Verkeersopleiding voor jongeren 16 tot 18 jaar 't Schooltje is een volwaardig concurrerend bedrijf geworden streéknieuws PvdA wil lidmaatschap van LOTA behandelen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Reconstructie Kadeweg' gereed ANWB ondersteunt kampeerders die plek aan asiel zoekers verliezen Cursus kan worden afgesloten met theorie-examen voor het rijbewijs Werkvoorzieningsschap De Zuidhoek bestaat 35 jaar Vanuit nieuwe brandweergarage Haamstede 30 Zeeuwse ploegen in het strijdperk tijdens najaars wedstrijden van brandweer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 september 1990 Nr. 24818 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur); 01110- 15071. 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43.50: per jaar f 166.00; losse nummers f 0.90. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Infevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.$0 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551 60 cent per mm; ,,succesj$s" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6°/o B.T.W ZIERIKZEE - Donderdag 27 sep tember wordt de verbrede. Kadeweg feestelijk in gebruik genomen. Gede puteerde J. D. de Voogd is uitgeno digd om de officiële handeling te ver richten. De gereconstrueerde weg wordt opengesteld voor het busverkeer. Dat betekent dat alle ritten van lijn 134 vanaf 28 september het Rode Kruis Ziekenhuis en de Corneliastichting aan zullen doen. Lijn 134 verbindt Zierikzee met Brouwershaven, Scha- rendijke, Renesse en Burgh-Haamste- de. De route is iets gewijzigd. Vanaf vrijdag rijdt de bus via de Kadeweg richting Noordgouwe en niet meer over de Lange Blokweg. ZIERIKZEE - 't Schooltje. Zo werd in de vijftiger jaren de sociale werkvoorziening in de Zierikzeese volksmond genoemd. In twee oude schoolgebouwen in de Man huisstraat en de Wevershoek hield een tiental mensen, dat vanwege een lichamelijk of geestelijk gebrek geen werk kon krijgen, zich bezig' met het vlechten van cocosmatten en het timmeren van garnalenkistjes. Het image <*an dat werk was slecht. „Als je op 't Schooltje zat dan deugde het niet", aldus J. Groen uit Zierikzee. In 35 jaar kan er veel veranderen. Groen is nu bedrijfsleider van een volwaardig, concurrerend bedrijf dat 156 werknemers telt. 't Schooltje groeide uit tot het werkvoorzieningsschap De Zuid hoek. DEN HAAG - De ANWB heeft deze week tientallen klachten ontvangen van kampeerders en recreanten die hun vaste plek dreigen kwijt te ra ken op campings of bungalowparken die door het ministerie van WVC zijn aangewezen als opvangcentrum voor asielzoekers. Een woordvoerder van de ANWB heeft dit meegedeeld. ,,Zo hebben wij een dertigtal tele foontjes gehad van mensen met een vaste plaats op de Klompejan in Mar- kelo en enkelen van de Goudsberg in Lunteren. Zij krijgen een andere plaats of moeten helemaal weg. Onze juridische afdeling gaat uitzoeken in hoeverre deze mensen gedupeerd zijn en hoe het zit met de rechtsgeldigheid van de contracten". De ANWB zit overigens met nog een probleem. Door de permanente vestiging van asielzoekers voldoet een aantal parken niet meer aan de voorwaarden die de bond stelt voor een ANWB-erkenning. ,,Dat kan bij voorbeeld gevolgen hebben voor de gratis ANWB-bewegwijzering". De ANWB vindt de plaatsing van asiel zoekers ,,een eenzijdige verandering door de eigenaar van het produkt. Dat zou kunnen betekenen dat gedu peerden recht hebben op een schade loosstelling of afkoopsom van de hui dige eigenaar. Juridisch onderzoek moet dat uitwijzen". Het besluit van WVC betreft recreatieparken in Odoorn, Ruinen, Ede, Leusden, Put ten, Noordoostpolder, Markelo, Nij- erveen en Oisterwijk. De centra moe ten over een periode van drie jaar opvang voor asielzoekers garande ren. Overmorgen, donderdag 27 septem ber is het feest in De Zuidhoek. Om niet minder dan vier redenen. W. de Feiter uit Renesse werkt 25 jaar bij het bedrijf. Mevrouw M. Mes uit Zie rikzee 12V2 jaar, A. de Boer uit Zierik zee gaat met de VUT én De Zuidhoek bestaat 35 jaar. ,,35 jaar is niet echt een jubileumgetal zoals 25 of 50 jaar. Maar we willen het toch niet onge merkt voorbij laten gaan", aldus di recteur P. J. de Groot. Daarom wor den de feestelijkheden in besloten kring gevierd, met het personeel en