Vakbondsschool is niet enkel voor bestuurders Opvallende gegevens uit kabinetsbeleid 1991 nieuws Stuk schroot blijkt een gevaarlijk projectiel Cursus voor vorming en sociale vaardigheden Engelse vissers halen bom boven water ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 september 1990 Nr. 24814 5 ZIERIKZEE - De vakbondsschool? Da's toch niks voor mij, da's toch voor mensen die een bestuursfunctie bin nen de vakbewegingen nastreven. Een onjuiste maar blijkbaar haast onuitroeibare gedachte, die velen ervan weerhoudt om de stap naar deze cursus te maken. Wat de Vakbondsschool dan wel inhoudt wordt 24 september tij dens een introductie-avond in het ANBO-gebouw in Zie- rikzee duidelijk gemaakt. De aanvang van deze avond is 19.30 uur. De Vakbondsschool lijdt onder een verkeerde beeldvorming. Hardnek kig wordt deze cursus gezien als een kweekvijver voor vakbondsbestuur ders, terwijl ook het woord school sommigen op een dwaalspoor brengt. Dat de Vakbondsschool niet per defi nitie bedoeld is voor FNV-ers met be- stuursaspiraties onderstrepen Wil lem Barendse en Dirk Jeroense van de FNV Schouwen-Duiveland. De Vakbondsschool is weliswaar een ini tiatief van de vakbeweging maar is niet bedoeld om kaderleden te vor men, al zullen er zeker cursisten zijn die na het volgen van zo'n cursus vroeg of laat een bestuursfunctie zul len bekleden, ,,Het is een cursus die door iedereen ongeacht opleiding en leeftijd te volgen is. Het is zelfs niet eens een eis om lid van de FNV te zijn" onderstrepen beide FNV-ers de brede opzet van de Vakbondsschool, een activiteit van de FNV die tien jaar geleden begon. Op zo'n tachtig verschillende plaat sen in Nederland gaan deze Vak- bondsscholen eind september, begin oktober van start. Gedurende vijfen twintig avonden worden al naar ge lang de belangstelling van de cur sisten een aantal maatschappelijk belangrijke thema's behandeld. Die onderwerpen kunnen betrekking hebben op zaken als sociale wetge ving, medezeggenschap, de totstand koming van een collectieve arbeids overeenkomst of het milieu. In eerste instantie biedt de vakbondsschool dan ook een brede maatschappelijke oriëntatie, waardoor maatschappelij ke. ontwikkelingen beter kunnen worden begrepen en de cursisten uit eindelijk een stuk mondiger worden. Niet schools Deze onderwerpen, die puur prac- tisch zijn gericht worden op een niet schoolse manier belicht. Niet alleen hebben de cursisten inspraak in de thema's die worden behandeld ook kunnen zij een eigen bijdrage aan de avonden leveren. Dat gebeurt de ene keer via een rollenspel, terwijl een andere keer de discussie centraal staat. De beperkte omvang van de groepen (tien tot vijftien man) maakt afwisseling in de lessen mogelijk. Vaardig-heden Behalve een stuk algemene vor ming over belangrijke maatschappe lijke zaken krijgen de cursisten ook een aantal vaardigheden aangereikt dat in het dagelijks leven goed van pas komt. Zaken als het schrijven van een verslag, het onder woorden bren gen van de eigen meing, het deelne men aan discussie of het leiden van een vergadering zijn stuk voor stuk vaardigheden die in allerlei situaties zeer goed bruikbaar zijn. Ook op Schouwen-Duiveland gaat de Vakbondsschool eind september/ begin oktober aan zijn zevende jaar beginnen. Mits er voldoende belang stelling voor is, want Schouwen- Duivelanders blijken niet voorop te lopen waar het de deelname aan cur sussen betreft. ,,Het hele jaar door maken we reclame voor de Vakbonds school en toch is het altijd weer moei lijk om tien cursisten te vinden zodat de cursus doorgang kan vinden, is de