Zierikzee: meer mogelijkheden voor snijden van zeegroenten 'Parate kennis onmisbaar bij een hedendaags brandweerkorps' SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Joy-riding op fietsen Vismarkt wordt geopend Zierikzeese raad tekent beroep aan Fusie met PZEM op agenda van vergadering WMZ Diploma's uitgereikt aan viertal Bruse brandweerlieden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Educatie Zuidhoek Curieus Atletiek In een provinciale nota wordt het belang van De Zuidhoek 35 jaar; 't Schooltje is een vol Scharrendyck; een curieuze lok ïtie. (Pagi- Goede prestaties van Delta Sport-atlete tijdens educatie en voorlichting over het milieu bena wassen bedrijf geworden. (Pagina 3). na 4). een internationale atletiekontmoeting in Bel gië. (Pagina 7). drukt. (Pagina 2). DINSDAG 25 SEPTEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24818 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Voordat een oude traditie sterft, moet men haar nog vele malen doden. Otto Weiss Advertentie Voor; Gaskachels Zelfbouwpakketten c.v. naar; Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 ZIERIKZEE - Vier scholieren van een Atheneum uit Utrecht gebruik ten een dagje uit met hun school om in Zierikzee twee fietsen te stelen en te beschadigen. De jongeren kwamen ter gelegen heid van een jubileum van hun school in klasseverband naar Zierikzee. Toen zij een paar uur vrij mochten besteden vernielden vier van hen het slot van twee fietsen en gingen daar mee door de stad rijden. De eigenaar van een van de fietsen, J. K. D. uit Zierikzee zag de scholieren op zijn fiets rijden. Hij eiste zijn eigendom terug en deed bij de politie aangifte van de joy-riding. De politie ging daarop de stad in en kon de minderja rige dieven aanhouden ZIERIKZEE - Nadat bijna een jaar is gewerkt aan d$ res tauratie kan de Vismarkt te Zierikzee opnieuw worden ge opend. Op zaterdag 29 septem ber wordt dat met een officieel tintje gedaan door de Zierik- zeese wethouder P. de Rijke. De opening vindt plaats om 15.00 uur. Maar het programma dat deze officiële handeling omlijst begint al om 14.15 uur. Om 14.15' uur is op de Vismarkt een ontvangst van genodigden gepland. Om 14.30 uur treedt het muziekensemble Alteklein op. En na de openingshande ling door De Rijke geeft het poppentheater Alteklein om 15.15 uur haar eerste voorstel ling op het Vismarktje. Het pu bliek kan daarna kennis ma ken met theatersport Schou- wen-Duiveland en om 16.15.uur treedt het ensemble Alteklein voor de tweede keer op. Ook is op de Vismarkt een expositie te zien van de schildersclub Tussen de havens. ZIERIKZEE - Het gemeentebestuur van Zierikzee gaat bij de Raad van State (afdeling geschillen van bestuur) in beroep tegen de minimale mogelijkheden voor het snijden van zeegroenten bij 't Stelletje. Gezien de hier diepgewortelde traditie is een totaal van vier vergunnin gen te weinig. Tot deze conclusie kwam de Zierikzeese gemeenteraad maandagavond tijdens haar vergadering- in het stadhuis. ruimo mate ontheffing moet worden verleend. Beroep Maandagavond bleken de verschil lende raadsfracties het met het colle ge eens te zijn dat tegen de beschik king van de minister om het snijden van zeegroenten tot het minimum te beperken beroep moet worden aange tekend bij de Raad van State. „De diepgewortelde traditie die door de minister wordt aangehaald vereist heus meer dan die vier vergunnin gen" vatte de christendemocraat H. van Essen de mening van zijn fractie samen. Burgemeester mr J. J. P. M. Assél- bergs onderstreepte nog eens duide lijk dat het in beroep gaan alleen be trekking heeft op het snijden van zeegroenten. Andere bezwaren (bij