NIEUW! Lucratieve najaarsmarkt Volop activiteiten in regio tijdens 36e kinderboekenweek Ondanks dreigend tekort aan personeel wel bedrijven nodig 32^-9 SAMAN BV Tolvrije brug met visie PvdA Zeeland dichterbij DE ZIERIKZEESCHE COURANT Twee auto's vernield bij aanrijding- Auto uit bocht ffih P t Bitr Ook aandacht voor allerkleinsten Kamer van Koophandel in Zeeland richt zich tot provincie Gematigd enthousiasme bij WD Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Van Anraad Zware tijden Zuiderburen Schrikdraad Zierikzeese kunstenaar Willem van Anraad De PvdA in Middenschouwen verwacht zware Zuiderburen trakteren Zeeuwen op een week Zierikzeese aanval strandt voortijdig op wal verzorgde aankleding en vormgeving voor tijden voor het basisonderwijs. (Pagina 3). toneel, film en muziek. (Pagina 4). van onzichtbaar schrikdraad. (Pagina 6). Zeeuwse Onderwijsdag. (Pagina 2). MAANDAG 24 SEPTEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24817 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Lezen is uit zichzelve treden, andere levens dan het zijne leven Hectpr Malot OISTERWIJK - Met 22 medewer kers (18 volledige banen) en een ge deeltelijk nieuwe collectie meubelen is in Oisterwijk dein 1989 failliet ver klaarde meubelfabriek Oisterwijk officieel heropend. Burgemeester drs. Y. Kortmann van Oisterwijk ver richtte de officiële handeling door in het vernieuwde bedrijfspand een voor tv gemaakte reclame te verto nen. Advertentie Met f 350,- subsidie verdient de Nefit-Turbo zichzelf al terug bij een gasverbruik van 1000 m3 per jaar. mi Constructeurs/Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 BAGHDAD - In zijn laatste toe spraak heeft de Iraakse president Saddam Husayn opnieuw gedrijgd Israël en olievelden in Saudi-Arabië •a"an te vallen, als Irak wordt ge wurgd" door het VN-embargo. ELKERZEE - Twee auto's werden geheel vernield bij een aanrijding die zondagmiddag plaatsvond op de kruising Elkerzeeseweg/Hogeweg nabij Eikerzee. Het ongeluk gebeurde zondag om ongeveer 14.00 uut toen J. N. F. uit Wissenkerke met zijn personenauto over de Hogeweg reed komende van uit de richting Brouwershaven. Bij de (voorrangs)kruising van die weg met de Elkerzeeseweg zou hij geen voor rang hebben gegeven aan J. J. J. V. uit Zierikzee. Die reed niet een personen auto over de Elkerzeeseweg komende vanuit de richting Zierikzee. De bot sing kwam zo hard aan dat beide voertuigen werden vernield en moes ten worden weggesleept. Mevrouw J. M. uit Zierikzee die bij J. J. J. V. in de auto zat moest met verwondingen worden overgebracht naar het Zweed se Rode Kruis Ziekenhuis in Zierik- BRUINISSE - Hoewel zijn auto to taal werd vernield en ook een licht mast onbruikbaar werd, kwam M. J. J. M. van N. uit 's-Hertogenbosch er zonder verwondingen af bij een een zijdige aanrijding die zondag in Bruinisse plaatsvond. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 9.15 uur toen de Brabander met zijn auto over de Strandweg reed. Volgens de politie zou hij met een te hoge snelheid een. linkse bocht van de weg zijn ingereden. Van N. vloog met zijn auto uit die bocht en kwam tegen een lichtmast tot stilstand. De klap kwam zo hard aan dat de auto geheel werd vernield. Het voertuig werd weggetakeld. Ook de lichtmast was -kapct. De Brabander kwam met de schrik vrij. ZIERIKZEE - De najaarsmarkt, die afgelopen zaterdag werd gehouden op de Johan Louis de Jongeschool in Zierikzee heeft ruim drieduizend gulden opgebracht. Een bedrag, waarmee directeur C. O. Soeters dik te vreden is. Over belangstelling heeftde school niet te klagen gehad ,,en dat terwijl er in Zierikzee iedere week wel xoat georganiseerd wordt", laat Soeters weten. Hel geld wordt gebruikt voor de eigen school en een Poolse school, waarmee Zierikzee wil gaan corresponderen. „We ivillen de school ook financieel steunen. Hoe, dal weten we nog niet, maar dat komt wel goed Dit nummer bestaat uit 8 pagina ZIERIKZEE - In de week van 10 tot en met 20 oktober is het weer kinderboekenweek. In dat kader worden er activiteiten georganiseerd in de bibliotheken van Zierik zee, Burgh-Haamstede en Bruinisse en in de bibliobus, die