De Lichtboei geniet grote bekendheid in Zierikzee Wellebom de lucht in ,,We dragen een stuk werk over waar we trots op mogen zijn" SAMAN BV Mb<9 A DE ZIERIKZEESCHE COURANT Veel bromfietsen technisch niet in orde KOEKAKTIE... Fietser valt over afzetting Onderzoek Wetenschapswinkel naar functioneren club- en buurthuiswerk uar Kruisvereniging Schouwen-Duiveland maakt plaats voor EKO Rondom de Oosterschelde I Z1ER1KZEESCHE -» NIEUWSBODE Politiesterkte Wellebom Plein Tweede sporthal De gemeenten op Schouwen-Duiveland willen De ontmanteling van de vliegtuigbom te Het plan om van het terrein Hogenaar te De tweede sporthal van het Zierikzeese sport- een onderzoek waarmee wordt bepaald welke Noordwelle kostte ongeveer 200.000 gulden Haamstede een plein te maken leverde positie- centrum Onderdak is in gebruik genomen, politiesterkte nodig is in de regio. (Pagina 2). (Pagina 3). ve reacties op (Pagina 4). (Pagina 7). DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24815 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Al voortgaande wordt de Faam sterker. Vergilius ZIERIKZEE - Bij een bromfiets controle die woensdagmorgen werd gehouden in de omgeving van Zierik- zee bleek dat bijna de helft van de bromfietsen die werd aangehouden technisch niet in orde was. De controle werd uitgevoerd door de stagegroep van de rijkspolitie Schouwen-Duiveland in samenwer king met de verkeersgroep Middel burg. Zij hielden in totaal 30 brom fietsen aan. Veertien daarvan kregen een proces-verbaal. De meest voorko mende technische euvels bleken een te hoog opgevoerd vermogen, slechte remmen en opgehoogde frames. Advertentie Voetbalver. „MEVO" organiseert vrijdagavond 21 september a.s. een Vanaf 17.30 uur komen wij bij u langs de deur in Zierikzee met zo'n heerlijke, verse smakelijke ontbijtkoek van Versbakkerij Verwijs. PRIJS f 3,— Koop 'n gezonde koek en u steunt MEVO-voetbal! "SSj ZIERIKZEE - Ruim driekwart van de geënquêteerde Zierikzeeënaren kent buurt- en clubhuis De Lichtboei in de Poststraat. De meesten van hen (91%) kunnen bovendien een of meerdere activiteiten van de Lichtboei opnoemen, waarbij de cursussen de grootste bekendheid genieten. Dit blijkt uit het onderzoek dat drs S. Drieënhuizen voor de Wetenschapswinkel Zeeland heeft uitgevoerd. De resultaten, gebundeld in het rapport Het probleem en de oplossing is dinsdag door agogisch medewerker Rudi Pra- ger aan wethouder J. Groen en leden van de welzijnscommissie in Zierikzee overhan digd. ZIERIKZEE - D. van M. uit Berg en Terblij werd overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis van wege verwondingen die hij opliep toen hij met zijn fiets over een afzet ting op de Zeelandbrug viel. Het ongeluk gebeurde dinsdag om ongeveer 11.20 uur toen D. van M. sa men met een groepje andere racefiei- sers over het fietspad langs de Zee landbrug reed. Vanwege werkzaam heden op de brug was het fietspad versperd door voertuigen en waren tijdelijke borden neergezet die fiet sers erop attendeerden af te stappen. D. van M. zag de afzetting zo laat dat hij er over heen viel en onzacht op het wegdek terecht kwam, In het zieken huis bleek dat vooral schaafwonden waren die hij opliep. Het Buurt- en clubhuis De Lichtboei in Zierikzeealom bekend (Archieffoto). Marktgericht bezig zijn door tijdig in te spelen op veranderingen in de vraag lijkt het alleenrecht van com merciële instellingen te zijn. In de welzijnssector ontbreekt zo'n benade ring vaak met het gevolg dat een aan tal welzijnsinstellingen hierdoor ter ziele is gegaan, doordat ze alleen af gingen op de mening van zichzelf en hun achterban en zich daardoor niet tijdig konden aanpassen op veran derde behoeften. Óm dit gevaar te vermijden heeft. De Lichtboei, zo meldt het voorwoord in het rapport de Wetenschapswinkel Zeeland inge schakeld voor het onderzoeken van de functi'e en toekomst van dit buurt en clubhuis. 