bestuursleden. Zelfstandig Maar de vreugde is er niet minder om. ,,We zijn vooral blij omdat we het 35-jarig bestaan als zelfstandig be drijf kunnen vieren", aldus De Groot. Een zelfstandigheid die men vorig jaar bijna kwijtraakte toen er een stevige discussie ontstond over een mogelijke fusie van De Zuidhoek met het werkvoorzieningsschap Betho in Goes. De bedrijfsresultaten die De Zuidhoek de laatste jaren boekte lij ken te bevestigen dat de keuze voor een zelfstandig voortbestaan de juiste is geweest. De Zuidhoek werd in 1955 opge richt. Dat kwam omdat de rijksover heid toentertijd aan de gemeenten de plicht oplegde om werk te creëren voor mensen die vanwege een handi cap in de reguliere bedrijven niet (meer) aan de slag konden komen. ,,Voor die tijd waren het vooral ker kelijke of ideële instellingen die be drijfjes opzetten waar gehandicap ten konden werken. Die waren dan vaak bedoeld voor mensen met een bepaalde handicap, bijvoorbeeld blinden", aldus De Groot. AMSTERDAM - Drie foto's uit 1885 van werk van Vincent van Gogh heb ben op een veiling 18.750 gulden op gebracht. De koper van de carte de visites", zoals de schilder ze zelf noemde, is het Van Gogh-museum in Amsterdam. Omdat het voor de gemeenten op Schouwen-Duiveland onmogelijk was om elk een eigen bedrijfje voor gehandicapte werknemers op te zet ten, besloot men samen te werken. Via een gemeenschappelijke regeling werd in 1955 De Zuidhoek opgericht. Een bedrijf dat zijn inkomsten heeft uit subsidies van de rijksoverheid, de zes gemeenten op Schouwen-Duive- land én de inkomsten die via de werkzaamheden van de 156 werkne mers binnenkomen. Concurreren Dankzij moderne machines en ma terialen en de inzet van de werkne mers kan Dc Zuidhoek concurreren met de vrije bedrijven op de arbeids markt. „Het gaat er om op lijd, een goed produkt tegen een redelijke prijs te leveren. En dat kunnen we", aldus bedrijfsleider Groen. Dat produkt varieert van onderde len voor Koni schokdempers, trans formatoren en kabelhaspels tot het verpakken van snoep en presentjes voor vliegtuigpassagiers. Het bedrijf bestaat uit vier onderdelen: de metaal-afdeling, de electronica-afde- ling, de varia-afdeling waar de montage- en inpakwerkzaamheden worden verricht en de groenvoorzie ning. Via een extra financiële bijdrage probeert de rijksoverheid het bedrijf te stimuleren om haar werknemers zodanig te vormen dat ze weer terecht kunnen in hét vrije bedrijfsleven. De Zuidhoek wil daaraan meewerken, maar volgens De Groot en Groen komt het maar af en toe voor. ,,De meeste mensen die hier werken voe len zich hier zo goed thuis dat ze wei nig behoefte hebben om over te stap pen naar een ander bedrijf. De sala rissen liggen op hetzelfde niveau als in het bedrijfsleven en hun zelfres pect wordt hier gestimuleerd omdat ze zich een bepaalde positie hebben verworven. Ze voelen dat ze hier wat betekenen. Als ze weer in het regulie re bedrijfsleven stappen komen ze Vooral jongeren van 16 tot 18 jaar lopen extra risico in het verkeer. Die subsidies'worden gegeven om dat het een cursus betreft die wordt georganiseerd in het kader van de verkeersveiligheidsactie Aktie -25 Een initiatief waarmee de diverse overheden proberen het aantal ver keersslachtoffers in Nederland te verminderen. Extra risico Gebleken is dat vooral jongeren van 16 tot 18 jaar in het verkeer extra risico lopen. Daarom heeft het ROVZ (Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland) in het kader van de ac tie het initiatief genomen om in alle gemeenten in Zeeland een theoreti sche verkeerscursus voor jongeren te organiseren. Gedurende 24 lessen van 50 minu ten worden dc jongeren door ge schoolde instructeurs geïnformeerd over de verkeersregels die van be lang zijn voor het behalen van het theorie-examen van het rijbewijs. Maar ook wordt aandacht besteed aan het rijden onder invloed, EHBO, voertuigvaardigheid van bromfiet sen, het invullen van een schadefor mulier, het gedrag ten opzichte van bijzondere verkeersdeelnemers, oog functies en waarnemingstechniek. Het betreft dus een algemene ver keersopleiding waarvan dc opleiding voor het behalen van het theorie- examen voor het rijbewijs een onder deel is. In 1989 is bij wijze van proef al een dergelijke cursus gehouden in een aantal Bevelandse