WIK 't heertje Volop activiteiten in regio tijdens 36e kinderboekenweek VOLOP KANSEN VOOR 'N GEZONDE NATUUR IN NEDERLAND Wereldkampioenschap kustvissen in Domburg Vismarkt wordt geopend Boekje: „Leven en Later Leven" Pessimisme hoeft niet NIEUWSBODE EXTRA 26 SEPTEMBER 1990 15 Ook aandacht voor allerkleinsten Het team van de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties met staand v.l.n.r. coach Cor WillemseWil Franken, Joop Solleveld en Ad Marij- nissen. Gehurkt Jan Verhees (X) en Tonny Mathijssen. DOMBURG - Op het Zeeuwse Walcheren, te weten in het plaatsje Domburg, vindt van zondag 30 september tot en met vrijdag 5 oktober het wereldkampioenschap kustvissen plaats. De Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties (NWS) tekent samen met hoofd sponsor Siltar - Weesp voor de organisatie van dit zeven de Wereldkampioenschap. De wedstrijd kent elf deelnemende landen. Elk land heeft een team van vijf heren terwijl een viertal-landen ook een damesteam formeert. Deze dames vissen tegelijkertijd met de heren en op dezelfde lokaties. Het kampioenschap gaat om zowel de in dividuele, als de landentitel. Door een beperkte deelname van vier da mesteams kan echter geen sprake zijn van een Wereldkampioenschap voor dames, zodat hun wedstrijd,. een dames-interland wordt genoemd. Desondanks toch een bevestiging dat ook het zout^ wedstrijdvissen voor vrouwen aan populariteit ter rein begint te winnen. Het NWS he renteam bestaat uit Wil Franken, Ad Marijnissen, Jan Verhees, Joop Solle veld en Tonny Mathijssen. De dames zijn Nel Willemse, Riet Vuist, Miran da Rijsdijk, Ilja Graauwmans en Ma rian Paling. De officiële opening van het We reldkampioenschap, op 30 september om 15.45 uur, wordt om 15.00 uur vooraf gegaan door een vlaggenpara- de vanaf parkeerplaats Hoge Hill in Domburg. Na afloop van de officiële opening volgt een ontvangst van het gemeentebestuur van Domburg van alle deelnemers, officials en genodig den. ZIERIKZEE - In de week van 10 tot en niet 20 oktober is het weer kinderboekenweek. In dat kader worden er activiteiten georganiseerd in de bibliotheken van Zierik- zee, Burgh-Haamstede en Bruinisse en in de bibliobus, die de gehele regio bestrijkt. Het thema dit jaar luidt Boeken horen bij je. De bibliobus besteedt tijdens de kinderboekenweek extra aandacht aan de leeftijdsgroep 0 tot 4 jaar. Ook voor deze jonge kinderen zijn er aller lei soorten boeken aanwezig, zoals rijmpjes, versjes, stevige kartonnen aanwijsboeken, prentenboeken en voorlees- en kijkboeken. De biblio bus deelt tijdens de speciale aan- dachtsweek in alle dorpen op Schou- wen-Duiveland, waar een peuter speelzaal is, een poster uit en een in formatiefolder. Verder bezoekt de bus op woensdag 10 oktober de peu terspeelzaal in Renesse en in dezelfde week ook de peuterspeelzaal in Brou wershaven. Uiteraard komen de kinderen in de leeftijd van vier tot twaalf jaar ook ruimschoots aan bod. Ieder'kind dat tijdens de kinderboekenweek de bus bezoekt, krijgt een leuke kleurplaat of een boekenlegger. Èn uiteraard zijn alle bekroonde boeken te bezich tigen. Traditiegetrouw De kinderboekenweek is tradith getrouw (nu al voor de 36e keci een week vol activiteiten rond kind en bock. De landelijke organisatie is in handen van de Commissie voor Col lectieve Propaganda van het Nedet landse Boek en de dienst Boek en Jeugd van het Nederlands Biblio theek en Lektuur Centrum. De vie ring is met. name in dé boekhandels en doelstelling is het nader tot elkaar brengen van het kind en het goede kinderboek; in commerciële én idech Op maandag 1 oktober houden de 75 deelnemers van 11.00 tot 15,00 een trainingswedstrijd aan het strand van Domburg. De eerste wedstrijd is op 2 oktober van 12.00 tot 16.00 uur bij Oostkapelle aan strand Duinvyeg. Woensdag 3 oktober wordt er 's avonds van 18.00 tot 22.00 uur gevist vanaf het strand van Dishoek. Met al die verlichting zeker de moeite waard om te bezoeken. Donderdag 4 oktober vist men van 11.30 tot 15.30 aan de Westerschelde bij Kapelle-Biezelinge. Vrijdag 5 ok tober, de laatste dag van het evene ment, wordt er opnieuw gevist aan de Westerschelde, maar nu bij 's-Heeren- hoek. Dit begint om 12.