Duivelandse burgemeester voelt huis zich thuis in zijn glazen 'Door tijdsdruk is er wel een stuk gemoedelijkheid verdwenen' In moderne uitgeverij/drukke rij draait alles om snelheid Tijd van openbaarheid van bestuur goede zaak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zaterdag 29 september 1990 Nr. 24821 3 ment moet gis zijn op zijn tijd; zeker ook in de voorbereiding". Van 't Leven maakt er geen geheim van dat het invoeren van de arbeids tijdverkorting (atv) het bedrijf geen goed doet. Het tast volgens hem de flexibiliteit van de onderneming aan. En het zijn notabene de grafi sche bonden, die tradititiegetrouw voorop lopen bij het invoeren van atv. Wat de ondernemer betreft zou een ploegendienst-systeem effectie ver zijn. Daarmee kunnen de persen continue draaien. „Maar dan heb je het probleem, dat je meer vakmen sen nodig hebt". Maar terwijl hij zijn visie geeft, realiseert Van 't Leven zich ook dat Lakenman en Ochtman niet te klagen heeft over de bereid heid van haar medewerkers om over te werken op minder plezierige tij den. „Zonder die bereidheid kom je onherroepelijk in de problemen". En zonder een management, dat constant nieuwe ontwikkelingen in de gaten houdt, kom je er ook niet. „Het is erg belangrijk, dat je ontwik kelingen van de andere media in de gaten houdt". Zo verschijnen er her en der in den lande bijvoorbeeld ka belkranten. De televisiekijker stemt af op de lokale kabelkrant en krijgt op het tv-scherm het laatste nieuws op een presenteerblaadje. „Het is nog onduidelijk of je die kant op moet, maar als je bijvoorbeeld leest, dat Amerikaanse huisvrouwen - en daar geven ze toch een trend aan - steeds vaker de televisie boven de krant ver kiezen, zet je dat wel aan het den ken". En ook het geschreven produkt staat in deze tijd onder constante druk. Vorig jaar is de Zierikzeese on derneming, waar momenteel ruim zestig mensen hun boterham verdie nen, begonnen met de uitgave van een Duitstalige Badkrant. Iets wat met succes voortgezet gaat worden. Wat dat betreft ziet Van 't Leven de toe komst met vertrouwen tegemoet. Investeringen Dat blijkt ook uit de vele investe ringen, die er inmiddels geweest zijn binnen de onderneming. Een paar jaar geleden werd een computer gestuurde vierkleurenpers aange schaft voor de drukkerij. Dit jaar heeft offset-rotatiepers voor de krant er een unit bijgekregen, waardoor er ondermeer continue een steunkleur in de krant komt. In de foto-zetterij is nieuwe apparatuur geplaatst, het be- drijfskantoor in de drukkerij wordt momenteel aanzienlijk uitgebreid ende tijd zal leren, wat er in de ko mende jaren nog meer gaat verande ren. Als het aan Van 't Leven ligt, blijft Lakenman en Ochtman de tijd vooruit. „In die tijd moest een hele duidelij ke keuze gemaakt worden. We waren gestart met het uitgeven van een huis-aan-huis-krant en de technische capaciteiten van de onderneming wa ren te beperkt. Zonder aanpassingen had de krant er niet meer geweest. Dat weet ik zeker", aldus Van 't Le ven. Tot de investeringen van '79 was het maken van een krant ambachte lijk handwerk, waarbij snelheid soms op 'n tweede plaats leek te ko men. Pers De pers was in staat om 2000 tot 2500 kranten per uur te draaien. Nu draait de pers er zo'n 16.000 per uur. Ook was het zo, dat 's morgens niet veel meer dan een pagina tekst kon worden verwerkt. De rest moest een dag eerder gebeuren. Anno 1990 kun nen er vele pagina's op de dag van het verschijnen worden gemaakt en dat bevordert vanzelfsprekend de actua liteit van de krant. Momenteel is alles binnen de uitge verij zo op elkaar afgestemd, dat de redacteuren van de krant tot half twaalf 's morgens teksten kunnen in leveren, die omstreeks half twee in gedrukte vorm van de pers afrollen. Het kan niet snel genoeg gaan. „Het was voor Lakenman en Ochtman in dertijd een belangrijke beslissing. Maar men vond het van belang om de krant te handhaven. De krant was „Vandaag de dag draait alles om tijd. Er mag- geen tijd verloren gaan. Anders kun je niet mee, maar daarmee is wel een stukje gemoedelijkheid verloren gegaan. Van het management wordt verwacht de beschikbare tijd zo efficiënt mogelijk te benutten. Maar dat geldt waar schijnlijk voor ieder bedrijf". Aan het woord is D. L. van 't Leven, directeur van de uitgeverij/drukkerij Laken man en Ochtman; uitgever van onder meer de Zierikzee- sche Nieuwsbode. van belang voor het reilen en zeilen binnen de drukkerij". Maar volgens de directeur staat het buiten kijf, dat er ook emotionele gronden in de beslissing waren terug te vinden. Hij wijst' daarbij op het unieke karakter van de