ervaring van Jeroense en Barendse die deze aarzeling toeschrijven aan het onjuiste en eenzijdige beeld dat vele Schouwen-Duivelanders van de Vakbondsschool hebben. ,,Het gaat er heus niet schools aan toe en het is ook niet alleen voor bestuurders" herhalen Jeroense en Barendse met klem. Kosten De kosten voor de cursus behoeven voor niemand een bezwaar te zijn. Voor vijftig gulden kan men de cur sus volgen en ontvangt men het beno digde lesmateriaal. Na voltooiing van de cursus, die in Zierikzee door Sjaak van Beusekom wordt gegeven krijgen FN V-leden dit cursusgeld van hun bond retour. Wat de cursus pre cies inhoudt, welke onderwerpen er aan de orde komen en hoe er wordt gewerkt komt maandag 24 september tijdens de introductie-avond in het ANBO-gebouw aan de orde. Een be zoek aan deze avond is geheel vrij blijvend. DEN HAAG - Visserijminister Braks wil een veilplicht invoeren voor de visserij. Op deze manier hoopt hij de vangstoverschrijding verder terug te dringen. Verder stu deert hij op onteigening van het over schot aan vissersschepen. Tijdens het mondeling overleg met de Tweede Kamer zei Braks geen heil te zien in uitbreiding van het aantal controles op schepen die vis aanlanden. De grens is wat dat betreft bereikt, aldus Braks. VLISSINGEN - De bemanning van de Engelse kotter Vrouwe Andrès uit Lo- westof viste in de week van 10 tot 14 september een groot stuk metaal op. Zij konden een zakcentje uit de schrootverkoop best gebruiken en zetten het op het dek. Vrijdag 14 september meerde men af in Vlissingen, met de die week gevangen vis en met het stuk schroot. Men waarschuwde direct een handelaar in oude metalen en hees het zware stuk metaal op de kade zonder de haven meester te waarschuwen, want men dacht het weg te werken zonder de haven meester er erg in had. De schrootkoopman vertrouwde de zaak niet, hij dacht dat het wel eens een explosief zou kunnen zijn en waarschuwde de gemeente politie, die, ogenblikkelijke de Duik- en Demonteerploeg in de Scheldestad belde. Twee man van deze ploeg die een kijkje gingen nemen zagen direct dat men te doen had met een kop van een zware bom. Die kop, dat zou later blijken bevatte een springlading van 125 kilo. De bemanning van de aan de kade bij de Vismijn liggende schepen keurde het gehele gebeuren nauwe lijks een blik waardig, maar de ver antwoordelijke autoriteiten van De monteerploeg, politie en Vismijn raakten van de kook en eisten dat de Engelse kotter de mijn weer aan boord zou nemen en uit de haven ver trekken, maar dat was de bemanning niet van plan en het kon ook niet. Berging De overheid mag officieel geen schip of zijn bemanning opdracht ge ven zee te kiezen met een projectiel aan boord. Het Bergingsgebedrijf Van den Akker werd ingeschakeld. Dit bedrijf riep het bergingsvaartuig Onrust, dat op de Noordzee opereer de op, om naar de Vismijn te komen. De bemanning van de Onrust nam de metaalmassa aan boord, (nadat met zachte of hardere overreding de be manning van de overige visserssche pen door de politie van hun schepen was verwijderd). Maar toen weigerde Rijkswater staat de doorgang van de sluizen om naar de Spijkerplaat te varen, waar de demonteerploeg het projectiel tot ontploffing wilde brengen, want wie zou voor de schade opdraaien als het geval in de sluis tot ontploffing kwam? Maar Rijkswaterstaat moest wel, de Vismijndirectie en de bemanning van de Onrust wilden het geval kwijt. Borgstelling kon door de Brit ten niet worden gegeven. De door gang door de sluis verliep zoals ver wacht door de Onrust-bemanning: zonder incidenten. Chef van de