Pagensand laten zinken ^IDescIioüwff Bestemmingsplan Groenewoud door krappe meerderheid vastgesteld Tweeëneenhalve ton voor aanleg van tussenbermen langs Hogeweg Afslanking bij politie op Schouwen-Duiveland Matigen Verwarring over fruitgaardregeling binnen raad Westerschouwen Motie over Zeelandbrug in de pen Scepsis maakt plaats voor lof Voorwaarden voor subsidie aan Zeeland- ZIEN Rayon Oosterland en Renesse opgeheven Kreaktief: nieuw initiatief in gemeente Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 september 1990 Nr. 24814 3 Vanuit het bedrijfsleven werden cle geluiden al eerder waargenomen. In de troojirede van dit jaar wordt het nogeens bevestigd; het lijkt gedaan met de weelderige groei van Neer- lands economie. De minister van fi nanciën vreest voor een tegenvallen de groeistijging van de rente en een hogere inflatie. En ondanks het feit, dat de regering denkt het tekort te rug te brengen, denkt het Centraal Planbureau het tegenover gestelde. De regering zelf sluit niet uit na 1992 in de problemen te kunnen komen met het financieringstekort. Nu het een ieder naar behoren gaat, lopen dergelijke dreigende uit spraken het gevaar niet gehoord te worden. Datzelfde geldt ongetwij feld voorde oproep van Kok tot loon matiging. Kok, zelf oud vakbonds man en nog steeds partijbons van de socialisten, komt zelfs met een per centage; geen stijging van meer dan drie procent. En dan is er nog de Golfcrisis, waaruit keer op keer blijkt dat een dwaas in Irak de hele wereldecono mie, die aan elkaar hangt van de olie prijs, kan doen schokken. Alles opgeteld lijkt een matigings- beleid op alle fronten gepast. Beter handhaving van het huidige wel vaartsniveau, dayi een recessie, zoals die zich eind zeventiger jaren aan diende. Maar het gaat principieel wat te ver van Kok om nu al met pro centen te zwaaien als het over de lo nen gaat. De versteviging van de eco nomie is een zaak van alle betrokkenen; werkgevers en werk nemers. Je kunt beide groepen de ei gen verantwoordelijkheid niet afne men door nu al grenzen te stellen. De werknemers hebben in slechtere tij den wel degelijk laten merken in staat te zijn tot offers. Daar heb je geen minister van financiën voor no dig. Ieder zijn eigen verantwoorde lijkheid. Maar welke FNV-topman zei dat ook al weer enige jaren gele den? AvdW BURGH-HAAMSTEDE - Met zes stemmen voor en vier stemmen tegen stelde de gemeenteraad van Wester schouwen gisteravond, maandag, bestemmingsplan Groenewoud vast. Aan dat besluit ging een pittige dis cussie vooraf. Het CDA beschuldigde het college ervan de structuurschets overboord te hebben gegooid. Wet houder ir. C. W. Veerhoek ontkende dkt in alle toonaar den. De zogenaamde fruitgaardregeling vervulde een hoofdrol tijdens de discussie. Over die regeling bleek, nog steeds, de nodige verwarring te bestaan. het landschap zoveel mogelijk te be schermen. „Wij zitten niet te springen om uitbreiding van het aantal stand plaatsen", aldus de socialist. „Kwali teit gaat voor kwantiteit". Vergaand CDA-fractievoorzitter A. J. Padmos: College heeft structuurschets over boord gezet". De PvdA-fractie schaarde zich ach ter het voorstel van het college tot vaststelling van het bestemmings plan. PvdA-woordvoerder J. Hen- drikse zei dat zijn fractie zich wel kan vinden in het streven van het college VVD'er dr. H. J. van Zuyien stelde allereerst vast dat vaststelling van het bestemmingsplan vergaande ge volgen heeft. „Dit is wat dat betreft misschien wel een van de belangrijk ste besluiten sinds jaren", aldus de li beraal. Hij wreei het college onder de neus dat door vaststelling van het be stemmingsplan anderen dan mensen uit de regio zelf kansen krijgen voor uitbreiding van hun bedrijf. „Het plan Bohemen ligt er ook nog steeds", aldus Van Zuyien. Hij stelde vast dat binnen het Verblijfsrecrea- tief Ontwikkclings Plan (VOP) nog volop ruimte wordt geboden voor uitbreiding. „Ik had liever gezien dat onze eigen burgers daarvan konden profiteren", aldus Van Zuyien. „Ik denk dat we heel erg op moeten passen voor dit plan zoals het èr nu ligt. Ik heb er Wethouder ir. C. W. Veerhoek: .Geert sprake van overboord zetten struc tuurschets". grote moeite mee. We moeten ons goed realiseren waar we mee bezig zijn en voorkomen dat er uitwassen ontstaan". Schoorvoetend Fractiegenoot A, M. Verseput dis tantieerde zich van de uitlatingen van Van Zuyien. „Wat de heer Van Zuyien naar voren brengt is geheel voor zijn rekening", aldus Verseput. Hij tekende daar meteen bij aan dat zijn fractie indertijd akkoord is ge gaan met de vaststelling van het VOP waarin bedrijven die onder de fruit gaardregeling vallen acht standplaat sen per hectare toegewezen krijgen. „Daar zijn we schoorvoetend mee ak koord gegaan", aldus Verseput. SGP/RPF-woordvoerder J. van den Berge wierp zich op als pleitbe zorger voor recreatiebedrijf Nieuw Leven. Volgens hem meet het college met twee maten. „Er zitten bedrij ven tussen die in mijn ogen geen fruitkwekers zijn en die nu toch standplaatsen toegewezen krijgen". CDA-fractievoorzitter A. J. Padmos stelde in een eerste reactie dat het col lege de structuurschets, waar het VOP op gebaseerd is, overboord zou hebben gezet. Nieuw Leven ligt vol gens Padmos in een gebied dat vol gens die structuurschets verblijfsre- ereatie als hoofdfunctie heeft. „Het CDA wil dan ook het initiatief van deze ondernemer ondersteunen. Pla nologisch moet dat geen probleem zijn". N atuurontwikkeling centraal Op de woorden van Padmos rea geerde wethouder Veerhoek met de opmerking dat er geen sprake van is dat het college de structuurschets overboord gezet zou hebben. Over de toekomst van Nieuw Leven: „Wij gaan uit van het gebied in zijn totali teit en daarin staat de natuur ontwikkeling centraal". Na een korte schorsing van de vergadering kwam het na nog enkele schermutselingen tot stemming. PvdA en VVD stemden voor vaststelling van het bestem mingsplan terwijl SGP/RPF en CDA tegen het collegevoorstel stemden: 6- 4. BURGH-HAAMSTEDE - Op de volgende gemeenteraads vergadering in Burgh-Haam stede komt het college met een motie waarin zij haar teleur stelling uitspreekt over het uitblijven van een beslissing van de provincie over de tol heffing voor de Zeelandbrug. Dat kondigde burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer gisteravond, maandag, aan tij dens de gemeenteraadsverga dering. Zij reageerde op opmerkin gen van VVD-woordvoerder dr. H. J. van Zuyien. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit dat zich binnen het dagelijks be stuur van de provincie steeds minder mensen onomwonden uitlaten voor afschaffing van de tolheffing. De VVD lijkt één van de weinige partijen te zijn die nog steeds afschaffing van de tolheffing voorstaat. Andere fracties pleiten nu in plaats van voor afschaffing van de tolheffing voor het in voeren van reductie voor 'fre quente gebruikers' van de brugverbinding. „Ik ben met u eens dat het er niet rooskleurig uitziet", aldus Niemantsver driet-Leenheer, „Maar er is nog van alles mogelijk". BURGH-HAAMSTEDE - ,,Ik moet toegeven dat ik eerst sceptisch stond tegenover het plan, maar het blijkt dat het in de praktijk heel positief werkt en ik ben van me ning dat je zo nu en dan terug moet kunnen komen op je fouten". Dat zei wethouder ir. C. W. Veerhoek gisteravond, maandag, tijdens de gemeenteraadsvergadering in Burgh-Haamstede. Eerder was Veerhoek niet al te enthousiast over het plan om de vei ligheid van de Hogeweg bij Burgh-Haamstede te verhogen middels het aanleggen van tussenbermen. Als proef werd een gedeelte van de weg voorzien van tussenbermen en dat blijkt, volgens het college, in de praktijk prima te werken. Dat vond de raad ook, zo bleek. Men schaarde zich unaniem achter het collegevoorstel om tweeëneenhalve ton beschikbaar te stellen voor het aanleggen van tussenbermen langs het resterende deel van de weg. Voor het eerste gedeelte was bijna twee ton uitgetrokken maar uiteinde lijk bleek dat men 50.000,- over- BURGH-HAAMSTEDE - Als voor het eind van het jaar niet tenminste eenderde van de recreatie-bedrijven van de Schouwse Westhoek zich aan gesloten heeft bij Zeeland ZIEN stopt de gemeente Westerschouwen met het verlenen van subsidie voor het systeem. Dat