Activiteiten als wapen tegen criminaliteit: lof én kritiek Wereldwinkel: aandacht voor kritisch sparen en beleggen Geboorte komt als 'verrassing' SAMAN BV Vers Bakkerij Verwijs VERWIJS DE ZIERIKZEESCHE COURANT A. J. Padmos: Als je van Renesse weer een echte badplaats ivilt maken moet je de disco's dichtmetselen Aanhangwagen waait om op Zeelandbrug Donderdag 18 oktober met kraam onder de Beuze uSraSÏÉ wbu,-. WA> Wh P£ Biir Fietsend kind geraakt door auto Weekendreclame MOORKOPPEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Beleid Winkel Ambitieus Mevo '80 Gedeputeerde staten houden vast aan eerder De fractie van de SGP/RPF in Middenschou- Er bestaan zeer ambitieuze uitbreidingsplan- Laatste plaatsen tijdens eigen toernooi voor de uitgestippeld toeristisch beleid. (Pagina 2). wen wil graag een levensmiddelenwinkel in nen voor het resort bij Burgh-Haamstede. (Pa- teams van Mevo '80. (Pagina 9). Kerkwerve. (Pagina 3). gina 4). DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24819 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Slechts wat men lief heeft, kan men naar ver dienste prijzen. Shakespeare BURGH-HAAMSTEDE - Het gaat de goede kant op, maar om van Renesse weer een echte familiebadplaats te maken is wel wat meer nodig. Dat is in een notedop de me ning van de leden van de commissie algemene bestuurlijke zaken van de gemeente Westerschouwen over het effect van recreatieve activiteiten in de strijd tegen de veel voorkomende criminaliteit. CDA-woordvoerder A. J. Padmos slaakte tijdens de verga dering de hartekreet dat als men van Renesse echt weer een familie-badplaats wil ma ken de disco's 'dichtgemetseld' zouden moeten worden. De reactie van burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer: „Als dat zou kunnen CDA-raadslid A. J. Padmos: dichtmetselen Disco's Tijdens de vergadering van de com missie ABZ werd het evaluatie verslag van de Stichting Reci-eatie Activiteiten Westerschouwen aan de orde gesteld. Op advies van crimino loog dr. B. M. W. A. Beke werd een ex periment opgestart met als doel het terugdringen van de veel voorkomen de criminaliteit middels het opzetten van een uitgebreid programma van activiteiten. Positief Volgens het evaluatieverslag wor den de activiteiten over het algemeen positief beoordeeld door zowel re creant als autochtoon. Met name de activiteiten voor kinderen scoren hoog. Daarbij wordt in het verslag meteen aangetekend dat ervoor ge waakt moet worden dat een dergelijk activiteitenprogramma eenzijdig op de jeugd gericht zou worden. Opgemerkt wordt dat men er niet alleen naar moet streven om de jeugd bezig te houden, maar ook moet pro beren de gezinnen van de camping naar het centrum te krijgen. Pas dan kan de sfeer in Renesse echt verande- En dat is nu juist wat het gemeente bestuur van Westerschouwen graag zou willen: niet een Renesse dat te boek staat als uitgaanscentrum voor de jeugd maar een Renesse dat het oude imago van familiebadplaats weer terug krijgt. Eén van de dingen die er volgens het evaluatieverslag aan mee kan werken dat het ooit weer zover komt is het organiseren van markten in het centrum van Re nesse. Meer sport In het evaluatieverslag wordt er voor gepleit om het aantal sportacti viteiten uit te breiden. Dit hoewel in datzelfde verslag te lezen staat dat er lang niet altijd voldoende belangstel ling bestaat voor sportieve activitei ten. Evenementen als para-sailing en brandingkanoën blijken echter wel in de smaak te vallen bij de recreant. De belangstelling voor strandspe- len is volgens het evaluatieverslag goed, maar dat geldt niet voor de camping volleybaltoernooien. Daar zou, zo blijkt uit het evaluatiever slag, verbetering in gebracht kunnen worden door meer en betere promo tie. Een enquête onder een aantal re creanten heeft uitgewezen dat het overgrote deel van de ondervraagden slecht op de hoogte is van wat er alle maal te doen is in de gemeente. Hoe wel huis-aan-huis en op de campings verspreid blijkt het programmaboek je niet altijd daar waar het hoort te recht te zijn gekomen. Teleurstellend CDA-commissielid A. J. Padmos haakte daar op in. „Volgens die en quête blijkt maar een klein percenta ge van de gasten te weten van de acti viteiten. Ik vind dat toch nogal teleurstellend", aldus Padmos. