704 Weg vrij voor ZWN-bussen over verbrede Kadeweg in Zierikzee „Sociale doelstelling blijft in de toekomst gegarandeerd" UI kindervoetenweek DE ZIERIKZEESCHE COURANT Luctor et Submergo G. J. M. Koelemij: Gemeenschapsgeld hier goed besteed'' Voorzitter Asselbergs tijdens jubileum De Zuidhoek: S3 ploegstoffen Controle van vrachtwagens Grevelingendam Diefstal uit woning WAt Wjh pa Natuurorganisaties in het gelijk gesteld Randweg rond Renesse is definitief van de baan Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Loods Industrieterrein Barken Zaalvoetbal Rijkswaterstaat krijgt geen toestemming voor Duiveland wil een industrieterrein voor lokale Zierikzeese Barken op zee; de tragiek van het In de zaalvoetbalcompetitie zijn nog drie ploe- de bouw van een loods. (Pagina 2). bedrijven. (Pagina 3). stranden. (Pagina 5). gen ongeslagen. (Pagina 9). VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24820 WAARIN OPGENOMEN [1797 - 1869) Zelfs de dichtste grens van de toekomst is onbe naderbaar. Louis Couperus ZIERIKZEE -.Wij op Schou- wen-Duiveland zien de Zee- Iandbrug niet als een pro bleem met de infrastructuur maar als een bestuurlijk pro bleem. Wat ons betreft mag u het onderspit delven". Dat was de reactie van burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee op uitlatingen van gedeputeerde J. D. de Voogd (VVD) gisteren, donderdag, tij dens een bijeenkomst in 's Landskamer. Asselbergs intro duceerde staande de vergade ring de lijfspreuk Luctor et Submergo die wat hem betreft kan gelden voor het provin ciaal bestuur. De Voogd bracht de kwestie Zeelandbrug ter sprake in een toespraak ter gelegenheid van de openstelling van de verbre de Kadeweg in Zierikzee. Hij stelde dat 1990 voor wat betreft de brugverbinding een histo risch jaar is. ,,In december be staat de brug 25 jaar en wij wil len dat sober vieren", aldus De Voogd. Hij voegde daar aan toe dat 1990 ook het jaar van 'het grote debat' zal zijn. Volgens De Voogd draait het in feite alle maal om de vraag of de lening van de provincie aan de brug- maatschappij al dan niet te rugbetaald moet worden. ,,Dat zal van grote invloed zijn op het tijdstip waarop de brug tolvrij wordt", aldus De Voogd. En passant zei de gede puteerde het zeer te betreuren dat het poldertracé van de weg die de Stormvloedkering recht streeks met de Dammenweg "had moéten verbinden' defini tief van de baan is. ,,Het is dui delijk dat de Krayesteinweg niet helemaal geschikt is om de verkeersstroom goed te ver werken", aldus De Voogd. Hij kondigde aan dat verder ge zocht zal worden naar een al ternatief voor de Krayestein weg. ZIERIKZEE - Vanaf vandaag, vrijdag 28 september, worden bezoekers van Cornelia- stichting en het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee door streekver- voersmaatschappij ZWN voor de deur van genoemde instellingen afgezet. „Het ge meenschapsgeld is hier goed besteed", aldus ZWN-directeur drs. G. J. M. Koelemij gisteren, donderdag, in een korte toespraak ter ere van de officiële openstelling van de verbrede Kadeweg. Gedeputeerde J. D. de Voogd verrichtte samen met dijkgraaf A. P. de Haan de openingshandeling. UTRECHT - Een ruime meerder heid van de leden van de Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) heeft zich geschaard achter het plan voor continue bereikbaarheid. Dit Heeft een woordvoerster van de LHV na af loop van de ledenvergadering meege deeld. Voorafgaande aan de opening kwam een aantal genodigden bijeen in 's Landskamer. het gebouw waar het Waterschap Schouwen-Duiveland zetelt. Dijkgraaf A. P. de Haan legde uit wat de rol van het waterschap in de verbreding van de Kadeweg is ge weest en schetste in het kort de voor geschiedenis. Eindelijk De dijkgraaf