werd gisteravond, maandag, besloten tijdens de ge meenteraadsvergadering in Burgh- Haamstede. Zeeland ZIEN is een systeem dat het mogelijk maakt dat recreanten ook na sluitingstijd van de VVV- kantoren informatie krijgen over weer, evenementen en niet te vergeten de vraag of er al dan niet nog ergens plaats is op camping of bungalow park. Een systeem dat staat of valt met de medewerking van de recrea- tiebedrijven. En daar schort het nu, volgens het college juist aan in de Schouwse Westhoek. Reden voor het college om de raad voor te stellen een limiet vast te stel len. „We hopen met z'n allen de on dernemers over de streep te kunnen trekken", aldus wethouder ir. C. W. Veerhoek Het CDA kan zich, blij kens uitlatingen van fractievoorzit ter A. J. Padmos, wel vinden in die benadering. De PvdA-fractie denkt er anders over. C. Verton: „Wij hebben geen aanknopingspunten om te veron derstellen dat het in 19.90 beter zal gaan dan in 1989. Wij zijn dan ook te gen uitbetaling van de subsidie over 1990". VVD-raadslid dr. H. J. van Zuyien, tevens voorzitter van de VVV-Burgh- Haamstede, verzekerde de overige raadsleden ervan dat ook binnen de VVV's het functioneren van en de be langstelling voor Zeeland ZIEN be sproken zal worden. „In de najaars vergadering valt bij de VVV's de beslissing", aldus Van Zuyien. De subsidie in kwestie is 9,225,- groot. UTRECHT - De vakbeweging vindt dat het kabinet zich te passief opstelt ten aanzien van werkgelegenheid, ar beidsmarkt en het terugdringen van arbeidsongeschiktheid. Het kabinet verwijst veel zaken door naar het overleg met de sociale partners, maar stelt zich voor datzelfde overleg afzij dig op, aldus de vakcentrale FNV in reactie op de miljoenennota. hield. Voor de tweede fase is in totaal drie ton nodig en derhalve kon nu worden volstaan met het beschikbaar stellen van een bedrag van tweeë neenhalve ton. Alleen van de kant van het CDA nog een kritische kant tekening. A. J. Padmos: „De snelheid van het autoverkeer is inderdaad te ruggelopen, maar het voet/fietspad is wel erg smal geworden". Archief Geen enkele moeite had de raad met het voorstel van het college om een halve ton uit te trekken voor de herstructurering van het gemeente lijk archief. Niet meer actuele dos siers worden afgevoerd, actuele dos siers worden overgezet in het nieuw te vormen 'dynamisch archief' en voor te bewaren stukken wordt een systematische inventaris opgesteld. Ook een hamerstuk was het voor stel van het college om 17.682,- be schikbaar te stellen voor de aanschaf van een lichtmast en takel- en hefge- reedschap voor de brandweer. Wel enige discussie ontstond naar aanleiding van het voorstel van het college om subsidie te verlenen aan de Stichting Slachtofferhulp Zee land VVD-woordvoerder Van Zuyien merkte op. dat er in zijn ogen een steeds verdergaande versnippering ontstaat. „Er ontstaan steeds weer andere groepjes". Niettemin stemde Van Zuyien in met het voorstel om een subsidie van 539,30 te verlenen. Schouws. Spel Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met het voorstel van het college om geen subsidie te verlenen aan stichting Schouws.Spel. Deze stichting wil kunstenaars uit verschillende disci- vp]ines met elkaar in contact brengen 'én kunst en cultuur'op Schouwen- Duiveland bevorderen. Zij vraagt Westerschouwen om financiële steun om dat doel te kunnen verwezenlij ken. Het college ziet daar niets in. Zij stelt dat er óp het gebied van cul tuuruitingen al in ruime mate in de behoefte van de bevolking wordt voorzien. Ook vindt het college dat het subsi diëren van activiteiten die kunste naars in de gelegenheid stellen el kaar te ontmoeten niet op haar weg ligt. „Immers, contacten tussen kun stenaars vinden regelmatig plaats in de daarvoor geëigende openbare gele genheden", aldus het college. Een standpunt waar de raad zich geheel in kan vinden. De bejaardensociëteit Renesse krijgt wel de steun van de ge meente. De raad stemde in met het voorstel de bejaardensoos een subsi die van 1000,- te verlenen. ZIERIKZEE - De rayons Oosterland en Renesse van het korps van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland wor den opgeheven. Dit staat te lezen in het voorstel van het Korps Rijkspolitie District Zeeland. „Deze plannen ko men voort uit een stukje bezuiniging, maar ook aan het beleid wat de politie gaat voeren", aldus A. A. Smeels, districtscommandant van het District Zeeland. Het opheffen van de rayons Ooster land en Renesse, betekent dat er twee agenten minder komen in het korps van Schouwen-Duiveland. „In een ge bied dat zich zo uitstrekt als in Zee land is dit nooit leuk en gaat het ten koste van de kwaliteit. Maar wij moeten een bijdrage leveren aan de verdeling van de politie over Neder land. Een plan wat zo'n twee jaar ge leden is gestart", vertelt Sir eels. Maar één zaak is voor de districts commandant duidelijk: „We willen niet tornen aan de politiemensen op de straat". Smeels denkt daarbij aan het beter regelen van de chef-functies binnen het korps. ,„We hebben sinds kort een zeer geavanceerd automati seringssysteem, dat in Groningen ontwikkeld is. Met dit systeem wordt nu al gewerkt". Door het automatiseringssysteem wordt er voor de politie-agenten heel wat werk weggenomen. „Dat bete kent dat de agent niet meer achter zijn bureau zit, maar meer op de straat kan zijn", aldus Smeels. „Wat weer een stukje kwaliteitsverbete ring oplevert". Op de vraag aan de districtscom mandant of hij niet veel kritiek ver wacht op de plannen, vanuit bijvoor beeld Renesse, zegt hij: „Ik verwacht hier wel wat kritiek op, maar er moet nog overleg plaatsvinden met de bur gemeesters en officieren van justitie. Daarna worden de plannen voorge legd aan het ministerie van justitie, die uiteindelijk een besluit neemt". Werkdruk „Met" het opheffen van de rayons onderkennen we wel dat de werk druk op straat hoog blijft", aldus Smeels. Maar door de voorgestelde plannen hoopt het district tot een stuk kwaliteitsverbetering te komen en wordt er een bijdrage geleverd aan de bezuinigingsplannen van de over heid. ZIERIKZEE - Het schip de Pagensand, dat al geruime tijd op restauratie ivacht aan de Vissersdijk te Zicrik- zee, is door onbekenden tot zinken gebracht. Het in 1944 door Poolse arbeiders gebouwde schip was eigen dom van de Zierikzeese zeilvloot de Zeeuwse Stromen. Het was de bedoeling het schip op te knappen en te gebruiken voor de toeristische vaarten. Daar hebben vandalen een stokje voorgestoken. Onbekenden heb ben de trossen van het schip losgemaakt, waarna het afdreef en zonk. Het is vooralsnog onduidelijk of de eigenaar verzekerd is tegen deze gebeurtenis. (Foto: Joop van Houdt). Voorlichtingsbijeenkomst in dorpshuis BROUWERSHAVEN - Binnenkort gaat in de gemeente Brouwershaven een nieuwe organisatie van start. Dieneke Klompe en Hennie van Rijn zijn de mensen achter Kreaktief, een organisatie die cursussen verzorgt op creatief gebied. Zaterdag 29 septem ber wordt in het dorpshuis in Noord- gouwe een voorlichtingsochtend ver zorgd over de activiteiten van de nieuwe organisatie. Op de onlangs in Dreischor gehou den Vlasdag trad Kreaktief voor het eerst naar buiten en volgens de oprichters was er meteen al grote be langstelling. „Met name omdat we met onze cursussen in de kleine dor pen komen", aldus Klompe en Van Rijn. Handvaardigheid De cursussen van Kreaktief bewe gen zich voor het grootste gedeelte op het gebied van de handvaardigheid. Zo kan men onder meer les krijgen in het maken van heksenpoppen, hou ten kinderpuzzels en cadeau-albums. Verder zijn er cursussen calligrafie, grafische vormgeving en gecombi neerde tekentechnieken. Kreaktief is volgens de oprichters bedoeld voor iedereen. „Ook voor mensen die denken dat ze niet crea tief zijn aangelegd". Bij voldoende belangstelling star ten de cursussen van Kreaktief in de week van 8 oktober in de dorpshuizen van Dreischor en Noordgouwe. De voorlichtingsbijeenkomst in het dorpshuis van Noordgouwe op zater dag 29 september begint om 10.00 uur en duurt tot 12.00 uur. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor- ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar 1 166,00; losse nummers 0,90. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3