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat de recreatieve evenementen wel als positief en belangrijk worden ervaren. „Dus moeten we er wel ver der mee gaan", aldus Padmos. Hij priemde verder een beschuldi gende vinger richting ondernemer. Doelend op verschillende sluitings tijden van café's: „Als de horeca de klokken niet gelijk kan zetten dan is de doelstelling niet te bereiken", al dus Padmos. Volgens hem wordt op een groot aantal campings de jeugd duidelijk geweerd. „Ze worden gewoon de straat opgeschopt", aldus Padmos. SGP/RPF-woordvoerder J. van den Berge stelde allereerst voor alle dui delijkheid principieel niet in te kun nen stemmen met activiteiten op zon dag. Ook hij constateerde dat er een ZIERIKZEE - Tijdens de harde windstoten die dinsdagmorgen plaatsvonden is op de Zeelandbrug de aanhangwagen van W. F. uit Nieu- werkerk omgewaaid. Het verkeer op de brug werd tijdelijk gestremd. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 10.00 uur toen W. F. met een personen auto met daaraan een aanhangwagen gekoppeld over de brug reed in de richting Goes. Vanwege een plotselin ge regenbui met harde windstoten be gon de aanhangwagen te slingeren en viel vervolgens om. Hoewel het voer tuig hierbij maar licht werd bescha digd kon het niet meer terug achter de auto worden gekoppeld. Het moest met een takelwagen van de brug worden gesleept. Vanwege de blokkade die het ongeval opleverde was het verkeer over de Zeelandbrug gedurende een kwartier gestremd. ZIERIKZEE - Voor sparen en geldbeleggen lijkt maar één wet te bestaan, die van het financiële rendement. Er zit echter meer aan vast, want met die spaarcentjes en beleg gingsgelden investeren banken soms in zeer mens- en milieu-onvriendelijke bedrijven hier en in de Derde Wereld. Wie zijn spaarrekening aanvult of zijn geld belegt zou zich af moeten vragen wat er met dat geld gebeurt. Aan dat kritisch bankieren besteedt de Wereldwinkel Schouwen-Duiveland donderdag 18 oktober aandacht, wanneer deze tussen 9.30 en 16.00 uur onder de Beuze (Zierikzee) staat. Het is inmiddels een vaste prik ge worden dat de Wereldwinkeliers in oktober met een kraam én éen grote pot zuivere koffie onder de Beuze KERKWERVE - Bij de familie Kiel aan de Boogerdweg te Kerkwerve werd maandagmorgen om 8.15 uur, tol verbazing van iedereen, een lammetje geboren. ,,Het lammetje is van het Oucssant-ras. De geboorte was een hele verrassing, want de bronstijd van deze schapen is van september tot oktober en in mei worden dc lammetjes eigenlijk pas geboren vertelde mevrouw Kiel. De familie was er helemaal niet op bedacht. Wat precies de reden is dat het lammetje nu geboren is, kan mevrouw Kiel niet zeggen. Misschien door het war me weer van de afgelopen lijd". Hei lammetje is nu drieëntwintig centimeter hoog en als het volwassen is. wordt het niet hoger dan 45 tot 50 centimeter. Het Ouessant-sehaap komt oorspronkelijk van het eiland Ou- essant, voor de kust van Bretagne. Aan het begin van deze eeuw dreigde dit ras uit te sterven op het eiland, door het inbrengen van andere rassen. ..Door de inzet van fokkers is het ras bcu>aard geblevenOp de vraag of de familie Kiel ook een fokker van het schaap is, zegt mevrouw Kied: ..Nee hoor, wij hebben het schaap voor de aardigheid gekocht. Maar we hebben het wel gekocht