Open School laat zien hoe leuk samen leren kan zijn Go Rich in Renesse Warme tinten en fraaie dessins bepalend voor najaarsmode '90 LICHT UIT? BEL 01110-14739 LICHT AAN! Behalve kennis en vaardigheden ook een stukje zelfbewustzijn Holty Mode toont smaakvolle en vrouwvriendelijke mode BURGH-HAAMSTEDE Bejaardensoos Het jaarlijkse reisje van de bejaar densoos Burgh-Haamstede, bij het begin van het soosseizoen, ging dit jaar naar de Droogbloemboerderij Kooy in Prinsenbeek. Na ontvangst met koffie en gebak, werd een film pje getoond over de zaad- en droog bloemteelt. Ook het schikken van een droogbloemstukje werd voorgedaan. Daarna werd de boerderij bezichtigd en konden er droog- en zijdebloemen gekocht worden. Via mooie binnen wegen ging de reis verder naar Lage- Z wal uwé, waar in de Witte Zwaan nog een consumptie werd gebruikt. Over Moerdijk en de Stormvloedke ring ging het huiswaarts en onder de 'rook van Haamstede' wachtte een heerlijk palingbroodje, het slot van een mooie middag. BROUWERSHAVEN Winterkleding- en speelgoedbeurs Op initiatief van de stichting het Knutselhuis wordt op zaterdag 22 september in de Blokkendoos te Brouwershaven een winterkleding- en speelgoedbeurs gehouden. Tijdens het evenement wordt schone en hele tweedehands kleding en speelgoed verhandeld. Evenals fietsjes, baby- gebruiksartikelen, boeken, gympen, laarzen en rollerskates. De artikelen worden te koop aangeboden voor een prijs' die door de eigenaar wordt be paald. Bij verkoop is tien procent van deze prijs voor het Knutselhuis. Te vens betaalt de koper tien procent ex tra op het aankoopbedrag dat ook be stemd is voor de organisatoren van de beurs. Belangstellenden die tweede hands spullen willen verkopen via de beurs kunnen die op vrijdag 21 sep tember tussen 13.15 en 14.30 uur en 19.30 en 20.30 ifu'r aanbieden bij de Blokkendoos. Niet verkochte goede ren kunnen door de eigenaren weer fworden afgehaald op zaterdag 22 sep tember tussen 13.00 en 13.30 uur. Na dere informatie over dit alles is te krijgen via de telefoonnummers (01119)-1523, 1504 of 2139. Advertentie [ÓÓK 'S AVONDS EN IN HET WEEKEND) WIJ VERHELPEN ALLE ELECTRICITEITSSTOBINGEH f E»00K VOOR AANLEG EN INSTALLATIE RENESSE - Het Belgische duo Go Rich treedt zondag 30 september om 23.00 uur op in de Country Club te Renesse. Het tweetal wil zijn nieziw- ste single Een kamer voor twee' promoten. Het nummer is een produk- tie van Bob Savenberg van de populaire band Clouseau. Een kamer voor twee is een nummer van Stock. Aitken en Waterman, dat eerder in het Engels werd opgenomen door Jason Donovan (When you come back to me). ZIERIKZEE - De school van vroeger waar des meesters wil onverbiddelijk wet was en de rol van leerlingen niet veel verder ging dan het reproduceren van feitjes. Die school oude stijl heeft menigeen een diep gewortelde af keer voor het schoolleven bezorgd. Dat leren ook een prettige en verrijkende bezigheid kan zijn, dat hebben Mineke Kik uit Bruinisse en Joukje Hilleman uit Nieu- werkerk via de Open School van het Regionaal Educa tief Centrum aan den lijve ervaren. Na zoveel jaren weer naar school gaan om de op de achtergrond ge raakte basiskennis weer wat op te frissen of om gewoon weer eens wat hersenwerk" te verrichten. Mineke Kik uit Bruinisse en Joukje Hille man uit Nieuwerkerk hebben die stap via de Open School van het Re gionaal Educatief Centrum durven wuste houding is de naaste omgeving van beide cursistes niet ontgaan. ,,Je bent nu toch op school, dus zoek het zelf maar op" kreeg de Bruse te horen toen ze een van haar huisgenoten wat vroeg, terwijl Joukje Hilleman vol gens haar omgeving nu duidelijker dan voorheen voor haar mening uit komt. sisten niet direct ambities voor een vervolgopleiding hebben willen ve len van hen na afronding van hun Open School, toch verder leren, zoals