Evacuatie van Noordwelle Tegenvallende opkomst bij CNV-seniorenbijeenkomst Kinderopvang in de regio komt in de knel te zitten SAMAN BV Wethouder G. J. W. van der Salm: ''Blijven zoeken naar andere ivegen Schoudertas gestolen Wellebom is ontmanteld Politie op zoek naar getuigen van aanrijding DE ZIERIKZEESCHE COURANT CNV-senioren hijeen in Zierikzee BURGH-HAAMSTEDE - Dit jaar komt er in ieder ge val geen gesubsidieerde kinderopvang in Zierikzee. Dat antwoordde wethouder G. J. Wi van der Salm op vragen uit de raad. In de vereniging van B, W en S is een voorstel besproken om te komen tot een kinderdagverblijf in Zie rikzee in combinatie met gastouderprojecten. Dat voor stel krijgt onvoldoende steun. Er bestaat een particuliere kinder opvang in Zierikzee. Men heeft echter laten weten alleen door te willen gaan als de gemeenten met financiële steun over de brug komen. Een plan werd opgesteld voor een kinderdag verblijf in Zierikzee in combinatie met gastouderprojecten in de omlig gende gemeenten, ZIERIKZEE - Maandag werd in Zierikzee de schoudertas van M. A. S. uit Huizen gestolen. S. had de auto geparkeerd op de parkeerplaats aan de Nieuwe Boo- gerdstraat in Zierikzee en haar schoudertas even op de achterklep ge zet. Een halve minuut later bleek de tas plotsklaps verdwenen. In de tas zat een bankpas, een portomonnee met ongeveer 50,- en een bril met fo- cusglazen. NOORDWELLE - Om 11.40 vanmorgen, dinsdag, werd door de EOD (Explosieven Opruimings Dienst) gemeld dat de 500-pond zware vlieg tuigbom die onder het sport veld te Noordwelle lag onscha delijk is gemaakt. Ongeveer een uur daarvoor, om 10.50 uur gaf burgemeester J. L. Niemantsverdriet het offi ciële sein dat de EOD met de ontmanteling kon beginnen. Dat gebeurde nadat alle 285 in woners van Noordwelle waren geëvacueerd. Hoewel dat om 12.00 uur nog niet officieel be kend was, wordt' aangenomen dat de bom een mechanische ontsteking bevatte. De andere mogelijkheid, een chemische ontsteking, zou een ontmante ling van ongeveer vier a vijf uur vergen. Nu de ontsteking ervan is verwijderd wordt de Wellebom vanmiddag (dins dag) tot ontploffing gebracht op het strand bij Haamstede. Dat plan zou een bijdrage per ge meente van zo'n tienduizend gulden vergen en dat vinden vooral de klei nere gemeenten wat teveel van het goede. Gesteld wordt dat vanuit de kleinere kernen hoogstwaarschijn lijk geen gebruik gemaakt zal wor den van de in het leven te roepen voorziening. Met andere woorden: de kleinere gemeenten hebben geen zin mee te betalen aan een voorziening waar hun inwoners geen gebruik van ma ken. Volgens Van der Salm betekent een ep ander niet dat er een streep gezet wordt onder het kinderdagverblijf in Zierikzee. ,,Maar een start in 1990 van de gesubsidieerde kinderopvang is niet haalbaar. We móeten blijven zoe ken naar andere wegen", aldus de wethouder. Wanneer er meer duide lijkheid bestaat over de toekomst van de kinderopvang kon de wethouder gisteravond, maandag, niet zeggen. JOHANNESBURG - De Zuidafri- 'kaanst staat heeft Winnie Mandela, de echtgenote van de anti- apartheidsleider Nelson Mandela, aangeklaagd wegens een ontvoering en mishandeling met voorbedachte rade. Dit heeft Klaus von' Lieres, de procureur-generaal van Witwaters- rand, bij Johannesburg meegedeeld. ZIERIKZEE - De politie is op zoek naar getuigen van een aanrijding op donderdag 13 september. Fietsster B.-R. uit Zierikzee raakte bij die aan rijding gewond. Aanvankelijk leken de gevolgen van de aanrijding op de hoek Lange Nobelstraat/Hoge Molenstraat mee te vallen. De bestuurder van een klei ne donkerblauwe of zwarte auto vond het niet nodig om gegevens uit te wis selen. Achteraf bleek dat de vrouw wel degelijk, inwendige, verwondin gen heeft opgelopen door het onge luk. De politie wil graag in contact komen met de bestuurder en verzoekt tevens getuigen van het ongeval om contact op te nemen met de politie (0U10-14055). ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24814 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Troonrede Traditiegetrouw de troonrede zoals Koningin Beatrix deze vandaag heeft uitgesproken. (Pag. 2). Bestemmingsplan Meningsverschillen over bestemmingsplan Groenewoud tussen het CDA en het college van Westerschouwen. (Pag, 3). Vakbondsschool Vakbondsschool is niet alleen voor bestuur ders; cursus voor vorming en sociale vaardig heden. (Pag. 5). Atletiek Twee keer goud voor Zierikzeese pupillen tij dens atletiekwedstrijden op sportpark Ban- nink. (Pag. 9). Ais de vrouw en dan de man om beurten een kind ter wereld moesten brengen, zou men er nooit meer dan drie hebben. Anonymus LEUSDEN - In de raadscommissie algemene bestuurszaken van de ge meente Leusden is het besluit van het kabinet om via een versnelde proce dure asielzoekers in Leusden te huis vesten zonder veel commentaar ont vangen. In principe had de gemeente Leusden al het besluit genomen asiel opvang op haar grondgebied te reali seren. Dat zou moeten gebeuren op het braakliggende terrein van het voormalige selectiecentrum Kamp Waterloo van defensie. NOORDWELLE - Een spookdorp, dat was Noordwelle vanochtend, dinsdag. In verhand met het onschade lijk maken van de 500 lbs zware Engelse vliegtuigbom werd het overgrote deel van de inwoners van het dorp van huis en haard verdreven en ondergebracht in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede. Op pagina 4 een uitgebreid verslag van Operatie Wellebom. (Foto- Joop van Hoitdt). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot woensdagavond: Veel wind Zwaar bewolkt en enige tijd regen. Later op de dag ook enkele opklarin gen. Minimumtemperatuur ongeveer 14 graden, middagtemperatuur om streeks 17 graden. Tot krachtig en aan de kust en op het IJsselmeer tot stormachtig toenemende wind uit zuidwest tot west. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 22 sept.: Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: west 7 Vrijdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: west 6 Zaterdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: noordwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 19 sept. Zon op 07.20, onder 19.46 Maan op 07.54, onder 19.26 20 sept. Zon op 07.21, onder 19.44 Maan op 09.08, onder 19.40 Nieuwe Maan: 19 sept. (02.46) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen en overmorgen zijn typische herfstdagen, veel wind, veel regen. De Oceaandepressie die de veroorzaker is van dit weer heeft een extra impuls gekregen van de ou de tropische cycloon Isidore. Isidore manifesteert zich overigens niet al leen in de wind. We zullen ook iets merken van zijn warmte. De komen de nacht zal het bij een toenemende zuidwestenwind opmerkelijk zacht zijn. Op de Noordzeè zal het vrijwel zeker gaan stormen. Misschien dat aan onze kust de windkracht 9 mor genmiddag of avond wordt bereikt. Ook donderdag is het nog stormach tig weer. Vrijdag wordt wat rustiger, maar de buiigheid is dan nog steeds erg groot. ZIERIKZEE - De beslissing van het Christelijk Natio naal Vakverbond (CNV) 0111 de eerste thema-bijeenkomst voor senioren dit seizoen in Zierikzee te houden is niet gehonoreerd met een grote opkomst. Zo'n zestien senio ren luisterden in de zaal van de Christelijke Gerefor meerde kerk in Zierikzee naar een tweetal lezingen over de nieuwe ziektekostenverzekering en de thuiszorg cq mantelzorg. Deze bijeenkomst in Zierikzee is de eerste van een serie van vier thema bijeenkomsten die door de CNV- werkgroep senioren op verschillende plaatsen in Zeeland wordt georgani seerd. Dit met de wens om regionaal of plaatselijk tot CNV-vverkgroepen voor senioren te komen. Deze zouden een bijdrage kunnen leveren aan het gemeentelijk ouderenbeleid. Zo kwam in het openingswoord van voorzitter S. Jorritsma van de Senio- renwerkgroep naar voren. Waar een soortgelijke bijeenkomst in Goes zo'n vierhonderd belangstel lenden trok meldden zich maandag middag nog geen twintig senioren, terwijl er ongeveer zestig waren ver wacht. Secretaris viin de CNV-senio- renwerkgroep, T. Tuitman, schreef dit loc aan het feit dat dc CFO-ers maandagmiddag ontbraken. Eind ok tober worden diezelfde thema's im mers tijdons hun eigen bijeenkomst in Goes behandeld. Beheersen Hoe het nieuwe ziektekosten systeem er globaal uit komt te zien en wat de voor- en nadelen daarvan zijn werd door CNV-beleidsmedewerker mr T. W. Duijst uit de doeken gedaan. De toegenomen welwaart, de immer voortschrijdende medische techniek en het feit dat de mensen steeds ge zonder worden dreigden van de ge zondheidszorg een qua kósten niet meer te beheersen sector te maken. Aan een herbezinning op het ziekte kostensysteem was dan ook niet te ontkomen. Volksverzekering De nieuwe ziektekostenverzeke ring volgt in hoofdlijnen de uit gangspunten van het plan Dekker, waarin marktgerichtheid en waar mogelijk vervanging van dure voor zieningen