bij een fokker(Foto: Marijke Folkertsma). en ander schort aan de promotie van de recreatieve activiteiten. Van den Berge zei zich verder wel te kunnen vinden in de opmerking van Padmos over de discotheken. „Van ons mogen ze sluiten", aldus Van den Berge. PvdA-woordvoerder J. C. Hendrik- se liet een ander geluid horen. Hij stelde vast dat verschillende cam pinghouders in gebreke blijven als het gaat om voorlichting van hun gas ten. „Er is maar weinig aandacht voor evenementen die niet op de cam ping plaatsvinden.", aldus Hendrik- se. Over het imago van Renesse: „Overal waar recreatie is vind je jeugdgroepen". Kosten Ook Hendrikse liet weten dat wat hem betreft van het bedrijfsleven een grotere financiële bijdrage gevraagd mag worden. Burgemeester Nie- mantsverdriet haakte daar op in: „De ondernemer moet in deze de grootste drager van de kosten zijn, gesteund door de gemeente. En niet andersom". Advertentie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Voor: Dakbedekking Goten in zink of koper naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 economie in een impasse geraakte. De rente op de kapitaalmarkt steeg en de dollarkoers daalde. De Derde Wereldlanden werden daardoor geconfronteerd met een fors opgelopen schuldenlast. Door het sluiten van nieuwe leningen, het be knibbelen op de overheidsuitgaven (voor onder meer voedselsubsidies, onderwijs en medische zorg) en door het vergroten van hun export (van grondstoffen) probeerden zij aan hun aflossingsverplichtingen te voldoen. Hun positie werd nog verslechterd doordat ook de prijzen van de grond stoffen kelderden. staan. Dit in het kader van de actie Honger Hoeft Niet. Ook dit jaar zul len de Wereld winkeliers daar weer te vinden zijn met het doel om passan ten te wijzen op de mogelijkheden voor kritisch bankieren. Haal de schuldenlast van hun schouders luidt de titel van deze landelijke actie. Kritisch „We willen de mensen erop wijzen wat er met hun spaarcenten en beleg- gingsgelden wordt gedaan en welke alternatieven er zijn om kritisch te bankieren. Een stukje bewustwor ding dus" omschrijven Margriet Hoexum en Els van der Tuin hun uit gangspunt. Lang niet iedereen zal zich ervan bewust zijn dat hij met zijn spaar- en beleggingsgelden soms bijdraagt aan het in stand houden of zelfs verergeren van de armoede en het verslechteren van het milieu. Die relatie ligt op het eerste gezicht niet voor de hand, maar toch bestaat er een verband. Financiële Wie een bedrag opzij wil zetten of zijn kapitaal door middel van beleg gingen wil vermeerderen kijkt in ne gen van de tien gevallen alleen naar het financiële voordeel ervan. Het verband met de haast ondragelijke schuldenlast van de Derde Wereld, die ongeveer 1400 miljard dollar be draagt lijkt spaSrder cq belegger te ontgaan. De schuldenproblematiek is in het begin van de jaren tachtig aan de dag getreden en inmiddels is deze (even als het milieu) door minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking uitgeroepen tot „heet hangijzer van het ontwikkelingsbeleid voor de ja ren negentig". Dat de in de jaren zeventig gul ver strekte leningen voor met name grootschalige projecten in de Derde Wereld in feite de executie van de ont wikkelingslanden zijn geweest bleek begin jaren tachtig toen de wereld Roofbouw Om hun inkomsten uit de export zoveel mogelijk te handhaven werd roofbouw gepleegd op de natuurlijke rijkdommen van het land. De loodza- re schuldenlast heeft zodoende niet alleen de levensomstandigheden van de armen verslechterd, die door het wegvallen van de voedselsubsidies, meer voor hun voedsel moeten beta len, maar heeft ook een verwoestende uitwerking op het milieu in de Derde Wereld gehad. Twaalf miljard Een oplossing van dit nijpende pro bleem zou zijn wanneer de geldschie ters, waaronder