NIEUW! Provincie hecht aan goed onderhoud van monumenten Bomen aan 't Lage Burgh zorgen voor meer koopjes dan vorig jaar SAMAN BV Aan onze abonnees te Noordwelle DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jaarlijkse perenveiling in Bnrgh-Haamstede Vernielingen aan bestelauto Nota Monumentenzorg en archeologie bepleit instelling noodfonds Diefstal uit auto kenner van smakelijke peren, bleek even later gelijk te krijgen. De bo men die aan de buitenzijde van de Ring staan, brengen peer op. De ko per van boom veertien betaalt aan De Boer een bedrag van 31,-. De traditie wil eigenlijk, dat de burgemeester van Westerschouwen ook één boom koopt. „Maar daar zijn we vanaf gestapt, want iedereen bleef dan maar door bieden, met de wetenschap dat de burgemeester die boom toch wel zou kopen", vertelde Van Felius. Zo zou het kunnen, dat de burgemeester tweehonderd gulden voor één boom moest betalen. „Nu is het haar zoon die meebiedt", aldus de veilingmeester. Op de vraag van Van Felius: „Wie biedt er meer?", roept een kind van uit de achtergrond: „Ikke!", iets waar niemand op reageerde. „We gaan nog geen koffiedrinken hoor. Eerst nog een paar bomen aan de Hogeweg en 't Lage Burgh", laat de veilingmeester de kopers weten. Er wordt even ge wacht totdat de groep^ weer compleet is, voordat er verder' gegaan wordt met de verkoop. Doordat de potentië le kopers de boom die ter verkoop werd gehouden, goed wilden zien, werd het verkeer gestagneerd, maar er is niemand die zich hier erg druk om maakte. Voorbijgangers die niet wisten wat er aan de hand is, keken verwonderd naar de groep mensen, zich afvragend wat er toch te doen was, om even later het gaspedaal weer in te drukken en verder te rij den. Eigen gebruik „Wij bieden mee, om de peren zelf op te eten", vertelde J. L. Boot uit Burgh en zijn zoon L. Boot uit Haam stede. „Dat doen we al vanaf 1970", aldus vader en zoon. Op de vraag waar de traditie vandaan komt 'Ver telde de vader: „Van oorsprong komt dit idee voort uit zuinigheid van de gemeenteraden. De wegen rond de vervolg pagina 4 In verband met het onschadelijk maken van een vliegtuigbom is het mogelijk dat u morgen dins dag 18 september de Zierikzee- sche Nieuwsbode later ontvangt dan gebruikelijk. Zierikzeesche Nieuwsbode afdeling Bezorging. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot dinsdagavond: Later mogelijk wat regen Af en toe zon, in de loop van de dag toenemende bewolking, mogelijk ge volgd door wat regen. Middagtempe-, ratuur omstreeks 18 graden. Naar zuidwest draaiende wind, toenemend tot matig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 21 sept.: Woensdag: Zonneschijn: 107. Kans op neerslag: 907- Min.'temp.: 14 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 6 Donderdag: Zonneschijn: 307- Kans op neerslag: 607 Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: west 4 Vrijdag: Zonneschijn: 207 Kans op neerslag: 807 Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 18 sept. Zon op 07.18, onder 19.49 Maan op 06.38, onder 19.14 Nieuwe Maan: 19 sept. (02.46) HET WEEROVERZICHT DE BILT - In de loop van de week gaat het weer zijn onstuimige herfst- karakter tonen. Ei komt veel wind en regen. Vandaag, maandag, merken we daar nog niet veel van. De dag be- 1 gint met een enkele mistbank en af en toe zon, In de loop van de dag na dert een zwakke regenstoring ons land en neemt de bewolking toe. La ter op de dag valt er dan wat regen of motregen waarbij de grootste hoe veelheid in het noorden van het land verwacht wordt. Erg veel regen lijkt het toch niet te worden. De tempera tuur loopt op tot zo'n 18 graden. De wind draait naar het zuidwesten en neemt tot tot matig. Na vandaag komt er een depressie dichterbij die de wind flink laat toenemen. Ook gaat er weer meer regen vallen. LIBREVILLE - Bij de eerste ver kiezingen in de Afrikaanse staat Ga bon na dertig jaar eenpartijstelsel hebben zich zondag chaotische tafere len afgespeeld, ZIERIKZEESCHE M NIEUWSBODE MAANDAG 17 SEPTEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24813 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Constructeurs/Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Gedenktekenen! Wat zijn het? Zelfs de pirami den hebben haar bouwers vergeten, of hen, aan wie ze gewijd waren. Daden, niet stenen, zijn