Vaarwel zomertijd....welkom wintertijd pagina 15 DE KLOK GAAT VANNACHT EEN UUR TERUG FOTOPUZZEL DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Geen beter raadsman dan de tijd. Menander ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24821 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Op normale dagen (dus zonder bom-demontages tegen het middaguur!) kunnen de opmaak-medewerkers om 12.30 uur stoppen met hun werk. De pagina's kunnen dan de donkere kamer in, om er films van te maken. Die zijn weer nodig om drukplaten te maken voor de offset rotatiepers. En als alles loopt zoals het hoort, dan luidt de schelle drukpersbei om 13.30 uur het drukken van de krant in. Nog geen half uur later valt de eerste krant bij de abonnee in de bus. Deadline Binnen het krantenbedrijf wordt er van alles aan gedaan om de eerder genoemde deadline zo ver mogelijk te leggen. Het is immers jammer als nieuws, dat naar de lezers moet, onnodig een dag blijft liggen. Oud nieuws is geen nieuws. Met de komst van tekstverwerkers voor de redacteuren en redactrices is er veel veranderd. De deadline werd verschoven van 10.00 uur 's morgens naar 11.30 uur en dat scheelt een slok op een borrel. Kranten moeten -ook steeds actyeler zijn om het hoofd boven water te houden. Wie immers om 12.00 uur bijvoorbeeld Omroep Zeeland aanzet kan een deel van het laatste nieuws voorgeschoteld krijgen. Overigens heeft deze krant met Omroep Zeeland een overeenkomst. De krant faxt 's morgens omstreeks 11.30 uur haar opmerkelijkste berichten door, zodat ze tussen de middag over de radio klinken. Tijd lijkt een steeds groter beslag ^op het leven van de moderne mens te leggen. Tel bijvoorbeeld eens het aantal uurwerken (inclusief horloges), dat U in huis hebt. Sommigen worden geobsedeerd door tijd en het is dan ook niet verwonderlijk, dat stress de ziekte van deze tijd is. Gelukkig is tijd voor de meesten een handig middel om de dag te plannen, om afspraken met anderen te maken. Vandaag is het begrip tijd voor de Zierikzeesche Nieuwsbode een aardige gelegenheid om al haar lezers erop te wijzen dat de klok vannacht een uur terug gezet wordt. (zie pagina 15) Tijd is iets, dat de mensheid altijd heeft gefascineerd. Als het fenomeen tijd niet zou bestaan, zou niemand het missen. En nu het er is, lijkt het bij iedereen de dag te bepalen. Tijd, een merkwaardig gegeven dus eigenlijk. Temeer nu de mensheid tijd als een van de laatste feiten naar de hand kan zetten. Vannacht, van zaterdag op zondag, gaat de klok een uur terug. Een uur langer slapen dus. Ter gelegenheid van het feit, dat Nederland en andere Europese landen de klok vannacht massaal een uur terugzetten, geeft de Zierikzeesche Nieuwsbode vandaag, zaterdag, deze krant uit. Een krant met aandacht voor de krant zelf en een krant met aandacht voor het begrip tijd. Een archivaris, die in het verleden lijkt te leven en een burgemeester, die de tijd van openbaarheid van bestuur wel kan waarderen. Het is overigens niet zo verwonderlijk, dat de makers van een krant zich aangesproken voelen door het begrip tijd. Het is natuurlijk zo, dat in ieder bedrijf met tijd gewerkt wordt, maar niet overal gebeurt dat zo nauwkeurig als bij een krant. Al sinds mensenheugenis probeert de mensheid haar doen en laten vast te leggen in tijd. De natuur geeft met de ochtend, de middag en de avond de grote lijnen aan, het zijn de mensen die naar uren, minuten en seconden hebben gezocht. Datzelfde geldt voor de kalender. Diverse keren zijn er kalenders ontwikkeld, die telkenmale onjuist bleken te zijn. In de zestiende eeuw pas ging Zeeland over op de Gregoriaanse kalender en wijsgeren namen de schrikkeljaren maar voor lief. Beter konden ze niet. Puzzel Gebaseerd op tijd is ook de puzzel, die vandaag in de Zierikzeesche Nieuwsbode staat afgedrukt. Maar liefst negen kerktorens prijken op deze voorpagina. Torens, die alle inwoners van Schouwen-Duiveland kennen, maar waar nu precies welke toren staat, laat zich vooralsnog raden. Alle abonnees van de Zierikzeesche Nieuwsbode worden uitgenodigd zich eens over deze tijdspuzzel te buigen. U heeft er bijna een week de tijd voor. Bij het maken van een krant is het zaak, dat ieders werk afgestemd is op dat van de ander. De verslaggevers gaan als eerste op pad. Bij de Zierikzeesche Nieuwsbode kunnen nieuwsberichten tot 11.30 uur worden doorgegeven, zodat ze nog dezelfde dag in de krant staan. Bij bijzondere gebeurtenissen, zoals de demontage van de bom in Noordwelle afgelopen periode bijvoorbeeld, kan die zogenaamde deadline verlegd worden naar 12.15 uur. Dat vergt van het technisch bedrijf een behoorlijke aanpassing. Op de foto-zetterij (waar de verhalen voor het eerst op papier gezet worden) wacht men het laatste nieuws af en datzelfde gebeurt op de montage of ook wel opmaak-afdeling genoemd. Daar worden de berichten en de advertenties tot een pagina gecomponeerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1