de gehele regio bestrijkt. Het thema dit jaar luidt Boeken horen bij je. De bibliobus besteedt tijdens de kinderboekenweek ext2-a aandacht aan de leeftijdsgroep 0 tot 4 jaar. Ook voor deze jonge kinderen zijn er aller lei soorten boeken aanwezig, zoals rijmpjes, versjes, stevige kartonnen aanwijsboeken, prentenboeken en voorlees- en kijkboeken. De biblio bus deelt tijdens de speciale aan- dachtsweek in alle dorpen op Schou- wen-Duiveland, waar een peuter speelzaal is, een poster uit en een in formatiefolder. Verder bezoekt de bus op woensdag 10 oktober de peu terspeelzaal in Renesse en in dezelfde week ook de peuterspeelzaal in Brou wershaven. Uiteraard komen de kinderen in de leeftijd van vier tot twaalf jaar ook ruimschoots aan bod. Ieder kind dat tijdens de kinderboekenweek de bus bezoekt, krijgt een leuke kleurplaat of een boekenlegger. En uiteraard zijn alle bekroonde boeken te bezich tigen. Traditiegetrouw De kinderboekenweek is traditie getrouw (nu al voor de 36e keer) een week vol activiteiten rond kind en boek. De landelijke organisatie is in handen van de Commissie voor Col lectieve Propaganda van het Neder landse Boek en de dienst Boek en Jeugd van het Nederlands Biblio theek en Lektuur Centrum. De vie ring is met name in de boekhandels en doelstelling is het nader tot elkaar brengen van het kind en het goede kinderboek: in commerciële én ideële Het idee komt van de Amerikaan Franklin K. Mathews, die als jeugd leider meer aandacht gevestigd wil de zien op het belang van goede kin derboeken. Zowel kwaliteit als kwantiteit van de goede boeken was volgens hem bedroevend slecht. Hij besloot nu lezen een vast onderdeel van de jongens-padvinderij te maken en de boekhandelaren kwamen hem tegemoet met een speciale week. Vanaf 1918 werden er ook meisjes bij betrokken en de uitgegeven "boe kenlijst kreeg als naam de Boeken plank voor jongens en fneisjes. In Nederland werd er op dit terrein lange tijd niets gedaan. De jeugd moest het hebben van lokale activi teiten, georganiseerd tijdens de boe kenweek voor volwassenen. In 1951 werd door de jeugdbibliotheken het congres Boek en Jeugd georgani seerd. Geïnspireerd hierop ontstond in 1952 het Bureau Boek en jeugd en later Dienst Boek en Jeugd. In 1954 gingen de CPNB en het Bu reau Boek en Jeugd gezamenlijk tot actie oven maar vooralsnog vierden de bibliotheken dat jaar elk hun ei gen kinderboekenweek. Vanaf 1955 wordt rond de herfstvakantie jaar lijks de kinderboekenweek gevierd. In 1966 ging men over tot het uitrei ken van twee prijzen; een voor het beste kinderboek en een voor het beste jeugdboek (twaalf jaar en ou der). In 1971 werd het aantal prijzen behoorlijk uitgebreid en deden de Gouden Griffels en de Penselen hun intrede. In de bibliotheek te Zierikzee w.ordt er onder meer voorgelezen. Dat gebeui't voor kinderen van onge veer vier tot zeven jaar op donderdag middag 11 oktober, maandag 15 okto ber en vrijdagmiddag 19 oktober (steeds om 16.00 uur). Voo de kinde ren van acht tot twaalf jaar is er eerr" film. Woensdag 10 oktober van 14.00- 16.00 uur en op vrijdag 19 oktober van 10.00-12.00 uur draait Ronja de roversdochter en op dinsdag 16 okto ber draait van 14.00-15.30 uur Otto de Neushoorn. Woensdag 17 oktober kunnen kin deren van vier tot twaalf jaar knutse len van 10.00-11.30 uur. Ook worden er tijdens de kinderboekenweek be kroonde boeken en vlag- en wimpel- boeken tentoongesteld. Je hoeft van zelfsprekend geen lid van de bieb te zijn om eens binnen te lopen. In bibliotheek de Zaete tc Bruinis se is het woensdag 10 oktober tussen 14.00-16.00 uur knippen, plakken en kleuren voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Woensdag 17 oktober is er vanaf 14.00 uur een nog onbekende videofilm, die bedoeld is voor kinde ren van acht tot twaalf jaar. Voorle zen gebeurt op vrijdag 12 oktober, dinsdag 16 oktober en vrijdag 19 ok tober, (steeds om 15.30 uur). Het is be doeld voor kinderen van vier tot zes jaar. En dan de bibliotheek de Schutse in Burgh-Haamstede tenslotte. Woensdag 10 oktober is er van 13.30- 15.00 uur een poppentheater van El- les Hubers voor kinderen van vier tot zeven