bij voorbeeld Mineke Kik. Informeel De reden van dat enthousiasme ligt waarschijnlijk in de informele sfeer die de Open School kenmerkt. Geen schoolse toestanden met klassikaal onderwijs, maar onderricht dat aan sluit bij de wensen en de reeds aanwe zige kennis van de cursist, de spil in het lesgebeuren. Gezien de beperkte omvang van dé groepen (ongeveer tien tot veertien deelnemers) wordt er weliswaar samen gewerkt maar bestaat er ruimschoots gelegenheid tot individuele begeleiding en be paalt iedere cursist zijn eigen werk tempo. Open School-leidster Winny Mol, oud-cursiste Mineke Kik en cursiste Joukje Hilleman zijn vol enthousiasme over de mógelijkheden die de Open School biedt. (Foto: Joop van Houdt), zetten. ,,Daar was wel moed voor no dig" geeft Joukje Hilleman, die nu aan haar tweede Open Schooljaar be zig is grif toe. Ze herinnert zich nog hoe zenuwachtig ze voor haar eerste ,,Open Schooldag" was. ,,In het begin vond ik het allemaal maar heel vreemd, zag ik geen direct verband tussen de verschillende onderdelen en durfde ik nog niet veel te zeggen". Zelfbewuster Dat ze haar aanvankelijke drem pelvrees nu zo grif toegeeft is wel licht het beste bewijs dat de Nieuwer- kerkse door de Open School een stuk zelfbewuster is geworden. Ook Mine ke Kik, die na twee jaar Open School inmiddels doorgestroomd is naar de dagmavo voor volwassenen erkent dat de beslissing om weer naar school te gaan méér heeft opgeleverd dan al leen kennis en studievaardigheden. ,,Je wordt in sociaal opzicht wat vrijer, wat zelfbewuster en bovendien kun je bepaalde ontwikkelingen in de maatschappij toch beter volgen" aldus Mineke Kik. Die meer zelfbe- De opzet en inhoud van de Open School, een studiemogelijkheid die het REC sinds 1977 biedt, vormen haast een lijnrechte breuk met het klassikale schoolsysteem van vroe ger. Een schoolsysteem dat weliswaar het beste met de leerling voor had maar niet voor elke leerling het beste was. Het bezorgde deze en gene zelfs een dusdanige afkeer van leren dat er met groot genoegen een dikke streep onder die schoolperiode werd gezet. „Deelnemers aan de Open School zijn heel vaak mensen die al lange tijd van school zijn en die na al die ja ren weer eens wat willen doen. Ook zijn er bij die de Open School volgen als een opstapje naar een vervolgop leiding (MAVO of primair beroepson derwijs voor volwassenen)", zo om schrijft cursusleidster Winny Mol „haar" cursisten. De meesten melden zich volgens Winny Mol aan met het dpel weer eens wat om handen te hebben. Wan neer bij voorbeeld de kinderen het huis uit zijn of de VUT voor. een fikse uitbreiding van de vrije tijd zorgt, wil die behoefte zich nogal eens ma nifesteren. Ofschoon de meeste cur- De Open School wordt gedurende twee dagdelen in onder meer Zierik- zee gegeven. Tweeëneenhalf uur per week wordt gevuld met projectonder wijs, waarbij een bepaald onderwerp wordt behandeld en waarbij altijd een aantal excursies zijn inbegrepen. Deze vorm van onderwijs levert niet alleen algemeen vormende kennis maar ook een aantal studievaardig heden op, zoals het verzamelen en verwerken van informatie door mid del van literatuurstudie en inter views. Elk thema, of dat nu bij voe ding, wonen of communicatie is wordt afgerond met een presentatie van het door elke cursist vervaardig de werkstuk. Dat kan in de vorm van een spreekbeurt maar ook door een video-presentatie of het uitnodigen van een spreker. Kaastaart Mineke Kik die zich erg aangespro ken voelde door de relatie voeding en sport nam hiervoor een leraar fitness in de arm, terwijl Joukje Hilleman die zich verdiept had in het vegeta risme haar medecursisten na haar spreekbeurt trakteerde op een kaas taart. Behalve het werken met uiteenlo pende thema's kunnen de cursisten als ze dat wensen ook nog lessen En gels, Nederlands en rekenen