duik en demonteer ploeg wilde dat de Britten een proces-verbaal aan hun broek zouden krijgen, maar dat werd door politie- inspecteur Visser geweigerd. Hij was overtuigd dat de bemanning van de Vrouwe Andrès te goeder trouw was geweest, met de mening dat ze een stuk schroot hadden gevist. De gram van de chef van de duik en demonteerploeg, G. van Helden, nam nog toe toen meeluisterende vis sers verklaarden iedere week vier of vijf bommen te vissen en die regel recht weer over hoofd te kieperen, sinds de aanbrengpremie voor ge viste explosieven is afgeschaft zijn de vissers niet van plan uren te ver letten, van hun krap toegemeten vistijd, om explosieven aan de wal te brengen. Wel vond Van Helden laatst een projectiel van 350 kilo in een vuilcon tainer, eveneens op de Vismijn. Tij dens de twistgesprekken aan de wal deden de mannen van de Onrust en de leden van de demonteerploeg hun werk en zes uur na de waarschuwing van de schroothandelaar ging het als schroot aangemerkte oorlogstuig op de Spijkerplaat de lucht in. SCHOUWEN-DUIVELAND Amnesty Volgende week is er op Schouwen- Duiveland weer een aantal schrijf- avonden van Amnesty International. De schrijfactie wordt deze keer ge houden met het doel de vrijlating van gevangenen in Tsjaad, Cuba en Syrië te bespoedigen. Mahamat Abdoul- laye zit sinds april '89 in Tsjaad ge vangen omdat hij een vooraanstaand lid is van de Zaghawa-gemeenschap. Hirma Abi Cobas Nun ez, waarne mend secretaris-generaal van de par tij voor de mensenrechten in Cuba zit vast wegens het verspreiden van on juist nieuws". Op grond van de nood toestand in zijn land zit de Syriër Mahmud Jalbut al tien jaar gevan gen. Zonder dat er een aanklacht te gen hem is ingediend of dat er sprake is van een proces. Door massaal naar de autoriteiten van het desbetreffen de land te schrijven hoopt Amnesty International een einde aan dit on recht te maken. Brieven aan de auto riteiten kunnen aan de hand van een voorbeeldbrief worden geschreven. Het programma voor de maande lijkse schrijfavond ziet er als volgt uit: Maandag 24 september is Am nesty te vinden in de vroegere Julia- naschool in Zierikzee, de Gerefor meerde kerken in Brouwershaven en Haamstede en thuis bij de familie Rouw (Ring 19) in Ouwerkerk. Dins dag 25 september is ertussen 10.00 en 12.00 in Noorgouwe gelegenheid tot schrijven en wel in de dr Wortman- straat op nummer 23. Dinsdagavond is Amnesty aanwezig in de Gerefor meerde kerken van Nieuwerkerk en Scharendijke en in de consistorie van de Hervormde kerk in Oosterland. Het rondje schrijfavonden wordt woensdag 26 september in de biblio theek in Bruinisse afgesloten. De mo gelijkheid tot schrijven is tussen 19.00 tot 20.30 uur. Alleen in Ooster land beginnen de schrijfavonden om 20.00 uur. ZIERIKZEE Lichtboei In verband met de internationale dierendag, donderdag 4 oktober, kun nen kinderen hun dieren laten keuren door dierenarts Wondergem in club huis De Lichtboei, woensdagmiddag 3 oktober om 14.00 uur. Voor het liefste dier zijn er leuke prijzen. BURGH-HAAMSTEDE Unicef Ter introductie van de nieuwe na jaarscollectie wenskaarten en ge schenkartikelen van Unicef worden in de periode van zaterdag 6 oktober tot en met zaterdag 20 oktober in 't Winkeltje bij pannekoekenmolen De Graanhalm in Burgh-Haamstede doorlopend films getoond over het werk van Unicef. Ook kan men daar de nieuwe Unicef-collectie bekijken. Elk heel uur wordt een kinderfilm getoond, terwijl elk half uur infor matieve beelden over het werk vari Unicef worden getoond. Deze films worden dagelijks (met uitzondering van zondag) tussen 