jaar. Woensdag 17 oktober is er vanaf 13.30 uur een tekenfilm voor de kinderen van acht tot twaalf jaar. In de Bewaerschole in Haamstede is er van 6 tot en met 20 oktober een ten toonstelling van oude kinderboeken te zien. De leeftijden, zoals ze ge noemd zijn, geven een indicatie. Wie volgens deze gegevens net buiten de boot zou vallen, kan toch gerust de bi bliotheek binnenvallen. Verwachting tot dinsdagavond: Buien Veel bewolking en buien, waarvan sommige met onweer. Minimumtem peratuur ongeveer 8 graden, middag- temperatuur circa 14 graden. Matige tot vrij krachtige westen wind, aan de kust harde wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 28 sept.: Woensdag: Zonneschijn: 30%. Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: variabel 3 Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 6" graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: variabel 2 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neeYslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: variabel 2 ZON- EN MAANSTANDEN 25 sept. Zon op 07.30, onder 19.32 Maan op 14.58, onder 21.51 Eerste Kwartier: 27 sept. (04.06) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het einde van de natte periode is in zicht. Dinsdag vallen er nog vrij veel buien, maar daarna gaat de invloed van een hogedrukgebied overheersen. Neerslag valt er uit bui en, die boven de Noordzee ontstaan, omdat de lucht erg onstabiel is, gaan sommige buien met onweer gepaard. De minimumtemperatuur wordt cir ca 8 graden, overdag blijft de middag- temperatuur bij 14 graden steken. De westen wind is matig tot vrij krach tig, aan de- kust waait een harde wind. Later op de dag neemt de .wind geleidelijk af. Vanaf woensdag wordt rustig herfstweer verwacht, droog, maar in de nacht en ochtend kan de mist hinderlijk zijn. UTRECHT - De Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (ANBO) is fel gekant tegen het inschakelen van oudere werklozen uit Stadskanaal en Vlagtwedde bij het pellen van bollen in Noord-Holland. „Het is ronduit misselijke betutteling", aldus tweede voorzitter E. S. Spangenthal van de bond. „Mensen van die leeftijd hoe ven niet verplicht te worden om te gaan werken. Zij hebben zelf vol doende verantwoordelijkheidsgevoel om aan het werk te gaan als dat mo gelijk is. Wij praten tenslotte niet over kinderen", aldus mevrouw Spangenthal. ZIERIKZEE - Met dc hernieuwde visie van het Gewest Zeeland van de PvdA lijkt een tolvrije Zeelandbrug dichterbij gekomen. Dc socialisten gaan akkoord met het kwijtschelden van een renteloos voorschot van 16,5 miljoen gulden als er een onderhoudsfonds is van zeventien miljoen gulden. Dat is be sloten tijdens een zaterdag gehouden vergadering van het gewest in Goes. De PvdA hield eerder vast aan het terugbetalen van het voorschot door de brugmaatschappij. Daarmee leek een tolvrije Zeelandbrug voor het jaar 2000 niet haalbaar. Alleen de VVD was eerder van mening, dat het voorschot kwijtgescholden moest worden en sprak daarmee over een tolvrije brug op 1 januari 1993. Maar het Gewest Zeeland van de PvdA heeft haar statenleden een nieuw standpunt opgedrongen. Ge west-voorzitter L. N. Labruyère uit Brouwershaven wil echter geen da tum voor een tolvrije brug aan het PvdA-besluit verbinden. Hij wijst op een reductieregeling die zijn partij alsnog ingevoerd wil zien. Frequente gebruikers moeten voor één gulden de brug over kunnen en anderen voor vijf gulden. „Er zijn eerder berekeningen gemaakt die la ter onjuist bleken", aldus Labruyère. Als er door een reductieregeling min der geld binnen komt, duurt het lan ger eer er een onderhoudsfonds van zeventien miljoen gulden gecreëerd is en tot die tijd is een tolvrije brug voor de PvdA niet acceptabel. Het VVD-statenlid J. Geluk uit Schuddebeurs reageert desgevraagd gematigd enthousiast op het nieuwe standpunt van de socialisten. Volgens hem komt een tolvrije Zeelandbrug hiermee dichterbij: in ieder geval is het jaar 2000 van de baan. Wel zegt hij het te betreuren, dat de socialisten geen datum willen noemen. Duidelijk besluit Als het aan Geluk ligt wordt er bin nenkort een duidelijk besluit geno men