de Amro, ABN, NMB en Rabo, die samen een bedrag van twaalf miljard dollar aan de Derde Wereld hebben geleend, bereid zou den zijn om een deel van de schulden kwijt te schelden. „Deze banken heb ben een dusdanige reserve opge bouwd dat ze er geen enkele hinder van zouden ondervinden wanneer ze de helft van de schuldenlast van de ontwikkelingslanden kwijt zouden schelden" stellen de beide Wereld winkeliersters Margriet Hoexum en Els van der Tuin op grond van allerlei publikaties. In die zogeheten strop- penpot moet zich een bedrag van 6,4 miljard gulden bevinden. Schuldenlast De actie Haal de schuldenlast van hun schouders wil de banken ertoe bewegen om een oplossing te zoeken voor de schuldencrisis waarin de Der de Wereld zich momenteel bevindt. Door cliënten van deze banken aan te moedigen om een brief te schrijven waarin deze hun ongenoegen uiten over de handelwijze van hun bank hopen de actievoerders dat deze ban ken hun koers zullen wijzigen. Op de kraam Onder de Beuze zullen don derdag dan ook voorbeeldbrieven verkrijgbaar zijn. Daarin overweegt de cliënt zijn spaartegoed over te he velen naar een meer kritische bank instelling, die bij het beleggen van spaar- en beleggingsgelden meer mensvriendelijk en milieubewust te werk gaan. Alternatieve bank Van dergelijke instellingen bestaan vervolg pagina 3 Verwachting tot vrijdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden, maar waarschijnlijk overal droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Minimumtempera tuur van 6 graden aan zee tot 3 graden in het binnenland met plaatselijk vorst aan de grond. Middagtempera- tuur ongeveer 16 graden, 's Nachts in het binnenland weinig wind, overdag tot matig en aan de kust tot vrij krach tig toenemende zuidwestelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 1 okt. Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidwest 4 Zondag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: oost 3 Maandag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 28 sept. Zon op 07.36, onder 19.25 Maan op 16.59, onder Volle Maan: 4 okt. (13.02) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende nacht wordt een koude nacht. Opklaringen in combinatie met weinig wind zorgen voor een temperatuurdaling die in het binnenland aan de grond tot iets onder het vriespunt kan doorgaan. Dat het daai'bij tot mistvorming komt is zeker niet uit te sluiten. Ove rigens, het hogedrukgebied dat ach ter de koude nacht zit verdwijnt snel richting Alpen. Uitlopers van Oceaandepressies brengen geleide lijk meer bewolking naar onze omge ving. Regen mag er voorlopig uit die bewolking niet vallen. Pas zondag ne men de regenkansen toe. ZIERIKZEE - Dank zij een flinke portie geluk kwam de tien-jarige D. van der W. uit Zierikzee zonder noe menswaardige verwondingen ervan af toen hij werd aangereden door een auto terwijl hij op zijn fiets de weg overstak. Het ongeluk gebeurde woensdag om ongeveer 17.30 uur op de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee. Het kind reed met zijn fiets over het fietspad naast de Nieuwe Kooiweg. Ter hoogte van het Tbxaco-benzinestation zou hij plotseling de weg zijn opgereden om die over te steken. J. J. C. uit Oud dorp die met een personenauto vanaf de rotonde kwam aanrijden werd daardoor verrast. Hij trachtte het overstekende kind door een remma- noeuvre te ontwijken, nïaar kon niet vookomen dat zijn auto de achterzij de van het fietsje raakte. Het kind werd er af geslingerd en kwam met salto,in de berm van de weg terecht. Hij liep daarbij vrijwel geen verwon dingen op. De auto en de fiets werden licht beschadigd. Advertentie De bekende vrijdag zaterdag DAT IS SMULLEN GEBLAZEN Uw Echte Warme Bakker Haringvlietplein 6, 't Hoekje Mol 1 Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1