Operatie Wellebom 'We hebben geen cowboy-job, het is gewoon werk dat we doen' 'Zullen we de pech hebben dat dat ding klapt. Wat dan?, Geen tweede bom in Noordwelle NOORDYVELLE - Uit onder zoek door de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) is gebleken dat onder het sport veld te Noordwelle geen twee de niet-geëxplodeerde vlieg tuigbom uit de Tweede Wereldoorlog ligt. De EOD heeft het gebied op nieuw onderzocht naar aanlei ding van een tip van een oudere inwoner van Renesse dat onder een infiltratiebuis van de wa terleiding nog een bom zou lig gen. Uit het onderzoek bleek dat het niet om een blindgan ger ging, maar om scherven van een bom die in de Tweede Wereldoorlog al is geëxplo deerd. NOORWELLE - Het leek doorgestoken kaart, maar toch was het puur toeval dat de mensen van de EOD (Explosieven Opruimings Dienst) de nacht voor de ontmanteling in hotel Bom logeerden. Vier Brabanders die het onschadelijk maken van een 500-ponds vliegtuigbom beschouwen als 'gewoon werk'. ,,We hebben geen cowboy-job, het is gewoon werk. We weten wat we doen. Het gebeurt toch regelmatig dat in Nederland een 500-ponds vliegtuigbom in de grond wordt ontdekt Vorig jaar heeft onze dienst er ongeveer dertig onschadelijk gemaakt", aldus G. Offringa uit Rijen. Samen met zijn collega's A. Pot uit Dongen, H. Bonvan ie uit Hilvarenbeek en J. Timmerman uit Zevenbergen is hij naar Burgh-Haamstede gekomen voor 'de ontmanteling'. Dinsdagmorgen staat de legergroene vrachtauto met de tekst Explosieven Opruiming om ongeveer 9.00 uur al naast het sportveld te Noordwelle. Terwijl de aannemer nog druk bezig is om met behulp van een graafmachine 'de bom' bloot te leggen en de ME het dorp ontruimt, worden de eerste voorbereidingen voor de ontmanteling getroffen. Er wordt onder andere een leiding aangelegd waarmee een op afstand te bedienen raketklem kan worden gebruikt. „Bommen kunnen allerlei soorten ontstekingen hebben. Ook als het een mechanische ontsteking betreft. Je weet tevoren nooit waarvoor je komt te staan. Soms kun je een ontsteking met de hand losdraaien, maar meestal moet er materiaal aan te pas komen", aldus Offringa. Het is voor de 'ruimers' van de EOD dit jaar de dertiende keer dat men een zo zware bom onschadelijk moet maken. „In Nederland is een dergelijke ontmanteling nog nooit mislukt. In België en Duitsland wel". Daarom is de totale evacuatie van het dorp volgens Offringa zeker terecht. „Meestal gaat het goed, maar je mag daar nooit van uit gaan". Hoewel de vier EOD-mensen perfect met elkaar lijken samen te werken, blijken zij geen team te zijn dat regelmatig samenwerkt. „Er werken in totaal 13 ruimers bij de Explosieven Opruimings Dienst van de Koninklijke Luchtmacht. De klussen waarvoor we komen te staan worden gewoon verdeeld zodat we steeds weer in een ander verband werken. Dat is een van de manieren om alert te blijven. Het is gewoon werk wat we doen, maar het mag nooit routine worden". Om 10.50 uur gaf de burgemeester van Westerschouwen, J. L. Niemantsverdriet-Leenheer het officiële sein dat de ontmanteling kon beginnen. Dat betekende ook dat de radiografische verbinding met de mensen van de EOD werd stilgelegd om hen niet te storen bij hun werk. Het uur u waarbij moest blijken of de operatie Wellebom was geslaagd was aangebroken. NOORDWELLE - „Voor de oudere mensen die hier al langer op het dorp wonen is het de derde keer in hun leven dat ze worden geëvacueerd. Van die drie keer moet dit de beste worden". De woordvoerders van de gemeente Westerschouwen laten er geen twijfel over bestaan. Er wordt niets aan het toeval overgelaten bij de ontmanteling van de 250 kilo zware Engelse vliegtuigbom, in de wandelgangen de Wellebom genoemd. Het projectiel, dat begin september werd ontdekt onder de grond van het sportveld te Noordwelle, moet vandaag, dinsdag, onschadelijk worden gemaakt door mensen van de Explosieven Opruimings Dienst (de EOD). Een