stelde allereerst vast dat er ruim vijf jaar overheen gegaan is voordat woorden omgezet werden in daden. A. Schouw, directeur van de Corneliastichting, richtte toen een verzoek tot de toenmalig directeur van de ZWN, wijlen J. Deïst. Het ver zoek luidde of de bus voortaan niet even langs de Corneliastichting kon rijden. ,,Ik dacht heel naïef dat dat een kwestie van veranderen van de dienstregeling was", aldus Schouw. ,,Ik had geen idee dat er zoveel aan vast zat". Van de kant van de ZWN reageerde men negatief op het verzoek. Het zou betekenen dat de bussen om zouden moeten rijden en dat zou dan weer tijdverlies betekenen. Maar men gaf het niet op. Het idee werd geboren om de route te verleggen en de bussen via de Emil Sandströmweg en de Kade weg te sturen. Maar ook dat idee leed schipbreuk: te smal, luidde het oor deel van de ZWN. Toen begon, zo bleek uit het relaas van De Haan, een briefwisseling tus sen de ZWN en de eigenaar/beheer der van de Kadeweg: het waterschap. „Het waterschap antwoordde toen dat verbreden van een weg geen wa- terschapstaak was en de ZWN had daar alle begrip voor", aldus De Haan. Hetgeen niet betekende dat er definitief een streep onder het plan werd gezet. De provincie werd erbij gehaald en men begon druk op het waterschap uit te oefenen. Uiteindelijk rolde er een plan uit de bus om de Kadeweg te verbreden. Zowel waterschap als provincie en gemeente zouden het sa men betalen. Dijkgraaf De Haan: „Onder de be zielende leiding van gedeputeerde De Voogd werd steeds meer aandrang uitgeoefend op het waterschap en uit eindelijk bereikten de verschillende partijen in december 1989 overeen stemming". Op 11 juni '90 werd op dracht tot verbreding van de weg ge geven. „Al met al een lange voorge schiedenis", aldus De Haan. „Maar nu is een wezenlijk onderdeel'van de samenleving beter bereikbaar gewor den". Volwassen Gedeputeerde De Voogd stelde in een korte toespraak dat een en ander het gevolg is van 'een stukje verant woordelijkheid van volwassen be stuurders'. Hij voegde daar aan toe dat ziekenhuis en Corneliastichting niet alleen voor bezoekers, maar ook voor bewoners en patiënten beter be reikbaar zijn geworden. „Het is een tastbaar blijk van een goede samen werking", aldus De Voogd. ZWN-directeur Koelemij hield het kort. Hij benadrukte dat nu de nieu we haltes er zijn daar ook ruim schoots ruchtbaarheid aan gegeven moet worden. „Iedereen moet het weten", aldus Koelemij. Burgemeester mr. J. J. P. M. Assel- Dit nummer bestiiat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De voorzitter van werkvoorzieningsschap De Zuidhoek, mr J. J. P. M. Asselbergs liet er tijdens de viering van het 35-jarig jubileum geen enkele twijfel over bestaan: „De sociale doelstelling van De Zuidhoek blijft in de toekomst gegarandeerd, boven de decentralisatie". De decentralisatie heeft tot gevolg dat de gemeenten van Schouwen-Duiveland moeten gaan meebetalen aan het werkvoorzieningsschap. Een verandering die volgens Asselbergs wel vraagt om een nieuwe maniervan werken, van een ander beleidsplan. „Maar het bestuur blijft de komende tijd werken om De Zuid hoek voor de regio te behouden", aldus de voorzitter. de toekomst zijn geen bedreiging maar een uitdaging. Maar De Zuid hoek is een sterk bedrijf, wc leveren onze produkten op tijd en we leveren kwaliteit'De Groot: „We hebben re gelmatig moeten inspelen op veran deringen, maar we blijven werk aan bieden aan mensen die in hel bedrijfsleven niet meer aan de bak komen". „De Zuidhoek is eigenlijk een fa miliebedrijf". Zo schetste Asselbergs het werkvoorzieningsschap. „De werknemers voelen zich betrokken bij het bedrijf, iets wat te merken is aan het lange dienstverband van de Advertentie