volgen. Hierbij wordt de kennis van het ont leden, de spelling en het cijferen weer eens wat opgefrist. Bij de lessen En gels en Nederlands wordt dat onder wijs op twee niveaus gegeven en mocht daar behoefte aan bestaan dan is dat ook bij het vak rekenen moge lijk. Drempel Sinds het begin van de Open Schoolactiviteiten in 1977 hebben in middels heel wat volwassenen de voordelen van dit „op maat gesneden onderricht" ontdekt. Op de Bevelan- den geniet de Open School dan ook reeds een behoorlijke bekendheid. Op Schouwen-Duiveland waar de Open School nu voor het derde ach tereenvolgende jaar draait ligt de si tuatie anders. Winny Mol: „Ondanks publikaties en de open avond van het REC blijkt het op de een of andere manier moeilijk te zijn om de doel groep hier te bereiken". „Wellicht dat de gedachte dat naar school gaan niet leuk is, voor sommigen een te hoge drempel is om eens een bezoekje aan de Open School te brengen" piekeren Mineke Kik en Joukje Hilleman over de mogelijke oorzaak dat het hier op Schouwen-Duiveland bepaald niet storm loopt voor de Open School. Wie best weieens wat anders wil dan 's avonds sporten of voor de tele visie hangen bestaat gedurende de maand september nog de mogelijk heid om zich bij de Open School- groep aan te sluiten. De thema- lessen worden donderdagmiddag van 13.00 tot 15.30 uur in het gebouw van de Dag- en Avondschool in de Man huisstraat in Zierikzee gegeven. Dinsdagmorgen van 9.00 tot 12.00 uur staan de vakken Engels en/of Ne derlands en/of rekenen op het lespro gramma. Voor meer informatie en/of opgave kan men zich wenden tot het REC in Goes, telefoon 01100-31170 (vragen naar Winny Mol). ZONNEMAIRE Collecte De collecte ten bate van de kan kerbestrijding heeft in Zonnemaire 1230,65 opgebracht. Gevers en col lectanten worden hartelijk bedankt. BRUINISSE Collecte Ook dit jaar was de collecte voor de Nederlandse Kankerbestrijding weer een groot succes in Bruinisse. De op brengst bedroeg 4681,26, een bedrag dat maar liefst 1000,- hoger ligt dan vorig jaar. Alle gevers en collectanten hartelijk dank voor hun bijdrage en inzet. Fancy-fair De peuterspeelzaal De- Krukels houdt op zaterdag 22 september een grote Fancy-fair in het Nederlands Hervormd verenigingsgebouw aan de Deestraat van 10.30 tot 17.00 uur. De Fancy-fair omvat onder andere een rommelmarkt, een stand voor enve loppen trekken, een pannekoeken- kraam, voor de kleintjes een dieren- carrousel. een schiettent, rad van aupntuur, touwtrekken voor prijzen. Bovendien is er een poppenkast voorstelling en een wedstrijd kijkdo zen maken. Voor dt laatste evenement zijn op de scholen wedstrijdformulie- ren en achtergronden voor de kijk doos verkrijgbaar. Er zijn mooie prij zen mee te winnen waarbij burge meester Vogelaar als jury zal optre den. Tevens gezellige koffiehoek. Om 11.00 en 15.00 uur is de poppenkast voorstelling. ZIERIKZEE - Laat Koning Winter nu maar komen. Met de heerlijk lange pullovers, de zwierige mantqls en de sportieve coats die Holty Mode donderdag onder zeer grote belangstelling liet zien, behoeft het najaar voor niemand een probleem te zijn. Want behalve die warme en comfortabele mode komt ook de vrouw die gesteld is op supervrouwelijke kleding volop aan haar trekken. Vol bewondering kijken de dames naar een van de mannequins die een fraai eest met ingebrcide motieven toont. La dy speaker Ger'da Heemskerk (r.) geeft commentaar. (Foto: Joop van Houdt). Na het wel zeer uitbundige kleu renpalet van de afgelopen zomer, vor men de modekleuren voor dit najaar een ware verademing. Warme herfst tinten zoals rood, fuchsia-tinten, bruin en gedekt groen, diverse geel- schakeringen variërende van lime tot messing, grijs en tere winterpastels zorgen er weliswaar voor dat we er dit najaar gekleurd op staan, maar nergens ontaardt die kleurenpracht in een