door provinciale staten. Volgens hem verkeren te veel mensen met een directe betrokkenheid bij de brug in onzekerheid. Ook kan het niet noe men van een uiterste datum tot ge volg hebben, dat de discussie over en kele jaren de andere kant op gaat en een tolvrije brug alsnog toekomstmu ziek wordt. Verbaasd Hij is overigens verbaasd over de zeventien miljoen gulden, die de PvdA wil hebben voor een onder houdsfonds. „Ik ken alleen het be drag van vijftien miljoen gulden en nieuwe berekeningen heb ik niet ge zien", aldus Geluk. Of zijn fractie zich kan vinden in een reductieregc- ling kan hij nog niet zeggen. Ook hiervoor kent hij geen berekeningen ZIERIKZEE - Ondanks het feit, dat bepaalde sectoren problemen beginnen te ondervinden met aantrekken van capabel personeel, moet de provincie Zeeland zich naar buiten toe blijven verkopen. Er moet een positief imago van Zeeland opgebouwd worden. De provincie zal in de buidel moeten tasten om de hiervoor opgezette ac- quisitiegroep de middelen te geven. Dat stelt de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland in een notitie met een knipoog naar de statenverkiezingen van maart 1991. Onderzoek heeft vol gens de Kamer afdoende aangetoond, dat Zeeland een geschikte vestigings plaats kan bieden voor uiteenlopende bedrijfsactiviteiten. De vestigings mogelijkheden van grootschalige in vesteringsprojecten in de haven* schapsgebieden worden hoog ingeschat. Zeeland heeft de nieuwe werkgele genheid onder meer nodig om een einde te maken aan de werkloosheid; die weliswaar gedaald is. maar toch nog steeds aanwezig. „Versterking van het particuliere bedrijfsleven zal resulteren in een toename van het aantal arbeidsplaatsen in de markt sector. Het sociaal-economisch ont wikkelingsfonds is hierbij een be langrijk instrument, zo laat dc Kamér van Koophandel provinciale staten weten. Maar tegelijkertijd constateert de Kamer problemen met het vinden van capabel personeel. Zowel voor het bestaande bedrijfsleven als voor de acquisitie van nieuwe bedrijven is het zaak deze arbeidsmarktontwik keling tijdig te onderkennen en ge richt te werken aan oplossingen. „Met name scholing - in overleg met het bedrijfsleven - moet hierbij cen traal staan". Eén van de speciale bedrijfstakken die dc Kamer er in haar schrijven aan de provincie uitlicht, is het toe risme, waarin ongeveer 10% van de Zeeuwse beroepsbevolking werk zaam is. Het toerisme brengt niet al leen geld in hei laatje, maar draagt ook zorg voor een acceptabel voorzie ningenniveau in dc kleine kernen. „Het is ondenkbaar, dat de vele (kleinere) badplaatsen langs dc Zeeuwse kust zonder toerisme over het huidgc (winkcl)-voorzieningcn- pakket zouden kunnen beschikken". Voornaam streven moet zijn het verlengen van het toeristenseizoen. Dat kan middels evenementen als September Cultuurmaand, maar ook door bijvoorbeeld Meimaand-Sport- maand, waarmee ingehaakt wördt op de toenemende belangstelling voor sportieve recreatie. Verder moet ge streefd worden naar een continué ver betering van het recreatieve produkt. En daarmee bedoelt de Kamer ook de Zeeuwse VVV's. Er moet gekomen worden tot een verdere professionalisering van het VVV-wezen. Behalve aan de invulling van de speerpunten Vlissingcn en Neeltje Jans, dient ook aandacht be steed te worden aan de toeristische mogelijkheden van de zogenaamde achterland-gebieden. De inmiddels verrichte toeristische sterkte/zwak te-analyses van deze gebieden biedt volgens de Kamer voldoende aankno pingspunten om de beschikbare mo gelijkheden uit te buiten. „De pro vincie Zeeland kan in deze een be langrijke stimulerende en coördine rende rol vervullen". Ook wordt speciale aandacht ge vraagd voor het midden- en kleinbe drijf (minder dan 50 werknemers). Er moeten voldoende bedrijventerrei nen voor handen zijn. En het onder scheid tussen lokale en regionale be drijventerreinen moet met enige souplesse worden gehanteerd, zodat lokale initiatieven zich ter plaatse verder kunnen ontwikkelen. „Het spreekt voor zich, dat steeds in vol doende mate directuitgeefbaar be drijfsterrein aanwezig is".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1