voorbeeld tegen het sluiten van het Oliegeultje) kunnen pas worden inge diend wanneer de Oosterschelde tot beschermd natuurgebied wordt aan gewezen. Waarschijnlijk gebeurt dit nog dit jaar. 4 Cultuur Meer discussie ontlokte het voor stel van het college om tot een andere indeling van de commissies te ko men. De huidige commissies musea en concertzaal zullen worden samen gevoegd tot de commissie cultuur. Een idee dat eerder al door het PvdA- raadslid mevrouw M. R. de Jong-van Loo werd bepleit. Volgens de nieuwe opzet gaat de commissie cultuur zich bezighouden met podiumkunsten, beeldende kunst, musea en accommodaties (waaronder de Concertzaal). Biblio theek, muziekschool en -verenigin gen plus toneelverenigingen daaren tegen behoren tot het werkveld van de Welzijnscommissie. Daarnaast zal er ook een werkgroep musea komen die een meer ondersteunende taak zal krijgen. De nieuwe cultuurcommissie zal bestaan uit negen tot tien leden, van wie er vier deel uitmaken van de ge meenteraad. De resterende zes zijn niet-raadsleden die zich via een op roep in de rubriek gemeente Zierik zee nieuws als kandidaat melden. Of schoon het PvdA-raadslid De Jong-Van Loo de instelling van een cultuurcommissie toejuichte had zij graag gezien dat deze ook over J. J. Geleijnse (VVD): ,,De Zierikzee se gemeenteraad moet op z'n qui vive zijn'1. Naaf aanleiding van het voorne men van de minister van landbouw, natuurbeheer en visserij om de bui tendijkse (en ook binnendijkse) ge bieden langs de Oosterschelde aan te wijzen tot beschermd natuurmonu ment komt het snijden van zeegroeri ten in het gedrang. Afgaande op een nota van de minister zou het aantal vergunningen per schorgebied be perkt moeten zijn. Van de zijde van de consulent voor Natuur-, Milieu- en Faunazaken is een limiet van ander halve vergunning per hectare ge noemd. Voor het Stelletje, een gebied van circa drie hectare waar vooral Zierikzeeënaren hun zeekraal en lamsoren snijden zou dat betekenen dat er ongeveer vier vergunningen kunnen worden verleend. Traditie Anderzijds stelt de minister dat hij gezien de diepgewortelde traditie van het snijden van zeegroenten hier be reid is enige ruimte te scheppen voor het snijden van zeegroenten door de plaatselijke bevolking. Een stand punt dat haaks lijkt te staan op de drastische beperking van het aantal uit te geven vergunningen. Begin sep tember adviseerde de commissie ruimtelijke ordening dan ook om be roep tegen deze beslissing aan te te kenen. De betekenis van deze bezig heid is voor de bevolking zo groot dat voor het snijden van zeegroenten in kunstaankopen zou kunnen advise ren. Dit omdat er nog geen sprake is van een duidelijk omschreven aan koopbeleid. Het delegeren van advi seren over mogelijke aankopen naar een werkgroep vond zij dan ook geen goede zaak. Deze adviesfunctie zou volgens de opzet van het college een taak van de werkgroep met daarin een aantal deskundigen, moeten zijn. Burgemeester Asselbergs was het er niet mee eens dat het adviseren over kunstaankopen tot het taken pakket van de cultuurcommissie moet worden gerekend, temeer om dat er binnen de werkgroep de nodige deskundigheid aanwezig is. ,,We moe ten oppassen met het' onderbrengen van het totale cultuurbeleid bij een commissie. Waar de cultuurcommis sie in grote, lijnen het cultuurbeleid bespreekt moeten zaken als aanko pen daar niet aan de orde komen" al dus Asselbergs die beklemtoonde dat het de raad zelf is die uiteindelijk be paalt wat wel en wat niet wordt aan gekocht. Sprengelmeijer Naar aanleiding van de voorgestel de bezetting van de nieuwe commis sie cultuur merkte raadslid W. F. Sprengelmeijer (SGP/GPV/RPF) op dat