de ware gedenktekenen der grote. Motley Hulp Steeds meer Zeeuwen hebben hulp nodig van Buro voor Rechtshulp. (Pag. 2). Kaalslag in onderwijs Henk Snijders, directeur van obs 't Stoofje te Ouwerkerk, vindt de plannen van de overheid onvoorstelbaar. (Pag. 3). Muziek Muzikale ontmoeting in Dreischor. (Pag. 4). Voetbal Prima eerste bedrijf bezorgt Renesse winst. (Pag 7). Advertentie ELLEMEET - In de nacht van zater dag op zondag werden op de parkeer plaats aan de Roelandsweg bij Elle- meet een radio/cassettespeler en andere goederen gestolen ter waarde van 1900 gulden. Benadeelde was R. J. M. van E. uit Ellemeet. De diven braken de hand greep van het autoportier en kwamen zo het voertuig binnen. Zij gingen er vandoor met de radio/cassettespeler, cassettebandjes en een leren jas. Men zcig in Burgh-Haamstede peren hangen.'als eieren zo groot, tijdens de jaarlijkse veiling (Foto- Joop van Houdt). OlIVVERKERK - In de nacht van zaterdag op zondag werden vernie lingen aangericht aan een bestelwa gen die stond geparkeerd aan de Bur gemeester Romijnstraat te Ouwer kerk. Het betrof het voertuig van C. S. uit Ouwerkerk. Vandalen braken de uit stekende delen van de auto af-, zoals de ruitewissers, de antenne en de spiegels. De financiële omvang van de schade is niet precies bekend. Voor de' liefhebbers van de peren was het zaterdag een belangrijke dag. De peren die aan de bomen rond de kerk en Hogeweg hingen werden ge veild. „Tien gulden geboden", laat één van de kopers aan Van Felius we ten. Vervolgens begint het spelletje van het bieden. Als blijkt dat er één bieder is die de peren van een bepaal de boom graag wil, werd dit snel op gepikt door omstanders, die, om het spel compleet te maken, mee gingen bieden. De sport hierbij was echter wel om op tijd te stoppen. Iets wat niet altijd lukte, met als gevolg dat de laatste bieder met de inhoud van de boom bleef zitten, hetgeen niet altijd de bedoeling was. Eenmaal andermaal Weer klinkt het 'eenmaal ander maal, éénentwintig gulden' voor boom negen en tien die aan de bin nenkant van de Kerk ring staan. Waarna er snel een hoger bod gedaan werd. Uiteindelijk brengen de bomen 25,- op. „Dat is veel te veel", laat een kenner weten. „Die peren zijn veel minder smakelijk, want die staan niet in de zon". Tijdens het bieden voor het volgende koopje wordt er vakkundig geknikt, wat voor de vei lingmeester betekent dat dc prijs weer een gulden omhoog gaat. De ZIERIKZEE - Door gericht onderhoud aan monumen ten kunnen kostbare restauraties worden voorkomen dan wel worden uitgesteld. Daarom hecht de provincie belang aan het goed onderhouden van monumenten'. Dit standpunt wordt uiteengezet in de provinciale nota Mo numentenzorg en archeologie waarin de nieuwe provin ciale uitgangspunten op het terrein van de monumenten zorg en de archeologie worden samengevat. Dc laatste nota op dit gebied da teert van 1977. Gezien het in werking treden van de Monumentenwet '88 is een nadere beschouwing over het door de provincie te voeren beleid dan ook gewenst. Tot 1978 bestond hot provinciaal beleid uit het volgen van het rijksbeleid. De provincie be perkte zich in hoofdzaak tot aanvul lende bijdragen in de subsidiëring van restauraties. Daarnaastrkende de provincie ook een onderhoudssubsi- dieregeling voor molens. Eind 1977 stelde de provincie de Verordening op de toekenning van subsidies voor monumenten in Zee land vast. Daarin wordt onder meer geld bestemd voor de commercieel gezien meer kwetsbare monumenten zoals kerken, kastelen en molens. Het behoud van woonhuismonu menten werd in die verordening aan gemerkt als een gemeentelijke taak. Vorig jaar had de provincie voor de monumentenzorg een bedrag van 897.000 gulden tot haar beschikking. Voor restauraties is een bedrag van bijna 391.000 gulden beschikbaar. Aan hot onderhoud van monumenten kan maximaal per jaar 102.000 gul den worden gespendeerd. Voor de draaipremie voor molens, een rege ling waarbij door dc provincie per driehonderd asomwentelingen een gulden premie kan worden gegeven wordt jaarlijks een bedrag van 20.400 gulden gereserveerd. Monumentenwacht Behalve voor de restauratie en het onderhoud van monumenten kent de provincie ook subsidies aan vereni gingen en slichtingen die zich inzet ten voor het behoud van het monu mentenbestand. Geld