'Dit onderzoek moest ook een ant woord geven op de vraag in hoeverre de inwoners van Zierikzeebekend zijn met de activiteiten van De Licht boei en welke (nieuwe) activiteiten gewenst zijn. Daarbij werd ook on derzocht in welke mate de identiteit van De Lichtboei (dat ressorteert on der het Iz'ger des Heils) een rol speelt bij hel al dan niet bezoeken van dit club en buurthuis. Gekeken werd daarbij naar eventuele verschillen tussen geboren en getogen Schouwcn- Duivelanders en zij die zich hier heb ben gevestigd. Het onderzoek waarin het cultureel werk centraal stond werd voorafge gaan door een vooronderzoek onder de ruim tweehonderd cursisten. Dit onderzoek werd in februari en maart gehouden. Aan het eigenlijke onder zoek verleenden in totaal honderd twintig mensen (twintig cursisten en honderd inwoners van Zierikzee) hun medewerking. Ruim driekwart van de onder vraagden is op de hoogte met het be staan van het club- en buurthuis. Het overgrote deel (91%) kan een of meer dere activiteiten van De Lichtboei noemen. Bij geboren en getogen Schouwen-Duivelanders is de be kendheid met het buurt- en clubhuis werk groter dan bij hen die zich hier hebben gevestigd. De cursussen ge nieten duidelijk de grootste bekend heid gevolgd door het peuter- en kin derwerk. Ruim de helft van de onder vraagden die De Lichtboei kennen is er weieens geweest. Identiteit Bijna alle ondervraagden die van het bestaan van De Lichtboei afwis ten blijken ook op de hoogte te zijn met het feit dat De Lichtboei een on derdeel van het Leger des Heils is. Deze identiteit vormt in de meeste ge vallen geen drempel. Slechts voor 7% van hen is deze relatie met het Leger een barrière. Bij deze uitkomsten blijken leeftijd en afkomst geen en kele rol te spelen. Bijna een kwart van de cursisten ervaart die identiteit juist als positief voor wat betreft de manier waarop de cursussen worden gegeven. Uit de ondezoeksresultaten komt bovendien naar voren dat de onder vraagden over het algemeen geen nieuwe activiteiten van De Lichtboei verwachten. Voor het cursusaanbod geldt dat meer mensen (60%) geïnte resseerd zijn in nieuwe cursussen dan in nu gegeven cursussen. Met na me mannen tonen meer belangstel ling voor nieuwe cursussen als klus jes thuis, kleine autoreparaties en computergebruik. Het ontwikkelen en bekendmaken van nieuwe cursussen blijkt in de praktijk een tijdrovende zaak te zijn, terwijl het bovendien altijd maar af wachten is of de interesse van mensen .ook automatisch leidt tot deelname, aan een cursus. Een eventuele veran dering in het cursusaanbod moet dan goed worden overwogen. Ofschoon er voldoende belangstelling blijkt te be staan voor het huidige cursusaanbod kunnen kleine wijzigingen in het aanbod door onder andere een cursus computergebruik in het pakket op te nemen wellicht toch een positief ef fect op de belangstelling hebben. Bekendheid met de cursussen blijkt per sexe te variëren. Bij man nen is het vooral de krant waardoor de activiteiten van De Lichtboei be kend worden. Vrouwen moeten het meer van ,,mond op mond" reclame hebben. Activiteiten als het peuter- werk geven De Lichtboei nog extra bekendheid. Al met al blijkt uit het onderzoek dat het club- en buurthuis werk in Zierikzee niet te klagen heeft over bekendheid. De onderzoekster constateert dan ook dat de publiciteit tot nu toe voldoervde effect heeft ge had. Wil het cliib- en buurthuis meer mannen bereiken dan moet hiervoor meer de krant worden ingeschakeld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Pt 8itr Verwachting tot vrijdagavond: Veel wind Vannacht perioden met regen en minimumtemperatuur omstreeks 11 graden. Overdag opklaringen afge wisseld door buien. Middagtempera- tuur ongeveer 15 graden. Vrij krachti ge wind uit west tot noordwest, aan de kust en op het IJsselmeer storm achtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 24 sept. Zaterdag: Zonneschijn: .20% Kans op neerslag: 90%c Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuidwest 6 Zondag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 807c Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 21 sept. Zon op 07.23, onder 19.41 Maan op 10.22, onder 19.55 Eerste Kwartier: 27 sept. (04.06) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Op nadering van een ac tieve storing gaat het vanavond en vannacht regenen en neemt de wind