door goedkopere voorzie ningen centraal staan. Het grote ver schil met het plan Dekker is echter dat er in het nieuwe ziektekosten- systeem duidelijk gekozen is voor een volksverzekering. In het nieuwe systeem zal het onderscheid tussen ziekenfondsen en particulipre verze- keringsmaatschappijnen verdwij nen. Beide zullen immers het nieuwe systeem moeten uitvoeren. Het ge volg hiervan zal zijn dat er tussen zie kenfondsen en particuliere maat schappijen een concurrentiestrijd zal losbarsten, die gevolgen kan hebben voor de verzekerde. N om inaalpremie Behalve een percentage van zijn in komen dat via de belastingdienst in een centrale (verzekerings)kas te recht komt moet deze ook maande lijks een vast bedrag (oen nominaal- premie) betalen. Deze nominaalpre- mies kunnen in het nieuwe systeem per verzekeringsmaatschappij varië ren. Dit herbergt volgens Duijst het gevaar dat een verzekeraar zijn voor zieningenpakket inkrimpt om zijn nominaalprcmic omwille van de con currentie zo laag mogelijk te houden. Risico's Ofschoon Duijst dc komst van een volksverzekering toejuicht erkende hij dat er aan het nieuwe gevaar ook nadelen zitten. Dc marktgerichtheid van het nieuwe zicktekostensyslecm kan nadelig zijn voor de verzekerden met een groter risico (ouderen, lang durig zieken etc). Om mee te kunnen doen in de concurrentiestrijd kan een verzekeringsmaatschappij dergelijke risicodragers proberen te weren dan wel trachten uit te stoten. Weliswaar krijgen dc verzekeraars voor deze risicodragers binnen hun bestand een vergoeding uit de centra le kas maar het is en blijft volgens de juridische beleidsmedewerker een moeilijke zaak om voor deze uitke ring een goede verdeelsleutel te vin den. Bovendien bestaat het gevaar dat de regering een dreigend koop krachtverlies probeert op te vangen door dc ziektekostenpremie te verla gen, waardoor het netto inkomen stijgt. Dit kan echter leiden tot een verhoging van de nominaalprcmies, waardoor verzekerden uiteindelijk het gelag betalen. Dat variëren van de nominaalpre mie en het feit dat door dit systeem dc solidariteit tussen de verzekerden wordt aangetast werden door Duijst als de 7,wakkc kanten van liet nieuwe ziektekostensystecm genoemd. PCOB-vertegenwoordiger A. Maas behandelde in vogelvlucht verschil lende vormen van thuiszorg zoals zelfzorg/ mantelzorg, vrijwilligers- hulp en professionele thuiszorg. Deze thuiszorg is gebaseerd op twee uit gangspunten. Enerzijds moet die thuiszorg erop gericht zijn dat oude ren zo lang mogelijk zelfstandig blij ven. Anderzijds moet de thuiszorg ,,op maat" gesneden zijn. Bij de man telzorg en vrijwilligershulp refereer de hij verschil lende keren op het Bij belse principe van naastenliefde. Dc overheid daarentegen moet ervoor zorgen dat ouderen zichzelf zo lang mogelijk zelf kunnen verzorgen. Dat kan de overheid realiseren door woon- en zorgvoorzieningen voor ou deren dicht bij eikaarsamen te bren gen. Advertentie Voor: c.v.-installaties gas- en waterleiding Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Hoe belangrijk de hulp door vrij willigers is illustreerde Maas door er op te wijzen dat deze vorm van hulp verlening jaarlijks een besparing van 32 miljard gulden oplevert. Een spe ciale vorm van vrijwilligershulp is volgens de PCOB-man hulp door ou deren voor ouderen. Evenals vorige week, toen hij tijdens de oprichtings vergadering van de PCOB-Schouwen- Duiveland sprak noemde hij als voor beeld huisbezoeken door oudere da- Discriminerend Dit ontlokte de secretaris Tuitman dc opmerking of hel niet discrimine rend was om het brengen van huisbe zoeken alleen een taak voor dames te noemen. Een opmerking die bij enke le aanwezige dames bijval kreeg, want ook mannen zouden zich op die taak kunnen richten. Naar aanleiding van een opmer king van een van de aanwezigen dat vrijwilligers op Goeree-Overflakkee maar mondjesmaat aanwezig zijn merkte Maas op dat de faciliteiten voor het vrijwilligerswerk niet breed zijn. De onkostenvergoeding die dc vrijwilliger ontvangt zou bijgesteld moeten worden en ook belastingfaci liteiten en de verzekering van dc vrij williger tijdens zijn werkzaamheden zouden onder de loep genomen moe ten worden. LANGEDIJK - Een voorbijganger heeft in een sloot langs dc Vroner- meerweg in Broek op Langedijk het stoffelijk overschot gevonden van een 43-jarige inwoner van het naburige Sint Bancras. T

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1