operatie die tot in details is georganiseerd en vastgelegd in een draaiboek dat de titel Operatie Wellebom meekreeg. Een operatie die ook de belangstelling trekt van de landelijke- en zelfs de buitenlandse pers. De meeste inwoners van Noordwelle reageren met Zeeuwse nuchterheid op de ongewone gebeurtenissen, die na de ontdekking van 'de bom', hun gewoonlijk zo rustige dorp overspoelen. „Het is allemaal erg overdreven in mijn ogen. Ik betwijfel of die bom heel Noordwelle zal verwoesten als hij per ongeluk toch ontploft. In de oorlog werd hij naar beneden gegooid tegelijk met een andere bom die wel ontplofte. Die verwoestte toen drie woningen. Ik kan mij niet voorstellen dat deze bom zwaarder is", aldus C. Elenbaas. Hij werd in 1917 geboren in Noordwelle en is een van de dorpelingen die vandaag voor de De plaats van handeling.... (Foto: Joop van Houdt). derde keer moeten evacueren uit hun dorp. „Maar het is van te voren nog nooit zo goed georganiseerd. In de Tweede Wereldoorlog zetten de Duitsers Noordwelle onder water. Je kreeg dat een paar dagen tevoren via propaganda te horen. Je had een paar dagen de tijd om weg te komen en als je dat niet deed werd je gedwongen. De tweede keer dat we moesten evacueren was er helemaal geen organisatie van tevoren. Dat was met de Watersnoodramp. Je zag het water aankomen en maakte dat je wegkwam. Ik weet nog dat ik met mijn vrouw het dressoir op een paar sinaasappelkistjes heb gezet. We dachten dat het water ongeveer even hoog zou komen als in de oorlog. Maar toen we terugkwamen was alles weggespoeld". Hoewel al die herinneringen weer levend worden bij deze derde evacuatie in zijn leven, komt de huidige ontruiming van het dorp op Elenbaas toch heel anders over dan indertijd. „Het is precies tegenovergesteld. Je had vroeger mensen die een vloerkleed over hun kapstok gooiden, daaronder gingen zitten en dan deden of er niets aan de hand was. En nu wordt het door de gemeente en de politie wel bijzonder erg voorgesteld. Enkele voorzorgsmaatregelen zijn goed. Maar ik betwijfel of het in deze mate nodig is", aldus de 73-jarige N oord wellenaar. Niettemin zit hij op de avond voor de evacuatie samen met het grootste deel van zijn dorpsgenoten in het dorpshuis van Noordwelle om te luisteren naar de laatste informatie en instructies. In de zaal worden opgewonden de laatste nieuwtjes uitgewisseld. Een aantal dorpelingen is opgebeld door RTL Veronique. Of ze op de dag van de evacuatie met een speciale bus. naar Hilversum willen komen om mee te werken aan-een televisieprogramma over bommen uit de Tweede Wereldoorlog die nog steeds op diverse plaatsen in Nederland worden gevonden. De voorzitter van de Dorpsgemeenschap, .W. Lokker is ook benaderd. „Ze wilden vier kleurrijke oudere figuren uit het dorp in de bus en ook de 94-jarige mevrouw Jonker die de gemeente er als eerste op heeft gewezen dat die bom nog in Noordwelle lag". Maar Lokker zag het verzoek van Veronique niet zitten. „Ik heb gezegd dat ze zelf maar naar hier moeten komen als ze een reportage willen maken". Een applausje vanuit de zaal is zijn beloning wanneer hij dit voor het podium aan de zaal vertelt. Op het podium zitten mensen van de gemeente Westerschouwen en de niet te demonteren. Dat is een heel gedoe waarbij onder andere gezaagd moet worden", aldus rayoncommandant Renesse van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland, A. Q. Werry. Hij heeft bij de evacuatie de leiding 'in het veld'. Een bom met een chemische ontsteking heeft de eigenschap te ontploffen met een vertraging van een tot 155 uur. „Maar de mensen van de EOD verwachten dat het om een bom met een mechanische ontsteking gaat", aldus Van Meerten. „Zullen we de pech hebben dat dat ding klapt. Wa't dan?", wilde een dorpsbewoner tijdens de informatieavond in het dorpshuis weten. Maar zelfs daarin is voorzien in het draaiboek operatie Noordwelle. „Dan hebben we een ramp. Dan