carnavalesk geheel. Ook bij de combinaties waarbij de onsterfelijke Schotse ruit een eigen tijds accent krijgt door gedurfde kleurcombinaties zoals onder meer paarsblauw en groen blijven die tin ten hoe dan ook in harmonie met el kaar. Dat geldt zeker ook voor de tere winterpastels die het temidden van die warme herfsttinten erg goed doen. Stijlen De tijd dat de heren couturiers jaarlijks één modelijn uitstippelden is gelukkig voorbij. Zoveel verschil lende vrouwen, zoveel verschillende smaken. Ook in de najaarscollectie van Holty zijn er diverse stijlen terug te vinden, zodat elke vrouw ongeacht haar leeftijd en maat daarin wel iets van haar gading kan vinden. Boven dien biedt de combinatiemode van merken als bij voorbeeld Ara, Lucia, 'Yarell en Delmod volop variatiemo gelijkheden. Voor de vrouw die niet meer zo piep is zijn vooral de comfor tabele blouson-combinaties met hiel en daar een koket wit kraagje, zwie rige plooirokken en de fraaie robe- manteaux ongetwijfeld paradepaard- jes in haar garderobe. Dandylook Het slanke silhouet komt dit najaar vooral tot uiting in de Dandylook. Een stijl die doet denken aan de roke rige cabarets in het Berlijn van de ja ren dertig, waar dames met sigarette- pijp en smoking geen opzien baar den. Schitterend van snit was de lan ge, slank getailleerde grijze mantel met lange revers en zwart fluwelen kraag. Een tikkeltje streng misschien maar zonder meer een mantel waar mee zeker de wat langere vrouw be wonderende blikken oogst. Wie dat strak getailleerde liever aan haar wat slankere zuster overlaat behoeft niet te wanhopen, de mantels dit seizoen zijn zwierig genoeg om eventuele pondjes teveel geraffineerd weg te werken. Deze mantels vaak in swaggermodel en van kasjmier zor gen voor een uiterst vrouwelijk beeld, dat door de ruime, afhangende ceintuur op de rug nog eens wordt geaccentueerd. Kragen Opvallend bij de mantels zijn de vaak royale kragen, soms met con trasterende onderkraag en soms ook van fun fur (imitatiebont), een in het oog springend nieuwigheidje dit sei zoen. De meer sportieve 7/8 coats zijn veelal voorzien van een capuchon die in een handomdraai te verwijderen is. Tuniek Nieuw dit seizoen zijn ook de tuniek-achtige pullovers en vesten met soms afgeronde voorpanden. De pullovers met fraai ingebreide motie ven of applicaties zijn vooral goed te combineren met de slank gesneden pantalons met „sigarettepijp" of met de weer in opmars zijnde skibroek met de bandjes onder de hiel. Dessins In schril contrast met de vaak ge dekte tinten in dit najaarsmodebeeld staan de uitbundige dessins. Met na me de rijkheid en overdaad van de Barok, (de periode van eind zestiende eeuw tot midden achttiende eeuw) en de Oriëntaalse mystieke symbolen hebben duidelijk als inspiratiebron gediend voor de mode-ontwerpers. De Toreador-jasjes (de korte kraag- loze binnenjasjes) zijn dan ook vaak voorzien van Barokke gobelinmotie ven of oriëntaalse patronen die soms doen denken aan de beroemde perzi- sche tapijten. Het toepassen van der gelijke motieven in combinatie met het gebruik van zachte stoffen zoals velours maken dergelijke jasjes uitermate geschikt als feestkleding. Zeker wanneer zo'n jasje gecombi neerd wordt met zo'n blijvertje als een rechte fluwelen rok of een zwieri ge effen plooirok en een van de dunne panties die de firma Wilbrink van de Wolbaai liet zien. Primeur Het modebeeld voor dit najaar, zo als Holty Mode dat ziet, werd zoals altijd toegelicht door ladyspeaker Gcrda Heemskerk. Dankzij Holthoff Sound Productions uit Zwijndrecht, die tevens voor een toepasselijk ach tergrondmuziekje zorgde, kon de la- dyspcaker zich nu met haar draadlo ze microfoon vrijelijk tussen het publiek bewegen hetgeen de leven digheid van de show bepaald ten goe de kwam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4