gemeenten. De er varingen waren positief. De cursus leidde tot een betere verkeerskennis van de kwetsbare groep 16- tot 18- jarige bromfietsrijders en beginnen de automobilisten. Daardoor is de kans dat deze jongeren bij een onge- Op woensdag' 26 september gaat voor de eerste keer in het seizoen 1990/1991 theat.er atelier Zolderkol der weer van start. De Zolderkolder- bijeenkomsten zijn bedoeld om kin deren in de basisschoolleeftijd te stimuleren en begeleiden bij het zelf maken van toneel. De toneelgroep wordt geleid door Janneke van Dam en Ali Pankow en komt bijeen op de zolder van de openbare basisschool Binnen de Veste van 13.30 tot 16.30 uur. In het nieuwe seizoen vinden de bijeenkomsten van Zolderkolder vanwege gebrek aan leiding maar een keer per maand plaats. Behalve in de maand oktober wanneer in verband met de kindercultuurmaand in Zee land allerlei andere toneelactivitei ten voor k-inderen plaatsvinden op Schouxyen-Duiveland BURGH-HAAMSTEDE Lezing over Ecuador De wildernis van het Zuid-ameri- kaanse land Ecuador staat centraal tijdens een lezing door K. de Korte die op vrijdag 5 oktober wordt gehou den in de zaal van de Gereformeerde kerk te Haamstede. De bijeenkomst wordt gehouden op initiatief van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland. De Korte illustreert zijn lezing met dia's. Hij vertelt over het Amazonegebied mét zijn bijzondere plantengroei, kolonisten die het oer woud kappen om een nieuw bestaan op te bouwen en indianen die in het Andesgebergte op een hoogte van 6000 meter leven. De Korte voerde ge sprekken met bergbewoners van meer dan 120 jaar oud en zag Inca bouwwerken die herinneren aan vroegere beschavingen. De lezing be gint om 19.45 uur. KERKWERVE NCVB-bijeenkomst Onlangs kwam de afdeling Kerk- werve van de NCVB voor het eerst dit seizoen bijeen en wel in dorpshuis 't Zuudènde in Kerkwerve. De avond werd met samenzang, gebed en medi tatie geopend door presidente me vrouw H. A. P. Huigens-Stoel. Daar na verzorgde L. Lucas van hot produktschap voor vis- en visproduk- ten een lezing over de mosselcultuur. Vertoond werd een film over de mos selcultuur. De avond werd afgesloten met het zingen van het Bondslied en gebed. ZIERIKZEE - Begin oktober start in de diverse ge meenten op Schouwen-Duiveland een verkeersopleiding die speciaal is bedoeld voor jongeren van 16 tot 18 jaar. Het gaat om een cursus die 24 lessen van 50 minuten om vat en die kan worden afgesloten met het afleggen van het theorie-examen voor het rijbewijs. De cursus wordt zodanig gesubsidieerd door de gemeenten en het rijk dat de kosten voor de deelnemers maar 29 gulden bedragen. t BURGH-HAAMSTEDE - Dertig Zeeuwse brandweerploegen strijden zater dag 6 oktober om de hoogste eer tijdens de najaarsbrandweerwedstrijden TAS-HD (Tankautospuit-hóge druk). Dit jaar is de nieuwe brandweergarage in Haamstede de uitvalsbasis voor de ploegen. De wedstrijden staan onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten af deling Zeeland. ,Het unieke van de najaarswed strijden is, zo schrijft W. P. van Leer- sum, voorzitter van NVBC-Zeeland in zijn voorwoord in het programma boekje, het specifiek Zeeuwse karak ter ervan". Aan de najaarswedstrij den in Haamstede doen drie Schouwen-Duivelandse ploegen mee, te weten: Dreischor, Brouwershaven en Zierikzee. Het wedstrijdobject bevindt zich in de nabijheid van Burghsluis. Daar kan men al hetgeen men geleerd en geoefend heeft in de praktijk bren gen en zien of alle inspanningen het gewenste resultaat opleveren. De na jaarswedstrijden nemen alles bij el kaar een volle dag in beslag. Om een en ander in goede banen te leiden heeft de wedstrijdleiding ge zorgd voor drie wedstrijdballen. Om streeks 8.30 uur treden de eerste drie ploegen aan. Om ongeveer 11.25 uur wordt het ochtendprogramma afgesloten. Na een middagpauze wordt de strijd om 13.45 uur weer hervat. Als alles vol gens de plannning verloopt kan om streeks 17.15 uur het laatste fluitsig naal gegeven worden. Aansluitend is er voor de deelnemers een koffie maaltijd tijdens welke ook de uitslag van de wedstrijd bekend wordt ge maakt en de prijzen worden uitge reikt. weer aan de onderkant terecht. Dat is een kwetsbare en moeilijke positie". Ook voor het bedrijf zelf is het vol gens De Groot en Groen