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Het belooft een spannend wereldkampioenschap te worden met de Nederlandse en Belgi sche teams als favorieten. 's Avonds rond 20.00 uur vindt in Bos en Duin aan de Duinweg in Oost kapelle de prijsuitreiking en het be kendmaken van de kampioenen cq 'kampioensploegen plaats. Zowel bij de vlaggenparaüe, de officiële ope ning, alle wedstrijden als bij de prijsuitreiking zijn belangstellenden welkom. tÉESET KERKWERVE - Het eerste elftal van SV WIK (Kerlciverve), uitkomen de in dr le klas zaterdagafdeling, is onlangs door het plaatselijke transportbedrijf Gebroeders Hendrikse geheel in het nieuw gestoken. Het fraaie tenue werd tijdens de derby tegen SVDuivelccnd vonr dé eer ste keer gedragen. Echt vreugdevol verliep deze thuiswedstrijd overi gens niet: 1-1. (Foto: joop van Houdt). Het idee komt van de Amerikaan Franklin li. Mathews, die als jeugd leider meer aandacht gevestigd wil de zien op het belang van goede kin derboeken. Zowel kwaliteit als kwantiteit van de goede hoeken was volgens hem bedroevend slecht. Hij besloot nu lezen een vast onderdeel van de jongens-padvinderij te maken en de boekhandelaren kwamen hem tegemoet met een speciale week. Vanaf 1918 werden er ook meisjes bij betrokken en de uitgegeven boe kenlijst kreeg als naam de Boeken plank voor jongens en meisjes. In Nederland werd er op dit terrein lange tijd niets gedaan. De jeugd moest het hebben van lokale activi- teitcn. georganiseerd tijdens de boe- kenwek voor volwassenen. In 1951 u< id door de jeugdbibliotheken het congres Boek en Jeugd georgani seerd. Geïnspireerd hierop ontstond in 1952 het Bureau Boek en jeugd en later Dienst Boek en Jeugd. In 1954 gingen de CPNB en het Bu reau Boek en Jeugd gezamenlijk tot actie over, maar vooralsnog vierden ■de bibliotheken dat jaar elk hun ei gen kinderboekenweek. Vanaf 1955 wordt rond dc herfstvakantie jaar lijks de kinderboekenweek gevierd. Prijzen In 1966 ging men over tot het uitrei ken van twee prijzen; een voor het beste kinderboek en een voor het beste jeugdboek (twaalf jaar en ou der). In 1971 werd het aantal prijzen behoorlijk uitgebreid en deden de Gouden Griffels en de Penselen hun intrede. In de bibliotheek te Zierikzee wordt er onder meer voorgelezen. Dat gebeurt voor kinderen van onge veer vier tot zeven jaar op donderdag middag 11 oktober, maandag 15 okto ber en vrijdagmiddag 19 oktober (steeds om 16.00 uur). Voo de kinde ren van- acht tot twaalf jaar is er een film. Woensdag 10 oktober van 14.00- 16.00 uur en op vrijdag 19 oktober van 10.00-12.00 uur draait Ronja de roversdochter en op "dinsdag 16 okto ber draait van 14.00-15.30 uur Otto de Neushoorn. Woensdag 17 oktober kunnen kin deren van vier tot twaalf jaar knutse len van 10.00-11.30 uur. Ook worden er tijdens de kinderboekenweek be kroonde boeken en vlag- en wimpel- boeken tentoongesteld. Je hoeft van zelfsprekend geen lid van de bieb te zijn om eens binnen te lopen. In bibliotheek de Zaete te Bruinis se is het woensdag 10 oktober tussen 14.00-16.00 uur knippen, plakken en kleuren voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Woensdag 17 oktober is er vanaf 14.00 uur een nog onbekende videofilm, die bedoeld is voor kinde ren van acht tot twaalf jaar. Voorle zen gebeurt op vrijdag 12 oktober, dinsdag 16 oktober en vrijdag 19 ok tober (steeds om 15.30 uur). Het is be doeld voor kinderen van vier tot zes jaar. En dan de bibliotheek de Schutse in Burgh-Haamstede tenslotte. Woensdag 10 oktober is er van 13.30- 15.00 uur een poppentheater van El- les Hubers voor kinderen van vier tot zeven jaar. Woensdag 17 oktober is er vanaf 