12.00 en 19.00 uur getoond. Wie buiten de gebruikelijke openingstijden om een bezoek aan 't Winkeltje wil brengen kan daarvoor een afspraak maken bij M. Lande- gent-Steur, telefoon 01115-2415. SCHARENDIJKE Collecte De Nierstichting houdt in de week van 24 tot en met 30 september haar jaarlijkse collecte in Scharendijke. Er wordt in deze week door twaalf vrouwen gecollecteerd. NIEUWERKERK Lingerie De stichting Adullam, gehandicap tenzorg, houdt woensdagavond 19 september een verkoop van lingerie. De verkoop wordt gehouden in de zaal van de Gereformeerde Gemeente aan de Stationsstraat te Nieuwer kerk van 19.30 tot 21.00 uur. OUWERKERK Hervormde Kerk In het dorpshuis te Ouwerkerk wordt woensdagavond een voorstel- avond gehouden met nieuwe predi kant ds Otten uit Bols ward, van de Hervormde Kerk. De voorstelavond begint om 19.30 uur. OOSTERLAND Opbrengst collecte De PIT-collecte heeft in Oosterland een bedrag van 540,80 opgeleverd. Gevers en collectanten worden voor hun medewerking bedankt. ZEELAND Branding In de maand oktober wordt door de gehele provincie een aantal culturele activiteiten voor kinderen van 4 tot 12 jaar georganiseerd onder de noe mer Branding. Deze activiteiten zijn een initiatief van het Zeeuws Steun punt voor Kunstzinnige Vorming, Uit in Zeeland, het Zuidlandtheater Ter- neuzen, de Culturele Raad, de Stich ting Filmtheaters Middelburg en Theater Alhambra, dat mede door een financiële bijdrage van de pro vincie 2nogelijk is. Tekort In '91 wordt de doelstelling uit het regeerakkoord gehaald en loopt het tekort van 5,25 procent nu terug naar 4,75. Voor de rest van de kabinetspe riode is ook steeds een jaarlijkse re ductie met een half procent voorzien. Maar volgens de CPB-ramingen zou het tekort in de periode '92-'94 een procent hoger kunnen uitpakken dan de bedoeling is. Alweer door de onzekerheden over de Golfcrisis acht het kabinet op dit moment de tijd niet rijp om in de be groting voor volgend jaar al met in grijpende maatregelen te komen naar aanleiding van deze voorlopige cij fers. In het voorjaar zal het kabinet zonodig in actie komen. Kok sluit niet uit dat het kabinet op dit punt nog ,,een stevige proble matiek" te wachten staat. De voorlo pige cijfers zijn volgens hem opgeno men als een waarschuwing ,,aan een ieder die denkt dat we de problemen nu al hebben opgelost". Defensie bezuinigt ruim 700 mil joen gulden. Het kabinet heeft - om te voldoen aan de financiële grenzen die het re geerakkoord stelt - een flink aantal maatregelen op de rijksbegroting ge nomen ten bedrage van zeven miljard gulden. Bij de bezuinigingen op de departementen wordt defensie het zwaarst getroffen (ongeveer 700 mil joen). Verder gaat het totaal van de subsidie-uitgaven met een procent omlaag, wordt de vergoeding van de prijsstijging in '90 en '91 voor de mi nisteries achterwege gelaten en moet de efficiency daar worden verbeterd. De maatregelen hebben voor onge veer vier miljard een meer inciden teel karakter, zoals de verschuiving van de rijksbijdrage voor de kinder bijslag voor het eerste kwartaal van '91 naar 1990 en de extra verkoop van staatsdeelnemingen. Op die manier is het kabinet erin geslaagd een sluitende begroting te maken zonder noemenswaardige be lastingverhoging voor de burger. De collectieve lastendruk blijft met 52,9 procent dan ook op ongeveer hetzelf de niveau als dit jaar. Dreigingen en risico's Kok stak in een toelichting op de miljoenennota niet onder stoelen of banken dat het welslagen van de ka binetsplannen in belangrijke mate afhangt van de uitwerking die het Golf-conflict kan