dat het rijk eerst direct ter beschikking van de Monumentenwacht stelde wordt nu via de provincie overgeheveld. De Monumentenwacht kan jaarlijks aan spraak maken op een maximaal be drag van 367.000 gulden. Een wens van dc provincie om de gehele onder houdsregeling naar de provincies te delegeren is echter niet door het rijk overgenomen. Gewijzigd De nieuwe Verordening Monumen tensubsidies Zeeland die in 1978 van kracht is geworden betekende dat dc provinciale bijdrage in de restaura tiekosten van de meest kwetsbare •monumenten zoals kerken, kastelen en molens verhoogd werd. Ook vond hierdoor een aanzienlijke verschui ving van beschikbare gelden van res tauratie naar onderhoud plaats. Dit vanuit dc gedachte dat een goed on derhoud van de monumenten een kostbare restauratie kan voorkomen dan wel uit kan stollen. Opgrond van deze verordening heeft de provincie bovendien ook subsidie toegekend aan restauraties waarvoor de rijks overheid onvoldoende middelen had. De opstellers van de nota conclude ren dat de huidige provinciale rege ling op het gebied van de monumen tenzorg goed functioneert. Op onderdelen van het beleid zijn aan passingen echter wel mogelijk, mits deze inhaken op de uitgangspunten van het gewijzigde en nog te wijzigen rijksinonumentenbeleid. Het provinciale beleid gericht op de groep van meest kwetsbare be schermde monumenten (voorkomend op de rijkslijst) zoals kerken, kaste len en molens dient te worden voort gezet en eventueel te worden uitge breid met monumenten die eigendom zijn van gemeente of andere openbare instanties. Wol lijkt hel gewenst om de onderhoudssubsidie voor kerken en kastelen te verhogen. Het maxi mum van tienduizend gulden per jaar blijkt te lang te zijn. Ook landhuizen en buitenhuizen zullen dan volgens de nota onder deze onderhoudssubsi- dieregeling moeten vallen. Noodfonds Gedacht wordt ook aan het instel len van een noodfonds voor pro bleemrestauraties van monumenten die in aanmerking komen voor een provinciale subsidie. Deze subsidie Met f 350,- subsidie verdient de Nefit-Turbo zichzelf al terug bij een gasverbruik van 1000 m3 per jaar. BURGH-HAAMSTEDE - Om hoeveel bomen het ging- tijdens de traditionele peren veiling in Burgli-Haamstede kon veilingmeester Henk van Felius niet zeggen. „Wel dat het meer zijn dan vorig jaar, zo'n 76, omdat er dit jaar de bomen aan 't Lage Burgh zijn bijgekomen", aldus Van Felius. Samen met Gerald Henting-, de schrijver en Evert de Boer, die verantwoordelijk was voor het innen van het geld, trokken zij gedrieën met de potentjële kopers van boom naar boom. Alwaar de inhoud van de bomen kritisch werd bekeken en, als deze goed bevonden was, er een bod gedaan werd. De prijzen va rieerden van negen tot tachtig gulden. Ondanks grore financieringsproblemen timmert de Stichting Oude Zeeuwse Kerken met onder meer de restauratie van de Grote Kerk flink aan de weg. devolle sporen gaan in de praktijk verloren doordat er in oude bin nensteden en op schorren en slikken gezocht wordt naar oude en finan cieel aantrekkelijke voorwerpen. Een eerste stap om tot een deugde lijke bescherming van het Zeeuws bo demarchief te komen vormt een gede gen inventarisatie van plaatsen en zaken die tot het Zeeuws bodemar chief behoren. Het beheer ervan moet in handen zijn van de provincie, waarbij de provinciaal archeoloog de aangewezen beheerder is. In de toekomst zal meer aandacht moeten worden besteed aan educatie op monumenten- en archeologiege- bied. Allereerst wordt gedacht aan een educatief programma om de ken nis van de schoolgaande jeugd over de geschiedenis van Zeeland te ver groten. Eerder, ter gelegenheid van het Monumentenjaar '75 stelde de provincie een reizende tentoonstel ling met bijbehorend lesprogramma samen. Dit bleek een succes. Naast een reizende tentoonstelling valt ook te .denken aan een permanente ten toonstelling in een museum. zou dan kunnen worden verstrekt wanneer hot' gebruik/bestemming van het monument gevaar loopt. Voor dit noodfonds denkt dc provincie dat een bedrag van vijftig mille toerei kend is. Archeologie Het beleid van de provincie inzake dc archeologie moet zich richten op het behouden, beschermen, herstel len en behoren van het Zeeuws bo demarchief. Veel archeologisch waar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1