13.30 uur een tekenfilm voor de kinderen van acht tol twaalf jaar. In de Bewaerschole in Haamstede is er van 6 tot en met 20 oktober een ten toonstelling van oude kinderboeken te zien. De leeftijden, zoals ze ge noemd zijn, geven een indicatie. Wie volgens deze gegevens net buiten de boot zou vallen, kan toch gerust de bi bliotheek binnenvallen. AMSTERDAM - De energieke funk- punkhardrock van 24-7 Spyz is op 1 oktober te bewonderen in Tivoli Utrecht, een dag later in Paradiso Amsterdam, op 3 oktober in Night- town Rotterdam en op 5 oktober in Noorderligt Tilburg. AMSTERDAM - Bob Geldof was vroeger de zangpr van de Boomtown Rats. Zijn grootste bekendheid kreeg hij door de organisatie van het popspektakel Live Aid. Geldof wist toen talloze popcoryfeeën bijeen te krijgen in het Londens Wcmbley-sta- clion en trachtte met de opbrengsten een bijdrage te leveren aan de leni ging van de honger in Etiopië. On langs bracht hij weer een CD uit. Bob Geldof is op 28 september te zien en te horen in Paradiso Amsterdam. ZIERIKZEE - Nadat bijna een jaar is gewerkt aan de res tauratie kan de Vismarkt te Zierikzee opnieuw worden ge opend. Op zaterdag 29 septem ber wordt dat met een officieel tintje gedaan door de Zierik- zeese wethouder P. de Rijke. De opening vindt plaats om 15.00 uur. Maar het programma dat deze officiële handeling omlijst begint al om 14.15 uur. Om 14.15 uur is op de Vismarkt een ontvangst van genodigden gepland. Om 14.30 uur treedt hét muziekensemble Alteklem op. En na de openingshande ling door De Rijke geeft het poppentheater Alteklein om 15.15 uur haar eerste voorstel ling op het Vismarktje. Het pu bliek kan daarna kennis ma ken met theatersport Schou- wen-Duiveland en om 16.15 uur treedt het ensemble Alteklein voor de tweede keer op. Ook is op de Vismarkt een expositie te zien van de schildersclub Tussen de havens. Bezorgde ministers, bezorgde natuurbeschermers, bezorgde onder nemers... We zien ze elke dag op TV als het om onze bedreigde natuur gaat. In werkelijkheid zijn er volop kansen voor een gezonde, levensvatbare natuur in Nederland. Dan moeten we wèl NU de nodige maatregelen nemen. Voor het eeuwige pessimisme, dat soms lijkt te overheersen, is beslist geen reden. Dit is niet zo maar een opvatting, maar dit zeggen vier grote natuurbeschermingsorga nisaties in Nederland. In het boekje "Leven en Later Leven" doen ze precies uit de doeken wat er gedaan moet worden om on2e rijke natuur ook in de toekomst gezond en schoner dan nu te laten zijn. De natuur is de basis van ons leven, zeggen de natuurbeschermingsorgani saties Natuurmonumenten, Stichting Natuur en Milieu, Vogelbescherming en Wereld Natuur Fonds. Zonder na tuur is er geen leven, en zonder natuur hèb /e geen leven. Kunt u zich voor stellen in een wereld te leven zonder groen, zonder rust, zonder planten en dieren? Nee dus. En wat belangrijker is. het is ook niet mogelijk. De mens kan alleen leven als onderdeel van een gezonde, vrta/e natuur. Hij is daarvan afhankelijk. Bovendien kun je je afvragen, waar de mens eigenlijk het recht vandaan haalt de natuur aan te tasten. Déar moeten we vanaf. Want juist in de hoogontwikkel- Nadere informatie over de Ne derlandse natuur, de bestrij ding van milieuvervuiling en het streven naar een gezonde, schone natuur is verkrijgbaar bij: Natuurmonumenten, Noorder- einde 60, 1243 JJ 's-Graveland, tel.: 035 - 62004, Stichting Natuur en Milieu, Donkerstraat 17, 3511 KB Utrecht, tel 030 -331328; Vogelbescherming. Driebergse- weg 16C, 3708 JB Zeist, tel.. 03404 - 25406 Wereld Natuur Fonds, Postbus 7, 3700 AA Zeist, te» 03404 - 22164 Duin en Kruidberg: ook onze duinen, bossen en weidevogelgebieden ho ren bij de ecologische hoofdstruc tuur. IFoto: Evert Boeve). de beschaving van de 20e eeuw heb ben we de kennis en de mogelijkhe den om veel van de schade die al is aangericht, te herstellen. Daarvoor is het helemaal niet te laat, zoals