hebben op de econo mie. Zonder de zaak te willen drama tiseren sprak de vice-premier over „dreigingen en risico's" die zich afte kenen. Er is reden tot zorg en alert heid. Kok is beducht voor een tegenval lende groei, stijging van de rente en een hogere inflatie. De investeringen en de groei van de werkgelegenheid zouden daardoor onder druk komen te staan, reden voor Kok om de vin ger aan de pols te houden en tijdig proberen in te grijpen als de econo mie in een neerwaartse spiraal te recht zou komen. Kinderbijslag eerste kind met 14 gulden omhoog. Het welslagen van de kabinetsplan nen hangt in belangrijke mate af van de bereidheid van de sociale partners de lonen te matigen. Wat het kabinet betreft mogen die volgend jaar niet meer stijgen dan met 3 procent, het zelfde percentage als voor dit jaar wordt verwacht. Als de olieprijzen ongunstiger worden dan nu wordt voorzien, wil het kabinet met werk gevers en werknemers om de tafel om een verdergaande matiging te be werkstelligen. „Het kabinet ligt op koers, we gaan met volle kracht vooruit, maar we lo pen de kans dat we in woeliger vaar water terecht komen", aldus Kok. Dat geldt ook voor de jaren na '91. Uit zeer globale ramingen over de be lastinginkomsten die in de miljoe nennota zijn opgenomen, blijkt dat het kabinet wat het financieringste kort betreft vanaf '92 wel eens in de problemen zou kunnen komen. Koopkracht Het kabinet vindt dat het erin is ge slaagd „een redelijk evenwichtige" ontwikkeling van de koopkracht tot stand te brengen, gemiddeld zo'n half procent verbetering. Aparte maatre gelen zijn genomen om de koop kracht van alleenstaanden met een minimum-inkomen en bejaarden met een klein pensioen te beschermen. Eenmalige uitkering van 50 gul den in december voor bejaarden en anderen met minimum-uitke ring. De alleenstaandentoeslag in de be lastingen wordt niet in een keer, maar geleidelijk afgeschaft. Voor de bejaarden komt er een eenmalige uit kering van vijftig gulden aan het eind van dit jaar. Van die uitkering profiteren ook sommige andere groe pen met een minimum-uitkering. Binnen de begroting heeft het kabi net ongeveer 10 miljard vrijgemaakt om aan de hoofdpunten van het re geerakkoord te kunnen voldoen. On geveer de helft van dat bedrag gaat op aan de koppeling van de uitkerin gen en de lonen in de collectieve sec tor aan die in het bedrijfsleven. Werkgelegenheid Het Centraal Planbureau raamt de groei van het aantal nieuwe banen komend jaar op 75.000 tegen gemid deld jaarlijks 110.000 in de afgelopen vijf jaar. Er is derhalve een extra in spanning nodig om weer op honderd duizend uit te komen. Economische groei is daarvoor onmisbaar, evenals een voortgezette beheerste loonont wikkeling. De bewering dat de tijd van loonmatiging voorbij is wordt door minister De Vries tegengespro ken. Van het huidige reservoir van werk lozen behoort tachtig procent tot de groepen' die in het beleid extra aan dacht krijgen. Minderheden zullen daarbij een voorrangspositie krijgen, ondermeer via de wet bevordering arbeids marktkansen die in het najaarsover leg met de sociale partners wordt be sproken. Die wet verplicht bedrijven het aandeel minderheden onder het personeel jaarlijks te rapporteren. Bedrijven moeten 150 miljoen meer bijdragen in beroepsonder wijs. Naast de gegarandeerde banen voor jongere schoolverlaters en de ba nenpools voor kansarme, langdurige werklozen heeft de bewindsman geen behoefte aan nieuwe instrumenten om de werkloosheid aan te pakken. Het gaat er nu om de bestaande in strumenten effectief te maken, meent hij. Inkomensverschillen