verschillende gordijnstoffen vindt u inde werknemers", vertelde Asselbergs. Hiermee doelde hij op W. C. de Feiter die tijdens de feestmiddag zijn 25-' jarig jubileum vierde, op M. Mes, die het 12'/i-jarig jubileum vierde en op A. den Boer die na 20 jaar afscheid nam van zijn collega's door gebruik te maken van de VUT-regeling. „Ook als gemeentebestuur kunnen we dankbaar zijn voor zo'n kerngezond bedrijf", aldus Asselbergs, die tevens burgemeester is van Zierikzee. Werkplaats f bi kollektie bij 't lange uus interieurvormgeving die zich onderscheidt van anderen havenpark 26-28 zierikzee 01110-13727 I De Zuidhoek werd 23 september 1955 opgericht onder de naam Stich ting Werkplaats Schouwen-Duive land. „In 1976 werden de statuten van de gemeenten gewijzigd en werd te vens de naam veranderd in De Zuid hoek. En nog maar twee jaar geleden werd de zelfstandigheid van De Zuid hoek gegarandeerd met medewer king van de provincie", haalde de voorzitter een stukje geschiedenis op. Van kleuterschool de Wevershoek werd verhuisd naar de Manhuisstraat en vandaaruit vertrok het Werkvoor zieningsschap naar het industrieter rein van Zierikzee. Een volgens As selbergs terechte verhuizing. „Wij zijn evengoed als de anderen en even waardig aan collega's van andere be drijven". In de beginjaren werd er gestart met zo'n tien werknemers. „Nu zijn er dit zo'n 160. Dat is een gigantische toename". Een toename waar vol gens Asselbergs uit blijkt dat De Zuidhoek in toenemende mate een levenskrachtig bedrijf is. „De finan ciële situatie van het bedrijf kan uit stekend genoemd worden. De provin cie heeft de beslissing genomen De Zuidhoek zelfstandig te maken, een beslissing die we waar moeten ma ken", aldus de voorzitter. Directeur drs P. J. de Groot wilde tijdens de feestmiddag niet alleen in het verleden, maar zeker in de toe komst kijken „Het heeft gen zin om in het jaar 2025 te kijken hoe het dan met De Zuidhoek gaat, in de komen de jaren zit er ontwikkeling in de WSW", vertelde De Groot. (Wet Socia le Werkvoorziening, red). „Deze ont wikkelingen hangen samen met ver anderingen. zo zijn er de sociale verzekeringen, maar ook dc Golf crisis die zich nu afspeelt, is hier nauw bij betrokken", aldus De Groot. De ontwikkelingen omtrent de budget-financiering zijn volgens de directeur nog in een pril stadium en de gevolgen van de plannen om WA- Oers opnieuw te integreren in het be drijfsleven zijn volgens hem nog niet te overzien. Uitdaging Over één zaak was De Groot echter heel duidelijk: „De veranderingen in BRUINISSE - Bij een controle van vrachtwagens, donderdagmorgen op de Grevelingendam nabij Bruinissc bleek dat een groot gedeelte van de aangehouden wagens in overtreding was tegen dc rijtijdenwet. De controle werd uitgevoerd door de stagegrocp van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland in samenwer king met de rijksverkeersinspectie. In totaal werden 20 vrachtauto's ge controleerd. Tegen zes chauffeurs moest proces-verbaal worden opge maakt vanwege overtredingen tegen de rijtijdenwet. Die chauffeurs reden dus al veel te lang achter elkaar in hun vrachtwagen. Een zevende proces-verbaal werd uitgeschreven omdat een vrachtwagen (met bieten) was overbeladen. RENESSE - In dc vroege morgen van woensdag op donderdag werd in gebroken in dc woning van M. O. uit Renesse. Dc dieven gingen er van door met een videorecorder cn een geldbedrag van ongeveer 500 gulden. De woning van M. O. staat aan de Jan Willem Frisoweg te Repesse. Donderdagmorgen vroeg, terwijl M. O. lag te slapen, verschaften onbe kenden zich via de achterdeur toe gang tot de woning. Omdat daarbij geen sporen van braak zijn gevonden is het mogelijk dat de achterdeur niet op slot was. De insluipers doorzoch