komt een crisisteam in actie", aldus Van Meerten. Dat houdt onder andere in dat alle dorpsbewoners vanuit De Schutse worden overgebracht naar hotels en dat de verzekering al hun bezittingen vergoedt die schade hebben opgelopen 'die aanwijsbaar door de bom is veroorzaakt'. „Maar laat ons hopen van niet zeg. Óm een heleboel redenen niet", aldus Van Meerten. Foto's: Joop van Houdt Tekst: Marijke Vael Om 8.30 uur beginnen de ME-ers geheel volgens het draaiboek met het 'schoonvegen' van het dorp. Het klinkt bedreigend. Maar er komt geen knuppel aan te pas. In hun blauwe vredestenue beginnen de politiemensen in drie gebieden van het dorp aan te bellen bij de huizen. Samen met de hoofdbewoner wordt een rondgang gemaakt door het hele huis om na te checken hoe alles er bij staat. En vooral om na te gaan of er niemand achterblijft in de woning of daarbij behorende gebouwtjes. Het huis wordt afgesloten en de bewoners moeten het dorp via de Zuidwelleweg verlaten. Met eigen vervoer, een taxi of een speciale bus gaan ze naar De Schutse in Burgh-Haamstede om daar het verloop van de ontmanteling af te wachten. Een team van medewerkers van de gemeente houdt hen bezig met sjoelen, kaarten en video-films. Inwoners uit Noordwelle luisteren aandachtig naar het team van deskundigen. (Foto: Joop van Houdt). EOD-man G. Offringa: ..Nooit ervan uitgaan dat het goed zal gaan(Foto: Joop van Houdt). Wegwezen was de boodschap.... (Foto: Joop van Houdt). De operatie Wellebom start om vijf uur 's morgens wanneer een aannemer begint met de graafwerkzaamheden v/aarmee de, 2V2 meter onder de grond liggende, bom wordt blootgelegd. Om 6.30 uur arriveren de eerste ME-ers in het Dorpshuis, dat als'centraal punt van de operatie fungeert. Om 6.00 utir is het daar een drukte van belang als ook de overige politiemensen en mensen van de gemeente zijn aangekomen. En de pers. Behalve de vertegenwoordigers van de regionale kranten, die nog wel eens vaker in Noordwelle komen, zijn er ook medewerkers van AVRO's Radio Journaal, het Jeugdjournaal, Omroep Zeeland en Belgische kranten. De wegen rondom Noordwelle worden afgezet door de politie. Via. Wethouder ir. C. W. Veerhoek in overleg. (Foto: Joop van Houdt). politie. Uit een toelichting van wethouder ir C. W. Veerhoek blijkt dat de bijeenkomst is bedoeld als een soort generale repetitie. „We moeten alles goed repeteren zodat we de zaak volledig onder controle hebben. We mogen niets aan het toeval over laten". Nadat directeur dienst gemeentewerken, W. van Meerten aan het, woord is geweest twijfelt daaraan niemand meer. Voor de operatie Wellebom worden zo'n 50 politiemensen ingezet waaronder 36 ME-ers (Mobiele Eenheid). Die worden weer ondersteund door 20 brandweerlieden en een tiental mensen van de gemeente Westerschouwen en het Rode Kruis. Er staan tijdens de operatie een ambulance, twee brandweerauto's en twee jeeps van de verbindingstroepen paraat. En verder natuurlijk de nodige bussen die de ruim 200 inwoners van Noordwelle moeten overbrengen naar dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede. speciale borden wordt het verkeer vanuit Renesse naar Zierikzee en Rotterdam omgeleid. Twee motoren en een auto van de politie rijden constant over de afgezette route rondom het dorp om te voorkomen dat nieuwsgierigen er toch in slagen het dorp binnen te dringen. Om ongeveer 10.00 uur, als alle woningen in het dorp zijn nagecheckt, de kruispunten van de ontruimde straten worden bewaakt door ME-ers en als alle inwoners het dorp uit zijn, geeft burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer het officiële sein dat de demontage van de bom kan beginnen. Een demontage die naar verwachting anderhalf uur in beslag zal nemen als het een bom met een mechanische ontsteking betreft. En vijf a zes uur als 'de bom' een chemisch onsteking heeft. „Die chemische bommen zijn eigenlijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4