sommi gen nog wel eens zeggen. NATUUR IN NEDERLAND: VAN NATURE 'RIJK' De Nederlandse natuur kent van oor sprong een zeer gevarieerde en rijke samenstelling, dank zij de vruchtbare bodem en het gematigde klimaat. Dit betekent dat er véél verschillende plant- en diersoorten voorkomen, te land, te-water en in de lucht Juist die veelheid aan soorten en de manier waarop die soorten een 'na tuurlijk systeem' vormen, bepaalt in hoge mate de waarde van onze na tuur Die samenhang van planten en dieren, die onderlinge afhankelijkheid, daar gaat het om. .Die moeten wi| beschermen. Op dit moment sterven nog steeds soorten uit en tast de mens nog steeds die rijke Nederlandse natuur verder aan Maar het besef groeit dat dit zo snel mogelijk moet stoppen Dat we het met redden met hier en daar een beschermd natuurge bied of een reservaat, maar dat we de natuur als geheel moeten respecteren Dat we er overal 'voor moeten zor gen, dat de natuur zich kan ontwikke len. en haar rijkdom kan uitbreiden. Nu is de natuur nog te veel versnip perd, wordt de rust te veel verstoord en liggen waardevolle natuurgebie den vaak te ver uit elkaar om samen dat 'natuurlijke systeem' te vormen dat zo waardevol is. Asfalt en beton rukken nog steeds op. Bovendien be dreigt de milieu-vervuiling onze na tuur. vervulling van water, grond en lucht tasten óók reservaten aan! WAT IS ER NOOIG De gevolgen van alle asfalt, industriële landbouw, beton en milieuvervuiling zijn zeer verontrustend. En gaan vaak verder dan men denkt. De rijke plan- ten- en dierenwereld van Nederland" holt achteruit Dit verlies kan en moet worden gestopt en worden omgebo gen in een terugkeer. Er zijn tyyee dingen nodig om deze ontwikkeling te stoppen, schrijven de natuurbeschermingsorganisaties in hun pleidooi: - een krachtige vermindering van de milieu-vervuiling en grondstoffen-uit putting; - maatregelen, die de natuur bescher men en de kans geven zich uit te breiden. Lukt het oris om beide zaken in vol doende mate aan te pakken, dan is er alle hoop dat de natuur in ons land zich zal kunnen herstellen en zal over leven. Dan kunnen we aan nze kinde ren een gezonde leefomgeving over dragen. Den Haag gonst van de plannen om de milieuvervuiling te bestrijden. Die plannen zijn een redelijk begin, maar gaan lang niet zo ver als eigenlijk nodig is De vervuiling van lucht en water in Nederland is enorm En Nederland is kampioen bodemvervui ling Zonder een schoon milieu is het on mogelijk om de natuur te herstellen In het boekje 'Leven en Later Leven' ge ven de natuurbeschermingsorganisa ties aar), welke soms ingrijpende maatregelen nodig zijn om het milieu schoon te krijgen en te houden. Centraal daarbij staan het produceren van minder afval, energiebesparing en het zoveel mogelijk vermijden van mi lieu-schadelijke stoffen als plastic ver pakkingen, schadelijke drijfgassen uit spuitbussen en fosfaathoudende (af-) wasmiddelen Strengere regels voor industrie en bedrijfsleven, 'maar ook voor de consument zi|n op dit gebied nodig. Passende maatregelen zijn ook nodig tegen twee andere belangrijke bron nen van vervuiling: intensieve vee teelt en verkeer. Met name schoon water is een levensvoorwaarde voor een gezonde natuur BEHOUD VAN DE NATUUR Naast aanpak van de milieu-vervuiling is een beleid nodig dat specifiek zorg draagt voor het behoud en herstel van de natuur. Want een schoon milieu is met voldoende. Daarbij horen, een gaaf en gevarieerd landschap en een rijk planten- en dierenleven. Waterrijke gebieden, ondiepe wate ren en moerasgebieden zijn belang rijk voor de waterhuishouding, wa terzuivering, voor vogels en vissen Op de foto de Ankeveense Plassen. (Foto: Everl Boeve). Belangrijk hierbij is een zogeheten 'ecologische hoofdstructuur' Dit is een technische term voor onderling ver bonden natuurgebieden, waarbinnen de natuur zich op eigen kracht kan handhaven en ontwikkelen. Binnen die hoofdstructuur