ten de gehele benedenverdieping van het huis en namen de videorecorder en geld mee. BlW Gedeputeerde J. D. de Voogd (rechts) maakte samen met dijkgraaf A. P. de Haan de weg vrij voor de bus. (Foto: Joop van Houdt). --bergs sprak met grote voldoening over het feit dat de Kadeweg nu dan toch eindelijk verbreed is. „Ik hecht eraan om ook de naam van de vorige dijkgraaf, M. J. Steui; te noemen. Hij heeft zijn nek uitgestoken in zijn po gingen om het verbreden van de Ka deweg er bij het waterschap toch door te krijgen". Verwachting tot zaterdagavond: Wolkenvelden Veel bewolking en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks 7 graden, middagtempera- tuur ongeveer 16 graden. Zwakke tot matige wind, uit zuidwest tot zuid WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 2 okt. Zondag: Zonneschijn: 1(YJ Kans op neerslag: 50/r Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 16 graden Wind: zuid 3 Maandag: Zonneschijn: 10r/r Kans op neerslag: 60r/r Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 16 graden Wind: variabel 3 Dinsdag: Zonneschijn: 10r/r Kans op neerslag: 507r Min. tem p.: 8 graden Middagtemp.: 15 graden Wind: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 29 sept. Zon öp 07.37, onder 19.23 Maan op 17.23, onder 01.02 30 sopt. Zon op 06.39, onder 18.20 Maan op 16.41, onder 02.18 1 okt. Zon op 06.40, onder 18.18 Maan op 16.57, onder 02.37 - Volle Maan: 4. okt. (13.02) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ondanks de nabijheid van een hogedrukgobied, lijkt het weer de komende dagen toch een enigzins somber karakter te krijgen. Doordat het hoog net iets te ver ligt, kunnen uitlopers van Oceaanstorin gen ons land bereiken. Er is in het al gemeen dan ook veel bewolking. Het blijft morgen nog wel vrijwel overal droog. De minimumtemperatuur vannacht ligt rond de 7 graden, de middagtemperatuur morgen wordt ongeveer 16 graden. De wind is zwak tot matig, en komt uit zuidwest tot zuid. Zondag laat de zon het ook zo goed als afweten, de kans op wat re gen of motregen neemt dan toe. Advertentie Volgende week Bord Na al dit verbale geweld begaf het gezelschap zich per (ZWN)bus naar de Kadeweg. Daar onthulde De Voogd samen met De Haan een wegbreed bord waarop alle namen van de in stanties die zich hebben ingezet voor het verbreden van de Kadeweg. Daar op worden de laatste obstakels weg gehaald en was de weg naar de Corne liastichting en het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis vrij. bij: I /schoenen/ Nieuwstr. 7 Bruinisse Telefoon 01113-2058 RENESSE - De Randweg rond Renesse is defini tief van de baan. De Raad van State heeft de natuur beschermingsorganisaties, die een Kroonprocedure aangespannen hadden tegen de aanleg, in het gelijk gesteld. Volgens de uitspraak van de Raad van State mag de gemeente Westerschouwen alleen gebruik maken van bestaande wegen om een einde te maken aan de verkeersproblemen in en rond Renesse. Voor dc gemeente Westerschou wen betekent het dat men terug naar af moet. Voor de gemeente is het temeer teleurstellend daar het plan voor dc Randweg er niet dan na veel discussie en onderhande lingen met grondeigenaren geko men is. De natuurbeschermers zijn zeer content met de uitspraak van dc Raad van State. Volgens hen zou aanleg van de Randweg rond Re nesse een ernstige aantasting van dc natuur betekenen. Zij vinden dat het oplossen van verkeersproblemen niet ten koste mag gaan van de natuur. Dc Raad van State heeft zich nu wat dat be treft achter hen geschaard. Een oplossing zou kunnen zijn het om leiden van het verkeer over Roe- landsweg, Lage Zoom en Helle- weg. Genoemde wegen zouden dan wel verbreed moeten worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1