flink toe. Aan de kust en op het IJs selmeer tot stormachtig. Morgenover- dag wanneer het regengebied boven Duitsland is aangekomen bereiken opklaringen onze kust en trekken verder over het land. Deze opklarin gen worden echter afgewisseld door buien. De sterke west- tot noord westenwind zorgt ervoor dat het fris blijft. De temperatuur komt niet bo ven de 15 graden uit. Zaterdag wordt het nog niet veel beter. In de ochtend zijn er nog enkele opklaringen maar in de middag passeert opnieuw een storing ons land en gaat het weer re genen. EINDHOVEN - Leyland DAF Ltd, een werkmaatschappij van DAF in Eindhoven, heeft miljoenencontrac ten getekend met de Nigeriaanse transportondernemer Chanchangi Motor en met de Britse Royal Mail Letters. ZIERIKZEE - „Eén ding is belangrijk en dat is dat we op een goede wijze hulp blijven bieden aan hen die dat nodig hebben". Dat was het commentaar van J. W. de Jonge, voorzitter van de Kruisvereniging Schouwen-Dui veland gisteravond, woensdag, op het besluit een fusie aan te gaan met drie andere kruisverenigingen. De vier gaan voortaan gezamenlijk door het leven onder de naam Erkende Kruis Organisatie(EKO) Rondom de Oos terschelde. De leden schaarden zich unaniem achter het besluit tot fusie. Alvorens het voorstel aan de leden werd voorgelegd schetste De Jonge in het kort de voorgeschiedenis. Hij Advertentie Voor: Airconditioning Sanitair naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 stelde dat het alles te maken heeft met de nieuwe subsidienormen die de rijksoverheid hanteert. Een kruisver eniging die in haar verzorgingsge bied werkt met minder dan 100.000 inwoners krijgt aanmerkelijk minder dan kruisverenigingen die daarboven zitten. Nachtzorg De Kruisvereniging Schouwen- Duiveland en haar partners Kruis vereniging Oost-Zuid Beveland, Ver eniging Het Groene Kruis Tholen-St. Philipsland en Kruisvereniging Noord-Beveland en Zuid-Beveland- West blijven alle vier onder die norm, maar tezamen komen zij er ruim bo ven. In subsidie vertaald komt het er, zo bleek uit het verhaal van De Jonge, op neer dat men in plaats van 8,7 mil joen naar 9 miljoen gulden gaat. En dat extra geld kan het kruis werk uitstekend gebruiken, zo stelde De Jonge. ,,We verzorgen nu dag- en avondzorg, maar we willen ook nachtzorg gaan geven". Een ander doel dat met de fusie gediend wordt is volgens De Jonge de steeds verder gaande professionalisering binnen het kruiswerk. ,,Hoe professioneler, hoe beter. En daarom gaan we van vier naar één". Uniek Niet overal verlopen de fusies tus sen de verschillende kruisverenigin gen gladjes. Dat geldt volgens De Jonge niet voor EKO Rondom de Oos terschelde. ,,Wij hebben nu een bij zonder goede samenwerkingsvorm gevonden en ik denk dat dat uniek is in Zeeland", aldus De Jonge. De 'klant' van de kruisvereniging hoeft van de fusie volgens De Jonge niets te merken en ook voor de leden verandert er niet zo gek veel. De con tributie blijft voorlopig ongewij zigd. Activiteiten als Meer Bewegen voor Ouderen gaan onverkort verder. Het archief van de Kruisvereniging Schouwen-Duiveland wordt overge bracht naar het Streekarchivariaat. Met het afscheid van de Kruisver eniging Schouwen-Duiveland diende gisteren ook afscheid genomen te worden van de bestuursleden van de kruisvereniging. In een korte toe spraak dankte De Jonge hen voor hun inzet. Een speciaal woord van dank richtte hij tot hoofdwijkver- plcegkundige Ineke Dekker en admi nistrateur Frans Rombouts. Zij kre gen uit handen van De Jonge een enveloppe met inhoud BURGH-HAAMSTEDE - Het hoofdstuk Wellebom is gisteren, woensdag, definitief afgesloten. Op het strand tussen de Duinhoeve en het Watergat werd de 500 lbs zware vliegtuigbom in de ochtenduren tot ont ploffing gebracht. Ook nu nam de EOD geen enkel risico. Wie wilde mocht toekijken hoe de bom ontplofte, maar moest dan wel een respectabele afstand tot het projectiel in acht nemen. Eerst werd de bom ingegra- ven, daarna nog eens toegedekt met een flinke laag zand waarna de bom met behulp van explosieven tot ontploffing werd gebracht. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1