in Nederland moeten niet groter worden dan zij nu zijn, maar evenmin kleiner, vindt De Vries. Kunstgrepen om de koop krachtverdeling bij te stellen wijst hij van de hand. De afstand tussen minimumloon en uitkeringen is in Nederland erg klein en spoort mensen met een uitkering onvoldoende aan om veelal onaan trekkelijk werk tegen het minimum loon te aanvaarden. Maar uit sociale overwegingen wijst het kabinet ver laging van de minimum-uitkeringen van de hand. Golfcrisis Het kabinet Lubbers/Kok is er on danks een aantal forse tegenvallen; van de afgelopen tijd in geslaagd in zijn eerste begroting de voornaamste afspraken uit het regeerakkoord tot hun recht te laten komen. De van daag, dinsdag, gepresenteerde mil joenennota is echter met meer onze kerheden omgeven dan gebruikelijk, voornamelijk door de ongewisse ef fecten van de Golfcrisis op de econo mie. Minister Kok (financiën) sluit dan ook niet uit dat de financiële plannen van het kabinet rond de jaar wisseling bijstelling behoeven. Bezuiniging en op fysiotherapie (60 miljoen), uitbreiding zieken huizen (40 miljoen) en sanering ziekenhuizen (20 miljoen). Volgens Kok is het kabinet er met moeite in geslaagd een begroting af te leveren, waarin wordt voldaan aan de ambitieuze doelstellingen uit het regeerakkoord. Verbeteren van de werkgelegenheid, het tenminste ge lijk houden van de lastendruk, even wichtige inkomensverhoudingen, te rugdringen van het financierings tekort en investeren in wat „de kwali teit van de samenleving" wordt ge noemd (milieu, sociale vernieuwing). Staatsschuld De staatsschuld kost de Nederlan ders dit jaar 43,5 miljard gulden aan rente en aflossing en dat zal volgend jaar oplopen tot 47,6 miljard, zo blijkt uit de begroting van het minis terie van financiën. Zelfs als de rege ring slaagt in haar doelstelling om het financieringstekort met een half procent per jaar terug te brengen, blijven de rentelasten stijgen. Inmiddels is de staatsschuld op gelopen tot 70 procent van het natio naal inkomen. De hoge rente maakt het terugdringen van het financie ringstekort te meer noodzakelijk en de economische groei maakt dat mo gelijk. Dit kan niet voorkomen dat eind 1993 de staatsschuld zal zijn opgelo pen tot 73 procent van het nationaal inkomen. Blijft het financieringste kort na 1994 steken op 3,25 procent, dan daalt de staatsschuld nauwe lijks. Als de rente op het huidige ni veau blijft stijgen de rentelasten tot 5,75 procent van het nationaal inko men. Nu is dat 5,25 procent. Vrijgezellen Een vrijgezel, man of vrouw, heeft 35 tot 40 procent meer vrij besteed baar inkomen dan een traditioneel gezin met een kostwinner en een van zijn inkomen afhankelijke partner. Als er kinderen zijn wordt dat beeld nog schever. Dat is de visie van minister De Vries. Hij schrijft dat in de notitie in komensbeleid 1991, een bijlage bij de Prinsjesdagstukken. In een toelich ting voor de pers mat hij zijn opvat tingen over de inkomensvoorsprong van vrijgezellen breed uit. Dat van de alleenstaandentoeslag in de inkomstenbelasting nog tijde lijk wat overblijft is louter te danken aan het kabinetsbesluit dat het niet aangaat de alleenstaanden er op ach teruit te laten gaan terwijl de rest van Nederland profiteert van koop krachtverbetering. Maar die inko mensvoorsprong is er wel degelijk, meent hij. De minister beroept zich bij zijn stelling op onderzoek, waarbij hij re kening houdt met zaken als kinder bijslag, de fiscale begunstiging van kostwinners, en de onderhoudskos ten van de partner. Met huursubsidie en studiefinanciering wordt geen re kening