Zierikzeesche Nieuwsbode Als enig nieuwsblad in Nederland verschijnt de bode vier keer per week. Andere nieuwsbladen komen slechts een of,twee keer uit per week. Dat de Zierikzeesche Nieuwsbode in deze tijd bestaansrecht heeft is me de te danken aan het uitgeven van de huis-aan-huiskrant de Nieuwsbode Extra. Sinds januari 1988 verschijnt het blad wekelijks in twee edities. „Op die manier kunnen we onze capa citeit - we hebben immers alle pro- duktie-facetten in eigen huis - volle dig benutten". Het staat voor Van 't Leven buiten kijf, dat de abonnemen- tenkrant de huis-aan-huis-uitgav'en nodig heeft én andersom. Maar met de investeringen van '79 is de uitgeverij er niet. Niet een bran che lijkt zo veranderlijk als de grafi sche branche. Ontwikkelingen als pagina-opmaak-systemen worden nauwlettend gevolgd door de onder neming en een eerste aanzet is al ge geven met aanpassingen in de foto zetterij; begin dit jaar. „Daarbij moet je echter de kleinschaligheid van het bedrijf niet uit het oog verliezen, na tuurlijk". Op de mat Zoals gezegd draait bel bij laken man en Ochtman om tijd. De krant moet op tijd op de mat liggen, maar op de meeste orderzakken van de drukkerij staat met vette letters 'spoed'. Veel bedrijven zien hun (re- clame)-drukwerk als een sluitpost van werkzaamheden. „Het manage Van 't Leven is inmiddels zo'n ze venentwintig jaar in dienst van de Zierikzeese onderneming en heeft het bedrijf op tal van gronden zien groei en. De voornaamste verandering in de uitgeverij deed zich in 1979 voor toen 'het lood' plaats moest maken voor het fotografisch zetten. Hij vindt het vanzelfsprekend, dat B, W en S in beslotenheid vergadert. „Ik kan me zelfs voorstellen, dat raadsleden (die geen zitting 'hebben in B, W, en S - red) bezwaar zouden hebben tegen een openbare vergade ring van dit orgaan". Volgens Bergs- hoeff zou dan de indruk kunnen ont staan, dat B, W en S besluiten neemt en dat is - zo zegt hij - nadrukkelijk niet het geval. Het eilandelijk overleg is bedoeld om bij collega-gemeenten standpun ten af te tasten. Bergshoeff borduurt verder op het hem gegeven voorbeeld van de bibliotheekvoorziening. „Als in het overleg blijkt, dat een gemeen te gewoonweg niet de middelen heeft om bij te dragen in een tekort, dan kun je dat gezamenlijk bekijken". Het akkoord gaan met een bepaalde subsidie-aanvraag op voorwaarde dat de andere gemeenten ook mee gaan noemt hij het zich verschuilen achter een ander. Wie de gemeentepolitiek in Duive- land volgt, weet dat het om een be trekkelijk rustige gemeente gaat. Heftige discussies, zoals die in Wes- terschouwen vergaderingen soms tot diep in de nacht laten duren, zijn er ondenkbaar. „Ik ga niemand verwij ten maken hoor, maar dat heeft ook weieens met de voorzitter te maken. Een vergadering moet niet langer dan twee uur duren. Ik vergader lie ver twee keer twee uur, dan één keer vier uur. Dat gaat ten koste van de agendapunten onderaan de lijst". „Als ik het kan beoordelen, dan denk ik goed overweg te kunnen met de gemeenteraadsleden van Duive land. Natuurlijk botst het best wel- cens". Bergshoeff is van christen democratische signatuur cn burge meester, maar nocint zichzelf zeker geen CDA-burgemeester. „Ik moet als burgemeester proberen begrip te hebben voor de SGP, maar ook voor de PvdA". Binnen het college (burgemeester cn wethouders) probeert Bergshoeff eensluidendheid te krijgen over de diverse zaken. Hij geeft toe, dat dal weieens moeilijker is met een partij als de SGP/RPF. Deze rechtse partij heeft uitgangspunten, die ze niet ter discussie wil stellen. „Dat is met de PvdA, CDA of VVD weieens gemak kelijker, al zeg ik daar niet mee dat deze partij met hun standpunten marchanderen" Zakelijke aanpak Maar over het algemeen bestaat veel overeenstemming in het Duive- landse en beperken de vergaderingen zich tot een zakelijke aanpak van de zich aandienende onderwerpen. Op een voorval vorig jaar na dan, toen Bergshoeff een stevige aanvaring met het SGP-lid Hendrikse had. „Ja, daarover hoef ik niet geheimzinnig te doen. Het was immers een openbare vergadering. Maar na afloop stap je nog wel op elkaar af om een en ander uit te spreken. Aan vetes heb je niets". uitspraak weer verder „maar dan heb je toch een behoorlijke schade post en op wie kun je die verhalen? Bezwaarden zijn niet altijd even ka pitaalkrachtig". En verder: „Jan en alleman kan bezwaren maken zonder persoonlijk belang". Op Schouwen-Duiveland vergade ren de gemeenten Duiveland, Zierik- zee, Westerschouwen, Middenschou- wen en Brouwershaven openbaar. In Bruinisse wordt nog veel met een waas van