chapman uitge dacht spel- en opstellingspatroon door alle voetbalnaties overgeno men. In die tijd was voetbal onder tussen dc meest verspreide sport over de gehele wereld geworden. In de jaren vijftig pakten de Hon garen uit met een 1-4-2-4 formatie. Daarmee brachten ze de Engelsen in 1953 een eerste thuisnederlaag toe op Wembley (3-6). In het land van drib belkoning Stanley Mathews kreeg het Hongaarse aanvalsk wartel, Budai-Puskas-Kocsis-Scibor, meteen magische eigenschappen toegemeten. De Brazalianen voerden bovendien op dc WK 1958 zo succesvol dc sym metrische 1-4-2-4 ten tonele dat het systeem universeel werd overgeno men. Libero Wat later dook de bijkomende vrije verdediger op, de libero. Want er stond steeds meer geld op het spel en de trainers waren als de dood voor nederlagen. Ze grepen op den duur naar nog defensievere maatregelen zoals opstellingen met het 1-4-4-2 of 1- 5-3-2 systeem. In de jaren zestig ble ken de Italianen meesters in het slui ten van hun verdediging. Vooral niet verliezen was het eerste gebod in de zogenaamde catenaccio-leer. In dc jaren zeventig voerden West- Duitsland en Nederland het totaal voetbal in. Ér waren geen vaste plaatsen meer op het veld. Iedereen moest kunnen aanvallen cn verdedi gen. Zone-verdediging, mandekking waar het moest, met zijn.allen pres sie uitoefenen vanuit het midden veld; het behoorde allemaal tot deze nieuwerwetse strategie. Dc les die hedendaagse oefen- meesters uit de evolutie trekken is dat tactiek alleen niet zaligmakend is. Strategie en succes hangen af van de spelersgroep, iets dat maar al te vaak vergeten wordt. Wervelend sa menspel kan pas in een team zonder zwakke plekken, een elftal waarbin nen veelal gecompliceerde automa tismen versmelten in vloeiende fraaie combinaties. FIFA In 1904 stichtten België, Denemar ken, Frankrijk. Spanje, Nederland, Zweden en Zwitserland de Fédérati- on Internationale de Football Associ ations (FIFA), oftwel de wereldvoet balbond. Eén jaar later sloot Engeland aan en nog vijf jaar later de overige Britse bonden. Allerlei be- langconflieten maakten de interna tionale federatie echter vrijwel vleu gellam. Een organisatorische uit groei kwam er pas na de Tweede We reldoorlog. Met meer dan 150 aan gesloten landen is de FIFA momen teel de belangrijkste sportbond ter wereld. Ondanks dc strubbelingen in het begin van de eeuw, stond voetbal vanaf 1908 op het programma van de Olympische Spelen. Het Olympisch toernooi kan evenwel onmogelijk het beste landenteam van liet onder maanse aanwijzen aangezien dc profs niet mogen deelnemen aan dc Olympische Spelen. De FIFA wilde dus een eigen wereldkampioenschap, een eigen wereldbeker. Die zou om de vier jaar worden toegekend aan de wereldkampioen voetbal. Het eerste wereldbekertoernooi had plaats in 1930 in Uruguay. Er na men toen slechts vier Europese lan den aan deel: Frankrijk, België, Roe menie en Joegoslavië. Gastland Uruguay won de eerste Mondiale, maar het verdedigde vier jaar later zijn titel niet in Italië om zich te re vancheren op de Europeanen die hun neus hadden opgehaald voor de eer ste uitgave. Italië werd wereldkam pioen in eigen land (1934) door. na verlenging de finale van Tsjechoslo- wakije te winnen met 2-1. De Italia nen verlengden hun titel in 1938 in Frankrijk bij de gratie van zijn be faamde midvoor Silvio Piola. Het kampioensteam. seizoen 1955/56, van Sinoto na het behaalde kampioenschap van de 2e klasse KNVB afdeling Zeeland. Het dragen van stropdassen (zie foto van SVC) was toen niet meer verplicht. Niet alleen de tactiek en techniek heeft door de jaren heen grote veranderingen ondergaan. Ook het tenue onderging een ware metamorfose, getuige bovenstaande foto van de Sirjanslandse Voetbalclub (SVC) uit 1923.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5