gehouden. In 1992 meer huursubsidie voor bejaarden. Bij de uitkeringen zijn vrijgezellen eveneens beter af dan uitkeringstrek kers met een partner die geen inko men heeft, met uitzondering van de mensen met een minimum-uitkering, die gelijk optrekken. De Vries gelooft dan ook dat een ge lijkwaardige behandeling er op neer komt dat, net als op het minimum van de uitkeringen, de vrijgezel 70 gulden krijgt voor.elke honderd gul den voor een kostwinner met een van hem afhankelijke partner. Korting van 43 miljoen gulden op de stadsvernieuwing. Meer aardgas Ons land beschikt dc komende 25 jaar over meer dan voldoende aard gas. Dit schept ruimte om de leveran tie aan het buitenland op te voeren. De Gasunie onderzoekt nu tegen wel ke voorwaarden en welke kosten te gemoet kan worden gekomen aan de wens van andere landen om meer aardgas uit ons land te betrekken. De regering zal de komende maanden al le factoren afwegen. Dit staat in de begroting van het ministerie van economische zaken. De behoefte aan gas in het buitenland stijgt vooral omdat dit een milieu vriendelijke brandstof is. Landen als Noorwegen. Sovjetunie en Algerije spelen een steeds belangrijker rol op de Europese gasmarkt. De traditionele afnemers van Ne derlands aardgas - Duitsland, België en Frankrijk - richten zich steeds meer op andere leveranciers. De Gas unie voert nu een studie uit om sa men met het Noorse Statoil een nieu we transportleiding van Noorwegen naar ons land aan te leggen. Als die leiding tot stand komt zal de Gasunie beter kunnen inspelen op de Europe se vraag. Negen miljoen extra voor vrijwil lige sanering visserijvloot. De regering laat nu niet alleen de mogelijkheden voor de verkoop van extra aardgas op korte termijn onder zoeken, maar ook de verlenging van de gascontracten met enige jaren. Dc belangrijkste afnemer van ons gas. Duitsland, contracteert 20 jaar voor uit en Frankrijk ongeveer tien jaar. Alleenstaanden toeslag De regering blijft van mening dat op den duur de alleenstaanden toeslag op de belastingvrije voet moet worden afgeschaft. Uitsluitend •om te voorkomen dat alleenstaanden er komend jaar in koopkracht op ach teruit zouden gaan is besloten om de toeslag (27 jaar en ouder met een in komen tot 35 mille) slechts te verla gen van 1125 tot 845 gulden. Wegens een technische aanpassing van de uit keringen gaan alleenstaande mensen met een uitkering gebaseerd op het modale inkomen er toch tweetiendc procent in koopkracht op achteruit De kinderbijslag voor het eerste kind wordt extra verhoogd met 14 gulden. Dat bedrag komt bovenop dc verhoging met 48 gulden (regeerak koord) en de verhoging met zeven gul den voor zowel het eerste als het tweede kind in het kader van afspra ken over werkdruk en arbeidsvoor waarden in de zorgsector. Alleenstaande bejaarden, bejaar den met een partner jonger dan 65 jaar en alleenstaande arbeidsonge schikten met een minimumuitkering krijgen dit jaar in december een ein dejaarsuitkering van vijftig gulden. Die toeslag geldt ook voor andere kleine groepen die er door de be lastinghcrziening Oort slechter uit sprongen. Het gaat om nabestaanden die geen kinderen onder de 18 hebben en mensen met IOAW of IOAZ. De uit kering hoeft niet te worden aange vraagd maar wordt automatisch overgemaakt. Bejaarden met een standaardpak ketpolis tegen ziektekosten gaan er komend jaar meer op vooruit dan bo jaarden in het ziekenfonds, die overi gens toch minder hoeven tc betalen voor hun ziektekostenverzekering dan bejaarden die zich particulier moeten verzekeren. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5