hij door die samensmelting van twee commissies nu wel in de gele genheid is om hierin zitting te ne men. Aanvankelijk was dat gezien de werkdruk die een eenmansfractie met zich meebrengt niet mogelijk. W. F. Sprengelmeijer (SGP/RPF/ GPV) begeeft zich op het eultuitrpad. CDA, RPF/SGP/GPV en VVD schaai-- den zich evenals de PvdA-wethouder J. Groen achter de nieuwe opzet. De PvdA bleef omwille van het aankoop beleid tegen. Symposium Het potje voor de stimulering wei'kgelegenheid krijgt er 4565,60 bij. Dit bedrag is afkomstig van de Stichting voor Economische Ontwik keling, waarin Zierikzee geld heeft geïnvesteerd. Behalve die 4,5 mille krijgt Zierikzee ook een bedrag van een kleine twintig mille als aflossing op een verstrekte lening. Dit bedrag wil Zierikzee gebruiken voor de af schrijving op de oorspronkelijke in vestering van 697.000 gulden. De commissie had hiermee niet veel moeite maar vroeg zich af wat er nu na de publikatie van het rapport Zeeland Noord: ontsloten en in ont wikkeling nu concreet wordt onder nomen. Behalve sociaaldemocraat D. van der Wekken stelde ook de CDA-er H. van Essen die vraag. Volgens de christendemocraat heeft ,,de politiek nu de financiële ruimte om iets met het rapport te doen". Van Essen wilde graag van het college weten of deze met een voorstel zou komen of dat de raad dat voortouw moest nemen. Wethouder J. Groen merkte op dat een eerder geplande bespreking van dit werkgelegenheidsrapport in de commissie sociale zaken niet door kon gaan omdat een aantal leden ont brak. Dit zal echter alsnog gebeuren. Bovendien volgt er nog een symposi um over de aanbevelingen van het rapport. Burgemeester Asselbergs hamerde erop dat het niet aan Zierikzee is om nu met allerlei voorstellen over de brug te komen. Gezien het feit dat het rapport (en de uitvoering van de aan bevelingen ervan) een intergemeente lijke zaak is wilde Asselbergs eerst het symposium afwachten. De raads voorzitter wees op de taak van het be drijfsleven in deze. Ook dat mag vol gens de raadsvoorzitter weieens een bijdrage leveren aan de werkgelegen- heidsproblematiek. Akkoord met de voorgenomen fu sie van PZEM en WMZ tot de NV Del ta Nutsbedrijf was voor geen van de fracties een punt van discussie. Nadat Asselbergs uiteengezet 'had waarom het college positief tegenover dit fusie-plan staat (onder meer vanwege het handhaven van de PZEM-vesti- ging in Zierikzee) bleek geen van de raadsleden problemen met deze fusie te hebben. Wel waarschuwde de libe raal J. J. Geleijnse, die namens Zie rikzee de aandeelovereenkomst zal tekenen, ervoor dat steeds alert blij ven voor Zierikzee gewenst is, gezien zaken die in de toekomst volgens de liberaal kunnen gaan spelen. VROOMSHOO.P - Een felle brand heeft in de nacht van zaterdag op zon dag een loods van het kunststofver- werkend bedrijf Mekufa in Vrooms- hoop verwoest. GOES - Woensdag 26 september wordt in het hoofdkantoor van de Watermaatschappij Zuid-West-N e- derland (WMZ) de algemene vergade ring van aandeelhouders van de WMZ gehouden. Op de agenda van de vergadering slechts één punt en wel het besluit tot fusie tussen de NV PZEM en de NV WMZ. De vergadering begint om 14.15 uur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's mr- Pt &i tr Verwachting tot woensdagavond: Nog een enkele bui Af en toe zon, maar vooral in de nacht en ochtend nog enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks 6, middagtemperatuur ongeveer 14 gra den. Matige noordwestenwind, in het Waddengebied vannacht nog krach tig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 29 sept.: Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: noordwest 3 Vrijdag: Zonneschijn: 407r Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidwest 3 Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 26 sept. Zon op 07.32, onder-19.30 Maan op 15.49, onder 22.45 27 sept. Zon op 07.34, onder 19.28 Maan op 16.28, onder 23.50 Eerste Kwartier: 27 sept. (04.06) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied bij Schotland is onderweg in "onze rich ting. Vanaf donderdag krijgen we daardoor een korte, maar duidelijke weersverbetering. De komende nacht en morgenochtend kunnen er nog en kele buien vallen. Er is morgen ook af en toe zon. Vannacht kan het in het binnenland behoorlijk koud worden, plaatselijk 4 graden. Langs de kust wordt het zo'n 7 graden. De middag- temperatuur morgen, ligt in de buurt van de 14 graden. Er staat een matige noordwestenwind, die in het Wadden gebied vannacht nog krachtig is. Van af donderdag neemt de wind, door de nabijheid van het hogedrukgebied verder af. Advertentie De KOEK-AKTIE van voetbalver. „MEVO" is dankzij U een succes geworden! HARTELIJK DANK. Vond u de ontbijtkoek ook zo lekker.....? Dagelijks verkrijgbaar bij Versbakkerij Verwijs. BRUINISSE - „Het is maar goed dat er zo ijverig gestudeerd wordt in brandweerkringen. Parate kennis is in een hedendaags brandweerkorps onmisbaar". Dat zei burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse in een korte toe spraak tot vier Bruse brandweerlieden aan wie hij gis teravond, maandag, in de brandweerkazerne in het vis sersdorp een aantal diploma's uit mocht reiken. Natuurlijk is Vogelaar allang geen onbekende meer in Bruse brandweer kringen, maar het was wel de eerste keer dat hem de eer te beurt viel om diploma's uit te mogen reiken. „Ik leer jullie langzaam maar zeker ken nen", aldus Vogelaar. Hij doelde daarmee onder meer op de- recente brand in de kantine van Onze Hoeve. Aan den lijve Vogelaar voegde daaraan toe dat hij zelf kortelings nog had kunnen profiteren van de kwaliteiten van de Bruse brandweer in de persoon van commandant Jumelet. „Doorzijn op treden bleef het beperkt tot een brand in wording", aldus Vogelaar. Commentaar van een van de brand weerlieden, in sappig Bru's: 'Jume let, je gaat toch niet voor jezelf begin nen hè'. Na dit intermezzo vervolgde Voge laar met de opmerking dat het be lang van een goed brandweerkorps niet genoeg onderkend kan worden. „De taak waar jullie voor staan is geen eenvoudige", aldus Vogelaar. Hij tekende daarbij aan dat men over ap paratuur beschikt waar men hopelijk nooit gebruik van hoeft te maken. „Maar je hebt het wel nodig in geval van rampen", aldus dc burgemeester. Hij haalde het voorbeeld aan van de meetapparatuur waar de Bruse brandweer binnenkort de beschik king over krijgt. Straling In die kist onder meer een apparaat waarmee radio-actieve straling geme ten kan worden. „Als het zo ver komt dat je die moet gebruiken is het toch niet zo best", aldus het commentaar van Vogelaar. Verder in de kist in strumenten om gas te meten en appa ratuur om te meten hoe explosief een gas-lucht-mengsel is. Brandweerlieden die deze appara tuur bedienen beschikken dan over speciale beschermende kledij. De meetapparatuur wordt op 3 oktober officieel overgedragen aan het Bruse brandweerkorps. Tijdens de bijeenkomst in de brandweerkazerne werden diploma's uitgereikt aan P. Haeck (brandwacht le klas: module pompen algemeen, module hulpverlening algemeen en het rijksdiploma WVD-verkcnner). J- L. Kempe (Rijksdiploma WVD-ver- kenner) P. J. Hanse (Rijksdiploma WVD-verkenner) en C. C. Hartoog (Rijksdiploma WVD-verkenner) V.l.n.r. C. C. Hartoog, P. Haeck, P J. Hanse en J. L. Kempe. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1