is geen plaats voor in dustrie, woningbouw, intensieve land bouw en nieuwe wegen. In een ecolo gische hoofdstructuur horen alle be langrijke typen van de Nederlandse natuur thuis. Dat zijn in elk geval de zogeheten 'wetlands', ondiepe wateren en moerasgebieden. Deze gebieden zijn heel belangrijk voor de waterhuis houding, de waterzuivering, voor vo gels en voor vissen. Ook onze duinen, bossen en weidevogelgebieden horen bij de ecologische hoofdstructuur, Maar daarmee zijn we er nog niet. Hei is daarnaast nodig mogelijkheden te scheppen voor de natuur om zichzelf te ontwikkelen. Natuurontwikkeling is veel meer dan het planten van een boom of struik. Het is voorwaarden bieden aan de natuur om zoveel mo- Het deze zomer door de Ne derlandse regering gepresen teerde N8P (Natuurbeleids plan) is een begin. Maar niet meer dan dat. Natuurbescher ming gaat vérder dan deze overheidsvoorstellen. Wat de vier natuurbescher mingsorganisaties Natuurmo numenten, Stichting Natuur en Milieu, Vogelbescherming en Wereld Natuur Fonds pre cies willen is na te lezen in het boekje 'Leven en Later Le ven'. Dit boekje is nadrukkelijk onder de aandacht gebracht van onze regeerders en politi ci. In het boekje kunt u zelf nalezen hoe realistisch, uit voerbaar èn betaalbaar de voorstellen van de natuur- en milieu-organisaties zijn U kunt het boekje 'Leven en Later Leven' bestellen door 12,50 over te maken op giro 3150252 t.n.v. Milieuboek, Am sterdam Vermeldt u daarbij 'Leven en Later Leven' U ont vangt het boekje dan snel thuis Zo mooi is onze natuur: laten we het natuurlijke systeem, de samenhang van planten en dieren en hun onder linge afhankelijkheid beschermen en bevorderen. (Foto: J. Wamelink). gelijk z'n eigen gang te kunnen gaan, zonder dat de mens dit beperkt. Dit leidt tot een meer duurzame natuur en is nog goedkoper ook GROENE DOORADERING Buiten de noodzakelijke ecologische hoofdstructuur bestaat de natuur in ons land nog uit vele terreintjes, te midden van hoog-produktieve agrari sche gebieden of andere vormen van cultuurlandschap. Deze kleine ^terrein tjes zijn buitengewoon kwetsbaar door hun isolement: doordat ze niet of.nau welijks met elkaar in verbinding staan, is aanvoer van 'nieuw bloed' nauwe lijks mogelijk en worden ze in hun voortbestaan bedreigd. De oplossing daarvoor is een 'groene dooradering' van het landschap. Dit betekent dat er verbindingszones tussen de kleine en grote natuurgebieden moeten komen, waarlangs flora en fauna zich kunnen verplaatsen van het ene naar het an dere gebied. Dus: meer wildpassages over en onder snelwegen en langs kanalen: meer aandacht voor bermen, dijken, boomsingels en kleine bosjes. Een goede groene dooradering zal een belangrijke bi|drage leveren aan de nieuwe verrijking van de natuur en het landschap Ook de landbouw moet veel meer ruimte laten aan de natuur. Geen ste riele vqjden zonder enige natuurlijke betekenis, maar milieuvriendelijke landbouw 'in een rijke natuur. Dat is óók in het "belang van de landbouw, want die is net zo goed afhankelijk van een schone bodem, schoon water en een schone lucht. Veel mensen maken zich druk over het feit dat het tropische oerwoud in hoog tempo wordt 'verslonden'. Helaas. Ne derland zelf gaat ook helemaal niet zorgvuldig om met zijn eigen natuur gebieden. De aantasting van bijvoor beeld het Lauwersmeer en de Wad denzee gaat gewoon door. Waarom zou Brazilië z'n oerwoud sparen, als wij onze unieke 'wetlands' niet be schermen? Onze natuur moet het hebben van goeddeels verouderde wetgeving, die maar ten dele wordt nageleefd. De natuurbeschermingsorganisaties pleiten daarom voor een consequente naleving van internationale verdragen en een strengere nationale wetgeving, waarvan de naleving grondig wordt gecontroleerd. Eenarig wollegras, bedreigde plante- soort in onder meer hoogveengebie den. (Foto: Bert Bos).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 15