geheimzinnigheid behan deld. De raadsvergadering is daar weliswaar openbaar, maar de inhou delijke discussie is achter gesloten deuren gevoerd. Schouwen-Duiveland kent echter nog een besloten overleg; een twee- driemaandelijkse samenkomst van de eilandelijke burgemeesters, wet houders en secretarissen. Bergshoeff maakt uit hoofde van zijn functie dus ook deel uit van wat in de volksmond B, W en S heet. Bergshoeff toont zich een groot voorstander van openbaarheid van bestuur. Toen hij in 1970 als CDA-er de raad van Middelburg ging verster ken was alleen de gemeenteraad openbaar; commissies vergaderden achter gesloten deuren. „Ik denk dat de gemeenten met het openlijk be handelen van alles wel een stuk ge loofwaardiger overkomen". Beslotenheid is wat Bergshoeff be treft per definitie uit den boze, tenzij een openbare vergadering de belan gen van de gemeente of personen di rect kan schaden. „Soms moet je iets nog even geheim houden", legt hij uit. In de gemeente Duiveland zijn alle commissievergaderingen (en de raad vanzelfsprekend) openbaar. Uitnodiging Toen Bergshoeff aantrad in Duive land viel het hem op, dat alles welis waar openbaar was, maar dat er van uit de gemeente geen uitnodiging naar de kranten ging. Daar heeft hij verandering in gebracht. De eerste burger ziet het als een taak van de ge meente om bij de bevolking belang stelling te wekken voor wat er in het gemeentehuis gebeurt. „Ik weet niet hoe groot de belang stelling onder de bevolking is. Maar tijdens de hoorzitting over het dorps plan van Oosterland was het behoor lijk druk. Dat is natuurlijk een pri ma zaak. Ik geloof, dat we toen zelfs eerst een inventariserende hoorzit ting hebben gehouden". Tijdens de commissie- en raadsvergadering is de belangstelling minimaal. Dat geldt met uitzondering van de gemeente VVestcrschouwcn voor alle eilandelijke gemeenten. „Ik denk dat er hier en daar nog best een drempel bestaat voor het bezoeken van die vergaderingen. Dat is jam mer, want het is helemaal niet no dig", aldus Bergshoeff. „Ik heb zelf bijvoorbeeld opzettelijk geen spreekuur. Wie mij wil spreken kan zonder problemen een afspraak ma ken en dat gebeurt gelukkig ook. Ze weten me best te vinden". Die openbaarheid van bestuur heeft volgens Bergshoeff toch ook wel wat consequenties voor de wijze, waarop je je als bestuurder uitlaat. De volgende dag staat je mening - al dan niet goed verwoord - in de krant. Op de wijze waarop dat gebeurt, heeft een bestuurder geen enkele in vloed. Bergshoeff beaamt desge vraagd, dat een verslag in de krant niet helemaal aangeeft wat er bespro ken is „en soms moet je je de volgen de dag weieens verduidelijken naai de mensen waarover het tijdens die vergadering ging". „Maar" zegt Bergshoeff „proble men hoef je niet altijd uit de weg te gaan". Openbaarheid van bestuur maakt de burger mondiger. De tijd, dat de burgemeester op een voetstuk stond in een gemeente is passé. Ook raadsleden worden zonder blikken of blozen aangevallen op hun werk wijze. Daar moet je mee leren om gaan, vindt Bergshoeff. Prima En de meeste raadsleden kunnen dat prima volgens hem. Hij bestrijdt de stelling, dat een kleinere gemeen te per definitie minder capabele raadsleden heeft dan een grote ge meente. „Natuurlijk heb je in een grote gemeente meer kans op slimme mensen, maar ook op minder capabe le". Hoe het ook zij, openbaarheid van bestuur brengt meer kritiek op de bestuurders met zich mee. Burgemeester A Bergshoeff l jaar vertraagd worden. Zeker als een bezwaar tot aan de Raad van State uitgevochten gaat worden. Op die wijze maakte Bergshoeff het in Middelburg ooit mee, dat de bouw van een overheidsgebouw ern stig vertraagd werd. De aannemer kon de bouw stoppen en z'n materia len opruimen. De bouw kon na een Een belangrijk fenomeen in de jaren negentig is de openbaarheid van bestuur. Het bestuurlijk en ambtelijk apparaat in een glazen huis met oplettende kranten als luizen in de pels en waakzame burgers, die zich steeds vaker mengen in het gemeentelijke reilen en zeilen. Soms weieens frusterend volgens de Duivelandse burge meester A. Bergshoeff: „Burgers mogen alles tegen ons zeggen, maar wij mogen eigenlijk maar weinig terugzeg gen". Bergshoeff kan na een pleidooi voor openheid niet tegen bezwaren zijn. Dat is hij ook niet, maar „soms lijkt me de regelgeving ten aanzien van het bezwaar kunnen maken wei eens te ruim". Iemand zonder belan gen bij een bepaald onderwerp, kan probleemloos bezwaar aantekenen. Op die wijze kan een procedure in het uiterste geval met meer dan een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3