van belang dat men zijn goede werknemers houdt. „We hebben de plicht om werk van een goed niveau te leveren. Daar voor hebben we een kader van werk nemers nodig dat daarvoor de capaci teiten heeft". Een derde factor voor het geringe verloop bij De Zuidhoek is het feit dat de vrije bedrijven niet staan te springen om werknemers met een handicap in dienst te nemen. Hoewel De Zuidhoek 't Schooltje van waaruit liet indertijd is ontstaan al lang is ontgroeid, worstelt het werkvoorzieningsschap nog steeds met het image dat daaraan vast zat. „Daarom streven we er naar om De Zuidhoek wat toegankelijker te ma ken voor de bevolking. We houden re gelmatig open dagen. Laat iedereen maar komen kijken. Dan kunnen ze zelf zien dat we een volwaardig be drijf zijn. Met werknemers die prima gemotiveerd zijn". Zolderkolder begint weer val betrokken raken kleiner gewor den. Twee lessen per avond De cursus start begin oktober in de diverse gemeenten op Schouwen- Duiveland. Gedurende drie maanden worden tijdens een avond per week twee lessen gegeven. Alle jongeren die zijn geboren tussen 1-10-1972 en 1- 2-1974 krijgen een brief thuis waarin zij persoonlijk worden uitgenodigd om aan de cursus deel te nemen. De kosten van de opleiding, inclusief en kele leerboeken, bedragen 79 gulden. Daarvan wordt 50 gulden gesubsi dieerd door rijk en gemeenten zodat een deelnemende jongere zelfs slechts 29 gulden hoeft te betalen. Als men de cursus wil afsluiten met het theorie-examen voor het rijbewijs be taalt men daarvoor 40 gulden extra. P. J. de Groot, directeur van werkvoorzieningsschap De Zuidhoek: ..Laat de mensen zelf maar komen kijken. Dan kunnen ze zien dat we een volwaardig bedrijf zijn". t ZIERIKZEE - Het lidmaatschap van Lagere Overhe den tegen Apartheid (LOTA) moet niet ter kennisgeving worden aangenomen maar moet worden behandeld in de commissie algemene en bestuurlijke zaken. Deze wens uitte de socialistische raadsfractie maandagavond tij dens de maandelijkse vergadering van de Zierikzeese ge meenteraad. Naar aanleiding van èen van de in gekomen stukken bleek de PvdA de zaak té belangrijk te vinden om ge woon voor kennisgeving aan te ne men. In tegenstelling tot de minister van binnenlandse zaken, mevrouw I. Dales die dergelijke kwesties niet re kent tot het gemeentelijk takenpak ket willen de Zierikzeese sociaalde mocraten deze zaak wel bespreken in de commissie algemene en bestuurlij ke zaken. De andere fracties bleken die be hoefte niet te hebben. Voor de VVD- fractie was het advies van het college om dit LOTA-lidmaatschap ter ken nisgeving aan te nemen voldoende en ook het CDA bleek niet direct behoef- ZIERIKZEE Zuidafrikaanse vrouw Tijdens een bijeenkomst van de Christelijke Plattelandsvrouwen bond in de Gereformeerde kerk te Zierikzee stond de Zuidafrikaanse vrouw centraal. De blanke Zuid afrikaanse mevrouw Amor-Strauss sprak over de positie van de Zuid afrikaanse vrouw. Zij beantwoordde ook vragen over dit onderwerp die werden gesteld door de leden van de CPB. De belangstelling voor deze eer ste CPB-bijeenkomst van het seizoen 1990/1991 was niet zo groot. te aan een nadere bespreking van dit lidmaatschap te hebben. Namens zijn fractie stelde H. van Essen echter dat hij het niemand wilde verhinderen om dergelijke zaken te behandelen. Met uitzondering van wethouder L. J. van Gastel (VVD) die zich achter het "fractiestandpunt schaarde, kon het college er wel mee akkoord gaan om de zaak binnen de commissie algeme ne en bestuurlijke zaken te bespre ken. Dit behoeft echter niet te beteke nen dat het college zijn standpunt daarna herziet, zo liet Asselbergs doorschemeren. Gelet op de inspanningen die de initiatiefnemers van de Zierikzeese museumhaven zich getroosten is het gewenst dat de gemeenteraad spoedig duidelijkheid geeft over zijn mede werking aan djt plan. Dit bracht PvdA-man G. H. Brand tijdens de rondvraag naar voren. Hij vroeg zich af wanneer b en w met concrete plan nen over die medewerking komen. Dit zal volgens wethouder Van Gastel in november tijdens de behandeling van de begroting voor 1991 gebeuren. PvdA-woordvoerder D. van der Wek ken bepleitte het behandelen van het LOTA-lidmaatschap in de commissie algemene en bestuurlijke zaken. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3